میزان رضایت مندی شما از عملکرد شورای چهارم شهر لار چقدر است؟

نتایج

Loading ... Loading ...

انتشار در23 فوریه 2020 ساعت 3:06 ب.ظ سرویس:برگزیده ها, مطلب شما 24 دیدگاه 531 بازدید

تصمیم سخت اصولگرایان و اصلاح طلبان لار

تصمیم سخت اصولگرایان و اصلاح طلبان لار

حجت محبی پور: رقابت انتخاباتی مجلس شورای اسلامی در لار (و نه لارستان) یک رقابت دو وجهی است. یک وجه آن سیاسی (بین اصلاح طلبان و اصولگرایان) و یک وجه آن منطقه ای ست (بین لار و گراش).

گراش مدت هاست (حتی قبل از حسنی) که تکلیف خودش را مشخص کرده. آنان رقابت سیاسی را کنار گذاشته و آن را فدای رقابت منطقه ای کرده اند و به اتحاد می رسند، اما لاری ها چطور؟

در آستانه مجلس هشتم، بعد از رد صلاحیت دکتر کشفی (گزینه اصلاح طلب) اصلاح طلبان لار قهر انتخاباتی را انتخاب کردند. مردم را از حضور پای صندوق های اخذ رای ناامید کردند و نتیجه اش شد عدم مشارکت مردم لار و گرایش آرای مناطق به گزینه وحدت گراش و انتخاب حسنی و باقی قضایا…

بعد از هشت سال دوباره به همان خانه بازگشته ایم. بروجردی یک مورد خاص بود که رقابت درون لاری را تشدید کرد. اصولگرایان او را خودی نمی دانستند و رفتار پرخاشگرایانه حامیان او از همان بدو امر رقابت را دوقطبی کرد. اجماع اجمالی اصلاح طلبان پیرامون او (و امضای موافقتنامه تقسیم غنائم!) تیر خلاصی بود بر اجماع احتمالی درون منطقه ای؛ و همه اینها باعث شد تا رقابت سیاسی اوج گیرد.

این جوش و خروش های سیاسی منجر به تقسیم شدن بیش از ۴۳ هزار رای این دو در برابر اجماع ۲۸ هزار رای گراش شد، که این به منزله شکست هر دو کاندیدا و هر دو طیف حامی آنها شد.

البته از سال گذشته جلسات محرمانه ای تحت عنوان همگرایی منطقه ای در لار برگزار می شد. نزدیکان جناب نماینده ی اصولگرا با میان سالان و جوانان اصلاح طلب مشغول مفاهمه و گفت و گو بودند و کسی هم (حتی اصولگرایان منتقد آقای جعفرپور) از این جریان مطلع نبود.

نشست های مثلاً محرمانه به نتیجه نرسید چون اجماع حول محور تمدید نمایندگی نماینده بود و نه یک اجماع منصفانه منطقه ای.

تجارب گذشته پیش چشم ماست. دوره های آینده نیز بازی همین گونه است. از یک سو اجماع در گراش، و از سوی دیگر تلاش های پشت پرده ی بی ثمر که منجر به تفرقه سیاسی در لار می شود. نتیجه این دو واقعه چیزی جز نتیجه ی حاضر نیست.

حالا اصلاح طلبان و اصولگرایان لار باید دشوارترین تصمیم همه عمر تشکیلاتی خود را بگیرند.

باید بجای نشست های دزدکی، بصورت رسمی و علنی، ابتدا در درون تشکیلات منسجم یا غیرمنسجم، تصمیم خود را گرفته و به اطلاع مردم هم برسانند.

باید این دو تیم صراحتاً بگویند که آیا می خواهند رقابت در مجلس را همچنان یک رقابت سیاسی ببینند؟ یا آنکه در انتخابات مجلس، رقابت سیاسی را به کنار می گذارند و تا همیشه فقط قائل به رقابت منطقه ای هستند.

تصمیم سختی است و هر دو گروه باید از آرمان خواهی سیاسی خود بگذرند و با چشم اشکبار هم که شده به اجماع منطقه ای رسیده و به گزینه ی واحد رای بدهند.

حال چنانچه دوستان اصلاح طلب و رفقای اصولگرا قائل به غیرسیاسی کردن رقابت انتخاباتی مجلس هستند؛ باید آن را علنی و با امضای اشخاص تاثیر گذار خود به اطلاع مردم برسانند.

مجالِ بررسی و اعلام این توافق همین روزها و ماههاست که تنور داغ است.

اگر توافق بر سر تشریک مساعی چپ و راست شد؛  آن وقت چهار سال وقت است تا راهکار منصفانه ای برای اجماع غیر سیاسی و منطقه ای اندیشیده شود.

در غیر این صورت و چنانچه رفقا همچنان قائل به رقابت سیاسی هستند؛ و می خواهند اجماع را بازی فرض کرده و کج دار و مریز و غیرشفاف با آن برخورد کنند؛ بهتر است سر مردم را از اجماع به درد نیاورند و بگذارند مردم با «کرونا» ویروس های ماجراجو خوش باشند !!


24 نظر

 1. لارستانی گفت:

  0

  3

  هنوز هم از تخریب دست برنداشته اید؟ چرا اینقدر دروغ پراکنی؟ اطرافیان جناب بروجردی به چه کسانی پرخاشگری داشتند؟ شما حق ندارید این توهین را به حامیان و اطرافیان ایشان داشته باشید.
  این شکست مفتضحانه شماها در لار کافی نیست که کمی سکوت اختیار کرده و بگذارید مردم به آرامش نسبی برسند؟

  • هبدل گفت:

   0

   0

   ایا ۷۱۰۰۰ نه به بروجردی و بیت کافی نیست که بفمند جایگاه و هرزش خودشون رو؟؟؟؟

  • لار گفت:

   0

   0

   عجب ریاضی داری تو یعنی می تونیم بگیم مثلا ۶۰ درصد نه به نظام ایران!!!!!!!!!
   گراش که رای خودش داشت یعنی یه بچه ۵ ساله هم معرفی می کردند رای داشت ۲۰۰۰۰
   اوز که اصلا مشارکت نداشت ۲۰ درصد
   لار هم به سلایق رای داده شد .
   .
   .
   اصلا یه مدل دیگه میبینیم
   طبق حساب شما ۷۱۰۰۰+۲۲۰۰۰=۹۳۰۰۰ رای کل بوده
   حالا حسین زاده ۶۵۰۰۰ نه داشت
   جعفرپور ۷۳۰۰۰ نه داشت
   محتاجی ۸۹۲۰۰ نه داشت
   محبی ۹۱۰۰۰ نه داشت
   .
   .
   .

 2. روشنگر گفت:

  0

  2

  خسته نباشید جناب محبی پور
  دیدگاه جالبی هست اینکه در انتخابات مجلس رقابت های سیاسی را کنار بگذاریم و به دنبال اجماع بدون ملاحظات سیاسی باشیم
  اما یک نکته که شاید از آن غافل شده اید ذکر این نکته است که در دوره قبل خود شخص زاهدی هم خودش را اصلاح طلب نمی دانست چه رسد به اینکه جناح اصلاح طلب ایشان را اصلاح طلب بدانند
  دوم اینکه در دوره کنونی هم گزینه اصلاح طلب کلا وجود نداشت و آنچه بود رقابت سیاسی درون حزبی اصول گرایان بود
  بروجردی
  محتاجی
  جعفرپور
  محبی
  همگی از یک حزب بودند . و اینکه برخی دوستان اصلاح طلب در این یکسال به دنبال اجماع با نماینده اصول گرا بودند در واقع باید گفت این افراد نه اصلاح طلب که افرادی منفعت طلب هستند که آبروی احزاب سیاسی را برده اند.
  شاید بهترین راه کوتاه آمدن دوستان اصول گرا ( تمامیت خواه ) باشد که بدانند همه چیز متعلق به آن ها نیست .

 3. سعید گفت:

  0

  2

  جناب عالی حق ندارید به حامیان بروجردی توهین کنید

  • سید گفت:

   1

   0

   اصلاح طلبان و اصول گرایان کلا در ایران به پایان خط رسیده اند همانطور که خاتمی و موسوی تمام شدند لاریجانی اصول گرا هم تمام شد مردم از هر دو جناح عبور کردند و باید افراد انقلابی و جوان جای پیرمردهای منفعت طلب را بگیرند مردم لار هم باید خودشان را با شرایط جدید هماهنگ کنند و الا عقب می مانند

 4. لار گفت:

  0

  1

  حجت کم دروغ بگو.
  حامیان جعفرپور و اصول گراها توهین های کردند و الان میکنند که شرم دارم بیان کنم .
  حتی به اندازه امام خامنه‌ای هم احترام آقا را ندارد و مدعی پیروی از ولایت فقیه هستند.
  دقیقا همان کسانی هستید که امام زمان را به خاطر اسلام ایرانی سر می‌برید
  از قدیم شنیدیم که زمان ظهور آقا امام زمان از دین فقط اسمش مانده و گویی امام دین جدید آورده اند

 5. عصر بیداری گفت:

  0

  1

  بداخلاقی و بی ادبی مخصوص شما و …است نه طرفداران بروجردی اینکه می گویید فلانی از بروجرد آمده یک دروغ بزرگ است ایشان متولد لار است و سالهاست به لار می آید ودر بحرانها به مردم خدمت می کند مثلا در بازگشت اوز دبیرم که محتاجیم و شما به عنوان طرفدار ضد مردم عمل کردید از خدا خجالت بکشید ودست از نفاق بردارید ولایت مداری در تضاد با دروغ و نفاق است

 6. ناظر گفت:

  1

  0

  چرا باید تقابل با گراش مبنای تعامل سیاسی در لار باشد؟ این یک پیشداوری است. بهتر است به برنامه و هدف بالاتری فکر کنیم.چیزی که ممکن است آقای حسین زاده هم به آن موفق نشود.

 7. لاری. دل. شکسته گفت:

  0

  0

  ازین که. اقتدار. وابهت. شهر. تاریخی. لار به علت. ندانم. کاری. ومنفعت. طلبی. عده ای. در مرکز. حوزه. انتخابیه. جنوب. فارس. ازبین. رفته. است. احساسات. لاریها. حربحه. دار. شده. است. این. گروههای. لاری به. دنبال. منافع. شخصی. خودشان. هستند. نه. اینده. وپیشرفت. لارستان. حالا موضوعات مهم. واساسی مانند. ارثقای. ادارات کل. واستان. شدن. لار. به. بایگانی. تاریخ. میرود

 8. هوشیار گفت:

  1

  0

  در جواب به سعید ولارستانی:
  جمع کنید جمیع طرفداران جناب بروجردی
  بسه از خواب خرگوشی بیدار بشید
  چشمهات بسته بود شعبون بی مخ ها را ندیدید
  هیهات که خودتون رو به خواب زدید وبیدار کردنتون غیر ممکن….

 9. از محله کهویه لار گفت:

  0

  0

  ای داد بیداد شکست خوردیم ورفت از دست بک مشت ادم خود خواه در لار باختیم

  • از محله تل سرخ گفت:

   0

   0

   درست میگی از دست مشتی خودخواه و غریبه و لر که فقط هدفشان برهم زدن وحدت لار بود

 10. ناشناس گفت:

  0

  0

  جناب محبی پور سلام
  چه خوب بود به جای کوبیدن به طبل دوقطبی کردن فضا
  مث الان فکر می کردین البته نه به شما نه به دیگر اصول طلبان و اصلاح گرایان لار ایرادی وارد است. چرا که کی تمرین کردند که شفاف بگویند و بشنوند. این تندی در گذشته ی نویسنده های اکنون را می توان دید. اما دیدم کسانی را که خوشحال بودند که مجلس را یگانه کردند.
  و در پیام هاشان از هم قدر شناسی می کنند. البته این هم جای خوشحالی دارد که از عصبیت قوم قبیله و شهر رها شده اند.
  اما اشاره تان به چپ و راست درست نبود می دانی که چپ یعنی کسی که مواضع هر کس را به منطق اقتصادی و عدم چپاول تحلیل می کند و نه هیچ هیچ چیز دیگر
  باز هم بنویس

 11. ناشناس گفت:

  0

  0

  قطعا وقتی این همه فشار روی مردم است و روح و روانشان داغونه باید سرگرم شن تا یادشان به زندگی نباشد نه با تفریح و شادی با انتخاب و کورونا

 12. رضا گفت:

  0

  0

  😆😆😆
  آقای محبی پور مقصر نیست جناب منشی
  باعرض معذرت اما شاید شما بیشتر از ایشان مقصرید که هر مطلبی را منتشر میکنید و باعث میشوید نویسنده دچار توهم خود سیاستمدار بینی شود …
  اما
  فرار رو به جلو اصولگرایان را میتوان در یک کلمه *وقاحت* محض خواند
  این مطلب واقعا ارزش جوابیه ای بیش از این را ندارد
  چرا که اگر کمی، فقط کمی شعور سیاسی در این مدعیان طلبکار از زمین و زمان وجود داشت اینگونه آبروی نداشته خود را در معرض حراج قرار نمیدادند

  بنازم به چوب خدا که تازه نواختنش به پیکر مدعیان را شروع کرده است
  و حالا حالاها باید شاهد خفت و خواری سالها ظلم و قلدرمآبی خود باشند

  از این به بعد ما نظاره گر سرنگونی تفکر دروغین و کاسبکارانه متحجرین اصولگرایی، در سراشیبی سقوط هستیم
  انشالا
  🙏

 13. ناشناس گفت:

  0

  0

  درود خدا بر سایت آفتاب لارستان
  احسنت چه کنیم از دست جماعت دورودورنگ خودخواه متکبر مغرور منفعت طلب ریاکارمنافق صفت محافظه کار اهل کوفه بی تقوی…. مولا علی (ع) میفرمایند: از دست دادن حاجت بهتر از درخواست کردن از نا اهل است.

 14. بیرم گفت:

  0

  0

  در این دوره اجماع ، نه اجماع سیاسی بود نه اجماع منطقه ای . بلکه یک جنگ احزابی بود علیه نماینده فعلی که ناشی از یک عصبانیت و عطش قدرت بود.هم اصلاحطلبان و هم اصولگرایانی که احساس می کردند بازنده ی قدرت هستند فقط با این نگرانی و درد مشترک اتفاق مقطعی کردند و نتیجه آن باخت چند سر بود.بنده به عنوان یک بیرمی که در خارج از مرکز شهرستان و هیجانات آن ناظر بر اوضاع بودم می دیدم که مرکزنشینان غافل از اطراف درگیر و هدف اصلی که اتحاد لارستان بزرگ بود را فراموش کرده اند و روزبه روز داشتند از آن دور می شدند و در پایان اتفاقی که پیش بینی می شد رخ داد. به هر صورت وحدت حول کل واحد باید با برنامه و با قدرت منطقه ای در نظر باشد و نماینده منتخب (مهندس حسین زاده )یک فرصت پیش رو دارند که می تواند برای ایشان یک نقطه قوت یا تبدیل به ضعف شود. این به مدیریت و عملکرد وی بستگی دارد.

 15. به جناب بیرمی گفت:

  0

  0

  دیگر الفاظی مانند لارستان بزرگ در جغرافیای سیاسی منطقه نقشی ندارد این مسایل تراوش افکار کهنه اندیشان واصولگرایان تنگ نظر وتمامیت خواه در لار است که اینشالله در سالهای اینده کمرنگ تر خواهد شد منطقه جنوب فارس شامل ۶ فرمانداری مستقل لار گراش اوز خنج لامرد ومهر است که در نظام رسمی دولت انرا به رسمیت میشناسند ودلخوش کردن به اسناد تاریخی گذشته باعث عقب ماندگی ودرجا زدن میشود

 16. ناشناس گفت:

  0

  0

  بد اخلاقی اصول گرا ها از زمان روی کار آمدن احمدی نژاد باب شد و چون جواب داد خوششان آمد.
  ذکر یک نکته مهم که امیدوارم درست نباشد و آن اینکه اطرافیان دقت کنید اطرافیان جعفرپور خود به این نتیجه رسیده بودند که جعفرپور رای نمی آورد یک عده مانند حجت خودشان را از همان ابتدا جدا کردند عده ایی دیگر گفتند حالا که جعفرپور نمیره پس بروجردی هم نره حالا چیکار کنیم؟
  تخریب.تخریب.تخریب
  هزینه کن فلانی رو بیار لار فلان گروه رو بفرست بروجرد
  همین کسانی که فکر میکنند بروجردی غنائم قبل از جنگ رو تقسیم کرده خودشون در زمان جعفرپور منفعت بردند همین ها ۸ سال پیش برای نرفتن یه شخص از یک منطقه دیگه اجماع کردند و همین ها امسال از اجماع جلوگیری
  قطعا طرفداران جعفرپور میدانستند که در صورتی که اجماع نشود فلان نفر از فلان جا میرود اما اطرافیان بروجردی شاید کمتر به این موضوع فکر میکردند

 17. سید گفت:

  0

  0

  به جای حرف زدن از مرخرفاتی مثل اصلاح طلبی و اصول گرایی فکر وحدت و همدلی بین کل لارستان و رفتن افراد کارآمد باشید الان صحبت قالیباف سر لیست تهران رو ببینید فقط میگه کار کار کار . چون می‌دونه دیگه مردم از اصلاح طلب و اصول گرا عبور کردن واکه مردم تهران بهش رای دادن فقط به دلیل کارهای عمرانی بزرگی بوده که ایشون در تهران انجام داده

 18. سید جان گفت:

  0

  0

  سید همه در ابتدا حرفهای خوب خوب میزنند بدانید که قالیباف هم بکی از اینهاست جوجه را اخر پاییز میشمارند

 19. نخلستان گفت:

  0

  0

  احسنت.بسیار استنباط جالب و زیبایی بود که با انشاء و ادبیات بسیار زیبا به نگارش در آورده اید. موفق و پیروز باشید.

ارسال نظر

طراحی و توسعه توسط رضوان