میزان رضایت مندی شما از عملکرد شورای چهارم شهر لار چقدر است؟

نتایج

Loading ... Loading ...

انتشار در26 ژانویه 2015 ساعت 10:37 ق.ظ سرویس:اجتماعی, فرهنگ و هنر 9 دیدگاه 5,525 بازدید

تنفسي در «ماسوله ي لار»

سومين تور محله گردي لار برگزار شد

تنفسي در «ماسوله ي لار»

IMG_05ww36منيره جهان بين: بازهم جمعه اي ديگر فرا مي رسد؛ پوسترهاي تور محله گردي از چند روز قبل در فضاي مجازي بين بچه ها رد و بدل شده است. وقتي به فلکه ي مدرس مي رسيم تعداد زيادي از دوستان حاضر هستند واين انرژي ما را براي شروع يک بازديد به ياد ماندني در محله پاقلعه بيشترمي کند.

گروه به راه مي افتد به طرف اولين مکان باز هم يک خانه ي زيبا (خانه ي کمپاني)که متعلق به يکي از تجار لار بوده است. وارد خانه مي شويم چه سليقه وچه همتي داشته اند مردم کهن ديار لارستان. چه نقش و نگاري دارند اين ستونهاي باعظمت سنگي.

خانه اي دوطبقه (دوخن)که طبقه ي دوم آن بلااستفاده مانده. مرد صاحب خانه (آقاي مگردان) مشغول بسته بندي زغال هاست و ما مبهوت اين همه زيبايي که دست روزگار پير و فرسوده کرده اين عمارت شگفت انگيز را وحمامي که به گفته ي صمد کامجو در زيرزمين منزل هست ولي متاسفانه غير قابل بازديد.

6صمد کامجو از محله ي پاقلعه مي گويد که روزگاري ورودي شهر بوده و به سه قسمت تقسيم مي شود: پاقلعه آقا، پاقلعه امام زاده و پاقلعه دم دروازه.

علي نخبه نيز از قدمت اين محله تاريخي مي گويد که از نظر زمين شناسي سازند غالب منطقه گچساران است ترکيبي از آهک و مارل و اين از نظر علمي ثابت مي کند که اين محله قدمت بسيار زيادي دارد.

يکي از اهالي قديمي محل به خواهش کامجو به جمع اضافه مي شود (آقاي تشکري). سربند زيبايي (سفيد و سياه) به سربسته و صورتش از جور روزگار چروکيده ولي ظاهرا سوژه ي جذابي است براي دوستان عکاس.

تشکري ما را به طرف کنيسه ي يهودي هاي لار مي برد که روزگاري جمعيت غالب لارستان بوده اند و درايت شهر تاريخي گذران مي کردند به تجارت وحالا جز تکه زميني انباشته از خس و خاشاک چيزي باقي نمانده.

به طرف کوچه پس کوچه هاي محله امامزاده مي رويم و متحير از ديدن کوچه هايي که با ديوارهاي کاهگلي مزين شده اند و متعلق به شهر زيباي ماست.

يک، دو، سه سابات؛ چه زيبا هستند اين ساباتهايي که هزاران خاطره در دل خود دارند.

1

جوان ترها لي لي کنان از زير ساباتها مي گذرند وکامجو اين ساباتها را مخينه اي معرفي مي کند. به ناچار به سمتي مي رويم که مدير گروه مي گويد. از يکي از اين ساباتها مي گذريم. اينجا کوچه ي تفضلي است اين را اعضاي گروه از روي پلاکي که روي ديوار نصب شده مي خوانند. در يکي از خانه هاي محل را مي زنيم و همگي به داخل مي رويم. همان سبک خانه هاي قديمي که تا به حال ديده ايم ولي خيلي نقلي است. ديوارهاي بلند آن به نظر مي رسد تمام حياط کوچک خانه را پوشانده. عده اي در حياط خانه وعده اي ديگر در طبقه دوم خانه تمام زواياي خانه را کند و کاو مي کنند و عجيب پنجره هاي سنگي زيرزمين به دل ما نشسته است.

قدمهايمان را تند تر مي کنيم که برسيم به پير زاويه. داستان تاريخي آن را کامجو و شاکري نقل مي کنند. اين شخص جد پدري قنبر علي بيگ بوده (قنبرعلي بيگ به دستور شاه عباس صفوي حاکم لار مي شود) که در اين محل به شهادت مي رسد.

2

برخي از اعضاي گروه از روبروي امامزاده به ما ملحق مي شوند. وارد حياط باصفاي امامزاده مي شويم. حياطي وسيع؛ کاشي هاي آبي وسبز، حوض بزرگ وسط حياط و کبوترهاي جلد. آقا! چه انرژي وصف نشدني را به مامنتقل مي کند.

کامجو يادآوري مي کند فکرکنم براي چند صدمين بار که بناي قديمي امامزاده مانند بسياري از بناهاي تاريخي لار تخريب شده ولي به همت مرحوم جهانشاه کارگر بازسازي شده است. وکبوترهاي آقا که سوسني هستند برخلاف کبوتر امامزاده اي ديگر که رنگشان سبز است. برق چشمان اعضاگروه ديدني است از آرامشي که گرفته اند.

پيرمردهايي که بهار جواني شان را خيلي سال است به دست روزگار سپرده اند عجين شده اند با اين فضاي تاريخي و روحاني و رضايت مي دهند که با ما عکس هاي يادگاري بگيرند.

3

خانه اي خشتي با دري تخته اي وسنگي زيبا. صمد کامجو مي گويد اين سنگ اصلي امام زاده است و خادمي پير با شال وکلاه که دعوت مي کند اعضا گروه را به درون خانه.

مرغ و خروسهايي که در وسط حياط خانه جولان مي دهند و ما به رسم دوران کودکي سعي در گرفتنشان داريم همه و همه دو چندان کرده صميميت و صفاي اين خانه قديمي را.

زمان از ما پيشي گرفته؛ اگر بخواهيم تمام زيبايي هاي محله را ببينيم بايد عجله کنيم و بازهم ساباتي ديگر. پاقلعه يکي از محله هايي است که بيشترين سابات را دارد. در زير اين ساباتها اغلب مکتب  خانه ها را داير مي کردند و همچنين براي گرفتن جلسات محلي و در تابستان به دليل خنکي آنها بسيار مورد استفاده بوده است. اين سابات مخينه اي به همت آقاي مصطفوي ساخته شده است.

از کوچه ي باريکي عبور مي کنيم. محبوبه وحيديان به من نزديک مي شود و از دکان کل عباس مي گويد. از کل عباس مي پرسم که شروع مي کند به خواندن يک شعر زيبا: «دکون کل عباس بلبلو شوعه؛ خروس و مرغ و کفترو شوعه» ذوق زده دستهايم را به هم مي زنم ولي چه حيف که «دکون کل عباس» بسته است!

5

خاطرات شيرين «بلبل موشاتو»هاي دکان کل عباس را به باد مي سپاريم و به طرف بيغ بروند مي رويم. به پسکل کرشمه و غمبو مي رسيم. کامجو توضيحات مفصلي مي دهد و همه ي گروه مات و مبهوت از اين همه ابتکار پيشينيان.

گروه به راه مي افتد به سوي بام لارستان(پشتو). سربالايي نفس گيري است. سعي در سبقت گرفتن از يکديگر. جوانهاي گروه قهقهه زنان بالامي آيند. گويي اولين مسابقه زندگيشان را شرکت کرده اند.

خانم مسني که چادر گل دار زيبايي به سر دارد روي سکوي درب منزلش نشسته و صورتش را با سبک خاصي گرفته! خوش آمد مي گويد به اعضا گروه و بسيار خوشحال است که اين قسمت از محله مورد توجه قرار گرفته است.

علي نخبه جلوي گروه حرکت مي کند ودرب خانه ي قديمي مي ايستد. اينجا منزل پدر بزرگ ايشان آقا جواد است که ياد آور خاطرات کودکي است.

4

اينجا ماسوله ي لار است. اين را بچه هاي جوان گروه زيرلب زمزمه مي کنند. کوچه هاي باريک باشيب تند وپلکاني و چه تجربه ي به ياد ماندني است از خشت و گل.

به طرف بگال مي رويم. يکي از صحراهاي قديمي لار که ياد آور خاطرات شيريني است. از سيزده به درهاي اهالي لارستان. آخرين مقصد برکه ي بو بلند است که در نوع خود بي نظير است. در کنار بوبلند نفسي  تازه مي کنيم و صمد کامجو با همان عرق هميشگي از مزاياي اين آثار زيبا مي گويد.

اين هفته هم مهمان هايي داشتيم از شهر زيباي اوز؛ خانم فروغ هاشمي و خانم جوکار وخانم هايي که از براک (خانم مبشري و همراهان) تشريف آورده بودند.

در پايان تشکر ويژه از محسن زارع معاون فرهنگي شهردار، شوراي شهر، انجمن عکاسي و موسسه فردايي ديگر و البته تشکل لارستان بيدار را وظيفه خود مي دانم.

در ادامه تعدادي از عكس هاي «حسين بامداد» كه سال گذشته از محله پاقلعه لار ثبت كرده است را ببينيد: (گزارش تصويري كامل)

118aks-akhar- IMG_0564 IMG_0808 IMG_5835 IMG_4294 IMG_0824

 


9 نظر

 1. x گفت:

  0

  0

  ماسوله لار !!!؟؟؟؟
  واکینگ استریت لار هم داریم ؟
  جمیرا بیچ لار چی ؟
  شانزه لیزه لار؟

 2. ناشناس گفت:

  0

  0

  عکسا عالیه

 3. لاری گفت:

  0

  0

  بسیار زیبا و قابل تحسین موفق باشید

 4. وحیدیان گفت:

  0

  0

  احسنت بر قلم شما. واقعا روز خوب و به یاد ماندنی را به اتفاق دوستان پشت سر گذاشتیم.
  به امید روزهای خوب در محله گردی های بعدی

 5. 0

  0

  بنده حضور نداشتم اما نوشته با جزئیات خانم جهان بین و عکس های آقای بامدادی مرا با دوستان همراه کرد.

 6. ناشناس گفت:

  0

  0

  تور خوبی بود. ان شاالله ادامه داشته باشد. از قلم زیبای خانم جهان بین نیز سپاسگزارم.

 7. رزیتا گفت:

  0

  0

  ممنون عالی بود یاد خاطرات کودکی افتادم محله امامزاده!خونه بی بی!!

 8. ناشناس گفت:

  0

  0

  احسنت به خانمها وآقايان با سلیقه خسته نباشید دستتان درد نکند عالی بود

 9. ناشناس گفت:

  0

  0

  امیدوارم دستنوشته های زیبای خانم جهان بین روزی به صورت مدون و تکمیل شده تر و به صورت کتاب همراه باعکس های زیبای دوستان عکاس ،از تمامی محلات و نقاط لارستان منتشر بشود
  حرکت بسیار زیبایی آغاز شده،به امید ادامه دار بودن این روند
  همچنین تشکر و سپاس فراوان از جناب آقای کامجو که خون لاری در رگهایش جریان دارد و دلسوز شهر و دیارش است،امیدوارم ما هم از ایشان یاد بگیریم

ارسال نظر

طراحی و توسعه توسط رضوان