میزان رضایت مندی شما از عملکرد شورای چهارم شهر لار چقدر است؟

نتایج

Loading ... Loading ...

انتشار در15 مارس 2017 ساعت 6:04 ب.ظ سرویس:شهر و شهروند 2 دیدگاه 1,502 بازدید

تسنیم نوشت: «لار» رنگ و بوی عید ندارد/ خانه‌تکانی دیرهنگام شهرداری لار

تسنیم نوشت: «لار» رنگ و بوی عید ندارد/ خانه‌تکانی دیرهنگام شهرداری لار

فضاسازی و زیباسازی دیرهنگام شهر لار سبب شده که رنگ و بوی عید در این شهر تاریخی و زیبا کمتر دیده شود.

به گزارش خبرگزاری تسنیم از شیراز، همزمان با فرارسیدن بهار سنت دیرینه خانه تکانی در تمامی شهرها و روستاهای ایران انجام می‌شود اما این سنت مختص منازل و خانه‌های مردم نیست بلکه دیوارها و میادین شهرها نیز پس از یک سال گرد و غبار و آلودگی نیاز به زیباسازی دارند. این امر به ویژه در شهرهایی که محل رفت‌وآمد مسافران هستند ضرورتی دو چندان دارد.

شهر لار با وجود داشتن بازار زیبا و بزرگ قیصریه، قلعه اژدهاپیکر، آب‌انبارهای زیبا و صدها اثر تاریخی دیگر یکی از شهرهایی است که همواره مورد توجه مسافران قرار گرفته است. این شهر به لحاظ موقعیت جغرافیایی یکی از دروازه‌های اتصال شمال به جنوب ایران و مسیر گذر مسافرانی است که از مرکز و شمال ایران عازم دریای جنوب هستند.

تماس‌های شهروندان لاری با خبرگزاری تسنیم نشان از عدم آمادگی شهر لار برای عید نوروز دارد. یکی از شهروندان در گفت‌وگو با تسنیم می‌گوید «مرسوم است که هر سال نزدیک عید جدول‌های خیابان‌ها رنگ‌آمیزی مجدد شود، دیوارها از دیوار نوشته‌ها پاک شود و میادین شهر گلکاری و زیبا شود اما در شهر لار اثری از این زیبایی‌ها به صورت چشم‌گیر وجود ندارد.»

این فعال اجتماعی لاری عملکرد شهرداری و شورای شهر لار را نقادانه تشریح می‌کند و با استناد به آنچه در سال گذشته و امسال در دو میدان اصلی شهر رخ داده است یکی از ضعف‌های مدیریت شهری لار را عدم موقعیت‌شناسی می‌داند.

وی می‌گوید: « عملیات بهسازی میدان مقابل فرمانداری لار  (بسیج) که یکی از نقاط پرتردد شهر جدید است، دیرهنگام شروع شده و ظاهر امر نشان می‌دهد که تا بعد از سال جدید نیز تمام نشود. این امر زیبایی بصری شهر را در نظر مسافران خدشه‌دار می‌کند». به گفته این فعال اجتماعی سال گذشته نیز عملیات بهسازی میدان آیت‌الله عبدالحسین لاری مقابل حوزه علمیه شهر لار همین وضعیت را در آستانه نوروز داشته است.

صمد کامجو، عضو شورای شهر لار هر چند صحبت‌های این شهروند را تائید می‌کند اما معتقد است که از آنجا که این میدان مشکلی برای اسکان مسافران ایجاد نمی‌کند تداوم عملیات بهسازی در ایام تعطیلات نوروز خالی از اشکال است. به گفته وی ۲ پارک شهر لار برای اسکان مسافران نوروزی در نظر گرفته شده و هر چند بهتر بود که شهرداری بهسازی را زودتر شروع و در آستانه نوروز تمام می‌کرد.

عضو شورای شهر لار بر این موضوع تاکید دارد که بهسازی این میدان از سال ۳۹ تاکنون انجام نشده بوده و این اقدام شهرداری برای بهسازی این مکان در خور تقدیر است اما نابه‌سامانی یکی از میدان‌های اصلی شهر از دید بصری زیبایی شهر را تحت تاثیر قرار می‌دهد.

علی نعمت‌پور، مدیر پروژه این میدان در گفت‌وگو با تسنیم از عدم الزام برای تمام شدن عملیات بهسازی پیش از نوروز سخن می‌گوید چراکه به اعتقاد وی  بهسازی به بهترین شکل ممکن مهم‌تر از سرعت کار است. به گفته وی مردم لار سال‌ها از این میدان خاطره دارند به همین دلیل سعی شده که در بهسازی شرایط به گونه‌ای باشد که هم شان مردم حفظ شود و هم فضای قدیمی و خاطره‌انگیز میدان بهم نخورد.

نعمت‌پور می‌گوید: مصالح و اضافات کار بهسازی که در اطراف میدان قرار گرفته تا ۲ روز آینده به فضای داخلی میدان منتقل می‌شود تا فضای شهری نازیبا نباشد اما برای اتمام کار عجله‌ای نیست و ممکن است که کار بعد از نوروز و تعطیلات به اتمام برسد.

به اعتقاد وی از آنجا که این میدان از سال ۳۹ تاکنون بازسازی نشده یک جنبه تاریخی پیدا می‌کند و به همین دلیل تلاش شده که در استفاده از مصالح نیز تا جایی که امکان دارد از همان مصالح اصلی میدان استفاده شود.

نعمت‌پور دلایل تاخیر شروع کار را جلسات متعددی می‌داند که برای تائید طرح باید گرفته می‌شد و می‌گوید: در طراحی جدید تلاش شده که فضا برای معلولان نیز مناسب باشد به همین دلیل پیش از آغاز کار جلساتی با بهزیستی و فرمانداری گذاشته شد که این امر روند شروع کار را با تاخیر مواجه کرد.

شهر لار یکی از شهرهای تاریخی استان فارس است که هر سال علاوه بر مسافرانی که این شهر را برای گشت و گذار نوروزی انتخاب می‌کنند، مسیر عبور مسافران دریا و شهرهای جنوبی ایران است به همین دلیل سرعت در انجام عملیات زیباسازی شهری سبب ماندگاری زیبایی شهر لار در ذهن و خاطر مسافران می‌شود.


2 نظر

 1. ناشناس گفت:

  0

  0

  خجالت اوره

 2. منتظر یارانه گفت:

  0

  0

  آقای کامجو، اگه دقت کرده باشید در سالهای حدود هفتاد و دو این میدان تغییراتی کرد که موزاییک کردن اطراف آن، نصب مجسمه، نور پردازی، و فواره و…
  آقای مهندس نعمت پور، میشد کار را به بعد نوروز محول کرد، اگر سرعت گیر دور این میدان نصب نشود بعید می‌دانم که انسانهای سالم بتوانند از این میدان درست استفاده کنند چه رسد به معلولین عزیز،

ارسال نظر

طراحی و توسعه توسط رضوان