میزان رضایت مندی شما از عملکرد شورای چهارم شهر لار چقدر است؟

نتایج

Loading ... Loading ...

انتشار در17 جولای 2020 ساعت 10:03 ب.ظ سرویس:عناوین اصلی 3 دیدگاه 364 بازدید

تقویم تاریخ لارستان(۳)/ ایام حکومت شاه عباس صفوی: تکمیل بازار قیصریه لار و ساختن برکه قنبرعلی بیگ

تقویم تاریخ لارستان(۳)/ ایام حکومت شاه عباس صفوی: تکمیل بازار قیصریه لار و ساختن برکه قنبرعلی بیگ

آفتاب لارستان:‌ اگر از جمله علاقه مندان به تاریخ و هویت لارستان هستید حتما پیش از این، دو بخش از تقویم تاریخ لارستان به قلم محقق و مورخ شناخته شده لارستان یعنی مهندس «منوچهر عابدی راد» را خوانده اید. (اینجا) و (اینجا)

وی به تازگی بخش های بعدی این سلسله یادداشت ها را نیز نوشته و برای آفتاب لارستان ارسال کرده است. مهندس عابدی راد در تلاش اخیر خود سعی کرده  تاریخ لارستان را در مقطع ٩٨٠ تا ۱۱۳۴ هجری خورشیدی برابر با ١٠١٠ تا ۱۱۶۳ هجری قمری مورد بازخوانی دقیق و مستند قرار دهد. بخش سوم تقویم تاریخ لارستان را در ادامه بخوانید:

***

حکمرانی قزلباشان بر لارستان (۱۰۱۰ تا ۱۱۶۰ هجری قمری)

——-

ایام حکومت شاه عباس صفوی

پس از حمله الله وردی خان به لارستان به اراده شاه عباس صفوی (۱۰۱۰ هجری قمری) و انقراض سلسله محلی میلادیان لارستان، نظام حکومتی حکام محلی لارستان، پس از ۲۰۰۰ سال به سیستم حاکمیتی جدید و نظام سیاسی اداری صفویه مبدل گردید.

از این پس به مدت ۱۵۰ سال لارستان تحت انقیاد حکام و والیان غیر بومی، انتصابی از سوی سلاطین صفوی، افغان و افشاری اداره شده است. برای اطلاع از چگونگی اثر بخشی لارستان بر محیط سیاسی، اجتماعی و اقتصادی ایران لازم است گاه شمار ایام حکومت عناصر صفوی، افغان و افشاری بر لارستان و احتمالاً وقایع مهم آن ایام را مورد مداقه و بررسی قرار دهیم تا با شرایط و تحولات آن ایام آشنا شویم.

لازم به ذکر است تا پیش از این ایام (۱۰۱۰ هجری قمری)، سیستم حکومتی و دیوانی لارستان بر مبنای امیر (سلطان) و وزیر و سپهسالار و رئیس گارد حفاظتی و داروغه و همچنین مستوفی بوده است.

و امور اداری و مالی مستقل از امور نظامی و زیر نظر امیر اداره می شده است. به نظر می رسد پس از تصرف لارستان توسط الله وردی خان، تعمدا تلاش شده است با حذف امیر (پادشاه)  سایر امور حاکمیتی اعم از درگاهی و دیوانی به شکل گذشته استمرار یابد تا سیستم نهادینه شده چندین هزار ساله از هم نپاشد و به غیر از والی که بجای سلطان برآمده،  وزیر و سایر عناصر کما فی السابق و به شیوه مدیریت قبل انجام وظیفه می نمایند و از طرفی امور مالی و مالیاتی دست نخورده باقی مانده، کما اینکه می‌دانیم قاضی عبدالحی که از عناصر اصلی و مستوفی لارستان در زمان رژیم پادشاهی لارستان بوده است کماکان بر مسئولیت نظارت بر امور مالی و مالیاتی استقرار داشته و پس از فتح لار نیزهمچنان  وظایف خودش را انجام داده است.

سال ۱۰۱۰ هجری قمری مطابق با ۹۸۰هجری خورشیدی

اولین حاکمی که پس از تصرف لارستان، به عنوان والی لارستان در تاریخ معرفی شده است، همانا الله وردی خان، حاکم فارس و فرماندهی قوای نظامی صفویه می باشد.

الله وردی خان مدت یک سال حاکم لارستان و ازطرف شاه عباس، تصدی کلیه امور لارستان را برعهده داشت. درطول این مدت و در غیاب الله وردی خان، کلیه امور اداری و دیوانی برعهده قاضی ابوالقاسم لاری بوده که در حقیقت حکم جانشینی الله وردی خان در لار داشت و مستوفی  قاضی عبدالحی لاری (پدر دانشمند نجوم لار ملا قطب الدین بن عبدالحی انصاری لاری. صاحب کتاب حل و عقد لاری و حل المسائل لاری و سر السالکین و….) امور مالی و اداری را پیگیر بود و کیوان بیگ غلام خاصه (کیوان بیگ در زمان حمله به لار فرمانده فوج هجوم صفویه به تنگ چک چک و عامل شکست مقاومت نیروهای لاری،  بلوکی، خنجی، پیشوری، فرامرزی، ایلودی و نیروی کوتوالی قلعه گراش بود) نیز به عنوان فرمانده نظامی و داروغه لار منصوب شد.

درطول این مدت ورود و خروج به شهر لار تحت ضوابطی خاص انجام می‌شد و نوعی حکومت نظامی، حاکم بوده است.

سال ۱۰۱۲ هجری قمری مطابق با ۹۸۱ هجری خورشیدی

با ماموریت جدید الله وردی خان توسط شاه عباس صفوی،‌ حکومت لارستان به فرزند ایشان امام قلی خان واگذار گردید و به رتبه امیر دیوانی لارستان سرافراز و مفتخر شد. (تاریخ عالم آرای عباسی) درهمین سال بایرام بیگ به سمت داروغه لار منصوب گردید.

سال ۱۰۱۲ هجری قمری

قیام عمومی مردم لارستان برعلیه شاه عباس صفوی و سپس تشکیل مجدد نظام اداری دوران ابراهیم شاه حاکم میلادی لارستان و تصرف مجدد لارستان (شرح آن در تقویم تاریخ بخش دوم ارائه گردید)(اینجا)

سال ۱۰۱۳ هجری قمری برابر با ۹۸۳ هجری خورشیدی

قنبرعلی بیگ ذوالقدر از طایفه ترک ذوالقدر (یکی از طوایف حوزه شمالی ایران) ازطرف امام قلی خان حاکم لارستان، به سمت وزیر خطه لارستان منصوب گردید. قنبرعلی بیگ پس از استقرار در لار و به منظور رونق مجدد تجاری شهر لار و فعال شدن جاده تجاری لار-هرمز مبادرت به تکمیل و بازسازی بازار قیصریه لار که از زلزله و هجوم سپاه قزلباش آسیب دیده بود نمود. (۱۰۱۳ هجری قمری)

قنبرعلی بیگ با ساخت یک باب آب انبار در محدوده مرکز تجاری لار، بنای توسعه محله ای را نهاد که بعدها به نام خود او به نام محله قنبربیگی معروف شد. (۱۰۱۸ هجری قمری)

سال ۱۰۱۷ هجری قمری مطابق با ۹۸۷ خورشیدی

سپاه فارس و لارستان به فرماندهی امام قلی خان والی لارستان به چمن سلطانیه اعزام شد، (امام قلی خان والی لارستان، با سپاه فارس چون قطره به دریا در چمن سلطانیه به اردوی کیوان شکوه پیوست. –روضه الصفا-جلد ۸-صفحه ۴۰۴ و همچینن عالم آرای عباسی- جلد۲- صفحه ۷۸۸)

ادامه دارد…

مطالب مرتبط:

تقویم تاریخ لارستان(۱)/ حمله «الله وردی خان» به لارستان و پایان حکومت میلادیان در این شهر

تقویم لارستان(۲)/ قیام مردم لارستان علیه شاه عباس صفوی و آغاز افول لارستان


3 نظر

 1. ص-کامجو گفت:

  0

  0

  درود وسلام بر بزرگ مرد تاریخ زنده لارستان جناب مهندس عابدی راد. استفاده بردیم ولذت بردیم توفیق سلامتی وسعادت و موفقیت برایتان آرزومندیم.

 2. س راضی گفت:

  0

  0

  درود ممنون از شما بخاطر تلاشهایتان در خصوص جمع اوری منابع و حفظ فرهنگ این منطقه

 3. ناشناس گفت:

  0

  0

  از اینکه برای احیای لارستان وجمع آوری اسناد ومدارک تلاش می کنی ما ممنوعت هستیم.

ارسال نظر

طراحی و توسعه توسط رضوان