میزان رضایت مندی شما از عملکرد شورای چهارم شهر لار چقدر است؟

نتایج

Loading ... Loading ...

انتشار در۲۲ تیر ۱۳۹۶ ساعت ۱۲:۳۴ ب.ظ سرویس:اجتماعی, برگزیده ها بدون دیدگاه 599 بازدید

جزئیات طرح «کارورزی» با هدف کاهش دغدغه اشتغال دانش‌آموختگان

رییس اداره تعاون، کار و رفاه اجتماعی لارستان تشریح کرد

جزئیات طرح «کارورزی» با هدف کاهش دغدغه اشتغال دانش‌آموختگان

معاون مدیر کل و رئیس اداره تعاون، کار و رفاه اجتماعی لارستان گفت: طرح کارورزی در لارستان همزمان با کل کشور در تیرماه کلید خورد.

به گزارش روابط عمومی اداره تعاون و کار لارستان، عبدالمهدی قاسمی با اشاره به اینکه طرح کارورزی دانش آموختگان دانشگاهی یکی از برنامه­های مهم دولت تدبیر و امید در جهت تقویت اشتغال این قشر مهم از جامعه است؛ افزود: بیکاری فارغ التحصیلان دانشگاهی به دلیل فقدان مهارت و وجود شکاف میان صنعت و دانشگاه به عنوان یک معضل اساسی همواره به عنوان دغدغه مسئولان مطرح بوده است و اجرای درست این طرح می تواند تا حدودی این دغدغه را کاهش دهد.

وی در تشریح این طرح اظهار داشت: در طرح کارورزی، حقوق و حق بیمه کارورز توسط دولت پرداخت می شود و هیچ هزینه ای برای کارفرما به دنبال ندارد.

قاسمی افزود: تمامی فارغ التحصیلانی که شرط سنی را داشته و شش ماه تا ۳ سال از فارغ التحصیلی آنها می گذرد می توانند در این طرح شرکت کنند و ضمن دریافت حقوق و برخورداری از بیمه، نسبت به افزایش مهارت خود اقدام نمایند.

رئیس اداره تعاون، کار و رفاه اجتماعی لارستان تأکید کرد: سن لازم برای کارورزی در قالب این طرح حداکثر ۲۷ سال سن در مقطع تحصیلی کاردانی، ۳۰ سال برای مقطع تحصیلی کارشناسی، ۳۳ سال برای مقطع تحصیلی کارشناسی ارشد و ۳۷ سال برای مقطع تحصیلی دکتری می باشد.

قاسمی با بیان اینکه «به حداکثر سن ایثارگران و افراد تحت پوشش سازمان های حمایتی هم ۵ سال اضافه می شود»، اضافه کرد: در این طرح طول دوران سربازی به حداکثر شرط سنی اضافه می شود اما چنانچه متقاضی این طرح هنوز فراخوان خدمت نشده باشد و یا به دلایل مختلف از سربازی معاف باشد همان شرایط سنی ذکر شده اعمال می شود.

وی در خصوص میزان حقوق پرداختی به کارورزان گفت: دستمزد کارورزان در مدت کارورزی به میزان یک سوم حداقل مزد مصوب شورای عالی کار که در سال ۹۶ به میزان ۳۱۰ هزار تومان می باشد از سوی دولت پرداخت می شود.

به گفته این مقام مسئول، طول دوره کارآموزی حداقل ۴ ماه و حداکثر ۶ ماه برای هر کارورز متناسب با استانداردهای آموزشی است که برای مناطق کمتر برخوردار تا ۹ ماه قابل افزایش می­باشد.

رئیس اداره تعاون، کار و رفاه اجتماعی لارستان تأکید کرد: خوشبختانه در طرح فعلی کارورزی نگرانی های کارفرمایان از نظر شرایط کار و قرارداد کار، مد نظر قرار گرفته و مشوق های خوبی هم برای کارفرمایان لحاظ شده است.

قاسمی گفت: با هدف تشویق کارفرمایان به جذب کارورز و نیز افزایش احتمال ماندگاری کارورزان در محیط کار، چنانچه کارفرما بعد از طی مدت کارورزی اقدام به جذب کارورز کند دولت تا ۲ سال صد درصد حق بیمه سهم کارفرما را پرداخت خواهد کرد.

قاسمی با تأکید بر اینکه کارفرما حق اخراج نیروی کار با هدف جذب کارورز را ندارد، بیان داشت: چنانچه کارفرما در زمان منتهی به شروع طرح کارورزی اقدام به اخراج و یا تعدیل نیرو کند مشمول طرح کارورزی نخواهد شد.

معاون مدیر کل تعاون کار فارس هدف این طرح را جذب ۱۵۰ هزار کارورز در کل کشور عنوان کرد و ادامه داد: ثبت نام از متقاضیان شرکت در طرح کارورزی از اول تیرماه آغاز شده و تا زمان ثبت نام ۱۵۰ هزار فارغ التحصیل ادامه خواهد داشت که هنوز برش استانی و شهرستانی آن اعلام نشده است.

وی مرجع حل اختلاف بین کارورز و کارفرما را ادارات تعاون، کار و رفاه اجتماعی اعلام کرد و افزود: طول مدت کارورزی در صورت تأیید توسط کارفرما و وزارت کار، به دوره سنوات خدمتی افراد اضافه خواهد شد.

قاسمی با بیان این که متقاضیان شرکت در کارورزی نباید سابقه شرکت در دوره های کارورزی قبلی داشته باشند، خاطرنشان کرد: هر متقاضی واجد شرایط تنها یک بار می تواند در این طرح که امسال برگزار می شود، شرکت کند اما کارورزانی که ظرف مدت سه ماه از شروع دوره، انصراف کتبی خود را اعلام نمایند، بر اساس بند ۴، ۳، ۲ و ۸ ماده ۱۳ دوره کارورزی آن ها قطع می شود و یک بار از موضوع این بند مستثنی هستند.

وی در ادامه تأکید کرد: متقاضیان شرکت در طرح کارورزی نباید سابقه پرداخت هیچ گونه حق بیمه از سوی کارفرمایان داشته باشند و به عبارتی طرح کارورزی آنها باید نخستین محیط کاری باشد که این افراد در آن مشغول به کار می شوند.

قاسمی گفت: فارغ­التحصیلان دانشگاهی مشمول و شرکت­های متقاضی پذیرش کارورز برای شرکت در این طرح می توانند در سامانه کارورزی وزارت تعاون کار و رفاه اجتماعی به نشانی http://karvarzi.mcls.gov.ir/ نام­نویسی کنند.


ارسال نظر

طراحی و توسعه توسط رضوان