میزان رضایت مندی شما از عملکرد شورای چهارم شهر لار چقدر است؟

نتایج

Loading ... Loading ...

انتشار در26 مارس 2015 ساعت 12:44 ق.ظ سرویس:چند رسانه ای, فرهنگ و هنر 18 دیدگاه 6,583 بازدید

تن لار زخمي شده است/ اگر لار پر از خيابان و پاساژ شود ديگر لار نيست/ «زلزله» بناي ما را ويران مي كند «غفلت» زبان ما را+ فايل صوتي و گزارش تصويري

دكتر وثوقي در «باغ نشاط» لار:

تن لار زخمي شده است/ اگر لار پر از خيابان و پاساژ شود ديگر لار نيست/ «زلزله» بناي ما را ويران مي كند «غفلت» زبان ما را+ فايل صوتي و گزارش تصويري

حميد منشي/ آفتاب لارستان: كمتر از يك روز اطلاع رساني ضعيف آن هم در ايام تعطيل نوروز كافي بود تا تمام صندلي هاي پيش بيني شده زير سرسراي «باغ نشاط» لار پيش از ساعت ۱۰ صبح ۴ فروردين پر شود.

نام دكتر محمدباقر وثوقي كه بيايد وسط زحمت تبليغات زياد و زوركي از گردن متوليان برنامه كم مي شود و علاقه مندان او حتما خود را به مراسم مي رسانند.

همه چيز مهياست تا اين مورخ و محقق و استاد مسلم تاريخ امتناع خود از حضور در مجالس و محافل عمومي خاصه در زادگاه خود را پايان دهد. هواي مطبوع بهاري و باغ تاريخي نشاط نشان از همراهي «زمين» و «زمان» براي حاضران در اين نشست است. نشستي كه به گفته فرزاد قناعت پور، مجري آن در حال و هواي تحليل كتاب «تاريخ مفصل لارستان» تشكيل شده بود.

IMG_8524

دكتر وثوقي و مهندس عابدي راد كه بر روي صندلي هاي خود نشستند، قناعت پور بي فوت وقت جمله هاي خاص خود را بيان كرد؛ اينكه «خاك» مي تواند جلوه هاي متنوعي داشته باشد، گاهي در هيئت بنا احضار مي شود و گاهي در قامت انسان هايي كه از همان خاكند. وي سپس به برخي سوابق دكتر وثوقي اشاره و استاد تمامي دانشگاه تهران، دارنده عنوان نويسنده كتاب سال ايران، تاليف بيش از ۲۰ عنوان كتاب معتبر و رابط علمي ايران در كشورهاي چين و كره را مهمترين آنها برشمرد.

وي در مورد «منوچهر عابدي راد» هم گفت: همانطور كه مي دانيد مهندس عابدي راد هم سابقه مديركلي منابع طبيعي استان را دارند و از چهره هاي هميشگي حامي جوانان اين شهرستان محسوب مي شوند و يكي از نويسندگان اصلي كتاب وزين «تاريخ مفصل لارستان» هستند.

شرايط سياسي اجتماعي منطقه مانع چاپ جلدهاي بعدي كتاب «تاريخ مفصل لارستان» شد

پس از آن تريبون با كمي تعارف بين مهمانان در اختيار عابدي راد قرار گرفت. وي با بيان تسليت ايام فاطميه (س) آرزو كرد به ديدگاه هاي اصلاح گرايانه ائمه نيز توجه شود. عابدي راد سپس دوري از تعصبات منطقه اي و قومي را در تحليل درست تاريخ ضروري دانست و شرط موفقيت را نگاه به آينده با اتصال به گذشته و تاريخ و هويت خود عنوان كرد.

نويسنده كتاب تاريخ مفصل لارستان در ادامه پيوستگي نخبگان جامعه با توده مردم را براي رهبري بهتر جامعه و شناخت عناصر فرهنگي، اقتصادي و اجتماعي ضروري دانست.

IMG_8531

وي سپس درباره كتاب دو جلدي «تاريخ مفصل لارستان» توضيحاتي ارائه كرد و گفت: اين كتاب كه حاصل تلاش ۲۰ ساله دكتر وثوقي و ديگر نويسندگان است در چهار جلد طراحي شد و حتي به صورت مكتوب درآمد اما شرايط خاص سياسي و اجتماعي منطقه و بضاعت محدود اقتصادي باعث شد فقط جلد اول و دوم آن چاپ شود. وي البته استقبال از اين دو جلد كتاب را توسط آكادمي هاي بين المللي زياد دانست و براي نمونه به خريد اين كتاب توسط تعدادي از دانشگاه هاي كشورهاي حاشيه شمالي درياي خزر و حوزه قفقاز اشاره كرد.

لارستان هنوز مستعد نشان گذاري عناصر و روح اصلي خودش نيست!

عابدي راد با تاكيد بر منابع و قابليت هاي مطالعاتي منطقه لارستان و تاثيرگذاري ملي و بين المللي لارستان كه به مرزهاي تركيه، هندوستان، كشورهاي عربي حوزه خليج فارس و حتي شما آفريقا رسيده است از همراهي نكردن مسئولان و بزرگان لارستان با محققان و مولفان عليرغم شعارهاي پرطمطراق آنها انتقاد كرد و درعوض تلاش بعضي شهرهاي همجوار در اين زمينه را عليرغم كمبود منابع معتبر آنها ستود.

وي اضافه كرد: از سال ۸۵ كه اين كتاب چاپ شد تاكنون ما چهار نفر حركتي نكرده ايم كه براي خود و با اتصال به خود باشد و معتقديم كه اين منطقه هنوز مستعد نشان گذاري عناصر و روح اصلي خودش نيست! و هنوز نتوانسته ايم متخصصان، شعرا، ادبا و نخبگان اثرگذار خود را به شايستگي معرفي كنيم.

در ادامه جلسه دكتر وثوقي براي دقايقي با حس و حال متفاوت و به آرامي براي جمع سخن گفت. او ابتدا ايام سوگواري فاطمه زهرا (س) را تسليت گفت و تاكيد كرد كه سخنران نيست و فقط معلمي است كه هميشه غصه تاريخ داشته است.

در سرمايه گذاري فرهنگي به دنبال اهداف كوتاه مدت نباشيم

استاد تمام دانشگاه تهران سپس با اشاره به اينكه آنچه مربوط به گذشته ماست و به ما رسيده به درستي با واژه «ميراث» عنوان مي شود توضيح داد: ميراث فرهنگي نيز مثل نفت براي ما يك ذخيره ارزشمند است و همچون نفت بايد براي كشف ذخاير فرهنگي خود نيز سرمايه گذاري كنيم و همانطور كه مثلا ممكن است از چاه هاي زيادي كه براي استخراج نفت حفاري مي كنيم تعداد كمي به نفت برسد، در سرمايه گذاري براي فرهنگ خود نيز نبايد به دنبال اهداف كوتاه مدت باشيم.

IMG_8551

لحن دكتر وثوقي در ادامه شاعرانه تر شد و حسابي از ايام گذشته خود و زيست در بافت تاريخي شهرقديم لار تعريف كرد. از امامزاده گفت و گنبد سبز آن و البته درخت كُناري كه به تعبير او به امامزاده سرك مي كشيد و از سابات و بازار قيصريه و دهنشير و همين باغ نشاط.

نويسنده كتاب «لار شهري به رنگ خاك» سپس از تنهايي خود از زندگي در شهرجديد و زندگي در خانه هايي با سقف پليت گفت كه در تابستان حسابي گرم مي شد و حسرتِ بودن در خانه هاي خشتي و زير بادگير خنك را در دل او كاشته بود. زندگي در شهري پر از خيابان هاي خلوت و ساكت كه با كوچه هاي باريك و شلوغ و صميمي شهرقديم بسيار متفاوت بود.

وي سپس به ايام جواني خود اشاره كرد و از آشنايي اش با يك زبان شناس ژاپني در لار كه درواقع شروع فعاليت هاي بعدي او در اين حوزه بود. او سپس از تجارب خود در گفت و گو با آدم هاي زياد نسل گذشته لارستان سخن گفت. از حاج محمدي كه فاميلش را به ياد نداشت تا حاج باقر آقا و ديگران.

«زلزله» بناي ما را ويران مي كند و «غفلت» زبان ما را

وثوقي در بخش ديگري از سخنانش گفت: گذشته ما پيوست و منگنه ماست و تاريخ لار پيوسته به اين شهر است و گذشته يا با باغ نشاط و قلعه و بازار مي آيد يا با زبان و فرهنگ و در قصه و شعر و متل ها. وي افزود: زبان، ساختمان موزوني است كه با آن حرف مي زنيم، مي خنديم، گريه مي كنيم و در يك كلام زندگي مي كنيم و همانقدر كه زلزله بناهاي ما را ويران مي كند، «غفلت» نيز زبان و ميراث فرهنگي ما را چال مي كند؛ ميراثي كه توسط هزاران نفر و با خون دل به ما رسيده است.

IMG_8556

وي ادامه داد: برخلاف گذشته كه زبان لاري فقط محملي براي خنديدن و اشعار طنز بود، امروز خوشبختانه با تلاش شاعراني مثل عبدالرضا مفتوحي و ديگران بسيار جدي گرفته مي شود و اشعار پر محتوايي سروده مي شود و بايد تلاش بيشتري كرد تا اين زبان زيبا به نمايشنامه، داستان و گونه هاي ديگر ادبيات نيز تبديل شود.

اگر لار پر از خيابان و پاساژ شود ديگر لار نيست!

نويسنده كتاب تاريخ مفصل لارستان در ادامه به ساخت و سازهاي زياد در بافت قديمي شهرقديم لار نيز به تلويح انتقاد كرد و گفت: شهرقديم جزوي از وجود ماست و اگر چيزي از آن حذف شود گويي عضوي از بدن ما قطع شده است؛ اگر قلعه از لار گرفته شود، اگر بازار و بركه و دهنشير آن حذف شود چيزي از لار باقي نمي ماند؛ اگر شهرقديم پر از خيابان و پاساژ شود ديگر لار نيست و بايد عنوان آن را هم عوض كرد و اين شهر الان زخمي شده است.

بجاي حذف بافت فرسوده آن را ترميم كنيم

وي ادامه داد: هيچ كس مخالف آبادي و خيابان كشي و مدرن شدن نيست و نمي شود با وسايل ۱۰۰ سال پيش زندگي كرد اما اگر دست شما زخمي شد بايد آن را قطع كنيد يا ترميم و درمانش مي كنيد؟! بافت فرسوده زخمي در بدن شهر است اما بايد آن را بجاي حذف، ترميمش كنيم؟ و اين كاري است كه در دنيا انجام مي شود يعني هم مدرن مي شوند و هم از ميراث خود محافظت مي كنند؛ مثل يزد كه بافت قديم خود را همچنان حفظ كرده است.

IMG_8555

فرهنگ، آدم هاي غصه دار مي خواهد

دكتر محمدباقر وثوقي سپس به خصوصيت اصلي آنهايي اشاره كرد كه مي توانند اين درد و زخم را درمان كنند. وي گفت: عرصه فرهنگ آدم هاي غصه دار مي خواهد و هركه به فكر خود است نمي تواند كمكي به اين فرهنگ كند. وي البته در اين باره نسبت به نسل جديد اظهار خوشبيني كرد و گفت: خوشبختانه نسل جديد نسلي پوياست و به فرهنگ و گذشته خود احترام مي گذارد و اين موضوع از مقالاتي كه اين جوان ها مي نويسند، از اشعاري كه مي سرايند و از فعاليت هايي مثل همين برنامه هاي نوروز باغ نشاط مشخص است.

جاده و راه، «نَفَس» ماست

رابط علمي ايران در كشور چين و كره در ادامه از تاريخ لار گفت و زمان ساخت اين شهر را قرن اول ميلادي يعني حدود ۲هزار سال قبل دانست و در ادامه تاكيد كرد پتانسيل اين شهر تاريخي بسيار زياد است و شرط رونق و پيشرفت بيشتر آن تقويت راه هاي آن است و در تكميل اين حرف اين عبارت را به كار برد كه «جاده و راه، نفسِ ماست».

IMG_8544

نويسنده كتاب سال ايران در پايان با اشاره مجدد به ميراث فرهنگي پيشينيان ما گفت: پيشينيان ما براي ما خيلي خرج كرده اند و لازم است ما هم اندكي براي ميراث آنها هزينه كنيم؛ اگر بشود بودجه اي بگذاريم و اين سابات ها و بادگيرها و دهنشيرها را نگه داريم و اگر بشود تيغ لودرهاي خود را به سمت ديگري ببريم.

پايان كلامي پرغصه

پس از سخنراني دكتر وثوقي كه ظاهرا هيچ كس دوست نداشت تمام شود چند نفر از حاضران پرسش هايي پرسيدند و دو مهمان ويژه به آنها پاسخ دادند. از تعريف كردن ماجراي درخت گزي كه در بندر شانگهاي نگهداري مي شود تا سكه هاي لاري كه همچنان وجه رايج بعضي كشورها مثل گرجستان است و از سرو ۲۳۰۰ ساله اي كه در كي قباد جويم است تا كُنار ۶۰۰ ساله پير پنهان لار.

شروع اذان ظهر، پايان اين نشست بيادماندني بود. نشستي با حرف هاي پرغصه يك تاريخ دان و زبان شناس. حرف هايي كه به گفته مجري برنامه تك تك حاضران با آن خنديدند، به فكر فرو رفتند و البته بغض كردند.

 فايل صوتي سخنراني دكتر وثوقي را در ادامه بشنويد يا دانلود كنيد

[دانلود]

IMG_8540 IMG_8533 IMG_8543 IMG_8532 IMG_8547 IMG_8548 IMG_8565 IMG_8572


18 نظر

 1. بهزاد مریدی گفت:

  0

  0

  استاد گرانقدر صدای شما را با جان و دل گوش کردم و لذت بردم….آرزو داشتم لار بودم و محضر شما میرسیدم…سال نو را به شما دانشمندگرانقدر ، هنرمندان و فرهنگوران دیارم تبریک عرض میکنم

 2. احسان کارگزارفرد گفت:

  0

  0

  ضمن تشکر از شما بابت گزارش این جلسه توی سایت
  جای خالی نویسنده گزارش ها توی سایت محسوسه . علت خاصی داره که مشخص نیست چه شخصی زحمت تهیه گزارش رو کشیده؟
  —————
  مديريت: نويسنده گزارش حميد منشي است. با تذكر شما نام گزارش نويس به گزارش اضافه شد.

 3. شريفى گفت:

  0

  0

  آفرين احسنت بايد افتخار كنيم به وجود چنين شخصيت فرهنگى از ته دل حرفاشو زد ودلسوزانه گفت …سال نو بر همه دوستداران فرهنگ وهنر مبارك باد….

 4. لاری گفت:

  0

  0

  با عرض سلام و ارادت به شخص شخیص . فهیم . متفکر و استاد مسلط تاریخ در دانشگاه تهران جناب اقای دکتر وثوقی ا مید واریم که هر جه بهتر و بیشترتاریخ لارستان را در مراکز و محافل علمی ایران و جهان معرفی نمایید شادو تندرست و موفق باشید انشا الله

 5. ناشناس گفت:

  0

  0

  کاش شهرداری و میراث فرهنگی با دل و جان نصایح ارزشمند دکتر وثوقی را درک کند تخریب بنای قدیمی و ساخت پاساژ همیشه افتخار نیست بخدا افتخار نیست ! کوچه های میبد اردکان و کاشان را ببینید که چطور توسط میراث فرهنگی بازسازی شده و حالا با لار مقایسه کنید که چطور در تاریخی ترین مناطق شهر قدیم شاهد تخریب و ساخت بنا ها با نماهای نوین هستیم .آیا ما بفکرس هویت شهرمان هستیم یا میبد و اردکان و کاشان ؟

 6. یا علی گفت:

  0

  0

  نشست طب سنتی

  جمعه شب ۷/۱/۹۴ بلافاصله بعد از نماز عشا

  مکان

  باغ نشاط

  استاد

  حاج اقا تکبیری

 7. ناشناس گفت:

  0

  0

  اقای وثوقی تو که اینقدر دلسوزی پس چراسالیان سال شهرلار را رهاکردی و بیخیال زادگاه خود شدی…..

  • ناشناس گفت:

   0

   0

   جناب ناشناس ،دکتر وثوقی بااین همه تجارب وسابقه فعالیت فرهنگی وتاریخی در زمینه لار ولارستان ازاین طریق زحمات وافری برای منطقه کشیده اند وتوانسته لاستان را اینچنین به کل ایران وجهان معرفی نمایند.از نظر شما این به معنای بیخیالی است؟
   به نظر شما (لاریهایی)! که سالیان سال از لار دور بوده وحتی سالی یکبار هم به لار سفر نمی کنند وشاید لار را فراموش نموده چه کرده اند

 8. ناشناس گفت:

  0

  0

  اقای وثوقی اکثر این مجوزها توسط اقای […] و خودت هم بهتر میدانی

 9. آهو دشتی گفت:

  0

  0

  بنده افتخار شاگردی دکتر وسوقی در دانشگاه را داشته ام.ایشان نه تنها در تاریخ بلکه در جامعه شناسی هم دارای اطلاعات قابل توجه ای هستند.ای کاش در صدا و سیما از ایشان استفاده می شد.

 10. منصور گفت:

  0

  0

  زبان لاری دغدغه خیلی از لارستانی ها است وبه زبان لاری افتخار می کنند چرا با بچه های خود فارسی صحبت میکنند.

 11. میثم گفت:

  0

  0

  جناب مهندس منشی درود بی پایان بر شما
  واقعا از خواندن این مقاله لذت بردم وحسرت خوردم که چرا سعادت حضور در محضر استاد را از دست دادم هرچند در دوران تحصیلات متوسطه افتخار شاگردی جناب دکتر را داشتم و بسیار مشتاق بر زیارت مجدد ایشان بوده و هستم.

 12. بستانی گفت:

  0

  0

  درود بر دکتر وثوقی فرهیخته
  جمله زیبایی را تیتر فرموده اید
  اگر لار پر از خيابان و پاساژ شود ديگر لار نيست!
  کاش این سایت ارجمند بانی شودبرای حضور موثر تر دکتر وثوقی ، دکتر شیخی و دیگر عزیزانی که در طرح جامع لارستان نقش داشته اند
  شهرداری برای اجرای این طرح به این عزیزان که با دید باز به ابادانی لار می اندیشند نیازمند است
  راستی از طرح جامع لار خبری هست؟

 13. ناشناس گفت:

  0

  0

  سلام استاد وثوقي افتخار ما لاريهاست من از سال١٣٥٤ ميشناسمش و چند سال همكلاسش بوده ام او همانند سربازي گمنام در بين لاريهاست. اگر لار نيومده دليل بي اعتنايي او نيست بلكه به دنبال كسب علم بوده

 14. ناشناس گفت:

  0

  0

  آقای وثوقی از جنابعالی بسیار بعید بود که در کتاب تاریخ مفصل لارستان دست به تحریف و جعل تاریخ شهر داراب بزنید.بسیار متاسفم که امروز شاهد و ناظر آن هستیم که چهره های ماندگار این مملکت صداقت و درستی را کنار زده و تاریخ فارس را تحریف می کنند.بسیار متاسفم…باید پاسخگوی عمل خود باشید.

 15. تاریخ دوست گفت:

  0

  0

  جهت اطلاع دوستان عزیز عرض کنم که امروزه تمام مورخان استان فارس به جعلی بودن بسیاری از مطالب کتاب تاریخ مفصل لارستان از جمله همان رسمیت بخشی ها و قداست بخشی ها به نسخه بی اساس منتخب التواریخ پی برده اند. این کتاب حاصل یک برنامه سیاسی بوده است تا تاریخی!

 16. ناشناس گفت:

  0

  0

  ا ه هو كجا بودي نبودي . وسق به معني بار است معني وثوق را هم حتمن مي داني

ارسال نظر

طراحی و توسعه توسط رضوان