میزان رضایت مندی شما از عملکرد شورای چهارم شهر لار چقدر است؟

نتایج

Loading ... Loading ...

انتشار در2 اکتبر 2014 ساعت 1:02 ق.ظ سرویس:یادداشت 11 دیدگاه 2,481 بازدید

تلاش گسترده مهاجران در توسعه فضاها و تجهیزات پزشکی

لارستان و مهاجرت بین الملل(۸):

تلاش گسترده مهاجران در توسعه فضاها و تجهیزات پزشکی

مجيد حجتي: در بخش هفتم، شاهکار مهاجرین و خانواده هایشان در حوزه ی آموزش منطقه جنوب را بررسی نمودیم. بنا بر گزارش سال ۱۳۷۸ آموزش و پرورش لارستان، این شهرستان رتبه ی ممتاز را در میان دیگر شهرستان های کوچک و بزرگ ایران، در امر جلب مشارکت های مردمی در حوزه آموزش و پرورش پس از انقلاب اسلامی، بدست آورد. بعلاوه تا سال ۱۳۸۵بیش از ۵۵۰ مکان آموزشی در منطقه لارستان کهن توسط خیرین منطقه که البته اکثریت آنان را خلیج روها تشکیل داده اند ساخته شده است.

در این بخش بنا داریم نقش مهاجران را در حوزه سلامت بررسی نماییم.

منطقه ی لارستان در حوزه ی بهداشت تا دهه ی پنجاه، همچون تمامی نقاط گرم جنوبی ایران، از محرومترین مناطق در ایران به شمار می آمد. آمارها در استانِ نه چندان توسعه یافته ی فارس نشان می داد که در سال ۱۳۵۵، لارستان در میان ۱۴ شهرستان استان، رتبه ی بسیار پایینِ ۱۰ را در اختیار داشته است.(زیاری و جلالیان، ۱۳۸۵) از این پس توجه شما را به مشارکت آگاهانه خلیج روها در زادگاهشان جلب می کنم.

از دهه ی ۶۰، اقدامات خلیج روها در حوزه بهداشت کلید خورد. آمارهای شهر لار نشان میدهد که، نخستین پروژه ی شاخص درمانی، ایده ی ساخت یک بیمارستان ۲۴۰ تخت خوابی در شهر بود. و در کنار آن ساخت یک درمانگاه. این شواهد نشانگر آن است که نخستین دغدغه ی خلیج رو ها مکان درمانی است.

به دنبال مرتفع شدن دغدغه ی فضای بیمارستانی، در دهه ی هفتاد اماکن درمانی دیگری مورد اعتنای خلیج روها قرار گرفت. اینگونه بود که پروژه هایی چون ساخت درمانگاه، مرکز اورژانس، ساختمان تالاسمی، ساختمان دیالیز، و پانسیون بیمارستان در ذهن آنان نقش بست که البته بسیاری از این پروژه ها در آن دهه یا اوایل دهه ی هشتاد به ثمر نشست.

 bimarestan-emam-reza-lar

در این دهه شهرستان لارستان در میان دیگر شهرستان های استان فارس توانست به همت همین مشارکت ها یک جهش قابل توجه را داشته باشد و آن قرار گرفتن در رتبه ی چهارم در حوزه ی بهداشت و درمان در استان بود.

اما دهه ی هشتاد را می توان دهه ی تأمین تجهیزات بیمارستانی و بهداشتی دانست. پس از آن که پروژه های بیمارستانی و در ادامه اماکن درمانی به ثمر نشست، کمبود تجهیزات و امکانات در این مجموعه ها به چشم می خورد. لذا همت مهاجران به سمت تأمین نیازهای این مجموعه ها سوق پیدا کرد. از جمله، خلیج رو ها توانستند تجهیزات مهمی چون دستگاه ام آر آی، سی تی اسکن، سنگ شکن کلیه، سونوگرافی، دستگاه های همودیالیز، دستگاه نوار قلب، دستگاه تست قند خون، مانومتر اکسیژن، دستگاه الکتروکاردیوگراف، لامپ هوشمند، ساکشن و بسیاری تجهیزات دیگر را خریداری و در اختیار اماکن درمانی قرار دهند. و به نوعی خدمات خود را در حوزه ی بهداشت تکمیل کنند.

البته در این میان، تأمین حقوق پرسنل و پزشکان، پول  آب و برق و خرید وسائط نقلیه نیز از دیگر اقدامات حمایتی خلیج روها بود.

اقدامات خلیج روها در حوزه ی بیمارستانی و تجهیز آن به حدی بوده است که اکنون نسبت تعداد تخت بیمارستانی به تعداد جمعیت در منطقه، بالاتر از استاندارد جهانی است که البته علاوه بر نگاه مثبتی که می توان به این اتفاق داشت، هزینه ی نگهداری فضاهای اضافی نیز دردسرساز خواهد بود.

مبرهن است که خلیج روها به دلیل تعصبی که نسبت به زادگاه خود داشته و دارند این اقدامات را صورت می دهند و گاهی اوقات این زادگاه دوستی موجبات دردسرهایی نیز شده است. یکی از موارد دردسر ساز، تمایل چند نفر برای انجام یک پروژه ی درمانی در زادگاه خود بوده که گاهاً به درگیری نیز انجامیده است. علاوه بر آن گاهاً مشاهده شده است، فردی اصرار می ورزد، که در روستای خود یک مکان درمانی، مثلاً زایشگاه، بنا کند درحالی که توجیه و ضرورت آن از لحاظ وزارت بهداشت به اثبات نمی رسد.

با همه ی این مسائل، می توان اقرار نمود که در حوزه ی اماکن و تجهیزات بهداشتی، نقش خلیج روها بسیار پررنگ بوده است. برخی مسئولان محلی در حوزه ی بهداشت، تأکید دارند که بالای ۸۰ درصد پروژه های ساخت و تجهیز در حوزه ی درمان منطقه ی لارستان را خلیج روها به انجام رسانده اند. که البته این اقدامات در حوزه ی مناطق اهل سنت لارستان بیشتر به چشم می خورد. مثال دیگر آن نقش ۵۰ درصدی مهاجران در ساخت ۷۰ خانه ی بهداشت منطقه لارستان است. و یا تمامی پروژه های بیمارستانی منطقه که توسط این مهاجران به انجام رسیده است.

در این بخش الگویی یگانه در حوزه توسعه از پایین به بالا در ایران را شاهد بودیم. مردم یک منطقه در برهه های مختلف زمانی، نیازهای منطقه را در حوزه بهداشت و درمان شناختند و برای رفع آن اقدام کردند. امیدواریم مدیران و مردم، قدر این همت والای همشهریان خود را بدانند.


11 نظر

 1. حميد گفت:

  0

  0

  آفرين آقاي حجتي. تمركز و دقت و تلاش عالمانه شما بر روي يك موضوع تخصصي بسيار قابل تحسين است. اكثر دوستان متاسفانه پراكنده كاري و پراكنده نويسي مي كنندو همين موضوع كيفيت و عمق مطالبشان را تنزل مي دهد.

  • 0

   0

   آقا حمید نظر لطف شماست.
   همه نویسندگان و قلم بدستان این دیار به نوعی در جهت پیشرفت فکری ما مردم تلاش می کنند و انشاالله قدردانشان باشیم.

 2. 0

  0

  سلام
  مقاله جالبی بود. متاسفانه همین عمل نیک خیرین باعث شده که طی این سالها کمکهای دولتی برای تجهیز و تاسیس اماکن درمانی کمرنگ شود در حالی که در شهرهای دیگر مردم این گونه نیازها را از دولت مطالبه می کنند و حق خود می دانند.
  ضمناً می توان به تلاش مهاجران جهت احداث کارخانه در زمینه تولید تجهیزات و وسایل پزشکی اشاره کرد. که کارخانه تولید سرنگ یکبارمصرف لمس لارستان یکی از آنهاست که با سرمایه گذاری بیش از پنجاه میلیارد ریال در شهرک صنعتی لارستان احداث و در حال تولید است.
  در پایان بعنوان پیشنهاد :لطفا از بکار بردن واژه گاهاً خودداری نمایید چون کلمه فارسی است و تنوین نمی گیرد.

  • 0

   0

   آفای نیرومند، هنر بسیاری از مدیران ما از چند دهه گذشته تاکنون، این بوده که فرصت را به تهدید تبدیل کنند!
   ممنون از تذکر ادبیتان

 3. ناشناس گفت:

  0

  0

  آنها که رفتند خلیج یادی از لار میکنند اما آنها که به تهران و شیراز مهاجرت کردند هیچ نگاهی به پیشرفت زادگاه ندارند …تعداد تخت بیمارستانی بالاتر از استاندارد جهانی اما دانشکده پزشکی ندر داریم !خیرین هر چه در توان داشتند انجام دادند اما دریغ از عملکرد سریع مسولین …نتیجه اش شده که با این همه امکانات و تجهیزات همچنان از سال ۶۶فقط و فقط دانشکده پرستاری داریم واین فقط در جا زده ایم …تاریخچه دانشگاه های علوم پزشکی و دانشکده های پزشکی را بخوانیدمتوجه شوید اکثرا قدمتشان بعد از سال ۶۶است و الان در حال تربیت متخض هستند و ما همچنان دانشکده پرستاری داریم !!!خیران عزیر دین خود را به شهرشان ادا کردند اما همت مسولین شهر کم است
  زیرا نتوانسته اند ظرفیت شهر را به خوبی به مسولین کشوری بفهمانند و و با گرفتن مجوز دانشکده پزشکی و استخدام هیت علمی های متخصص تراز اول زمینه را برای خدمت به مردم شهرشان فراهم کنند .نه تنها لارستان بلکه مردم شهرهای مجاور و شمال هرمزگان هم بتوانند از این امکانات و متخصصان جذب شده استفاده کنند و با تعرفه دولتی درمان شوند …کم کاری مسولین باعث شده برای کوچکترین خدمت درمانی مردم راهی جهرم و شیراز شوند و بیمارستان لار در تامین هزینه های خود بماند .

 4. اوزی گفت:

  0

  0

  باتشکر از شما مطلب بنام لارستان نوشته اید ونامی از کارهای خیری که اوزیها درذمینه بزشکی مانند بیمارستان ۶۴ تختی اوز درمانگاه وبلی کلینیک دانشکده بهداشت وخوابگاهای مربوطه واخیرا مجوز بیمارستان بزرگ وجدید و….انجام داده وهمجنان ادامه دارد بمیان نیاوردد خداوند همه خیران لارستانی راسلامت بدارد

  • 0

   0

   من با افتخار استقبال می کنم از اینکه امکانی برایم فراهم شود تا بتوانم به بخش های مختلف لارستان، علی الخصوص منطقه اصیل و با فرهنگ اوز، بیایم و از شاهکار مهاجرین، مجموعه ای تهیه کنم.

 5. محسن گفت:

  0

  0

  آقا مجید ای ول

 6. شهروند اوزی گفت:

  0

  0

  جناب اقای حجتی باسلام وخسته نباشید چنانچه علاقه مند به اطلاعاتی درباره خیران سلامت در اوز هستید لطفا به هیت امنای بیمارستان اوز ویا باساز حافط دفتر روزنامه عصر اوز اقای خصری مراجعه نماید با ثشکر

ارسال نظر

طراحی و توسعه توسط رضوان