میزان رضایت مندی شما از عملکرد شورای چهارم شهر لار چقدر است؟

نتایج

Loading ... Loading ...

انتشار در16 می 2020 ساعت 11:16 ب.ظ سرویس:برگزیده ها بدون دیدگاه 144 بازدید

تحلیل تجربیات زندگی پس از زندگی(۵)

تحلیل تجربیات زندگی پس از زندگی(۵)

حامد توانا: تجربه هوارد استورم تجربه ای کامل است. به این معنا که هم تاریکی و رنج و عذاب و هم نجات و نور و زیبایی را تجربه کرده است. به همین دلیل خصوصیات دو مرتبه از عالم برزخ را احساس و مشاهده کرده است.

باید توجه داشت که عالم برزخ مراتبی دارد. مراتب پایین آن از لحاظ ویژگی ها خیلی به عالم ماده نزدیک است اما مراتب بالا بطور قابل توجهی با آن تفاوت دارد. در تعابیر متدینین هم عنوان ملکوت اعلی وجود دارد که در مقابل ملکوت اسفل قرار می گیرد. در تجربه آقای استورم این تفاوت روشن است. تاریکی عالمی که به آن وارد می شود. نحوه ایجاد ارتباط با موجودات ناشناس که از طریق سخن گفتن صورت می گیرد و نه از طریق ذهن، بیانگر نازل بودن مرتبه ای است که او در ابتدای تجربه اش به آن  وارد شده است.

رنج و عذاب شدید استورم انعکاس باورها و اعمال او در زندگی دنیوی اوست. او به اعتراف خودش به خدا و آخرت باور نداشته و دلبسته عناوین و زخارف دنیوی بوده است. احیانا به برخی اعمال زشت هم عادت داشته. می توان حدس زد دوستان نابابی داشته که به اعمال ناشایست دعوتش می کرده اند. اینکه آن موجودات ناشناس ابتدا با مهربانی و دوستی او را دعوت می کنند و کم کم چهره کریه و وحشیانه شان را نشان می دهند؛ می تواند انعکاس نحوه ارتباط با افراد ناباب باشد که غالبا با ادعای دوستی به انسان نزدیک شده و با دشمنی و خیانت از انسان جدا می گردند.

نحوه نجات استورم نیز بسیار درس آموز است. چنین به نظر می رسد که زمینه های نجات استورم در دوران کودکی او فراهم شده است. او در دوران کودکی در فضاهای مذهبی و دینی بوده و تعلقی به امور مذهبی در ضمیر ناخودآگاهش نهفته شده است. حتی برخی مناسک دینی را انجام داده و آموخته است. او در طول زندگی بین کشش ضمیر ناخودآگاهش به امور معنوی و جاذبه های مادی قرار داشته و در نهایت دچار شکست شده و به الحاد و دنیاپرستی گراییده است. آن زمینه های دوران کودکی است که در شرایط بسیار سخت عالم برزخ به دادش می رسند. او از درون خویش راهنمایی می شود. چه صدازدن نام خدای متعال و چه توسلش به پیامبر الهی یعنی مسیح (علیه السلام) با نهیبی درونی صورت می گیرد. اینها همان تعلقات و آموخته های دوران کودکی اوست که در بزنگاه فریادرسش می شوند. اینها همه نشان دهنده اهمیت آشنایی با پیام ها و تعالیم دینی است. اگر کسی با این پیام ها و آموزه ها با امور معنوی و حقایق جهان آشنا نشود با توسل به چه چیز نجات یابد؟

استورم پس از نجات با نور فرشته الهی که دردها و زخمهایش را التیام داده و بدن برزخی اش را پاک و مطهر و سالم می سازد به سوی مرکزی معنوی هدایت می شود. او در این مسیر با خواست فرشتگان الهی می بایست زندگی اش را مرور کند. اما به دلیل ناشایستگی اعمال، او تمایلی به این کار ندارد. اما ظاهرا این کار برای ادامه مسیر و رسیدن به آن مرکز معنوی لازم است. البته استورم تاکید می کند که مرور زندگی با هدف آموختن درسهایی به او پیشنهاد شد. پس کل زندگی انسان درس است. درس هایی که روح باید آنها را فرا گیرد. درس هایی که بدون تجربه حیات دنیوی فرا گرفتنش ممکن نیست. لازم به ذکر است که تجربه کنندگان تجربیات منفی مرور زندگی ندارند. در اخبار دینی ما هم به اینکه کفار، نامه اعمال ندارند تصریح شده است.

نکته دیگری که خوب است به آن اشاره ای بکنیم نحوه وجود فرشتگان در ملکوت اعلی و عالم نور است. ظاهرا فرشتگان همراه استورم در آنجا هیچ شکل و هیاتی نداشته اند. در عین حال او آنها را بسیار زیبا می بیند. درک این نوع زیبایی را شاید بشود به ادراک معنای زیبا در ذهن تشبیه کرد. معانی با اینکه شکل و هیاتی ندارند اما از نظر ما زیبا یا زشت اند. نحوه ارتباط استورم با فرشتگان همراهش نیز بدون استفاده از کلام و صرفا با ارتباط ذهنی یا قلبی است. این هم از نشانه های تفاوت این مرتبه وجودی با مراتب نازل است.

به توفیق الهی ادامه دارد

مطالب مرتبط:

جلوه نبوت تعریفی در تجربیات مرگ تقریبی(۱)

جلوه نبوت تعریفی در تجربیات مرگ تقریبی (۲)

جلوه نبوت تعریفی در تجربیات مرگ تقریبی(۳)

جلوه نبوت تعریفی در تجربیات مرگ تقریبی(۴)

جلوه نبوت تعریفی در تجربیات مرگ تقریبی(۵)

تحلیل تجربیات زندگی پس از زندگی(۱)

تحلیل تجربیات زندگی پس از زندگی(۲)

تحلیل تجربیات زندگی پس از زندگی(۳)

تحلیل تجربیات زندگی پس از زندگی(۴)


ارسال نظر

طراحی و توسعه توسط رضوان