میزان رضایت مندی شما از عملکرد شورای چهارم شهر لار چقدر است؟

نتایج

Loading ... Loading ...

انتشار در۸ فروردین ۱۳۹۶ ساعت ۱:۵۷ ق.ظ سرویس:شهر و شهروند 8 دیدگاه 1,247 بازدید

تحول در شهر لار مستلزم ورود افکار تحول گرا در شورای شهر است

تحول در شهر لار مستلزم ورود افکار تحول گرا در شورای شهر است

عدنان کارگزارفرد: سالهاست مردم خطه لارستان حجم پروژه های عمرانی شهرستان های هم جوار و رقیب را به دقت تعقیب می کنند و ضمن شگفتی از تدبیر و بلندپروازی مسئولان آنها، از تبعیض در تخصیص بودجه و امکانات و غفلت متولیان امور گله و شکوه دارند. بی شک نبود نقشه راه جهت توسعه شهرستان و عدم ترسیم افق چشم انداز پیشرفت و توسعه، موجب پراکندگی و ناهمگونی تلاشها و اثربخشی محدود و مقطعی فعالیت ها می گردد. بطوریکه گاه راه و جاده اولویت اول می شود و سپس منطقه ویژه اقتصادی شدن؛ گاه استقلال ادارات و سپس راه آهن و گاهی انتقال آب از خلیج فارس و شاید زمانی بندر خشک شدن. البته سرانجام تمامی این وعده ها تا امروز اینچنین بوده است: «شاید وقتی دیگر»!

در بعد شهری نیز آنچه در فعالیتهای شهرداری که در ایامی چون هفته دولت و دهه فجر نمود بیشتری دارد و تقریبا تمامی رزومه و زمان برنامه ریزان شهری را به خود اختصاص داده (البته به اذعان روابط عمومی و با توجه به انعکاس در تابلوهای شهری به عنوان اهم فعالیت ها) پروژه های ترمیمی آسفالت معابر شهری بوده است. بحثی بر اهمیت نداشتن این قبیل کارها نیست اما اعتقاد دارم در کنار پرداختن به این مسائل باید در جهت تعریف پروژه هایی کلان در راستای افزایش رفاه شهروندان و توسعه شهری بالطبع افزایش درآمد شهرداری اقداماتی را انجام داد.

در همین راستا شهرداری می تواند ضمن حمایت از پروژه های خیرین و حمایت همه جانبه از آنها بازی برد بردی را آغاز کند. برای شرح نمونه های مشابه نیاز نیست زیاد به ذهن خود فشار بیاوریم و کلان شهرها و مراکز استانها را به عنوان شاهد مثال بزنیم. کافی به نمونه های مجاور در ۱۵ و ۴۰ کیلومتری خود دقیق تر شویم:

اول؛ پروژه مجتمع گردشگری گراش‌لند با سرمایه‌ای بیش از ۱۰ میلیارد تومان و به همت بخش خصوصی در زمینی به مساحت ۱۸ هزار متر مربع در گراش در حال اجراست؛ ۹۰ درصد از زمین مذکور به فضای سبز و امکانات تفریحی مدرن اختصاص یافته و قابلیت استفاده شبانه‌روزی برای عموم مردم را به همراه دارد. جانمایی ۱۰ درصد باقیمانده نیز به فضای سرپوشیده جهت بازی‌های سالنی و خدمات مرتبط و با نیازسنجی شرایط اقلیمی در حال راه‌اندازی است. همچنین بخش مراکز تفریحی و سرگرمی این مجتمع نیز با نگاهی متفاوت و با قابلیتی برای سطوح مختلف سنی به ویژه کودکان و نوجوانان طراحی شده است. بر اساس اطلاعات منتشر شده از این پروژه، سالن بازی گراش‌لند در مساحت ۱۳۶۸متر ساخته می‌شود. رستوران، کافی‌شاپ، زمین اسکیت، ماز، قلعه بادی، ریل قطار بازی و زمین ورزشی چند منظوره از دیگر بخش‌های گراش‌لند است.

دوم؛ مجتمع بزرگ گردشگری، تفریحی، ورزشی و تجاری شهر اوز که قرار است در زمینی به مساحت ۱۶هزار متر مربع با زیربنای ۲۷ هزار متر مربع توسط بخش خصوصی و با هزینه‌ای بالغ بر ۴۰۰ میلیارد ریال احداث می‌شود.

در نگاه اول هر دو پروژه خیرساز است اما بدون همکاری و همیاری مجموعه شهری در تخصیص زمین و اخذ مجوزات لازم و احساس امنیت سرمایه گذار از امنیت سرمایه گذاری، امکان تحقق چنین پروژه هایی میسر نیست.

البته اکنون تصمیم با خود ماست و نقش ما در احیای لارستان بزرگ با رای آگاهانه در انتخابات شورای شهر پررنگ می گردد پس بیایید افراد با افکار و باور به انجام کارهایی بزرگ را برگزینیم و از تعصبات و گرایشات سطحی نگرانه و عوامانه اجتناب کنیم.

*این مطلب پیش از این در شماره دوم نشریه «ایراهستان» درج شده است


8 نظر

 1. شهروند گفت:

  0

  0

  متاسفانه شهرداری هنوز در زیبا سازی پارک شهر مانده است چه برسد به انجام پروژه های بزرگ..اوایل خیابان ها آسفالت میکرد که آ هم دیگر کم رنگ شده است..مثلا شما همین رنگ آمیزی بلوار ها را ببینید..تماما نصفه و نیمه رها شده..رنگ یک بلوار سبز و سفید..ادامه اش زرد و مشکی و در ادامه هم میرسیم به رنگ آمیزی های از بین رفته..باید فکری نو در کالبد شهر دمیده شود..

 2. علی گفت:

  0

  0

  اگه پیرها اجازه ی تحول بدن و راه رو برای نسل جوان باز کنند

 3. ناشناس گفت:

  0

  0

  آی گل گفتی آی گل گفتی…
  حالا کی هست که گوش مردم لار تفکراتشان قدیمی است و به همین [….] های فعلی رای خواهند داد با تفکر قدیمی شان

 4. ناشناس گفت:

  0

  0

  اگر به افراد قبلی وافراد مسن که کار از انها ساخته نیست فقط برای مقام پرستی رای بدهند گناه کرده اند

 5. ناشناس گفت:

  0

  0

  که نمیدن

 6. عادل گفت:

  0

  0

  شهرداری لار بلده چند صد میلیون خرج جاده جدید دانشگاه ازاد بکنه ولی برای فاضلاب محله کهویه بودجه نداره. نگاه به شهر قدیم و بخصوص محله کهویه نگاه آپارتایدیست. ببخشید که ما نمیتونستیم انتخاب کنیم که کجا به دنیا بیایم.

 7. ناشناس گفت:

  0

  0

  تقصير خودمان است كسي كه كم و بيش مي شناسيم كه در پي منافع خود است تا شهر و محله انتخاب مي كنيم بايد هوشيار تر عمل كنيم

 8. فضل اله گفت:

  0

  0

  لطفا افرادي كه هر دوره در شوراي شهر ميباشند و راي محله اي ميآورند و واقعا بايد كاري از آنها ساخته نيست نيايند.كاش يك قانوني بود كه بعد از دو دوره افراد نتوانند شركت كنند.

ارسال نظر

طراحی و توسعه توسط رضوان