میزان رضایت مندی شما از عملکرد شورای چهارم شهر لار چقدر است؟

نتایج

Loading ... Loading ...

انتشار در۱۷ فروردین ۱۳۹۶ ساعت ۸:۳۱ ب.ظ سرویس:شهر و شهروند, مطلب شما 4 دیدگاه 1,348 بازدید

تخصص لازم برای اعضای شورای شهر کدام است؟

تخصص لازم برای اعضای شورای شهر کدام است؟

احمد علمدار: نوروز ۹۶ با یک فضای انتخاباتی آغاز شد. ثبت نام کاندیداهای شورای شهر از همان ابتدا، نوروز ۹۶ را تحت تاثیر خود قرار داد. به گونه ای که گپ و گفتگوهای مهمانان در دید و بازدید عید نوروز و محافل خانوادگی حول انتخابات به ویژه انتخابات شورای شهر قرار گرفت.

همچنین در فضای مجازی و شبکه های اجتماعی نیز شاهد رد و بدل شدن پیام های انتخاباتی بودیم که این پیام ها روز به روز در شبکه های اجتماعی رو به افزایش می باشد.

با نگاه به مضمون این پیام ها به خوبی متوجه خواهیم شد که پیام های شبکه های اجتماعی، نظرات اشخاص و گروه های خاصی است که در حمایت از کاندیداهای مورد نظر خود در شبکه های اجتماعی منتشر می نمایند. در واقع تبلیغ زود هنگام البته به صورت غیر مستقیم.

آنچه که در پیام های شبکه های اجتماعی و همچنین گفتگوهای روزمره در بین مردم می بینیم و می شنویم و بر آن تاکید می شود، بحث حضور افراد متخصص در شورای شهر می باشد.

چندی پیش در یکی از شبکه های اجتماعی که صحبت هایی در خصوص حضور متخصصین در شورا بیان شد یکی از کاربران سوالی را مطرح نمود که از نظر شما متخصص به چه کسی گفته می شود؟

بر آن شدم تا به عنوان یک شهروند نظرات خود را در این خصوص بیان نمایم.

بر اساس اصل یکصدم قانون اساسی برای‏ پیشبرد سریع برنامه‏ های‏ اجتماعی‏، اقتصادی‏، عمرانی‏، بهداشتی‏، فرهنگی‏، آموزشی‏ و سایر امور رفاهی‏ از طریق‏ همکاری‏ مردم‏ با توجه‏ به‏ مقتضیات‏ محلی‏، اداره‏ امور هر روستا، بخش‏، شهر، شهرستان‏ یا استان‏ با نظارت‏ شورایی‏ به‏ نام‏ شورای‏ ده‏، بخش‏، شهر، شهرستان‏ یا استان‏ صورت‏ می‏ گیرد که‏ اعضای‏ آن‏ را مردم‏ همان‏ محل‏ انتخاب‏ می‏ کنند.

لذا بر اساس این اصل شوراهای اسلامی شهر دارای کمیسیون های تخصصی جهت انجام امور محوله می باشند که این کمیسیون ها شامل:

کمیسیون اجتماعی– فرهنگی- ورزشی

کمیسیون عمرانی و خدمات شهری  

کمیسیون برنامه و بودجه و امور حقوقی

می باشد که شوراهای اسلامی می توانند بر اساس نیاز این کمیسیون ها را افزایش و یا کاهش دهند.

حال با نگاه به کمیسیون های تخصصی شوراها باید گفت افرادی را می توان متخصص دانست که دارای مدرک تحصیلی مرتبط به این کمیسیون ها باشند. رشته هایی همچون مهندسی عمران، معماری، علوم اجتماعی، حقوق شهری، جغرافیای شهری، اقتصاد شهری، مدیریت شهری.

اما نکته ای که در این جا باید متذکر شد این است که آیا صرفا داشتن مدرک دانشگاهی می تواند ملاک مناسبی جهت انتخاب اعضا شورای شهر تلقی شود؟

در پاسخ به این سوال باید بیان داشت داشتن مدرک تحصیلی مرتبط با مدیریت شهری در کنار تجربه کار اجرایی و تعهد می تواند به عنوان شروط تخصص برای ورود به شورای شهر باشد.

امیدواریم مردم شریف شهر لار با نگاه به کاندیدهای اصلح و محترم پنجمین دوره شورای شهر اصلح ترین و متخصص ترین افراد را جهت حضور در شورای شهر انتخاب نمایند تا شاهد پیشرفت و رونق و توسعه شهر و شهرستان عزیزمان لارستان بزرگ باشیم.

*کارشناس ارشد علوم اجتماعی


4 نظر

 1. لارستانی گفت:

  0

  0

  بسیار مطلب مفیدی بود ممنون از شما و سایت آفتاب

 2. علی گفت:

  0

  0

  ولی تجربه نشان داده تخصص در شورا هیچ جایگاهی ندارد. آنچه مهم است تفکرات غالب قومی و قبیله ای است. هر کس قوم و خویش بیشتر و ودوست و رفیق بیشتری داشته باشد پیروز میدان است. باور نمی کنید چند وقت دیگه متظر باشید.

 3. فضل اله گفت:

  0

  0

  تو را خدا محله اي راي ندهيد اجازه ندهيدآنهايي كه چند دوره بوده اند و كارايي هم ندارند دوباره راي بياورند.مردم در برابر خدا مسوليت داريد.

ارسال نظر

طراحی و توسعه توسط رضوان