میزان رضایت مندی شما از عملکرد شورای چهارم شهر لار چقدر است؟

نتایج

Loading ... Loading ...

انتشار در27 اکتبر 2020 ساعت 1:48 ب.ظ سرویس:عناوین اصلی 10 دیدگاه 757 بازدید

تخریب‌های یک شبه! غفلت‌های صد ساله! حسرت‌های بی‌پایان!

گزارش «آفتاب لارستان» از روند تخریب بناها و خانه‌های تاریخی در شهر لار:

تخریب‌های یک شبه! غفلت‌های صد ساله! حسرت‌های بی‌پایان!

زینب دلام/ آفتاب لارستان: یکی از موضوعاتی که باعث ناراحتی بسیاری از مردم، به ویژه دوستداران میراث فرهنگی شده، این است که طی سال‌های گذشته تعدادی از بناها و خانه‌های تاریخی و باارزش به تدریج و به بهانه‌های مختلف زیر سایه بی‌توجهی مدیران متولی این حوزه و انداختن توپ به زمین یکدیگر از بین رفته یا در حال نابودی‌اند!

داستان تخریب «خانه شریفی» و «سابات بی‌بی ماهک» در شهر قدیم لار یکی از داستان‌های پرغصه‌ای است در روزهای پایانی عید نوروز سال ۹۶ دوستداران میراث فرهنگی را شوکه کرد.

«خانه تاریخی شریفی» در شهر قدیم لار، خیابان حاج غفوری، محله قنبربیگی واقع بود. قدمت این خانه تاریخی به دوران قاجاریه بر می‌گشت و یکی از خانه‌های چهارفصلی بود که در منطقه ما از نظر معماری و سازه‌هایی که در آن وجود داشت کم نظیر بود.

همه سازه‌هایی که در یک خانه تاریخی تعریف می‌شود در آن خانه نمایان بود همچون سرداب، سه دری، پنج دری، اتاق تَنَبی، دالان اِل مانند، باغچه، حوض کشکولی شکل، بادگیر، تالار و دَرَکو (پنجره‌های چوبی مشبک آینه‌کاری با رنگ‌های شاد)، قبل از ورود به خانه هم ساباتی به نام «سابات بی بی سیده ماهک» وجود داشت.

در این گزارش سعی کرده‌ایم به بررسی ابعاد مختلف این اتفاق همچون وضعیت فعلی و آتی این خانه تاریخی، چگونگی تنبیه عاملان این تخریب، راهکارهای قانونی ساخت و سازهای بعدی این مکان و همچنین ضرورت توجه به دیگر بناهای تاریخی که در بافت قدیم لار وجود دارند و به اعتقاد بسیاری به دلیل بی‌توجهی مسئولان در حال تخریب شدن هستند بپردازیم.

برای این کار به سراغ، «خشایار شیبانی»، مدیر سابق پایگاه میراث فرهنگی لارستان، «صمد کامجو»، فعال اجتماعی و عضو شورای چهارم شهر لار، « محمدابراهیم کیان» سرپرست اداره میراث فرهنگی لارستان و «سلمان مهرابی» مدیر معماری و شهرسازی اداره کل راه و شهرسازی لارستان رفته‌ایم و در مورد دلایل این اتفاقات، پیدا کردن راه حلی برای جلوگیری از این قبیل کارها و ضرورت مرمت آثار تاریخی به گفت‌و‌گو نشسته ایم. گفتنی است برای این پرونده چندین بار از «بامداد» مدیر فعلی پایگاه میراث فرهنگی لارستان درخواست گفت‌وگو کردیم اما درنهایت حاضر به پاسخگویی نشدند!

***

رئیس سابق پایگاه میراث فرهنگی لارستان: وظیفه یگان حفاظت میراث، مراقبت از آثار و محدوده های تاریخی است

خشایار شیبانی در مورد تخریب «خانه تاریخی شریفی» و «سابات بی‌بی ماهک» در زمان تصدی‌اش بر ریاست پایگاه میراث فرهنگی لار اظهار کرد: به دلیل اینکه در آن موقع، ثبت ملی آثار به تعداد زیاد انجام نشده بود برای آثاری که ثبت تاریخی نشده بودند دست مالکان بازتر بود.

وی خاطرنشان کرد: یکی از موضوعاتی که در آن زمان مطرح بود و هنوز هم هست بحث ضعف یگان حفاظت میراث بود؛ یعنی وظیفه پایگاه میراث فرهنگی نبود که برود و از این کار (تخریب آثار تاریخی) جلوگیری کند.

رئیس سابق پایگاه میراث فرهنگی لار افزود: اداره میراث فرهنگی، تشکیلاتی به نام یگان حفاظت دارد که حقوق می‌گیرند تا از آثار تاریخی حفاظت کنند؛ یعنی ما قوه قهریه یا اجرایی نداشتیم، ما در نهایت می‌توانستیم مکاتبه‌ای با اداره کل میراث فرهنگی استان و دادگستری انجام دهیم یا آن را رسانه‌ای کنیم اما در شرح وظایف یگان حفاظت این موضوع کاملا در نظر گرفته شده که وظیفه آن‌ها مراقبت از آثار و محدوده های تاریخی است.

قصه پرغصه خانه شریفی

شیبانی تصریح کرد: در دوره ریاست من بر پایگاه میراث فرهنگی لار، چند اتفاق از جمله تخریب خانه تاریخی شریفی و سابات بی‌بی ماهک رخ داد که موقعیت قرارگیری آن، جایی بود که مالکی که آن را خریداری کرده بود و غیربومی بود در چندین مرحله قصد داشت تا این آثار را تخریب کند.

وی افزود: به عنوان نمونه، در فصل زمستان به بهانه اینکه آنجا آب گرفته و در حال تخریب شدن است و برای ساکنان خطر دارد تقاضا کرد که ما اجازه دهیم این بنا را تخریب کنیم اما من در استعلامی که از دادگستری شد صراحتا تاکید کردم که این بنا مقاومت کافی را در برابر بارندگی دارد و در نهایت می‌شود آن را مرمت اضطراری کرد که این اتفاق نیفتد؛ اتفاقا در آن زمان، شهرداری لار هم کمک کرد که ما آن معبر را ایمن سازی کنیم، در چند بازدید به همراه شهردار و رئیس شورای وقت (آقای عمرانی) رفتیم و از محل بازدید کردیم و بنای ما هم بر این بود که آنجا را ثبت اضطراری کنیم اما همان موقع (۱۲ فروردین) مالک از تعطیلی استفاده کرده بود و آنجا را تخریب کرد.

رئیس سابق پایگاه میراث فرهنگی لار خاطرنشان کرد: من در همان موقع، این موضوع را رسانه‌ای کردم، پیگیری‌های زیادی هم انجام دادیم حتی شکایت کردیم، بعد از آن مالک پرونده را به کمیسیون ماده پنج برد که ما اجازه دهیم آنجا را تغییر کاربری دهند اما من مخالفت کردم.

عضو شورای چهارم شهر لار: اگر مسئولان دلسوزی داشتیم بعد از زلزله سال ۱۳۳۹ می‌توانستند شهر قدیم لار را به عنوان شهری تاریخی حتی به ثبت یونسکو برسانند

صمد کامجو نیز در مورد تخریب بناهای تاریخی همچون خانه شریفی و سابات بی‌بی ماهک اظهار کرد: در فرهنگ نگه داشتن بافت‌های تاریخی از زمان پهلوی اول که خیابان‌کشی کردند (خیابان آیت الله خامنه‌ای) و قبل از انقلاب هم در سال ۵۲ خیابان مدرس را کشیدند، اگر مسئولان دلسوزی داشتیم و پیش‌بینی این زمان را می‌کردند بعد از زلزله سال ۱۳۳۹ می‌توانستند شهر قدیم لار را به عنوان شهری تاریخی حتی به ثبت یونسکو برسانند.

اداره میراث فرهنگی به عنوان یک سرباز باید اثرهای تاریخی لارستان را حفظ کند

وی تصریح کرد: وظیفه اداره میراث فرهنگی حفظ اثرهای تاریخی است، شاید بازسازی یک اثر ثبتی وظیفه اصلی‌اش نباشد چون نیاز به بودجه دارد، اما اداره میراث فرهنگی به عنوان یک سرباز باید اثرهای تاریخی لارستان را حفظ کند.

عضو سابق شورای اسلامی شهر لار افزود: از آنجایی که اثرهای تاریخی در شهر قدیم بسیار زیاد هستند در این مدت، تا حدودی کوتاهی از طرف اداره میراث فرهنگی صورت گرفته است، البته تلاش و کوشش اداره میراث فرهنگی در این ۱۰، ۱۵ سال قابل تقدیر است، تعداد زیادی از آثار تاریخی را به ثبت ملی رسانده است، اما اگر آثار تاریخی که در معرض خطر هستند را سریع‌تر به ثبت می‌رساندند، با تخریب خانه شریفی، سابات‌ها و البته خیابان‌کشی مواجه نمی‌شدیم.

کامجو خاطرنشان کرد: شهرداری و شورای شهر هم باید افرادی باشند که به میراث فرهنگی علاقه‌مند باشند و نگذارند این آثار تاریخی به دست سودجویان و سرمایه‌خواهان بیفتند.

کمتر دیده‌ایم که سرمایه‌گذاران لاری خانه‌های تاریخی را تخریب کنند

وی افزود: بیشتر سرمایه خواهان غیربومی هستند، سرمایه‌داران لارستان می‌دانند که این خانه‌های تاریخی به دردشان نمی‌خورد و بیشتر به درد آیندگان می‌خورد؛ کمتر دیده‌ایم که سرمایه گذاران لاری خانه‌های تاریخی را تخریب کنند.

کوتاهی از طرف اداره میراث فرهنگی بود که برای خانه شریفی تابلو نزد

این فعال اجتماعی در مورد خانه شریفی گفت: به کمک اداره میراث فرهنگی، شورا و شهرداری برای این خانه تابلو درست کرده بودیم اما باز هم کوتاهی از طرف اداره میراث بود که این تابلوها را نزد چون ما خانه‌هایی که در معرض خطر بودند و به ثبت ملی نرسیده بودند را شناسایی و از طرف شورا و شهرداری برای آن تابلو درست کرده بودیم.

برای تخریب خانه شریفی، اداره کل میراث فرهنگی فارس موافقت کرده و شهرداری هم مجوز داده بود

صمد کامجو با اشاره به اینکه خانه تاریخی شریفی روز ۱۲ فروردین سال ۱۳۹۶ تخریب شد اظهار کرد: من در این زمینه تحقیق کردم و متوجه شدم که نامه تخریب را از طرف اداره کل میراث فرهنگی استان فارس و شهرداری آورده بودند، نامه شهرداری هم با امضای شخصی که در واحد حقوقی شهرداری کار می‌کرد و همچنین شهردار بود.

وی افزود: شهردار را به شورا آوردم و از وی سوال کردم، بعد از اینکه پرونده را نگاه کردم متوجه شدم که اداره کل میراث فرهنگی فارس موافقت کرده و شهرداری هم مجوز داده است.

عضو شورای چهارم شهر لار تصریح کرد: ما میراث دوستان به دادگاه شکایت کردیم، دادگاه گفت نامه روی آن بوده است، یکی از مهندسان شهرداری که اصلا رشته‌اش معماری نیست را به آنجا برده بودند، او هم امضا کرده بود که این خانه در حال تخریب است و خطر جانی دارد، در حالی که هیچ‌گونه خطر جانی نداشت.

کامجو افزود: متاسفانه واحد حقوقی شهرداری امضا کرده بود و از آنجایی که شهرداری مجوز داده بود دادگاه هم دستور داده بود که آن را تخریب کنند.

در شورای چهارم مصوب کردیم که خانه تاریخی شریفی باید به سبک قدیم درست شود

وی خاطرنشان کرد: کار خوبی که در شورای چهارم انجام دادیم این بود که مصوب کردیم خانه تاریخی شریفی باید به سبک قدیم درست شود در غیر این صورت نباید از طرف شهرداری مجوز داده شود و تغییر کاربری شود.

ضرورت توجه و کمک مالی به اداره میراث فرهنگی

این فعال اجتماعی لاری با اشاره به کم‌کاری اداره میراث فرهنگی در نصب تابلو برای آثار تاریخی گفت: وقتی از این اداره می‌خواهیم که برای آثار تاریخی شهر تابلو بزند تا تخریب نشوند می‌گوید بودجه تابلو خریدن هم نداریم.

صمد کامجو با تاکید بر ضرورت کمک به اداره میراث فرهنگی اظهار کرد: مسئولان به فکر باشند، اگر این اداره واقعا بودجه ندارد فکری برایش بکنند.

سرپرست اداره میراث فرهنگی لارستان: در حال حاضر رویکرد ما حفظ الگوهای تاریخی و بازسازی کامل بناهایِ تاریخیِ تخریب شده است

محمدابراهیم کیان نیز در مورد تخریب خانه شریفی و سابات بی‌بی ماهک در پاسخی مختصر گفت: این تخریب‌ها در سال‌های گذشته صورت گرفته است که علل مختلفی داشته‌اند.

سرپرست اداره میراث فرهنگی لارستان تصریح کرد: در حال حاضر، رویکردی که ما برای احیای بناهای میان‌افزا و پروژه‌هایی که در بافت تاریخی تخریب شده‌اند داریم، حفظ توده و فضای تاریخی و حفظ الگوهای تاریخی است، به صورتی که تمام آن فضاها دوباره به صورت «عین به عین» بازسازی شوند.

مدیر معماری و شهرسازی اداره کل راه و شهرسازی لارستان: نگاه ما به بحث تخریب و نوسازی خانه ها نسبت به شهرهای دیگری که بافت تاریخی ندارند باید متفاوت باشد

مدیر معماری و شهرسازی اداره کل راه و شهرسازي لارستان نیز در مورد تخریب خانه‌های تاریخی و عدم برخورد درست با متخلفان اظهار کرد: در این زمینه باید به آمارها نگاه کنیم که چند خانه تاریخی تا الآن تخریب شده است، به عبارت دیگر، شهرداری و اداره میراث فرهنگی باید آمار دهند که واقعا چه تعداد از خانه‌های تاریخی تاکنون خراب شده است؛ اميدوارم ديگر شاهد تخريب اين آثار ارزشمند و بي‌بديل نباشيم.

سلمان مهرابی خاطرنشان کرد: لار جزو ۱۶۸شهری است که بافت تاریخی دارد؛ بنابراین، نوع نگاه ما به بحث تخریب و نوسازی خانه‌ها نسبت به شهرهای دیگری که بافت تاریخی ندارند باید فرق کند؛ یعنی هر تخریبی که قرار است در این ۱۲۲ هکتار اتفاق بیفتد قبل از آن سازمان‌هاي ناظر که هم میراث فرهنگی و هم شهرداری (به عنوان متولی پروانه ساختمانی) هستند باید حواس‌شان به هر نوع تخريب باشد، برخي خانه‌ها را با خبر قبلي و برخي را متاسفانه بی‌خبر تخریب مي‌كنند.

اداره میراث فرهنگی باید خانه‌های دارای ارزش تاریخی را شناسایی کند و جلوی تخریب آن ها را بگیرد

وی تصریح کرد: شاید اولین نکته‌ای که اداره میراث فرهنگی مطرح کند این باشد که ما نیروی کافی برای نظارت بر اين پهنه را نداریم اما باید این خانه‌ها را تفکیک کنیم، آنهايي كه داراي ارزش هستند اگر حتي ثبت هم نشده باشند بايد مورد محافظت قرار داد. از طرفي باید نظارت ویژه‌ای روی بافت تاریخی داشته باشیم و از طرف دیگر، یک سری از خانه‌ها ثبتی هستند که اگر کسی بخواهد آن‌ها را تخریب کند جرم سنگینی دارد. در مورد تخريب خانه‌هاي باارزش ثبت نشده هم به نظر مي‌رسد ميراث اهرم‌هايي براي كنترل موضوع دارد.

مدیر معماری و شهرسازی اداره کل راه و شهرسازی لارستان افزود: یک سری از خانه‌ها، با ارزش تاریخی و معماری وجود دارند که ثبت نشده‌اند اما واقعا دارای ارزش هستند، اداره میراث فرهنگی باید این‌ها را شناسایی کند و نباید بگذارد که تخریب شوند؛ اما هر کاری هم که بکنیم بالاخره به نحوی، آگاهانه یا ناآگاهانه، این خانه‌ها را تخریب می‌کنند كه البته كار ناصوابي است.

خشایار شیبانی: تعیین تکلیف قانون برای کسانی که خانه‌های تاریخی را تخریب می‌کنند

در ادامه این گزارش، خشایار شیبانی در مورد برخوردهای قانونی در این زمینه تصریح کرد: در قانون آمده است که خانه‌هایی که ارزش تاریخی دارند حتی اگر ثبت نشده باشند اما در بافت تاریخی قرار گرفته باشند چنانچه تخریب شوند مالک مکلف است که بر اساس مستندات، عکس‌های هوایی و… آن را کامل بازسازی کند.

وی در پاسخ به این سوال که قانون برای پیگرد متخلفان و سودجویان چه تمهیداتی پیش بینی کرده است گفت: وظیفه ما این نبود که مستقیم شکایت کنیم، اداره کل میراث فرهنگی، معاونت حقوقی دارد که بر اساس گزارش‌هایی که ارسال می‌کنیم مکلف است این موضوع را پیگیری کند.

رئیس سابق پایگاه میراث فرهنگی لار خاطرنشان کرد: ما همان موقع، این موضوع را گزارش دادیم و حتی شکوائیه‌ای هم تنظیم شد.

قانون بازسازی کامل بناهای تخریب شده

شیبانی در مورد برخورد با افراد خاطی اظهار کرد: بعد از اینکه محل ماموریتم تغییر کرد و به شهرداری رفتم اطلاعی در مورد پیگیری آن ندارم، اما برای آن هم جریمه در نظر گرفتند، حتی اگر آن اثر ثبت شده باشد قانون‌گذار می تواند حکم زندان بدهد و مهم‌تر از همه قانونی است که آن ها باید بنا را کامل بازسازی کنند.

وی تصریح کرد: این کار باید از طرف اداره و پایگاه میراث فرهنگی پیگیری شود؛ بعد از رفتن من نزدیک به دو سال و نیم پایگاه نه سرپرستی داشت و نه متولی و عملا همه چیز تعطیل شده بود، حتی چیزی از بودجه‌ای که بر اساس یک میلیارد و دویست میلیون تومان بسته بودیم هم محقق نشد.

 

صمد کامجو: مردم فکر می‌کنند که اگر خانه هایشان را به ثبت برسانند دولت از آن‌ها می گیرد در حالی که اشتباه می‌کنند

در ادامه، صمد کامجو در پاسخ به این سوال که چه تضمینی وجود دارد که در آینده این قبیل تخریب‌ها دوباره صورت نگیرد گفت: باید برای مردم فرهنگ‌سازی کنیم که نترسید و خانه‌هایتان را به ثبت برسانید.

عضو سابق شورای شهر لار افزود: مردم فکر می‌کنند که اگر خانه‌هایشان را به ثبت برسانند دولت از آن‌ها می‌گیرد در حالی که اشتباه می‌کنند، اگر به ثبت رسید تحت هیچ شرایطی نمی‌توانند خراب کنند حتی دولت هم کمک می‌کند، به این دلیل که آن شخص در طول سال از یک اثر تاریخی نگهداری می‌کند دولت هم به جای پاداش، خانه‌اش را تعمیر می‌کند چون کلیه آثار تاریخی که به ثبت می‌رسند از نظر قانونی بودجه دارند.

کامجو خاطرنشان کرد: ما اگر بتوانیم مالکان را متقاعد کنیم و شرایط را برایشان توضیح دهیم و بگوییم که نترسید اگر خانه را به ثبت رساندید متعلق به اداره میراث فرهنگی نیست چون شما سند دارید و هیچ کسی نمی تواند سند را تغییر دهد.

محمد ابراهیم کیان: طبق ماده ۵۶۴ قانون میراث فرهنگی با خاطیان برخورد می‌شود

در ادامه این بحث، محمدابراهیم کیان، سرپرست اداره میراث فرهنگی لارستان در مورد نحوه برخورد قانونی با متخلفان گفت: طبق ماده ۵۶۴ قانون میراث فرهنگی با خاطیان برخورد و آن‌ها مجازات می‌شوند.

وی در پاسخ به این سوال که چه تضمینی وجود دارد که در آینده این قبیل تخریب‌ها دوباره صورت نگیرد اظهار کرد: هیچ تضمینی وجود ندارد چون ما نمی‌توانیم به صورت صددرصد تمامی بناهایمان را مانیتورینگ کنیم، مانیتورینگ واقعی از طریق آگهی بخشی به عموم مردم، افزایش آگاهی و جلب اعتماد عمومی نسبت به حفظ آثار تاریخی است؛ ما در مجموعه میراث فرهنگی با هیچ گونه تخریبی موافق نیستیم و صرفا بر مبنای بازسازی و باز زنده‌سازی بناهای تاریخی عمل خواهیم کرد.

سلمان مهرابی: در مورد بافت تاریخی، نباید صرفا اهرم فشار داشته باشیم

مهرابی نیز خاطرنشان کرد: در مورد بافت تاریخی، نباید صرفا اهرم فشار داشته باشیم چون این مورد جواب نمی دهد و مردم شانه خالی می‌کنند، بهتر است بستری را فراهم کنیم و با همکاری اداره میراث فرهنگی و دفتر پژوهشی بافت و شهرداري، امتيازاتي را برای کسانی که دارای خانه‌ای با ارزش تاریخی هستند فراهم کنیم که به جای تخریب، آن را احیا و مرمت کنند.

نظر کمیسیون ماده پنج در مورد خانه تاریخی که در لار تخریب شد…

وی در مورد تخریب یکی از خانه‌های باارزش تاریخی در شهر لار گفت: پرونده یکی از خانه‌های تاریخی شهر که تخریب شده بود را به کمیسیون ماده پنج آوردند، ما از مشاور استعلام گرفتیم، با نظر مشاور و همکاران‌مان در اداره میراث فرهنگی مقرر شد با توجه به اینکه خانه را تخریب کرده‌اند آن را «عین به عین» بسازند و از طرف دیگر یک کاربری گردشگری نیز برای آن تعریف کنند.

اینگونه نیست که خانه‌ای را به راحتی تخریب کنند به امید اینکه در کمیسیون ماده پنج برای آن تغییرکاربری دهند!

مدیر معماری و شهرسازی اداره کل راه و شهرسازی لارستان تصریح کرد: اینگونه نیست که خانه‌ای را به راحتی تخریب کنند به امید اینکه در کمیسیون ماده پنج برای آن تغییر کاربری دهند، یکی از اعضای اصلی کمیسیون ماده پنج اداره میراث فرهنگی است و اگر خانه دارای ارزش تاریخی باشد قطعا جلوی تخریب آن را می‌گیرند و اگر هم قرار است مساعدتی شود در قالب قوانین جاری اداره میراث فرهنگی است (بازسازی عین به عین و تغییر کاربری به صورت مسکونی-گردشگری).

سلمان مهرابی در پاسخ به این سوال که اگر در بازسازی‌ها موضوعات مورد اشاره رعایت نشود چه ساز و کاری پیش‌بینی می‌شود اظهار کرد: وقتی کمیسیون ماده پنج چیزی را تصویب می‌کند شهرداری مجری این کار می‌شود و ما (اداره کل راه و شهرسازی) صرفا به عنوان سازمان ناظر عمل می‌کنیم.

وی افزود: در مصوبات کمیسیون، برای تمام بناهایی که در بافت تاریخی قرار دارند قطعا این قید را اضافه می‌کنند که با نظر و تایید اداره میراث فرهنگی و شهرداری باشد و اداره کل راه و شهرسازی نیز به صورت دوره‌ای بر تمام مصوبات کمیسیون ماده پنج نظارت می‌کند.

تركيب نفرات کمیته فنی و کمیسیون ماده پنج معمولا با یکدیگر فرق می‌کنند

مدیر کل معماری و شهرسازی اداره کل راه و شهرسازی لارستان در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه چگونه است که کمیته فني موضوعی را رد می‌کند اما در کمیسیون ماده پنج تایید می‌شود گفت: کمیته فنی، نظر کارشناسي می‌دهد چون تركيب کمیته فنی كارشناسي است و ممكن است نفرات آن با کمیسیون ماده پنج متفاوت باشد، هنگامي كه موضوعي از جانب كميته فني به کمیسیون ارجاع داده شود اعضای کمیسیون ماده پنج به ریاست استاندار در تایید یا رد مصوبه کمیته فني مختار است. یعنی قانون به آن‌ها اختیار داده که موافقت یا مخالفت کنند، البته اگر تقاضاي ارجاعي به دبيرخانه كميسيون خلاف قانون باشد قطعا در كميته و كميسیون مخالفت می‌شود و در جاهایی ديگر تشخیص خود اعضاست که موافقت یا مخالفت کنند؛ ضمنا كميسيون ماده پنج به رياست استاندار و مديران كل اما كميته فني معمولا با حضور نماينده استاندار، معاونين و كارشناسان منتخب ادارات كل تشكيل مي‌شود.

خشایار شیبانی: برای جلوگیری از تکرار این قبیل اقدامات، باید نهادهای مردم نهاد (NGO ها) را تقویت کرد

در ادامه این گزارش، خشایار شیبانی در پاسخ به این سوال که آیا بر اساس قانون، امکان ساخت و ساز جدید در این خانه تاریخی تخریب شده وجود دارد گفت: بحث تغییر کاربری یک بار در کمیسیون ماده پنج مطرح شد که مخالفت شد چون آنجا یک خانه تاریخی بود و این حق را برای مالک قائل نشدند که به این بهانه که بنا قدیمی است آن را تخریب کند.

رئیس سابق پایگاه میراث فرهنگی لار افزود: اگر کمیسیون ماده پنج موافقت کند یا اگر شهرداری از اداره میراث فرهنگی استعلام کند و اداره میراث استعلام بلامانع را ندهد، ساخت و ساز امکان پذیر است، اما خانه شریفی و سابات بی بی ماهک یک بنا و اثر شاخص تاریخی بودند و من بعید می‌دانم کسی برای آن مجوز صادر کند.

وی در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه پیشنهاد شما برای جلوگیری از تکرار این قبیل اقدامات چیست اظهار کرد: تقویت نهادهای مردم نهاد (NGO ها) مهم‌ترین پیشنهاد است.

رئیس سابق پایگاه میراث فرهنگی لار افزود: مردم باید به این باور برسند که میراث فرهنگی و آثار گذشتگان امانتی در دست ماست و ما باید به خوبی مراقبت کنیم و به عنوان برشی از زندگی انسان‌هایی که قبل از ما زندگی می‌کردند به نسل بعد از خودمان بدهیم، همچنین می‌توانیم از آن‌ها در نحوه ساخت و سازشان و نحوه زندگی کردن‌شان درس بگیریم.

شیبانی خاطرنشان کرد: جایی که یادمان‌ها و خاطرات جمعی مردم در شهر وجود دارد، ما به هر علت و توجیه فنی یا غیر فنی اجازه نداریم آن‌ها را از بین ببریم.

وی افزود: نهادهای متولی همچون اداره میراث فرهنگی، شهرداری، اداره کل راه و شهرسازی و مجموعه دولت مکلف هستند که اعتبارات کافی در زمینه مرمت آثار، ثبت آثار و بهسازی و بازآفرینی فضای شهری را در بودجه های سنواتی شان قرار دهند و این امکان پذیر نیست مگر با مشارکت مردم، دولت، نهادهای متولی و NGO ها.

معتقد به این نیستم که بافتی را فریز کنیم بلکه معتقدم که روح زمان و زندگی باید در آن جریان داشته باشد

رئیس سابق پایگاه میراث فرهنگی لار تصریح کرد: من معتقد به این نیستم که بافتی را فریز کنیم که بر اثر گذر زمان از بین برود من معتقدم که روح زمان و زندگی باید در آن جریان داشته باشد، کاربری‌های آن را تغییر دهیم، ما می‌توانیم از آن‌ها به عنوان خانه‌ها و اقامتگاه‌های بوم‌گردی، هتل، کافی شاپ، خانه کتاب و… استفاده کنیم تا توانمندسازی شود، در غیر این صورت هر بافتی که در کشور وجود داشته باشد خود به خود از بین می‌رود و فقط آه و حسرت برایمان می‌ماند که چرا نتوانستیم آن‌ها را حفظ کنیم و به نسل بعدی دهیم.

صمد کامجو: اداره کل راه و شهرسازی لارستان کوتاهی کرده است

صمد کامجو هم در مورد حفظ خانه‌های تاریخی شهر گفت: شورای چهارم خیلی تلاش کرد که «خانه بیگلر» را برای شهرداری تملک کند و امیدواریم شورای پنجم و شهردار بتوانند مالک این خانه شوند.

این فعال اجتماعی تصریح کرد: اداره کل راه و شهرسازی لارستان کوتاهی کرده است، در این مدت شهرسازی ما خوب انجام نگرفته است، ما پیشنهاد می‌کنیم که اداره کل ورود کند.

برای مرمت آثار تاریخی، دولت باید کمک کند، اگر خَیِر یک قدم برداشت، دولت باید دو قدم بردارد و تشویقش کند

صمد کامجو در مورد مرمت آثار تاریخی اظهار کرد: مردم وقتی می‌بینند اثری بازسازی می‌شود پای کار می‌آیند، اما اگر بخواهیم همه کار را بر دوش مردم و خَیِران بیندازیم آن‌ها وارد نمی‌شوند، دولت هم باید کمک کند، اگر خَیِر یک قدم برداشت، دولت باید دو قدم بردارد و تشویقش کند.

 

چه اشکالی دارد ۱۲ خانه برای شهرداری و اداره کل راه و شهرسازی تملک شود

وی تصریح کرد: نزدیک به ۱۰، ۱۲محله قدیمی داریم، چه اشکالی دارد ۱۲ خانه برای شهرداری و اداره کل راه و شهرسازی تملک شود و به دست یاوران شورا و معتمدان محل بدهند تا در آنجا کار فرهنگی انجام دهند؟!

ضرورت نصب تابلو برای آثار تاریخی

عضو شورای چهارم شهر لار خاطرنشان کرد: شورای شهر و شهرداری برای هر ساخت و سازی که در شهر قدیم و بافت تاریخی صورت می‌گیرد باید مجوزی هم از اداره میراث فرهنگی داشته باشند که اگر خانه‌ای تاریخی است و مجوز ندادند نتوانند تخریب کنند.

کامجو تصریح کرد: تابلو برای آثاری که به ثبت نرسیده‌اند آماده است، شهرداری باید همکاری کند و در کنار خانه‌ها و برکه‌ها نصب کنند تا مردم بدانند این‌ها آثار تاریخی هستند.

محمدابراهیم کیان: ایجاد روحیه در شهر از طریق آگاهی‌بخشی عمومی در قالب بسته‌های سرمایه‌گذاری

در ادامه این گزارش، محمدابراهیم کیان در پاسخ به این سوال که آیا در آینده برنامه‌ای برای مرمت و رونق مجدد خانه‌های تاریخی دارید گفت: قطعا برنامه‌ داریم، این برنامه به صورت بسته‌های سرمایه‌گذاری شامل اقامتگاه‌ها سفره خانه‌های سنتی، بوم‌گردی و سایر موارد مربوطه است.

وی خاطرنشان کرد: شهر لار نیازمند انگیزه و ایجاد روحیه است و این ایجاد روحیه باید از طریق آگاهی بخشی عمومی در قالب بسته‌های سرمایه‌گذاری صورت گیرد.

سلمان مهرابی: اداره کل راه و شهرسازی نمی‌تواند مستقيما جلوی تخریب خانه های تاریخی را بگیرد

در پایان این گزارش، مهرابی در مورد ارائه راهکاری برای جلوگیری از تخریب خانه‌های تاریخی اظهار کرد: اداره کل راه و شهرسازی نمی‌تواند مسقيما جلوی تخریب خانه‌های تاریخی را بگیرد چون وظیفه قانونی هر نهادي تعريف شده است. اين موضوع مسقيما بر عهده ميراث فرهنگي است ولي به دليل اهميت موضوع قطعا در صورت وصول گزارشي، اين اداره كل به موضوع ورود خواهد كرد و نهادهاي متولي را در جريان خواهد گذاشت؛ ضمنا مراحل تصویب نهايي طرحی با عنوان «طرح ویژه بافت تاریخی» را در دستور كار داريم  که ضوابط مربوط به بافت در آن مشخص است، این طرح و ضوابط آن به شهرداری براي اجرا ابلاغ می‌شود و اداره میراث فرهنگی به نوعي ناظر بر حُسن اجراي آن است.

اداره کل راه و شهرسازی به عنوان سازمان ناظر عمل می‌کند

وی افزود: اداره کل راه و شهرسازی به عنوان سازمان ناظر عمل می‌کند، به عنوان نمونه اگر گزارشی به ما بدهند که قرار است خانه‌ای تخریب شود ما به شهرداری و اداره میراث فرهنگی گزارش می‌دهیم.

در حال پیگیری تملک خانه‌های تاریخی هستیم

مدیر معماری و شهرسازی اداره کل راه و شهرسازی لارستان در پاسخ به این سوال که چرا اداره کل راه و شهرسازی متولی یک یا چند خانه تاریخی شهر نمی شود گفت: ما در حال پیگیری تملک خانه‌های تاریخی هستیم، مکاتبات مستمر و زیادی هم در این زمینه انجام داده‌ایم، هنوز هم ادامه دارد، متاسفانه به دلیل اینکه وقتی مالک متوجه می‌شود که یک اداره می‌خواهد خانه را بخرد قیمتی غیر واقعی ارائه می‌کند، موضوع تملک خانه‌های تاریخی شهر تا الآن اتفاق نیفتاده است، اما مکاتبات و پیگیری‌های مستمر و مکرری در این مورد داریم که آخرین آن مربوط به ۱۰ روز پیش است؛ در ضمن، طرح شناسايي و مستندسازي خانه‌هاي تاريخي لار نيز توسط اين اداره كل در حال انجام است كه نتايج آن منتشر خواهد شد.


10 نظر

 1. ناشناس گفت:

  0

  0

  مشکل ما دقیقا میراث فرهنگی است آقای مهرابی و نماینده اش که دائما عوض میشود.. این یکی دیگر نوبر است که حاضر به مصاحبه هم نشده، حتما خودش فهمیده که چه گندی زده.. منتظریم این بازسازی عین به عین را ببینیم… پاساژ میسازند و اسمش را میگذارند بازسازی

 2. ناشناس گفت:

  0

  0

  و یک سلامی هم داریم به آقای بامداد که حاضر به مصاحبه نشد.. چرا برادر، مگر کاری کرده اید خدای ناکرده؟!

 3. ناشناس گفت:

  1

  0

  دم رسانه آفتاب گرم که جرات سوال پرسیدن داره و مثل بقیه خواب نیست

 4. ناشناس گفت:

  1

  0

  احسنت . باید سخت گرفت غیر بومی ها دلشان نسوخته پول دارن و دنبال جمع کردن سرمایه. خوب کاری می کنید که تغییر کاربری ندادید
  باید مثل اول خانه وسابات بسازند یکبار سخت بگیرید عبرت می شود

 5. ناشناس گفت:

  0

  0

  کاربری گردشگری؟؟ یا تجاری و پاساژ.. خودتان را گول میزنید یا مردم را

 6. ناشناس گفت:

  0

  0

  جهت اطلاع شورای شهر و مردم و آفتاب لارستان و مردم میراث دوستان. به هوش باشید که کمی آن طرف تر از خانه تاریخی شریفی دقیقا تقاطع خیابان میر عبدالعظیم و خیابان حاج غفوری منزلی را تملک و خریده اند و کوچه ای که باز بود ومردم رفت آمد داشتند هم جز خانه در آورده اند یعنی کوچه را بن بست و خریده اند ودر حال حاضر با چینکو مسدود کرده اند. احتمالا این عمل خلاف قانون باز غیر بومی ها انجام داده اند.

  • علیرضا گفت:

   0

   0

   کوچه را شهرداری به سمن بخس به اقای ج فروخته است. و جناب دکتر حامی تجاری سازی در ان است. اوف بر مسولین دروغ گو

 7. ناشناس گفت:

  0

  0

  یک تحقیقی باید انجام شود ببینیم کوچه ای که سابات داشت نفروخته باشند؟

 8. ناشناس گفت:

  0

  0

  سرمایه گذار غیر بومی و مسئول به اصطلاح بومیی که حاضر به مصاحبه نشده..

 9. ناشناس گفت:

  0

  0

  “با نظر مشاور و همکاران‌مان در اداره میراث فرهنگی مقرر شد با توجه به اینکه خانه را تخریب کرده‌اند آن را «عین به عین» بسازند و از طرف دیگر یک کاربری گردشگری نیز برای آن تعریف کنند.”
  این جمله را به حافظه تان سنجاق کنید

ارسال نظر

طراحی و توسعه توسط رضوان