میزان رضایت مندی شما از عملکرد شورای چهارم شهر لار چقدر است؟

نتایج

Loading ... Loading ...

انتشار در30 می 2014 ساعت 1:02 ب.ظ سرویس:آفتاب, برگزیده ها 7 دیدگاه 1,812 بازدید

جامعه ما؛ با «مدرسه فوتبال»، بي «مدرسه شعر»!

جامعه ما؛ با «مدرسه فوتبال»، بي «مدرسه شعر»!

آفتاب لارستان: انجمن شعر آفتاب لار در سه شنبه اخير خود (۶ خرداد) فقط با ۱۳ نفر تشكيل شد. تعدادي از كاربران اين سايت معتقدند دليل اين استقبال كم، اول تعطيلي رسمي اين روز (عيد سعيد مبعث) و دوم همزماني اين روزها با ايام امتحانات مدارس و دانشگاه هاست. تعدادي نيز معتقدند نوع و كيفيت مباحث مطرح شده در انجمن و خصوصا لحن منتقدان آن سبب ريزش اعضاي انجمن شده است. خليل روئينا؛ دبير اين انجمن نظر خود را در قالب كامنت زير گزارش اين هفته نوشته است اما بنا به اهميت موضوع همچنين بلند بودن اين كامنت تصميم گرفتيم آن را در قالب پستي مستقل درج نماييم.

***

khalil-rooenaخليل روئينا: موضوع کمیت در انجمن های ادبی شامل تنها شهر ما نیست؛ این قضیه متاسفانه ایران شمول شده است و این بر می گردد به نگاه به موضوع فرهنگ و ادبیات از طرف مسئولین ذیربط و استفاده ابزاری از ادبیات و کم طاقتی افرادی که می خواهند یک شبه در هر زمینه ای هنرمند شوند.
وقتی سیطره ی ادبیات به خصوص شعر به برگزاری همایش ها و کنگره ها در کشور خلاصه می شود و زیرساخت مورد نظرخیلی ها نیست چه توقعی می توان داشت که فصل انجمن های ادبی همیشه بهاری باشد؟! ما که به گذشته های ادبیاتمان هنوز می نازیم و یک اسطوره بعد از قرن هشتم به ادبیاتمان اضافه نشده بایستی به این موضوع فکرکنیم که آسیب در کجای کار وارد شده است.
ما با شعرمان شهرت جهانی داریم البته شعر گذشتگان. در حالیکه هزاران مدرسه ی فوتبال و مدرسه های دیگر در جای جای ایران وجود دارد آیا تا به حال کسی به مدرسه ی شعر توجهی کرده است؟! دلیل اصلی این است که ورزش به ویژه فوتبال در آمد زاست اما ادبیات به خصوص شعرچه درآمدزایی می تواند داشته باشد؟!
با توجه به دنیای مادی نگر امروزی کسی دقیقه ای از وقتش را صرف خدمت به فرهنگ و ادبیات نمی کند مگر این که دغدغه ی شعر و ادبیات داشته باشد.
در شهر ما نيز هنوز متولی فرهنگ مشخص نیست. ما هنوز نمی دانیم مشکلاتمان را با چه کسی در میان بگذاریم. از چه کسی راهکار بگیریم و آینده ی مان را چگونه ترسیم کنیم.
وقتی انگیزه را هر کسی بگیرند حاشیه ها پررنگ تر می شوند و انسان از اصل مطلب دورخواهد شد. همینکه عده ای وقت مبارکشان را هفته ای دو ساعت در اختیار انجمن می گذارند و بدون هیچ چشمداشتی چراغ انجمن را روشن نگه می دارند جای بسی…
جای هیچ بحث و گفتگویی نیست که منتقدین انجمن، چراغ راه خیلی ها بوده اند البته چراغ راه آنهایی که نقدهایشان را تجزیه و تحلیل کرده و ضعف های خود را به قوت تبدیل کرده اند.
در پايان شاعران و هنرمندان جوان تر را به این نکته توجه می دهم که:
سواد و شعر در انجمن ها توزیع نمی شود و نباید به انجمن ها نگاه مدرسه ای داشت و معتقدم کسی با انجمن رفتن به شعر نمی رسد چون ورود برای هر کسی آزاد است و اطلاعاتی که درانجمن ها ارائه می شود مستند نیست و هر کس از دید خودش صحبت می کند و بزرگترین مشکل انجمن ها نداشتن هدف و برنامه ریزی است.
عموما شاعر باید در ابتدا با سواد باشد بعد شاعر. نه اینکه ادعای شاعری کند و بعد دنبال ارتقای سواد باشد!
در پایان از کلیه عزیزانی که حضور در انجمن را در درجه ی چندم زندگی شان قرار دارده و اگر وقتی آزاد برایشان پیدا شد سر و کله ی شان پیدا می شود خواهشمندم به احترام خودشان واستعداد و هنری که در وجودشان می باشد حضور چشمگیر تری در انجمن داشته باشند. اگرچه این سخن را بایستی به سخره گرفت چرا که…
دفتر مرا
دست درد می‌زند ورق
شعر تازه‌ی مرا
درد گفته است
درد هم شنفته است
پس در این میانه من
از چه حرف می‌زنم؟

درد، حرف نیست
درد، نام دیگر من است
من چگونه خویش را صدا کنم؟


7 نظر

 1. عبدالرضامفتوحي گفت:

  0

  0

  درود بر خليل روئينا ي عزيز
  ريشه يابي كردن درمورد انجمن و كميت و كيفيت آن بسيار خوب است منتها بايد مواظب باشيم كه همين حاشيه سازي ها و حاشيه سازها باعث نشوند خللي در برپايي مستدام انجمن ادبي بوجود آورد.انجمن ادبي آفتاب انجمن است نه شب شعر و نه قرار است لشكركشي صورت بگيرد كه از نظر كميت بخواهيم به آن بباليم. كيفيت مهم است . اين انجمن خروجي هايي نيز داشته كه در هركجاي ايران عزيز با عث افتخار لارستانند. درپايان از خليل عزيز به خاطر مطلب زيبايش تشكر مي كنم و حتم دارم هيچ هيچ هيچ حاشيه اي يا حاشيه سازي نمي تواند باعث سستي انجمن شود.

 2. ر.راقیان گفت:

  0

  0

  سلام بر فخر شعر لارستان خلیل اقای رویینا…خسته نباشی

 3. ناشناس گفت:

  0

  0

  با تشکر از آقای رویینا که در تمام صحنه ها با احلاق ظاهر میشن .

 4. عنایت سیار گفت:

  0

  0

  سلام …
  به عنوان یک برادر کوچک که افتخار عضویت در جمع صمیمی آفتابیها را داشته ام به خود میبالم از وجود دوستانی که دغدغه شان هنوز رنگ دنیا نگرفته و هنوز هر چیزی را برای خود آن و نه منافع ناشی از برچسبهای آن میخواهند .
  استاد رویینای عزیز دورادور دستانت را می فشارم و برایت آرزوی سلامت و شادکامی دارم. کاش همه دوستان مثل شما هنوز احساس می کردند باید یاد بگیرند و باید نقد شوند و باید کلامشان تراشیده شود و صیقل بخورد. که اگر اینگونه بود بعد از گذشت بیش از ده سال از آشنایی من با انجمن آفتاب هنوز همان چهره های قدیمی چهره شاخص شعر منطقه نبودند و غیر از شما و دو سه دوست دیگر -که پیشرفت محسوس و نه در حد انتظاری داشتند و دو سه نفر که به لطف حضور در سایر شهرها توانستند اندک جلایی به قلم و کلامشان ببخشند – شاهد بلوغ و تکامل برخی تک ستاره های ادبی منطقه و یا حضور و ظهور چهره های جدید بودیم . حضور چهره های جدید و اندیشه های جدید با کلام جدید و نه درجا زدن و تکرار همان ها که شنیده ایم و خوانده ایم که این را خودتان به بهترین بیان فرموده اید :”سواد و شعر در انجمن ها توزیع نمی شود ”
  پاینده و پیروز باشید.

 5. صمد کامجو گفت:

  0

  0

  مقاله ی دلسوزانه استاد رویئنا خواندم چیزی که در هر انجمن، تیم، و سازمان ، شهر وکشور مهم است پشتوانه نیروی انسانی ، حمایت مادی ومعنوی است.
  سوالی که مطرح است چرا در یک انجمن سواد وشعر توزیع نشود ؟ اگر این برنامه به وجود آید برای شعر وشاعری چه اتفاقی می افتد؟
  آقای رویئنا مدرسه فوتبال تولید کننده ومعرفی کننده بازیکن در سطح شهر استان وکشور وتیم ملی می باشد.اگر مدارس فوتبال در آمد زا است سرمایه وپشتوانه ای به نام خانواده ونیروی انسانی ومردمی بودن به همراه دارد.
  ولی انجمن شما خودتان می دانید اگر از نظر کمی یپشرفتی نداشته اید واین باعث می شود به مرور زمان فرسوده وضعیف شوید. این مطالب صرفا به این خاطر نشوتم که دوست دارم شهری با شاعران برجسته بیشتری همانند استاد رویئنا و عبدالرضا مفتوحی داشته باشیم.

 6. 0

  0

  با تشکر از دوستانی که نظرخودشان را بیان کردند به خصوص دوست عزیزم آقای سیار امیدوارم همه ی نقطه نظرها را جهت پیشرفت شعر لارستان در نظر داشته باشیم

 7. حسین طاهری گفت:

  0

  0

  کاهش* حضور موثر *درانجمنهای ادبی بیشتر ازنفس حضورافراد مطرح است، و حق با شماست که این مساله در کل انجمن های ادبی کشور فراگیر شده است.سخن شما متین است و نظرهای دوستان، اما یک نکته وجود دارد که به نظر ناقص بنده باید مورد عنایت بیشتری قرار گیرد و آن افزایش قدرت جذب انجمن است، درست است که اعضای انجمن براساس تعلق خاطر وداشتن دغدغه ی ادبی گرد هم می آیند اما برای پرورش نسل جدید باید تامل بیشتری کرد.با وجود انتخابهای متعدد فرهنگی و تفریحی و…استعدادهای نوجوان ممکن است هرز بروند! انجمن باید در فکرتدبیری باشد برای جذب و حفظ نسل جدیدتر تا بتواندپایدار بماند. جاذبه ی انجمن چیزی ست که گاهی دچار نوسان میشود! واین به نظر ناقص بنده بخش آسیبی و قابل تامل آن است.حضور چند نسل در یک انجمن با رویکردها و سلیقه های متفاوت و مسالمت آمیز بزرگترین حسن آفتاب است اما با این وجود باید در فکر ورود وحضور موثر اعضای تازه و جایگزین بود.بالاخره هر حلقه ای و محفلی روزی نام کهنسالی می گیرد مگر این که جایگزین موثری برای خودش تدارک ببیند واین مساله مربوط می شود به نیروی جذب و حفظ !

ارسال نظر

طراحی و توسعه توسط رضوان