میزان رضایت مندی شما از عملکرد شورای چهارم شهر لار چقدر است؟

نتایج

Loading ... Loading ...

انتشار در24 آوریل 2015 ساعت 1:14 ق.ظ سرویس:یادداشت بدون دیدگاه 1,293 بازدید

تعاونی مواد غذایی آکسفورد چگونه سرمايه گذاري مي كند؟

تعاونی مواد غذایی آکسفورد چگونه سرمايه گذاري مي كند؟

989374894e568مجيد بامدادي: در راستای رویکرد تازه معاونت اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی لارستان در حوزه ترویج فرهنگ تعاون، که بر ترجمه و بازنشر اخبار، گزارش ها و مقالات مرتبط با وضعیت تعاون در نقاط مختلف جهان استوار است، در گام دوم می توانید برگردان یک خبر را در ادامه مطالعه نمایید:

***

پادشاهی متحد(بریتانیا)/ گزارش از ربکا هاروی/ ۱۷ آپریل ۲۰۱۵ (۲۸ فروردین ۱۳۹۴)

یک تعاونی مواد غذایی در شهر آکسفورد بعنوان بخشی از تلاش ها برای افزایش سرمایه مورد نیاز جهت ارتقاء کیفیت خدمات فروشگاه جدید برخط(آنلاین) مواد غذایی خود و اطمینان از ادامه حیاتش، یک کارزار(کمپین) برای جذب سرمایه گذاری عمومی به راه انداخته است. «کالتیویت» نخستین مزرعه-فروشگاه تجاری در منطقه آکسفوردشایِر است که به پرورش محصولات کشاورزی و فروش بصورت سیار آنها اختصاص دارد اما اکنون با چالش های پیش بینی نشده ای روبرو شده است.

در سال ۲۰۱۲ که کالتیویت تأسیس شد، هدف گذاری خود را روی تولید مواد غذایی محلی با کیفیت و قیمت مناسب که در دسترس مردم بیشتری باشد قرار داده بود، همچنانکه از کشاورزی زیستی(ارگانیک) و پاک حمایت می کرد و انجام امور به گونه ای که به سود اجتماع و در جهت استحکام آن باشد را در دستور کار داشت. سرمایه گذاری اولیه تعاونی از محل خودیاری مشترک مردم محلی صورت گرفت و اکنون بالغ بر ۴۰۰ عضو در سراسر ناحیه دارد.

کالتیویت بر دوش گروهی از نیروهای کار پاره وقت همراه با برزگران و فروشندگان فصلی به حرکت در می آید در حالیکه مدیران اجرایی و گردانندگان آن، بر جهت گیری و پیشرفت کار نظارت دارند.

۴ هکتار باغ تعاونی در «اِرس تِراست» واقع و فرآیند کسب گواهی محصول سبز(ارگانیک) در آن آغاز گردیده است. کالتیویت در این باغ، میوه و سبزیجات فصل پرورش می دهد که از ذخایر ۳۰ تولید کننده محلی دیگر در فاصله ۲۵ مایلی اطراف آن امتزاج یافته است.

۳ بار در هفته، کالتیویت «وِج وَن» را بار می زند (یک خودرو ویژه تره بار فروشی) و محصولات تعاونی را در کاولی، جریکو و هیدینگتون به فروش می رساند، کالتیویت همچنین در یکشنبه بازارها غرفه دارد.

اخیراً در دسامبر ۲۰۱۴ فروشگاه برخط(آنلاین) تعاونی راه اندازی شده است. دوریان لالور، گرداننده و مدیر عامل کالتیویت می گوید: ما افزون بر ۱۰۰ هزار پوند روانه اقتصاد محلی کردیم اما خیلی زود دریافتیم که «وج ون» به تنهایی نمی تواند پاسخگوی تقاضا برای مواد غذایی محلی باشد. بنابراین در اواخر سال ۲۰۱۴، «کالتویت برخط» را کلید زدیم تا در کنار «وج ون» کار کند.

او می افزاید: فروشگاه «کالتیویت برخط» دوست داران بسیاری پیدا کرده و بطور مداوم بالنده می شود. ما همه چیز را یکجا جمع کرده ایم تا کالتیوت برخط را به یک نمونه و جایگزین موفق مبدل کنیم. ولی بعنوان یک تعاونی کوچک ما حتی یک دفتر کار نداریم. ما نیاز داریم که هرچه زودتر افزایش سرمایه بدهیم تا آن تأثیری که دوست داریم را بگذاریم. بنابراین ما امیدواریم که برای توسعه کارمان با مشارکت عمومی ۲۰ هزار پوند به سرمایه تعاونی اضافه شود.

خانم لالور می گوید: «کالتیویت برخط» به مشتریان اجازه می دهد نیازمندی های خود را بطور برخط از دوشنبه تا چهارشنبه سفارش دهند بعد ما سفارش ها را پنجشنبه و جمعه جمع آوری می کنیم. ما ۱۳ ایستگاه در سراسر منطقه آکسفوردشایر داریم. این منطقه همچنان جولانگاه چندین خودرو «وج ون» است ولی در مورد ضرورت یک راهکار جدید برای جلب نظر بیشتر مردم به سمت مواد غذایی محلی یک اتفاق نظر عمومی وجود داشت.

دوریان لالور تأکید می کند برای آکسفوردشایر بسیار مهم است که ما در کنار هم کار می کنیم تا دسترسی به محصولات غذایی محلی سالم و پاک را بهبود ببخشیم. کالتیویت از این هدف، حمایت همه جانبه می کند و کارزار راه می اندازد و متعهد است برای تحقق آن، مدل های کسب و کار خلاق را گسترش دهد.

به گفته خانم لالور، از ابتدا این بسیار اساسی و ریشه ای بود که کالتویت بعنوان یک تشکل عام المنفعه ثبت شود چرا که این ملاحظه، تعاونی را به تملک عموم در می آورد، عملکرد مالی اش را برای عامه شفاف و قابل محاسبه می نماید و مردم منطقه را از خدمات خود منتفع می سازد. ساختار قانونی ما نحوه اداره و قواعد عملیاتی تعاونی را بطور روزانه به ما یادآوری می کند. هیچ ساختار قانونی دیگری وجود ندارد که در تعیین نحوه عملکرد کالتیویت حقی برای خود احساس کند./

—–

جست و جو و ترجمه: مجید بامدادی-کارشناس تعاون اداره تعاون کار و رفاه اجتماعی لارستان

منبع: سایت اخبار تعاونی (co-operative news)

http://www.thenews.coop/94617/news/general/cultivate


ارسال نظر

طراحی و توسعه توسط رضوان