میزان رضایت مندی شما از عملکرد شورای چهارم شهر لار چقدر است؟

نتایج

Loading ... Loading ...

انتشار در17 ژانویه 2014 ساعت 11:28 ب.ظ سرویس:برگزیده ها, یادداشت 4 دیدگاه 1,718 بازدید

تدبيري براي «عسرت» گذشته و اميد به «عشرت» آينده

آيا دوري ۸ ساله استانداري فارس از لارستان پايان يافته است؟!

تدبيري براي «عسرت» گذشته و اميد به «عشرت» آينده

حميد منشي/ صحبت نو: ۲۳ و ۲۴ دي ماه امسال، سيد محمد احمدي استاندار فارس به منطقه لارستان آمد. سفري غير كاري و بنا به اعلام استانداري براي شركت در جشن هاي هفته وحدت. استقبال مردم و مسئولان لارستان از اين سفر به حدي بود كه خود آقاي استاندار آن را «غير منتظره» ناميد. اما دليل اينهمه استقبال از حضور استاندار فارس در لارستان چه مي تواند باشد؟ مهمتر اينكه چرا طي ۸ سال گذشته مردم لارستان به استانداران يا استانداران به مردم لارستان بي توجه بودند؟ از ياد نبرده ايم كه طي ۸ سال رياست جمهوري محمود احمدي نژاد، استانداران منصوب او در فارس يا اساسا به لارستان نيامدند، يا آمدند تا مردم معترض به تصميم دولت متبوع خود مبني بر انتزاع بيرم و اوز از لارستان را سر جاي خود بنشانند و يا در بهترين حالت ممكن آمدند و بي هيچ بازتاب و استقبالي رفتند!

اما فارغ از تمايل استانداران آيا از خود لارستان درخواستي براي حضور آنها صورت گرفت يا خير؟! از شواهد پيداست طي اين مدت فرمانداران لارستان و دو نماينده مردم در مجلس نيز گويي علاقه اي به كشاندن استانداران به لارستان نداشتند. هريك به دلايلي البته. آنچه واضح است اينكه حداقل بعد از اعتراضات مردمي بهمن ماه ۸۸، نماينده مردم در مجلس و فرمانداران لارستان در شرايطي غير عادي قرار داشتند و از كاركرد اصلي و عمومي خود خارج شدند. علي اصغر حسني كه به زعم مردم لارستان پس از بهمن ۸۸ به هيئت نمايندگي منطقه ي «لارستان منهاي مركز» درآمد و توجه فرمانداران نيز بيش از امور اصلي و اساسي متوجه بعد امنيتي شهرستان بود. چه اصلي ترين حرف اميري، آخرين فرماندار دولت احمدي نژاد در لارستان در جلسه توديع خود اين بود كه «من لارستان را در اوج اعتراضات تحويل گرفتم و آرام تحويل مي دهم!» (نقل به مضمون).

با انتخاب جمشيد جعفرپور در انتخابات مجلس نهم نيز تغيير خاصي در نگاه و عمل استانداران به لارستان ايجاد نشد. او كه بر خلاف حسني از مركزِ شهرستان بود و در سياست نيز جزو نمايندگان اصولگرا و همسو با دولت احمدي نژاد محسوب مي شد نيز نخواست يا نتوانست رابطه استانداران اين دولت با مردم لارستان را دگرگون كند. دليل اصلي اما به گفته نزديكان جعفرپور تمايل و چرخش كامل استانداران به شهرستان هاي رقيب لارستان بود به طوري كه مثلا تاسيس دو اداره كل جديد براي لارستان توسط دولت تاييد و مصوب شده بود ولي استاندار سابق فارس احتمالا تحت فشار نمايندگان شهرستان هاي رقيب، آن را ابلاغ نكرد.

 نتيجه اينكه هم «نماينده مردم» احتمالا به دليل بي فايده دانستن فعاليت در زمين استانداران، و هم «مردم» به دليل بي توجهي استانداران به لارستان، عملا «استانداري» را از تعاملات و تمايلات خود حذف كردند! «فرمانداران» هم كه به هر نحو تابع نظر مافوق خود بودند! با اين روند خواسته يا ناخواسته لارستان وارد دوران «عسرت» تاريخي خود شد. گويي انقطاع كامل لارستان از استانداران، صورت حسابِ ناگريزي بود كه بر ذمّه مردم لارستان قرار داشت! گواه اين مطلب حرف نماينده مردم و فرماندار جديد لارستان در جلسه با استاندار در مهديه مسجدالنبي لار (۲۴ دي ماه ۹۲) است. آنجا كه به تاكيد از بي توجهي مسئولان استاني به لارستان و ناچيز بودن اعتبارات و بودجه ساليانه لارستان در مقايسه با ديگر شهرستان ها در ۸ سال گذشته گفته شد.

گذشته ها اما به حكم جبر، گذشته و اينك دوران جديدي آغاز شده است. با استقرار دولت حسن روحاني، طبق پيش بيني و خواست عمومي، در استانداري فارس نيز تغييراتي ايجاد شد. اصلي ترين تغيير اما به زعم مردم لارستان نزديكي استاندار جديد به آنهاست. شواهد اين مدعا هم زياد است. از نزديكي او به انصاري لاري استاندار اسبق فارس در دولت اصلاحات گرفته تا همراهي معنادار سيد حسن، فرزند مرحوم آيت الله آيت اللهي با استاندار در سفر به بخشِ اوزِ سني نشين و از استقبال مردمي منطقه لارستان از او گرفته تا بيان اين جمله از سيد محمد احمدي در مسجد النبي لار كه «افتخار مي كنم عضوي از لارستان بزرگ هستم». نمونه عملي و ايجابي آن اما تنها اين بود كه استاندار فارس، فرماندار بومي لارستان را زودتر از بقيه شهرستان ها منصوب كرد. (موضوعي كه در جلسه مسجد النبي نيز به آن اشاره شد.)

 از وجه سلبي نيز مي توان به اين موضوع اشاره كرد كه نمايندگان و ديگر متنفذين شهرستان هاي رقيب لارستان تا لحظه آخرِ انتخاب احمدي، تلاش زيادي كردند اين اتفاق نيفتد. موضوعي كه همان زمان به طنز به نقل از احمدي يا نزديكان او چنين بيان شد: «آقايان تا شب گذشته مشغول رايزني براي عدم انتخاب ما بودند آن وقت امروز گروه استقبال از استاندار جديد را تشكيل مي دهند!»

***

آفتاب لارستان در ۲۴ دي هنوز به ميانه آسمان نرسيده بود كه استاندار فارس در مسجد النبيِ لار، خبر از بازگشت دوباره به لارستان داد. اين بار اما حداقل سه روز، با حضور اكثر مديرانِ كل و به نيت باز كردن گره هاي فروبسته متعدد در اين شهرستان. تا آن موقع يعني ايجاد «تغييرات عملي» و نه فقط در قالب سخنراني! اكثر مردم و تحليلگران منطقه نسبت به آينده اين شهرستان اميدوار مي مانند. آيا لارستان در دوره و دولت موسوم به تدبير و اميد و در زمان استانداري احمدي به جايگاه واقعي خود باز مي گردد؟ آيا ايام «عسرت» مردم لارستان مبدل به دوران «عشرت» آنها مي شود؟


4 نظر

 1. لارستاني بيدار گفت:

  0

  0

  مثل تمام مقالات حميد منشي اين يكي نيز زيبا و مفيد و خواندني بود.

 2. بيرم گفت:

  0

  0

  لارستان خارج از اين تئوري ها كه آقاي منشي باشناخت دقيق و عالمانه به آن مي پردازند ولازم است مسولين به اين نظرهاي كارشناسانه توجه و دغدغه داشته باشند نياز به يك هم گرايي و توجه به نقاط دور از مركز دارد . بسياري از امور كليد آن به دست خود مسولين شهرستان است كه مي شود آن را حل كرد ولي متاسفانه اين اراده مشاهده نشده . به عنوان مثال اداره كل راه دراين شهرستان نتوانسته توسعه متعادل در حوزه خود ايجاد كند . البته در دوره جديد مديريت آقاي مهندس نصر اقدامات اميد بخشي آغاز شده كه قابل تقدير است ولي طرح هايي كه مي تواند در تحول اساسي مناطق وسيعتر موثر باشد بايد مورد توجه و اقدام جدي واقع شود. مردم بيرم انتظار دارند موارد مطرح شده در يادداشت (توسعه راه راه توسعه)كه براي تمام لارستان بزرگ مفيد و مهم است از سوي تمامي مسولين لارستان و نماينده محترم مورد توجه جدي قرار گيرد .ان شاءالله

  • لاري غيرمتعصب گفت:

   0

   0

   اميدورام شما و ديگر دوستان عزيز بيرمي متوجه باشند كه بايد حساب لاري ها از تعدادي نمايندگان كم توان گذشته و برخي متعصباني كه اجازه ارتقا به بخش هاي لارستان را نمي دهند جدا كنيد.

 3. مردي از به قول شما شهرستان رقيب! گفت:

  0

  0

  مثل اينكه شما اصلاح طلبان لارستان را بدجور جو گرفته است! چه خبرتونه همه چيز رو براي خودتون مصادره مي كنيد؟ چه كسي گفته احمدي به لارستان تمايل داره؟! حالا يه جمله گفت كه من عضوي از لارستان بزرگم دچار توهم شديد؟! همين يك قلم انتخاب فرماندار بومي را فعلا داشته باشيد تا اموراتتان بگذرد!!

ارسال نظر

طراحی و توسعه توسط رضوان