میزان رضایت مندی شما از عملکرد شورای چهارم شهر لار چقدر است؟

نتایج

Loading ... Loading ...

انتشار در۱۸ فروردین ۱۳۹۶ ساعت ۱۲:۳۸ ق.ظ سرویس:برگزیده ها, مطلب شما 9 دیدگاه 1,190 بازدید

تکرار تاریخ/ آیا باز هم «جویم» از اولویتِ «ارتقا» خارج می شود؟

تکرار تاریخ/ آیا باز هم «جویم» از اولویتِ «ارتقا» خارج می شود؟

کرامت الله بلوچی/ جویم: به طور مرسوم در کشور ما بازار شایعات پیرامون برخی موضوعات خاص! معمولاً به حدی داغ و برای مدتی چنان نقل محافل و مجالس مختلف می گرددکه ختم آنها کار آسانی نخواهد بود. حتی در مواردی که اساسا و فی نفسه چنین شایعاتی در فضای واقعی وجود نداشته و سالبه بانتفاء موضوع است…! اما با توجه به اظهار نظر برخی از سیاسیون (بویژه در حوزه‌های روانشناسی و جامعه شناسی) که معمولاً برای تثبیت! (جا انداختن) موضوعات خاص ابتدا به جریان سازی (فضاسازی) مقدماتی نیاز بوده تا پس از یک نظرسنجی غیررسمی! (اما عالمانه و عامدانه!) به میزان حساسیت های اجتماعی! پیرامون آن پی برده و پس از تست نهایی منتقدین و شناسایی افراد و جریانات موافق و مخالف در خصوص آن اقدام نمایند، لذا همواره در پس چنین شایعاتی این ذهنیت وجود داشته که یا شایعه مربوط به حواشی اخبار مربوطه قبلی و یا ناشی از احتمال اتفاقاتی در آینده خواهد بود که برحساسیت‌های اجتماعی آن افزوده است.

غرض از مقدمه مذکور بیان موضوعی است که بار دیگر در روزهای گذشته فضای اجتماعی لارستان (مناطق جنوبی فارس) و حتی استان هرمزگان را تحت تاثیر خود قرار داده که از جهاتی تبیین آن حائز اهمیت می باشد.

هرچند موضوع؛ مورد جدیدی نبوده و مسبوق به سابقه است؛ موضوعی که شاید پیش زمینه و اصل آن به یکی دو سال گذشته باز می گردد. که با استارت طرح اتصال فارس به دریا رسانه‌ای گردید که بلافاصله نیز با حساسیت های مختلف اجتماعی روبرو و موافقان و مخالفان آن با ارائه دلایلی در برابر آن موضع (موافق یا مخالف) گرفتند. اما بنابه دلایلی!! برای مدتی طرح آن مسکوت گردید.

لیکن شایعات جانبی و حواشی پیرامونی آن که ظاهراً بر متن غلبه داشت همچنان ادامه داشته تا اینکه پس از برگزاری همایش لارستانی های مقیم هرمزگان مجدداً شایعاتی درباره تشکیل استان سی و دوم به مرکزیت بندرلنگه! و متعاقب آن نیز ارتقای بخش هایی از لارستان به شهرستان‌هایی جدیدالتأسیس.! منتشرگردید.

هرچند به اقتضای شغلی خویش که سالها به عنوان مدیر در زیرمجموعه وزارت کشور مشغول و مجری سیاست‌های وزارت متبوع بوده ام و بحث تقسیمات کشوری را یکی از موضوعات صرفاً کارشناسی دانسته و هرگونه تغییر در نقشه سیاسی را قانونا در راستای معیارها و مستندات و منطبق بر ضوابط! صحیح دانسته و بسیاری از موارد این چنینی را به‌ عنوان شایعات مرسوم و با اهداف سیاسی! ارزیابی می نمایم اما علی الظاهراً این بار موضوع به قراری دیگر است…! که می توان آن را تاحدودی خارج از عرف شایعات معمول و مبتنی بر موضوعاتی از پیش طراحی شده مورد بررسی و تحلیل قرارداد. به ویژه با توجه به حضور مدیرکل تقسیمات کشوری وزارت کشور و مسئولین این تشکیلات در فارس در چند روز گذشته و بازدیدشان از مناطق جنوبی استان (شهرستان گراش) و بررسی‌های میدانی که بیش از پیش احتمال وقوع اتفاقاتی در این حوزه را به ذهن نگارنده متبادر و او رابا گمانه‌زنی‌های بیشتر و طرح فرضیاتی جدید همراه با تحلیل های مرتبط!! مواجه نموده است.

هرچند همزمان با سفر استانی جناب دکتر روحانی ریاست جمهوری به فارس نیز اینجانب در مکتوبی با عنوان «آقای رئیس‌جمهور دادمان را بستانید!» با تقدیم مستنداتی (به سابقه بخش جویم و محرومیت این منطقه علیرغم دارا بودن شرایط لازم جهت ارتقاء) اشاره نمودم.

مستنداتی که بر پایه آن می‌بایست بخش جویم! در دهه ۶۰ که لارستان تنها دارای سه بخش باسابقه تاسیس (جویم۱۳۱۶)، (اوز۱۳۲۸) و لامرد…. بود! به شهرستان ارتقا می یافت اما بنا به دلایلی از جمله عدم تمکن مالی شهروندان خود! نداشتن نیروهای ذی نفوذ در ساختار سیاسی کشور و فقدان لابی‌های موثر در مراکز تصمیم‌گیری این گونه نشد! و در سال ۱۳۶۳ تنها بخش لامرد منفک و به شهرستان جدید تبدیل گردید و متعاقب آن (دهه۷۰) نیز مناطقی (خنج و گراش) به بخش تبدیل و خوشبختانه پس از یک دهه (دردهه۸۰) نیز به شهرستان های مستقل ارتقا یافتند و بخش جویم نیز همچنان چشم انتظار اقدامات قانونی منطبق بر ضوابط نظام جمهوری اسلامی باقی ماند. اما متاسفانه هر بار ارتقای آن وجه المصالحه و وجه المعامله افراد و جریانات خاصی قرار گرفت! تا به اصطلاح ما هنوز اندر خم یک کوچه باقی بمانیم!

بدین لحاظ ضرورت دیدم به عنوان یک شهروند علاقه مند به زادگاه خودکه بدون شک تاکنون نسبت به بسیاری از مناطق دیگر مورد اجحاف قرار گرفته است با ارائه مستندات موجود خواستار توجه جدی ونگاه عادلانه‌ مسئولین شهرستان (فرماندار محترم و نماینده محترم) و استاندار با تدبیر فارس به موضوع تقسیمات کشوری در این منطقه گردم.  زیرا چنانچه دردهه های ۶۰، ۷۰ و ۸۰ که شهرستان های جدیدی بر نقشه سیاسی کشور و استان پدیدار گشتند و ما به خاطر فقدان اهرم‌های حمایتی صدرالذکر قادر به بیان خواسته‌های  بحق خود و اخذ حقوق مان نشدیم اما امروز به مدد رسانه های اجتماعی و با عنایت به فضای آزاد نظام جمهوری اسلامی که امکان طرح مطالبات شهروندی مبتنی بر دموکراسی و بر پایه مردم سالاری دینی برایمان مهیا نموده است به نحو مقتضی از حقوق خود دفاع و تا تحقق آن اصرار خواهیم نمود تا بار دیگر حق طبیعی این منطقه و جه المصالحه احدی از افراد یا جریانات سیاسی اجتماعی قرار نگیرد.

بدین لحاظ و جهت مزید اطلاع مسئولین ذیربط به عرض می رساند شهر و بخش جویم منطبق بر معیارهای مورد قبول و مستند بر آثار اشیاء، ابنیه، دست نوشته و کتیبه های موجود و برابر تواریخ مستند و مکتوب از قدمتی ۱۷۰۰ ساله برخوردار و با داشتن ده‌ها اثر ثبت شده ملی از مناطق منحصر بفرد استان فارس محسوب می گردد.

مازاد بر آن داشتن شناسنامه ای معتبر به نام بخشداری که سابقه تاسیس آن به زمان پهلوی اول(۱۳۱۶) باز می‌گردد که این نیز معیاری کم‌نظیر در میان بسیاری از بخش‌ها و شهرستان‌های کشور به حساب می آید.

وجود دشت های حاصلخیز داشتن آب فراوان که این منطقه را تبدیل به انبار غله لارستان (جنوب فارس) نموده و همچنین با تولید سالیانه صدها هزار تن انواع محصولات کشاورزی و باغی (مرکبات) که در حال حاضر نیز از آن به عنوان قطب تولیدی (نگین سبز جنوب) فارس (لارستان) تعبیر می گردد و افزون بر این ملاک های دیگری که جهت تبدیل وضعیت به شهرستان در این بخش وجود دارد.

مناسب ترین چشم انداز و موقعیت ممتاز و بستر لازم را در میان بخش های شهرستان های سه گانه (لارستان، خنج و گراش) جهت ارتقاء به این بخش قدیمی اختصاص داده است که اگر ما مردمان این بخش نیز از شاه مهره های تاثیر گذار! در مراکز تصمیم سازی کشور برخوردار بودیم پیش از این بخش مان به شهرستان ارتقا یافته بود. (که علت این نقیصه را در آینده و در مطلب جداگانه ای به عرض همشهریان ارجمندم خواهم رساند).

اما به هر جهت این نقیصه رافع و نافی بهرمندی و دستیابی به حقوق حقه مان نبوده و در مقطع فعلی که ظاهراً اقداماتی در راستای تغییر در نقشه سیاسی شهرستان در دست طراحی و اجراست صدای خود را به گوش مسئولین ذیربط در تقسیمات کشوری می رسانیم و با عنایت به موارد مطروحه مندرج بار دیگر از مسئولین مرتبط بویژه نماینده محترم که از این شهر و بخش رای اعتماد گرفته و در این منطقه نیز دارای موکلینی هستند درخواست می نماییم چنانچه موضوع از صحت کافی برخوردار است بنحو مقتضی مراقبت نمایند! تا فارغ از هرگونه مصلحت اندیشی های معمول و صرفاً با بررسی‌های همه‌ جانبه و برپایه کارشناسی! موضوع را نهایی تا بیش از این حق این منطقه محروم ضایع و دستخوش اتفاقات سیاسی اجتماعی و لابی‌های موجود نگردد.

زیرا مطلعید شهرستان هایی که در گذشته های نه چندان دور توابعی از (دهستانهای تابعه) بخش جویم بوده اند به شهرستان تبدیل گردیده (که البته ما نیز از پیشرفت آنها خرسندیم) و هم اکنون نیز به اطلاع می رسانیم نسبت به ارتقای سایر مناطق مستعد (مشروط به رعایت عدالت و توسعه متوازن منطقه ای و به دور از تمایلات شخصی!) هیچگونه مخالفتی نداشته و تنها از تبعیض‌های ناروا و بی عدالتی های مکرر در این خصوص آزرده خاطریم! و چنانچه خدای نکرده در مقطع فعلی نیز سناریوهای تلخ گذشته در تقسیمات کشوری تکرار شود و حق این بخش قدیمی تضییع وکمافی السابق از صبوری و متانت مردمان این سامان استفاده!!! و در حق شان نیزکم لطفی و اجحاف صورت گیرد بلاشک موضوع را به محضر رهبر معظم انقلاب که یقین حاصل است نسبت به اجرای صحیح ضوابط و مقررات نظام جمهوری اسلامی حساسیت ویژه داشته و کرارا رعایت آن را به مسئولین مربوطه گوشزد(وامر به ابلاغ ) می نمایند، تقدیم خواهیم نمود.

زیرا در میان چهار شهرستانی که پس از انقلاب از مرز لارستان منفک و به شهرستان ارتقا یافته اند (لامرد؛ مهر؛ خنج وگراش) هیچ کدام از نظر سوابق و زمینه های مستعد جهت توسعه (بخصوص در زمان ارتقا!) بربخش جویم مقدم نبوده اند. هرچندشاید پس از تبدیل و ارتقاء به شهرستان بسرعت تغییر وپ یشرفت نموده باشند! که درصورت ارتقا بخش جویم به شهرستان نیز این مهم محقق و با توجه به وجود پتانسیل‌ها و ظرفیت‌های بالقوه فراوان و زمینه های مناسب متعددی که در این منطقه وجود دارند پیشرفت و توسعه همه جانبه آن نیزدور از انتظار نمی باشد.

زیرا هم اکنون نیزدر میان بخش‌های موجود (این سه شهرستان) در مجموع!!  بخش جویم از بیشترین معیارها و آیتم های مورد نیاز جهت تغییر وضعیت (به شهرستان)  برخوردار می باشد.

در پایان از شورای محترم اسلامی جویم نیز به عنوان نمایندگان مردم درخواست می گردد موضوع را تا حصول نتیجه به طور جدی پیگیری و شهروندان را از نتایج اقدامات مطلع نمایند.

عکس ها: حواشی سفر استاندار فارس به جویم در تاریخ ۴ اردیبهشت ۹۳


9 نظر

 1. آگاه به مسائل گفت:

  0

  0

  جناب بلوچی یعنی می فرمایید گراش در زمان ارتقا از لحاظ جمعیتی و امکانات کمتر از جویم فعلی بوده؟؟؟؟ هر چند در مورد شهرستان مهر حق با شماست چرا که مهر با وجود ۱۵سال از ارتقا همچنان از جویم کوچکتر است. ارتقا جویم آرزوی همه ماست و ائتلاف با بنارویه برای تشکیل شهرستان مشترک فرایند ارتقا جویم را تسریع می کند چرا که مشکل جمعیتی را تا حدودی برطرف می کند.

 2. ناشناش گفت:

  0

  0

  حضور مدیرکل تقسیمات کشوری مربوط میشه به ارتقاء اوز به شهرستان که تا قبل از انتخابات ریاست جمهوری و با حضور رییس جمهور در فارس اعلام میشود.

 3. ناشناس گفت:

  0

  0

  طبق اطلاعات موثق یکی از پژوهشگران درباره پیشینه تاریخی لارستان پژوهش جامعی انجام می دهد. و درباره چگونگی تقسیمات لارستان از دوره قاجار شروع نموده است. درباره جویم هم می نویسدپژوهشگر اینده داری است

 4. لاری گفت:

  0

  0

  در شزایط فعلی در جنوب فارس وکل لارستان بخش بزرگ ومظلوم اوز بیشترین شرایط را برای. شهرستان شدن دارد واین هر رهگذر وادم منصفی با چشمان خود می بیند دیگر احتیاج به تفسیر وتوضیح هم. ندارد

 5. نوروزی گفت:

  0

  0

  جناب بلوچی سلام عاقلانه ترین راه سهرستان شدن جویم ادغام. جویم وبنارویه است. کاری به شهرهای مجاور نداشته باشیم. ارتقا حق. گراش خنج. واوز و….می باشد. راه قانونی. برویم واز طریق وزارتکشور. اقذام نمایید

 6. شهروند جویمی گفت:

  0

  0

  شهرستان شدن جویم به علت جمعیت کم تنها با ادعام بنارویه امکان دارد بقیه صحبتها کار ساز نیست وباعث تنش واختلاف بین شهرهای مجاور میشود کار ارتقا هم باید قانونی واز طرف استانداری ووزارت کشور وکارشناسانه انجام شود والسلام

 7. از بنارویه نوروزی گفت:

  0

  0

  اقای بلوچی همه مسایل مطرح کرده اند اما نکته اصلی که همان ادعام دو بخش مجاور وهم فرهنگ جویم وبنارویه است را نادیده گرفته که اصل قصیه است چون جویم بدون وصل شدن این بخش خودش شرایط شهرستانی ندارد باید روی این موصوع در منطقه کار شود و با ارامش وبدون تنش کار را دنبال شود وکاری هم به ارتقای دیگر مناطق نداشته باشیم

 8. دلسوز جویمی از شیراز گفت:

  0

  0

  نوشتن چنین مطالبی هیچ کمکی به شهرستان شدن جویم نمی کند چون راهکار درستی نشان نمی. دهد و با ایراد گرفتن از شهر ها وبخشهای مناطق جنوب ذهنیت دیگران را به جویم بد بین می کند ما وندیسنده محترم باید روی. توانمندی جویم تمرکز نماییم وکاری به شهرهای مجاور نداشته باشیم. چون با این روش چیزی. عاید ما نمی شود باید مسولین جویم از طریق سلسله مراتب وکارشناسانه از طریق وزارت کشور اقدام. نماییم وگرنه. با مخالفت کردن با. دیگران به جایی نمی رسیم

ارسال نظر

طراحی و توسعه توسط رضوان