میزان رضایت مندی شما از عملکرد شورای چهارم شهر لار چقدر است؟

نتایج

Loading ... Loading ...

انتشار در6 فوریه 2017 ساعت 11:06 ق.ظ سرویس:برگزیده ها, فرهنگ و هنر بدون دیدگاه 1,573 بازدید

جشنواره سرود «رضوی» برترین‌های خود را شناخت

file_728در آیینی با حضور معاون و مشاور وزیر ارشاد در «کورده»؛

جشنواره سرود «رضوی» برترین‌های خود را شناخت + تصاویر

چهارمین جشنواره کشوری سرود روستایی «رضوی» با حضور معاون و مشاور وزیر ارشاد در روستای کورده پایان یافت و برگزیدگان خود را در بخش های گوناگون شناخت.

به گزارش روابط عمومی اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی لارستان؛ جمعه گذشته (۱۵ بهمن) آیین اختتامیه چهارمین جشنواره سرود رضوی ویژه کانون های فرهنگی هنری مساجد روستایی کشور در روستای کورده سید عبدالحسین لاری برگزار گردید.

در این مراسم که مقامات کشوری و استانی از قبیل علی مرادخانی معاون وزیر در امور هنری، حجت الاسلام ارباب سلیمانی مشاور وزیر و رییس ستاد عالی کانون های مساجد کشور، بهزاد مریدی مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی فارس، جمشید جعفرپور نماینده مردم در مجلس شورای اسلامی، جلیل حسنی معاون استاندار و فرماندار ویژه لارستان و سایر مسئولین ادارات و نهادهای شهرستان لارستان حضور داشتند، نفرات و گروه های برتر این جشنواره معرفی و مورد تقدیر قرار گرفتند.

در ابتدای این مراسم اجرای گروه سرود روستایی از استان کهکیلویه و بویراحمد با عنوان “میهن من” فضای سالن را آکنده از حس وطن دوستی نمود. سپس حجت الاسلام ارباب سلیمانی به عنوان نخستین سخنران پشت تریبون رفت و اظهار داشت: امروز ظرفیت کانون های مساجد به حدی است  که حتی در تحلیل های شبکه های خارجی از آن به عنوان سدی برای نفوذ در جامعه ایران یاد می شود. وی گفت: تمامی این تلاشها و برگزاری مراسمات فرهنگی و هنری باید طوری باشد که در نهایت صفی از جوانان و نوجوانان به صف جماعت مسجد اضافه شود و اگر این نتیجه حاصل نشد باید بدانیم که رسالت خود را به سرانجام نرسانده ایم.

سپس علی مرادخانی معاون هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در سخنان خود ضمن تقدیر و تشکر از دست اندرکاران این جشنواره تأکید کرد: برنامه ریزان این جشنواره به زیبایی تمام، فرهنگ اصیل و سنتی روستایی را به نمایش گذاشتند و ما بسیار مایلیم تا این ظرفیت را در سطح کشور در معرض دید عموم قراردهیم. وی روستای کورده را نماد مقاومت ضد استبدادی و استعماری خواند و ادامه داد: وجود آرامگاه شش شهید از مبارزات دوران مبارزات آیت الله سید عبدالحسین لاری خود گواه این مسأله است. مرادخانی در ادامه خواستار ایجاد یادمانی در خور شأن این شهیدان شد و تصریح کرد: معاونت هنری وزارتخانه طرح این مجموعه را در اختیار مسئولین قرار خواهد داد.

جمشید جعفرپور نایب رییس کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی سخنران بعدی این مراسم بود. پس از آن بهزاد مریدی مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی فارس پیام وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی را قرائت کرد.

file_732

در بخشی از پیام دکتر صالحی امیری آمده است: «نام لارستان یاد آور سرزمینی کهن است که حضور گرم و پرتلاطم آن در گستره تاریخ و فرهنگ ایران زمین از افسانه ها تا مکتوبات تاریخ این کشور، هماره جوشان و برقرار است. این مهم را نه فقط در دالان های طولانی ذهن مردمانش، بلکه در تمامی متون تاریخی، سفرنامه ها و شرح حال بزرگان، پیش و پس از تلألؤ خورشید اسلام می توان جست و البته این حضور نه تنها در پهنه فرهنگی ایران عزیز، بلکه در تمامی شئونات سیاسی آن نیز به خوبی هویداست.

برافراشته شدن پرچم نخستین حکومت اسلامی در گذر تاریخ معاصر ایران  توسط علامه مجاهد حضرت آیت الله سید عبدالحسین لاری و رهبری جنبش های ضد استعماری در بوشهر و کازرون و ایلات قشقایی از دیار لارستان و همچنین مبارزات علیه نیروهای متجاوز انگلیسی و چپاولگران داخلی؛ خود نمونه بارزی از این حضور سراسر افتخارانگیز است.»

در بخش دیگری از پیام وزیر ارشاد با اشاره به سخنان رهبر انقلاب در تمجید از مردم لارستان، تأکید شده است: شاخص بودن مرمان لارستان در صفات برگزیده ای همچون هوشیاری و آگاهی، عزم و اراده ملی، روشن بینی و شجاعت در عمل را می توان از لابلای بیانات رهبری معظم استخراج و به داشتن چنین مردمانی افتخار کرد.

در پایان آیین اختتامیه، از نفرات و گروه های برتر حاضر در چهارمین جشنواره سراسری سرود رضوی تقدیر شد که برگزیدگان به شرح زیر است:

گروه زیر ۱۵سال :

مقام اول: گروه «راه عشق» از استان چهارمحال و بختیاری

مقام دوم: گروه «معراج» از استان کرمان 

مقام سوم: گروه «تپه سلام» از استان خراسان رضوی؛

در این رده سنی، صالح کاربخش از استان کرمان و محمد اتابک از کهگیلویه و بویراحمد به مقام اول و دوم تک خوانی دست یافتند. عرفان شریفی و جواد سجادی هم به‌طور مشترک مقام سوم تک خوانی را از آن خود کردند. مهدی بیضایی از کهگیلویه و بویراحمد و محمدرضا نیکخو از استان فارس به عنوان آهنگساز شایسته تقدیر شناخته شدند.

گروه بالای ۱۵ سال:

مقام اول: گروه «آوای مهر» از استان کرمان 

مقام دوم: گروه «نینوا» از استان چهارمحال و بختیاری 

مقام سوم: گروه «نینوا» هم نام با گروه قبلی، از استان خراسان رضوی؛ 

در این رده سنی مهران طهماسبی از استان چهارمحال و بختیاری، حسین اتابکی از کهگیلویه و بویراحمد و رضا شایقی از استان خراسان رضوی به عنوان اول تا سوم تک خوانی دست یافتند.

سید یحیی موسوی از خراسان رضوی و مهدی نظری از استان چهارمحال و بختیاری به عنوان رهبران گروه شایسته تقدیر شناخته شدند.

file_726file_737file_734


ارسال نظر

طراحی و توسعه توسط رضوان