میزان رضایت مندی شما از عملکرد شورای چهارم شهر لار چقدر است؟

نتایج

Loading ... Loading ...

انتشار در16 آوریل 2015 ساعت 5:48 ب.ظ سرویس:یادداشت 6 دیدگاه 1,872 بازدید

«تعاوني» ها در كشورهاي پيشرفته چگونه اند؟

«تعاوني» ها در كشورهاي پيشرفته چگونه اند؟ (بخش اول)

989374894e568مجيد بامدادي: در ایران و در قانون اساسی جمهوری اسلامی، پایه های نظام اقتصادی کشور بر سه رکن دولتی، تعاونی و خصوصی استوار شده است که نشان دهنده اهمیت و جایگاه قانونی بخش تعاونی در کشور ماست. در همین راستا ترویج فرهنگ تعاون یکی از رسالت های اساسی وزارت تعاون کار و رفاه اجتماعی و به تبع آن معاونت اداره کل تعاون کار و رفاه اجتماعی لارستان قلمداد می شود.

این معاونت در کنار سایر روش های مرسوم، شیوه ای تازه برای ترویج فرهنگ تعاون در دستور کار قرار داده بدین صورت که در دوره های زمانی مشخص، اخبار، گزارش ها و مقالاتی از وضعیت تعاون در کشورهای مختلف جهان و رویکردها و دستاوردهای نو در این عرصه را از منابع اصیل اخذ و پس از ترجمه در اختیار شهروندان محترم لارستانی قرار می دهد به این امید که گسترش و بسط آگاهی منجر به انگیزش بیشتر افراد به سمت تشکیل تعاونی و یا بهینه سازی فعالیت تعاونی های موجود گردد.

در گام نخست می توانید برگردان خبر «تأسیس تعاونی مددجویی شهروندگردان در کشور ولز» را در ادامه بخوانید:

***

تعاونی مددجویی شهروندگردان، توانمند سازی افراد دارای معلولیت را هدف گیری کرده است

پادشاهی متحد (بریتانیا)

گزارش از آنکا ووینیا

۱۳ آپریل ۲۰۱۵ (۲۴ فروردین ۱۳۹۴)

امور معلولیت (بهزیستی) و سازمان مرکزی تعاون کشور ولز دست به تأسیس یک تعاونی مددجویی شهروند گردان زده اند که به افراد دارای معلولیت، امکان کنترل بیشتر بر روی خدمات امداد اجتماعی که از دولت دریافت می کنند را می دهد.

این تعاونی که ماه گذشته در پیرهد در کاردیف آغاز به کار کرده است افرادی که نیازمند خدمات امداد اجتماعی شناخته شده اند را قادر می سازد که برای بهره بردن از خدمات بهتر، منابع دراختیارشان را تجمیع نمایند. با پیوستن به تعاونی مددجویی شهروند گردان ولز (CDCC)، کاربران می توانند در راه اندازی یک مؤسسه اقتصادی سهیم شده و نوع خدماتی که مؤسسه ارائه خواهد کرد را تعیین کنند. همچنین از قِبَل تعاونی، اعضاء به منظور بهبود خدمات، این امکان را دارند که با صدای واحد حرف شان را به گوش دستگاه های دولتی ذیربط برسانند.

آدولف راتزکا –مؤسس تعاونی زندگی مستقل استکهلم(STIL)- که در آیین آغاز به کار تعاونی مددجویی شهروند گردان ولز سخنرانی می کرد تجربیات خود را در این زمینه که تعاونی ها چگونه می توانند کمک کنند تا امداد شخصی برای افراد دارای معلولیت فراهم شود ارائه داد. آقای راتزکا که همچنین گرداننده مؤسسه زندگی مستقل -مرکزی برای توسعه سیاست توانمند سازی افراد معلول- است به صراحت گفت: خدمات مستمری-محور نمی تواند افراد دارای معلولیت را دقیقاً از همان انتخاب ها و کنترلی که افراد عادی بر روی زندگی روزانه خود دارند بهره مند گرداند.

او گفت: زندگی کردن چیزی فراتر از ادامه زندگی دادن است. من به مددکارانی نیاز دارم که کمک کنند تا هر آنچه را اگر معلولیت نداشتم خودم می توانستم انجام دهم، عملی سازم.

برای مثال سهم ام را از کارهای خانه به انجام برسانم، سر کار بروم، با دوستانم وقت بگذرانم، مسافرت کنم، خانه ام را تعمیر کنم یا به کارهای باغبانی بپردازم. برای همه این کارها من به کمک افرادی نیاز دارم که در کارشان خوب و متبحر باشند و دوست داشته باشند که برای من کار کنند. من باید برای استخدام مددکار آگهی منتشر کنم، بعد آنها را آموزش بدهم و سپس بر کارشان نظارت نمایم. من باید رئیس شان باشم چون من بهتر می دانم که با زندگی ام چه کار می خواهم بکنم.

تعاونی زندگی مستقل استکهلم در سال ۱۹۸۳ بعنوان یک پروژه پیشرو با هدف به اثبات رساندن برتری راهکارهای تقاضا-محور بر انواع مستمری-محور آغاز به کار کرد. تنها کاربران مددجو می توانند عضو شوند و تنها مددجویان می توانند به عضویت هیأت مدیره در آیند.

در بریتانیا افرادی که از سوی امور خدمات اجتماعی (بهزیستی) نیازمند امداد اجتماعی ارزیابی می شوند می توانند مورد حمایت دولت محلی قرار گیرند یا در عوض، گزینه دریافت وجوه نقدی مستقیم را انتخاب نمایند که به آنها اجازه می دهد تا خدمات و امداد مورد نظرشان را خود خریداری نمایند. مورد اخیر حق انتخاب، انعطاف و استقلال بیشتری به آنها می دهد. با این وجود افراد عمدتاً بخاطر مسئولیت های مترتب بر آن و مسائلی از قبیل سختی کار رتق و فتق امور، قوانین استخدام نیروی کار و ریسک فاش شدن موضوع کمتر تمایل دارند روش دریافت وجوه نقدی مستقیم را برگزینند. راهکار تعاونی همچنین می تواند شیوه پرداخت مستقیم را دست یافتنی تر نماید. این مدل کاربران را قادر می سازد تا مسئولیت ها و مخاطرات را تقسیم نمایند، از یکدیگر حمایت کنند و تجربیات شان را به اشتراک بگذارند.

آقای راتزکا افزود: هدف تعاونی زندگی مستقل استکهلم جدای از کمک به اعضاء در زمینه بودجه مددکاری شخصی، این بود که کنترل اعضا بر امداد شخصی شان را ضمن حداقل کردن کار مدیریتی، به حداکثر برساند. تعاونی زندگی مستقل استکهلم به اعضایش اجازه می دهد که بر اموری متمرکز شوند که بر کیفیت خدمات تأثیر اساسی دارند نظیر: چگونگی استخدام، آموزش و نظارت بر مددکارانشان. تعاونی زندگی مستقل استکهلم اعضایش را در این زمینه ها آموزش می دهد و حمایت می کند تا همه به کیفیت بهینه خدمات دست پیدا کنند.

تعاونی مددجویی شهروند گردان ولز اولین تعاونی از این نوع در بریتانیا است. این پروژه از محل فروش اوراق قرعه کشی تا قبل از مارچ ۲۰۱۸ سرمایه گذاری می شود.

رایان داویس مدیرعامل امور معلولیت ولز گفت: اکنون برهه حساسی برای امور معلولیت ولز است و ما از هرگونه حمایت ملی و بین المللی که از این پروژه شده است استقبال می کنیم. ما خرسنیدم که این پروژه از محل فروش اوراق قرعه کشی سرمایه گذاری می شود. تعاونی شهروند گردان ولز، بحث ها پیرامون موضوع پرداخت مستقیم را گرم خواهد کرد  و انتخاب ها، صداها و امکان کنترل بیشتری را در اختیار افراد دارای معلولیت در سراسر ولز قرار می دهد.

دِرِک واکِر رئیس سازمان مرکزی تعاون ولز گفت: این سازمان و امور معلولیت ولز باور دارند تعاونی ها می توانند مردم را توانمند سازند تا خدمات دریافتی شان را بهتر تملک و مدیریت نمایند. راهکار این تعاونیِ پیشرو، افراد معلول در ولز را توانا می سازد تا بگونه ای مستقل تر زندگی نمایند. این راهکار تازه تنها شهروند گردان نیست بلکه به همان اندازه شهروند مالک و شهروند ناظر هم هست.

تروِر پالمِر، از اعضای هیأت مدیره تعاونی مددجویی شهروند گردان ولز فکر می کند این تعاونی یک تفاوت واقعی در زندگی افراد معلول در سراسر ولز به وجود خواهد آورد. او گفت: بعنوان یک دریافت کننده وجوه نقدی مستقیم، شنیدن طرح تعاونی مددجویی شهروند گردان در ولز خبر امیدبخشی برای من است. این پروژه فرصت های واقعی برای افراد معلول فراهم می کند تا به یک زندگی با استقلال بیشتر دست یابند.

جستجو و ترجمه : مجید بامدادی – کارشناس تعاون معاونت اداره کل تعاون کار و رفاه اجتماعی لارستان

منبع : سایت اخبار تعاونی (co-operative news)

http://www.thenews.coop/94462/news/co-operatives/citizen-directed-care-co-operative-aims-to-empower-disabled-people/


6 نظر

 1. لاري گفت:

  0

  0

  درود بر نويسنده محترم. جاي اينگونه مقالات تخصصي خاصه اينكه حاصل تلاش و ترجمه و تحقيق نويسندگان لارستاني باشد خالي بود. احسنت.

 2. عدنان کارگزارفرد گفت:

  0

  0

  احسنت جناب بامدادی . ترجمه روان و نشانگر دقت و ذکاوت شماست

 3. هوشنگ دلاور گفت:

  0

  0

  آفرین بر دوست عزیز و ارجمند جناب بامدادی .مطالب جالب و قابل استفاده ای بود. توفیقتان روزافزون.

 4. مجید بامدادی گفت:

  0

  0

  سپاسگزار الطاف دوستان بزرگوار هستم .

 5. ناشناس گفت:

  0

  0

  ضمن تشكر و تقدير از زحمتي كه براي ترجمه و انتشار آن متحمل شده ايد ‘ بر اساس نقل قولهايي كه در اين يادداشت يا خبر درج شده است مثل : من به کمک افرادی نیاز دارم که در کارشان خوب و متبحر باشند و دوست داشته باشند که برای من کار کنند. من باید برای استخدام مددکار آگهی منتشر کنم، بعد آنها را آموزش بدهم و سپس بر کارشان نظارت نمایم. من باید رئیس شان باشم چون من بهتر می دانم که با زندگی ام چه کار می خواهم بکنم. يا : تعاونی زندگی مستقل استکهلم به اعضایش اجازه می دهد که بر اموری متمرکز شوند که بر کیفیت خدمات تأثیر اساسی دارند نظیر: چگونگی استخدام، آموزش و نظارت بر مددکارانشان. به نظر مي رسد موسسه يا موسسه هاي تشكيل شده زياد هم تعاوني نيستند يعني در هر قالب ديگري هم تشكيل مي شدند مي توانستند افراد مورد نظر خود استخدام كنند و بكار گيرند.

 6. محمد جوادی گفت:

  0

  0

  با عرض سلام خدمت همکار گرامی
  مطلب مفید و ارزنده ای بود امیدوارم تداوم داشته باشد
  موفق باشید

ارسال نظر

طراحی و توسعه توسط رضوان