میزان رضایت مندی شما از عملکرد شورای چهارم شهر لار چقدر است؟

نتایج

Loading ... Loading ...

انتشار در23 دسامبر 2016 ساعت 12:46 ق.ظ سرویس:مطلب شما 2 دیدگاه 1,045 بازدید

تدریس زبان لاری در دانشگاه های لارستان و چهار سوال اساسی

تدریس زبان لاری در دانشگاه های لارستان و چهار سوال اساسی

احمد محمدی: در هفته ای که گذشت (هفته آخر آذرماه ۱۳۹۵) خبرگزاری های رسمی خبر موافقت فرهنگستان زبان و ادب فارسی با تدریس زبان های محلی در دانشگاه ها را اعلام نمودند.

رئیس این فرهنگستان در این باره گفت: «طبق قانون اساسی خط و زبان رسمی کشور فارسی است و آموزش زبان و ادبیات قومی و محلی در کنار فارسی بلامانع است. هیچ کدام از این دو نباید جا را برای دیگری تنگ کند» و«شورای عالی انقلاب فرهنگی اجرای درس زبان های محلی در دانشگاه ها را منوط به بررسی فرهنگستان زبان و ادب فارسی کرده است و این آمادگی را داریم که هر دانشگاهی تمایل به ارائه چنین واحد درسی را دارد، همکاری لازم را داشته باشیم.»

همزمان با این اعلام موضع فرهنگستان و شورای عالی انقلاب فرهنگی نیز اعلام تدریس زبان ترکمنی در برخی دانشگاه های شمال شرق کشور برای ترم آتی شروع خواهد شد.

با توجه با آنچه در بالا ذکر شده است می توان چند سوال را امید شنیدن پاسخ از متخصصین امر پیرامون زبان لارستانی پرسید:

۱)آیا تا کنون فرد، گروه یا انجمنی پیگیر اخذ مجوز های لازم برای اجرایی کردن تدریس زبان لارستانی بوده است؟

۲)اساسا آیا زبان لاری (یا لارستانی) در مرجعی به عنوان زبان ثبت شده است که بتوان با استناد به آن خواهان تدریس این زبان در دانشگاه های لارستان شد؟

۳)با فرض مثبت بودن جواب سوال اول آیا تمهیدات لازم و امکانات کافی و پیش بینی های موردنیاز در راستای تدریس این زبان در لارستان اندیشیده شده است؟ و آیا کسانی آمادگی و صلاحیت تدوین کتاب های مورد نیاز درسی آوزش زبان لاری و تعریف سرفصل های آن را دارند؟

۴)کدام یک از دانشگاه های فعلی لارستان کهن (اعم از لار، گراش، اوز، خنج، بستک، بندرعباس، بندرلنگه و …. ) می تواند بار سنگین این وظیفه را بر دوش خود حمل نماید؟


2 نظر

 1. زهره وند گفت:

  0

  0

  درود بر شما این سخن استاد میر جلال الدین کزازی در همایش زبانشناسی زبان لارستانی هر گز فراموشم نمی شود که فرمودند : روزی که یکی از زبانهای ایرانی نابود شود باید سوگواری کنیم
  بنده با پژوهش هایی که در خط و زبان اوستایی و پهلوی و فارسی باستان داشته ام پیوند های بسیاری میان زبان لارستانی و زبان های باستانی یافته ام که حتی باورش برای خودم نیز دشوار بود که حتی در بخش گاتهای اوستا که کهن ترین کتاب مقدس جهان است و حتی ار ریگودای هندوها نیز کهنتر می باشد واژه های لارستانی یافتم شما فرهیختگاناین سرزمین خواهش می کنم از نابودی اینزبانباستانی جلوگیر ی کنید این زبان ها همانند سازه های کهنی همچون تخت جمشید میراث های کهن ایران زمینند

 2. ناشناس گفت:

  0

  0

  درود به هر دو یتان جناب احمد محمدی و استاد زهره وند

ارسال نظر

طراحی و توسعه توسط رضوان