میزان رضایت مندی شما از عملکرد شورای چهارم شهر لار چقدر است؟

نتایج

Loading ... Loading ...

انتشار در6 می 2015 ساعت 1:02 ق.ظ سرویس:یادداشت یک دیدگاه 987 بازدید

تعاونی های اوگاندا برای مقابله با تغییرات آب و هوایی آموزش می دهند

تعاونی های اوگاندا برای مقابله با تغییرات آب و هوایی آموزش می دهند

989374894e5681مجيد بامدادي: در شماره سوم از سلسله مطالبی که ذیل عنوان کلی «رویدادها، رویکردها و دستاوردهای تعاون در جهان» به خوانندگان محترم تقدیم می شود خبری می خوانید که بر کارکرد آموزشی تعاونی ها و نقش شان در فعالیت های محیط زیستی تأکید می نماید:

اوگاندا

گزارش از آنکا ووینیا

۲۱ آپریل ۲۰۱۵ (۱ اردیبهشت ۱۳۹۴)

تعاونی های اوگاندا به کشاورزان خرد کمک می کنند تا با چالش های ناشی از تغییرات آب و هوایی مقابله کنند. تغییرات آب و هوایی همچنان بر درآمد و برداشت محصول کشاورزان تأثیر سوء می گذارد و این روند در آینده شدت بیشتری پیدا خواهد کرد.

ساموئل سنتومبوِه هماهنگ کننده پروژه کشاورزی هوشمند سبز (دوستدار آب و هوا) در اتحادیه تعاونی های اوگاندا در مقاله ای که برای سازمان بین المللی تعاونی های کشاورزی ارسال کرده تشریح می کند که فعالیت های کشاورزی سبز چگونه وضع معیشت ۵۰ درصد از کشاورزان عضو تعاونی در مناطق مالونگو و کاسامبیا را بهبود بخشیده است.

یکی از کشاورزانی که از این برنامه منتفع شده موجونی هربرت است که می گوید: «در دوران کودکی ما برای غذا پختن از جنگل هیزم تهیه می کردیم. چوب همیشه در دسترس بود تا اینکه در اوایل دهه ۹۰ میلادی بیشتر جنگل ها بدلیل بهره برداری فزاینده مردم روستاها از بین رفت.  امروز ما باید هیزم خریداری کنیم چون تقریباً همه جنگل های طبیعی که منبع هیزم مجانی بود از بین رفته است.

با کمک اتحادیه تعاونی های اوگاندا و فدراسیون کشاورزان شرق آفریقا، کشاورزان آموخته اند که چگونه اجاق های کم مصرف بسازند و استفاده کنند و از هدر رفت زغال جلوگیری کنند.

آقای هربرت می گوید: «من ۲ اجاق کم مصرف نصب کرده ام و مصرف هیزم ام تا ۵۰ درصد کاهش یافته است. برخی از کشاورزان عضو تعاونی اکنون از درختان زودرس بعنوان هیزم استفاده می کنند. این درختان در ۲ یا ۳ سال به تکامل می رسند در مقابل گونه هایی که به ۱۰ سال نیاز دارند.»

آقای سنتومبوِه می گوید: «این پروژه پیشرو که آژانس توسعه تعاون نروژ در آن سرمایه گذاری کرده مهر تأییدی است بر راهکارهایی که شیوه کشاورزی هوشمند سبز ارائه داده است. با این وجود، این فعالیت ها باید بیشتر و بهتر شوند تا تأثیر خود را در جوامع بعنوان بخشی از راهبردهای کلان تر کاهش تغییرات آب و هوایی نشان دهند.»

در ۱۲ ماه گذشته تقریباً ۳ هزار کشاورز عضو اتحادیه، شیوه کشاورزی دوستدار محیط زیست را به کار بسته اند. این شیوه حداقل شخم زنی و آماده سازی زمین را مطالبه می کند و با پوشاندن محصول، تبخیر آب را به کمترین مقدار می رساند؛ همچنانکه برای دوره های خشکسالی آب ذخیره می کند و استفاده از اجاق های کم مصرف و جنگل کاری را ترویج می کند.

اگرچه این اقدامات نمی تواند با همه چالش های تغییرات آب و هوایی مقابله کند، کشاورزان پذیرفته اند که از این طریق می توانند آسیب پذیری خود را کاهش دهند.

جست و جو و ترجمه :

مجید بامدادی – کارشناس تعاون معاونت اداره کل تعاون کار و رفاه اجتماعی لارستان

منبع : سایت اخبار تعاون (co-operative news)

http://www.thenews.coop/94581/news/agriculture/ugandan-co-operatives-help-address-climate-change/

 

 


1 نظر

  1. هوشنگ دلاور گفت:

    0

    0

    سلام.مطالب آموزنده ایست .ادامه دهید استفاده میکنیم.موفق و موید باشید

ارسال نظر

طراحی و توسعه توسط رضوان