میزان رضایت مندی شما از عملکرد شورای چهارم شهر لار چقدر است؟

نتایج

Loading ... Loading ...

انتشار در5 سپتامبر 2019 ساعت 4:17 ب.ظ سرویس:یادداشت 4 دیدگاه 394 بازدید

تشریفاتی که همه ما را می بلعد!

تشریفاتی که همه ما را می بلعد!

سعیده آرین: چه کسی می خواهد/ من و تو، ما نشویم؟/ خانه اش ویران باد!

مادرم معلم دبستان بود بعد از اینکه در صف بانک می ایستادیم و حقوقش را در بسته های بیست و پنجاه تومنی می گرفت، به سوپری که نه، مغازه محله که بهش «مغازه پسرخاله» می گفتیم (چون نفرجدید پسرخاله فروشنده قبلی بود این اسم را برایش انتخاب کردیم) می رفت و بدهی همان ماه را تسویه می کرد.

همیشه خدا هم  چند تا بستنی و پفک مازاد بر حسابش در دفتر بدهی مغازه به ثبت رسانده بودم که با یه چشم غره رفع و رجوع می شد. اما عمده دغدغه مالی مادرم خرید جهیزیه برای دخترانش بود، مثل همه مادرها دلش می خواست جهزیه دخترانش کامل و بی نقص باشد، با وسواس و سلیقه به صورت اقساطی سرویس ظرف، قاشق چنگال و قابلمه از ظرف فروشی محله می خرید و در صندوق های بزرگ کمد دیواری خانه نگه می داشت، پدرم دل خوشی از این دغدغه مادرانه نداشت و فکر می کرد «چو فردا شود فکر فردا کنیم» و مثل بیشتر خانواده ها مادرم یک تنه این مسیر را می رفت و گاهی هم می گفت «یک پوست پیاز هم برای گلچهره نخریدم»! تمرکزش روی من و طاهره بود که بزرگتر بودیم…

مادرم از دنیا رفت، ما ازدواج کردیم، خیلی ها برای دیدن جهیزیه به خانه هایمان آمدند و غایب بزرگ آنروزها «مادرم» بود. مادری که حتما بارها و بارها در ذهنش اش آن روز را تصور کرده بود.

این روزها که مخارج زندگی کمر همه را خم کرده به مادرهای ایرانی می اندیشم، سرشان سلامت، سایه شان مستدام و ان شاالله زندگی فرزندانشان پر از عشق و دوام، به ایثارشان فکرمی کنم، مادرانی که دغدغه خرید جهیزیه، سیسمونی، هدیه تولد نوه و… کمرشان را خمیده.

کمک کنید فشار کمتری متحمل شوند، از زندگی لذت بیشتری ببرند، برای خودشان هم هزینه کنند، سفر، رستوران، مهمونی و… خدای ما بچه ها هم بزرگ است، با وسایل اولیه هم می شود زندگی کرد، کم کنیم این رسم و رسومات و چشم و هم چشمی های بی ریشه. گناه نکرده اند مادر شده اند.

حواستان هست در حال زایش شیوه غریبی از سبک زندگی هستیم که نه ارتباطی با پیشینه فرهنگی و گذشته مان دارد و نه الگویی غربی است. در همین گذشته نه چندان دور مراسم جهیزیه فراخوان همکاری بود برای ساختن لانه عشق، آلبوم کودکی تان را ورق بزنید کدام خانه ای پر بود از مبلمان و یخچال و… یک نسل عقب تر آن ها چطور؟

در همین اروپایی که کعبه آمال و آرزوهاست بسیاری از زندگی ها با لوازم دست دوم شروع می شود، باور نمی کنید از فامیل و دوستانی که رفته اند بپرسید، ما اما چه می کنیم؟ با تمام قوا و تا آخرین قطرات جان و با هزار بدبختی و گرفتاری جهزیه ای بیش از توانمان تهیه می کنیم و در یک مهمانی از خجالت هم در می آییم و یکی هم این وسط حتما هست که بگوید: «ملاقه سه گوشش کم بود»!

از فرهنگ و آداب سنتی زیباییمان به مرور موجود عجیب الخلقه بی ریختی ساخته ایم که هر روز بیشتر می بلعد، با همین جشن های نوظهور، عکس‌ های نمایشی، شو آف های مجازی و ادعاهای دروغ  بزرگش کرده ایم که هر روز نیاز جدیدی می طلبد. همین روزهاست که این موجود بی ریخت دهان باز کند و همه مان را یک جا ببلعد و تمااام.

سخت نیست بیایید با هم همت کنیم به خاطر خودمان و احترام مادران در اینگونه مراسم شرکت نکنیم، نمایشی هم که مخاطب نداشته باشد زود از سکه می افتد. فرزند زمانه خودمان باشیم و در شرایط سخت اقتصادی درست رفتار کنیم. با همین قدم کوچک فشار و استرس مادران و نوعروسان را کم می کنید. باور نمی کنید؟ امتحان کنید.

پ ن: این چاقو یادگار مادرم است از مجموعه ای که با عشق خرید

از این نویسنده بخوانید:

رویایی که فراموش نشد!

سلام دوباره شقایق های لارستان و بایدهای ما

المپیک کاراته ندارد

شطرنج هم شد ورزش؟

هنر یا موریانه، مسئله این است!

کف بازی!

وقتی آقاجون مرده بود!

نوستالژی درخت لیموی خانه پدری

حنایی که برایم خیلی رنگ داشت

شهری با پاییز بی کلاغ!

زلزله ای که تمام خاطرات کودکی ام را آوار کرد

خوش رحمت

قصه های ناتمام «کَل حاجی»

شکلات‌های دزدکی با طعم دلهره!

«پشه بند»های سوراخ شب های لار

«مینی بوسِ» اشتباهی اول مهر!


4 نظر

 1. بانوی. اوزی گفت:

  0

  0

  بسیار. عالی. وروان. نگارش. کرده اید. کیف. کردم. همیشه. دلنوشته. های. خانم. ارین. عزیز. را. میخوانم زیرا. با. واقعیت زندگی امروز. ما. همخوانی. وتطابق. دارد. ولاجرم. بر دل می. نشیند. موفق. باشید

 2. ... گفت:

  0

  0

  ترامونتینا برزیل

 3. لارستانی گفت:

  0

  0

  ما مسلمانیم، پس کی میخوایم اسلامی زندگی کنیم. زندگی امام علی و حضرت زهرا را بخونید که چه جوری شروع کردند؟
  افرین جالب بود

 4. ناشناس گفت:

  0

  0

  خوب بود دستت درد نکنه

ارسال نظر

طراحی و توسعه توسط رضوان