میزان رضایت مندی شما از عملکرد شورای چهارم شهر لار چقدر است؟

نتایج

Loading ... Loading ...

انتشار در6 ژوئن 2020 ساعت 3:30 ق.ظ سرویس:شهر و شهروند 10 دیدگاه 640 بازدید

تورم ملک و مسکن در لارستان تمایز چندانی با کل کشور ندارد/ در لار کمبود عرضه زمین نداریم و در کمتر از یک سوم محدوده شهری تاکنون ساخت و ساز شده است

رویای «چهاردیواری» در شهر لار(۴)

تورم ملک و مسکن در لارستان تمایز چندانی با کل کشور ندارد/ در لار کمبود عرضه زمین نداریم و در کمتر از یک سوم محدوده شهری تاکنون ساخت و ساز شده است

آفتاب لارستان: در ادامه پرونده رسانه ای «رویای چهار دیواری در شهر لار» نظر یکی از کارشناسان شهرسازی را در این مورد جویا شدیم.

مهندس محمدامین گرامی دانش آموخته شهرسازی و مشاور اسبق شهردار و شورای اسلامی شهر لار در پاسخ به تعدادی از پرسش های آفتاب لارستان درباره چرایی جهش قیمت ملک و مسکن در این شهر و راهکارهای کنترل آن طی یادداشتی که در ادامه می خوانید نظر خود را تشریح کرده است:

***

محمدامین گرامی: در پاسخ به پرسش های سایت «آفتاب لارستان» به اختصار مواردی آورده ام و در ادامه نیز با استفاده از دو نمودار تحلیل کوتاهی ارايه شده است:

افزایش قیمت ملک خصوصا زمین و آپارتمان در لارستان مسئله متفاوتی از کل کشور نیست

آمار تدوین شده ای در خصوص قیمت املاک جهت مقایسه با شهرهای همتراز استان فارس وجود ندارد اما به نظر می رسد نرخ رشد افزایش قیمت (تورم) در لار نسبت به دیگر شهرهای همتراز متفاوت یا تفاوت معنا داری ندارد.

زمین دارایی ثابت غیرمستهلک است که به جهت فضای اقتصادی کشور و میزان گردش مالی این حوزه، سرمایه ای ارزشمند و به سختی قابل جایگزین است بنابراین بسیار برای جذب نقدینگی جذاب خواهد بود. قیمت ملک نیز همچون کالاهای سرمایه ای دیگر تابع عرضه و تقاضاست و باتوجه به رها شدن فنر نقدینگی در جامعه و افزایش پایه پولی (ضریب فزاینده پولی)  قیمت ملک در کل کشور با رشد زیادی همراه بوده است.

از سال ۱۳۹۷ تا به امروز چند موج افزایش قیمت داشته ایم که این موج ها از تهران (مرکز اقتصادی سیاسی کشور) آغاز و با فاصله زمانی کوتاهی به لار رسیده اند

تصور این است نقدینگی حاصل از تبدیل ارز (درهم و …) به ریال در منطقه لارستان دلیل مهمی در افزایش ملک می باشد، ضمن اینکه تاثیر فوق را رد نمی کنم اما تاثیر عمده ای با عنایت به عرضه زیاد ملک در لار نخواهد داشت. توجه داشته باشید محدوده خدماتی شهر لار ۲۱۰۰ هکتار است که کمتر از یک سوم آن بافت پر می باشد و این میزان عرضه در شهر لار در کمتر شهرهای استان دیده می شود. (البته در حوزه تجاری سازی مسله کمی متفاوت است که موضوع بحث نیست).

باتوجه به توضیحات کلی که اشاره شد مدیریت شهری و مسئولین در مقیاس لارستان و استان توان کنترل یا کاهش قیمت ها را نخواهند داشت و سیاست های کشوری همچون ساخت مسکن ملی نیز تاثیر محسوسی بر قیمت ها نخواهد گذاشت.

پیشنهاداتی همچون تفکیک بیشتر و کاهش عوارض ساخت توسط بعضی افراد به بهانه کاهش قمیت ملک داده می شود که نه تنها تاثیری ندارد بلکه تبعات بدی به دنبال خواهد داشت.

در ادامه با توجه به دو نمودار تحلیل هایی کوتاه ارائه می شود:

تحلیل اول:

 

نمودار فوق نشان دهنده تغییرات قیمت (رشد) زمین (خانه کلنگی)، مسکونی (آپارتمان)، تورم  از ۱۳۷۲ تا  ۱۳۹۲ در تهران می باشد که تحلیل های متنوعی می توان داشت اما آنچه که مد نظرم است توجه به همبستگی قیمت زمین و آپارتمان است به این صورت که افزایش یکی افزایش دیگری را به دنبال خواهد داشت البته ممکن است این نسبت کم و زیاد شود اما بصورت کلی اینگونه است.

بنابراین اگر امروز موج افزایش قیمت آپارتمان داشته باشیم موج افزایش زمین با فاصله کوتاهی بعد از آن ایجاد خواهد شد! و یا برعکس.

نکته مهم دیگر اینکه افزایش قیمت دلار (کاهش ارزش پول ملی) تورم شدید کالا را به دنبال خواهد داشت بنابراین قیمت تمام شده آپارتمان بیشتر و نتیجتا قیمت فروش آن صعودی خواهد بود و باتوجه به همبستگی قیمت زمین و آپارتمان افزایش قیمت زمین رخ خواهد داد پس فراموش نکنیم هرچه قیمت دلار افزایش یابد قیمت زمین و ملک هم افزایش خواهد داشت.

تحلیل دوم:

شاخصی داریم به اسم دسترسی به مسکن به این معنا که قدرت خرید مسکن را براساس تناسب قیمت مسکن و متوسط درآمد بدست می آوریم. ممکن است قیمت مسکن افزایش یابد اما در مقابل قدرت خرید هم افزایش یابد بنابراین به خودی خود تورم مسکن بد نمی باشد. همانطور که در نمودار مشهود است قدرت خرید مسکن در سال۹۷ به شدت پایین آمده و بیشترین قدرت خرید مربوط به ۱۳۷۷ تا ۱۳۸۲ می باشد که بحث مفصلی در مورد چگونگی سیاست های مالی مسکن آن زمان طلب می کند.

مطالب مرتبط:

آیا «لار» بهشتِ سوداگرانِ «مِلک» است؟/ نسبت تورم زمین در لار به «خوری ها» چقدر واقعی است؟!

مسکن ملی، اثر خوبی بر کاهش قیمت مسکن در لارستان دارد/ امیدواریم تا پایان عمر این دولت این طرح را تمام کنیم/ مسکن ملی با مسکن مهر کاملا متفاوت است

اشتغال در کشورهای عربی، کاهش ارزش پول ملی و افزایش تقاضا باعث گرانی مسکن در لارستان شده/ باید بر زمین های بلااستفاده مالیات وضع شود/ بازار مسکن قطعا در آینده دچار رکود می شود


10 نظر

 1. علیرضا گفت:

  1

  4

  بالاخره یه نفر پیدا شد با دو تا نمودار حرفش رو بزنه خب به این میگن نظر کارشناسی مصاحبه های قبلی با ریس روسا بیشتر تبلیغاتیه البته نویسنده ناامیدمون کرد

 2. گرامی گفت:

  4

  1

  دقیقا وقتی لار آپارتمان های داغون یعنی با اسکلت داغون روبروی نگین ۱ میلیارد تومان به صورت خام و بدون امکانات خرید و فروش میشد آپارتمان در تهران با نصف این قیمت در نقطه ای مناسب در مرکز شهر گرفت.
  بعد از کجات در اوردی میگی فرقی نداره با جاهای دیگه؟

  • ناشناس گفت:

   0

   3

   ضمن اینکه جمله اخرتون بی ادبانه است عرض شود در این مقاله صحبت از میزان تورم است و نه قیمت ، میزان تورم قیمت ملک در لار نسبت به تورم در تهران که نظر شماست تفاوتی ندارد

  • رضا گفت:

   1

   3

   اینکه لار خیلی گرونه که شکی توش نیست ولی شما هم حرف الکی نزن.
   اگر تولار ۱۳۰ متر رو میخری یک میلیارد ( که تاکید میکنم واقعا گرونه) ولی با نصف این مبلغ (یعنی ۵۰۰ میلیون تومان) تو کدوم دهکوره تهران میتونی آپارتمان بخری؟ چرا بیخودی نظر میدی؟
   اتفاقا به نظرم نظر آقای گرامی تقریبا منطقی بود.

  • دبیری گفت:

   2

   0

   دقیقا مسئله تورم است که در این منطقه رفته به شدت بالا رفته و همه مثل شما نیستند که ۱ میلیارد برایشان پول ناچیز باشد و قطعا شما حاضر نمی شوید که دست زن و بچه تان بگیرید و به خانه ای بروید که اسکلت آن بسیار داغون بوده، و از آنجا که […]
   البته اگه بلد باشی سایتی به اسم دیوار و شیپور و… هست میتونی بری قیمت ها رو نگاه کنی
   قیمتی که گفته شده مربوط به حوالی میدان حر تهران است
   اگر پیام مشکل داشت وظیفه مدیر سایت است که نسبت به اصلاح و یا حذف آن اقدام کند با احترام

 3. .. گفت:

  5

  2

  چرا اصرار داری تو حوزه ی غیر تخصصی خودت مطلب بنویسی پسرم؟

 4. ناشناس گفت:

  4

  2

  جناب گرامی هم ما شا الله وقت اضافه زیاد دارن تو همه حوزه ها اظهار فضل میکنن

 5. ناشناس گفت:

  3

  0

  با توجه به وضعیت جوی و اقلیمی و امکانات و موقعیت جغرافیایی لار قیمتها بشدت زیاده.شاید ارزش واقعی زمین در لار با وجود تورم و غیره به زحمت متری یک و نیم میلیون باشد.در حالی که بین۴تا۵ خرید و فروش میشود

ارسال نظر

طراحی و توسعه توسط رضوان