میزان رضایت مندی شما از عملکرد شورای چهارم شهر لار چقدر است؟

نتایج

Loading ... Loading ...

انتشار در29 دسامبر 2013 ساعت 1:24 ق.ظ سرویس:اجتماعی, یادداشت 4 دیدگاه 2,301 بازدید

تقسيمات كشوري؛ هدف يا وسيله؟!

تقسيمات كشوري؛ هدف يا وسيله؟!

چرا دوست داريم لارستان استان شود؟

حميد منشي: مباحث تقسيمات كشوري در اين كشور و بطور خاص جنوب آن تمامي ندارد. هنوز خاكستر آتش انشعاب و انتزاعي سرد نشده كه يك حرف، يك نامه و يا مثلا يك ديدار محرمانه همچون بنزيني آن را شعله ور مي كند. گويا شرايط كلي كشور هم در گمانه زني و زورآزمايي ها بر سر تقسيمات جغرافيايي بي تاثير است؛ چه اقتصاد كشور درحال رشد باشد، چه همچون الان در ركود و تنگنا؛ چه دولت اصلاح طلب بر سر كار باشد و چه اصول گرا و چه رويه مجلس شوراي اسلامي همسو با دولت باشد يا در تقابل با آن. سكه اين مباحث در اين منطقه هميشه رونق دارد و اتفاقا هيچ ربطي هم به نرخ ارز و نوسانات آن ندارد!

بيت الغزل وعده هاي نمايندگان اين اقليم، ارتقاي سياسي است و حرف اول مردم آن نيز همين است. كارنامه نمايندگان هم كاملا به اين تقسيمات مربوط است؛ يعني همه كار بكني اما ارتقاي سياسي ايجاد نكني عملا از منظر عمومي، ۴ سال وقت تلف كرده اي و هيچ كاري نكني و فقط خطوط و مرزهاي اين تقسيمات سياسي را اندكي روي نقشه جغرافيايي تغيير دهي، شاخ غول شكسته اي!

تازگي ها هم طرحي مبني بر اتصال استان فارس به خليج فارس، موجي عمومي و رسانه اي ايجاد كرده است كه احتمالا به اين زودي ها هم آرام نمي شود. اما براستي چرا بحث تقسيمات كشوري در اين ملك اينقدر حساس است و همچون مباحث ناموسي باعث تورم رگ گردن خيلي ها مي شود؟! آيا در كشورهاي ديگر هم اين تقسيم بندي ها و مرزكشي ها اينقدر حساسيت عمومي ايجاد مي كند؟ از تمام اينها كه بگذريم آيا تصميم براي تغييرات و تقسيمات سياسي از قانون و ضابطه تبعيت مي كند يا هرآنكه زورش بيشتر است و پولش كافي است و نفوذش عميق تر، تعيين كننده تر است؟! اصلا چرا مردم دوست دارند زادگاه و زيستگاهشان ارتقاي سياسي بيابد؟ چرا اهالي روستا مي خواهند، شهري ناميده شوند و پيشوند شهرها به استان مبدل گردد؟ چرا مثلا مردم ژاپن و انگليس و آفريقاي جنوبي اصلا اين دغدغه را ندارند؟!

نگارنده البته در اين مجال محدود قصد و صدالبته بضاعت علمي براي پاسخگويي دقيق و مفصل به اين پرسش ها را ندارد اما از يك منظر كلي مي توان گفت تمامي اين مباحث براي مردم تنها ابزار است و وسيله؛ هدف اما چيست؟ خوب زيستن و خوب ناميده شدن.

براي درصد بسيار زيادي از اين مردم و مثلا مردم همين لارستان، استان شدن به معناي انتفاع و تسهيلات بيشتر زندگي است. اينكه براي كوچكترين كارهاي اداري خود، دم به دقيقه مجبور نشوي ۵ ساعت رنج و خطر و خرج رفت و آمد به مركز استان را متحمل شوي. اينكه اعتبارات شهرمان افزايش يابد و به تبع خدمات عمومي ارتقاء يابد. اينكه موقعيت براي شغل فرزندان، بيمارستان مجهز و ارزان براي خانواده و پارك و سينماي استاندارد براي همگان داير باشد. و خوب ناميده شدن براي اينكه انسجام هويتي يك قوم و ملت كه هم خونند و هم زبان در دايره اي جغرافيايي و تحت عنواني واحد به نام استان متمركز شود. اينكه تاريخ خود، فرهنگ خود، زبان و شيوه زندگي خود را به رخ ديگران بكشيم. اينكه صدا و سيمايي مستقل داشته باشيم. اينكه مثلا وقتي مي گويند: استان لارستان، در يك تركيب دو كلمه اي، شمايلي از تاريخ و هويت و زبان منسجم ملتي احضار شود.

اما مگر هر دو اين اهداف را تمام بشريت در سر ندارند؟ پس چرا فقط در اين اقليم، اين مباحث داغ است؟! چرا مثلا منتقدان گلوباليسم (جهاني سازي يا جهاني شدن!) كه همان دغدغه خُرده فرهنگ ها و هويت يابي اقوام و اقليت ها را دارند، مقصد خود يعني لوكاليزه كردن جهان را در تقسيمات سياسي كشورها جستجو نمي كنند؟! يا مثلا چه كسي گفته كه انتفاع و برخورداري مردم از امكانات و رفاهيات عمومي فقط و فقط از طريق ارتقاي سياسي ممكن است؟! اصلا نقش دولت و حكومت در اين فرايند چيست؟

پاسخ به تمام اين سوالات هرچه باشد در يك موضوع نبايد شك كرد و آن بي توجهي تاريخي به همين دو هدف پيش گفته شده است. يعني به تاخير انداختن رفاه و خدمات عمومي و كم اعتنايي به هويت ها و خرده فرهنگ ها. كيست كه نداند وقتي ابزار و وسايل رسيدن به هدفي مشترك و عمومي محدود شود و مثلا به همين تقسيمات كشوري منحصر گردد، تقاضا براي استفاده از آن ابزار زياد مي شود. به قدري زياد كه انگشت تعجب جهانيان به دهانشان مي ماند!


4 نظر

 1. ناشناس گفت:

  0

  0

  مطلب مفيد و مهمي بود.

 2. ناشناس گفت:

  0

  0

  نخورید استان

 3. ناشناس گفت:

  0

  0

  آرزو هاتون رو گفتید تو این مطلب

 4. لاکی گفت:

  0

  0

  به همین خیال باشید!!!!!!!!!!!!!

ارسال نظر

طراحی و توسعه توسط رضوان