میزان رضایت مندی شما از عملکرد شورای چهارم شهر لار چقدر است؟

نتایج

Loading ... Loading ...

انتشار در25 آوریل 2015 ساعت 1:31 ق.ظ سرویس:مطلب شما 8 دیدگاه 2,073 بازدید

«جعفر قادري» مدل ناموفق «انتخابات استاني»!

IMG17423750«جعفر قادري» مدل ناموفق «انتخابات استاني»!

حجت محبي پور/ صحبت نو: ۱۴۹ نماینده مجلس در جلسه سه روز قبل خود در تاریخ دوم اردیبهشت ماه ۱۳۹۴، به کلیات طرحی رأی دادند که به موجب آن تغییر شگرفی در آرایش سیاسی ـ اجتماعی کشور بخصوص در سطح استانها و شهرستان ها پدید خواهد آورد.
در حالی که تا پیش از این مسئله نمایندگی مجلس از شهرستان ها ـ برای شهرها و بخش ها یک مسئله حیثیتی بود و چه بسا درگیری هایی در سطح شهرها و حتی روستاها رخ می داد و یا دهها قرار صواب و ناصواب نیز برای کسب کرسی قرمز یا سبز مجلس گذاشته میشد؛ مجلس تصمیم گرفت تا با استانی کردن انتخابات وسعت نگاه و وسعت عملکرد را به نمایندگان مجلس داده و آنها را از پرداختن به مسائل جزئی درون شهرستانی برهاند تا بعد از دهها سال پارلمان ایران به وظیفه ذاتی خود که همانا قانون گذاری است؛ بپردازد.
از این منظر صورت مسئله زیبا و پرداختن به آن ضروری است. اما از سوی دیگر تجربه نشان داده که به دلیل وسعت بیش از حد و کمبود امکانات در کل کشور و در نتیجه فرصت کم برای توزیع عادلانه فرصت ها و مزایا به منظور توسعه و پیشرفت مناطق؛ ممکن است این طرح موجب تشدید نارضایتی ها در سطح شهرستان های مختلف گردد.
مهمتر از مسئله کمبود امکانات و… تجربه نشان داده که تصمیم گیری های خرد و کلان در سطح مرکز کشور و مراکز استان ها ارتباط مستقیمی با «قوه ی چانه زنی» داشته و چانه پذیر بودن بسیاری از توزیع امکانات و اعتبار های ملی و استانی بین مسئولان عالی رتبه دولت در سطح پایتخت و مراکز استان ها با نمایندگان مجلس؛ نقش بی بدیلی را به نمایندگان برای کشب منفعت به نفع حوزه انتخابیه یا زادگاه آنان داده است.
به همین دلیل نیز به نظر می رسد در موقعیت کنونی و شاید تا دهها سال دیگر حتی اگر نمایندگان مجلس به شیوه استانی انتخاب شوند؛ به شیوه استانی عمل نکرده و زادگاه و یا حوزه انتخابیه مرجع نقش اساسی در پیگیری های ملی و استانی آنان دارد.
در این میان؛ در سطح استان فارس؛ جعفر قادری نماینده لامردی الاصل مجلس که از حوزه انتخابیه شیراز به مجلس راه یافته؛ نماد و نشانِ نمایانِ ناموفق بودنِ انتخابات استانی است.
رفتارها و رویکرد وی در پیگیری مسائل استانی نشان می دهد که وی از سر ارادت به زادگاه خود ـ یعنی لامرد ـ بیشترین تکاپو را برای منفعت رساندن به همشهریان خود داشته و در قامت دومین نماینده شهرستان لامرد اما این بار از حوزه انتخابیه شیراز؛ در سطح تهران و شیراز پیگیر امور است.
در روزهای اخیر و در حالی که استان فارس در آستانه سفر شخص اول اجرایی کشور قرار دارد؛ نامه هایی به امضای جعفرقادری خطاب به استاندار فارس و همچنین آیت اله ایمانی نماینده ولی فقیه در فارس در رسانه ها منتشر شد که نشان می دهد او تقریباً اکثر پروژه های در دست پیگیری خود برای حصول نتیجه را از منطقه جنوبی فارس با محوریت لامرد انتخاب کرده و به تعبیر دیگر در سر بزنگاه سفر رئیس جمهور ـ شیراز را به عنوان حوزه انتخابیه در مرتبه دوم پیگیری های خویش قرار داده است.
البته برخی اتفاق های گذشته در سطح استان که بی ارتباط به نمایندگان مجلس نیز نبود؛ مثل ماجرای مخالفت برای لغو مصوبه ارتقاء دو اداره کل در سطح جنوب فارس ـ ماجرای ساحلی شدن استان فارس که مستقیماً روستاهایی از هرمزگان را به شهرستان لامرد ملحق می کرد یا ماجرای شایعه تشکیل استان فارس جنوبی به مرکزیت لارستان (رقیب سیاسی لامرد) و… نشان می دهد که تعصب نسبت به زادگاه همچنان وجود داشته و در صورت تصویب نهایی برگزاری انتخابات استانی مجلس شورای اسلامی؛ خطر کاریکاتوری شدن پیگیری های مسائل استانی با عنایت به مصادیق پیش گفته به وضوح وجود خواهد داشت.
درباره خطر کاریکاتوری شدن پیگیری ها لازم به توضیح است هر شهرستانی در سطح استانها که بتواند تعداد بیشتری نماینده به مجلس بفرستد؛ راهش برای توسعه هموار تر خواهد شد و از سوی دیگر شهرستان های فاقد نماینده «چون یتیم زاده ای»؛ در مجلس و پایتخت و مرکز استان ، چهره ای برای «پدری کردن» و پیگیری امور نخواهد داشت و بدین ترتیب در سطح استان ها خط موازنه توسعه دیده نمی شود.
به همین دلیل نیز با رویکرد فعلی نمایندگان مجلس خطر کاریکاتوری شدن استان ها بدیهی است و دور از ذهن نیست که علیرغم تغییر لوگو نمایندگان از نمایندگی شهرستان به استان ـ وکلای مردم فارغ از مسائل کلان استان در صدد پاسخگویی به مردم زادگاه و خدمت رساندن به دیار آبا و اجدادی بر  آیند.
شاید بهتر باشد که نمایندگان مجلس همزمان با پیگیری تشکیل مجلس استانی؛ فکری نیز برای عدم مداخله هم خانه های ملی خود در مسائل اجرایی کشور نمایند تا شهرستانهایی فاقد نماینده در مجلس در مجلس های آینده از این ناحیه متضرر نشوند و در سوی مقابل شهرستان ها و کلان شهرهایی که تعداد بیشتری نماینده به مجلس می فرستند نیز از حربه ی تعدد نماینده به نفع منافع یک منطقه خاص بهره برداری نکنند.
رفتار اخیر آقای قادری در سفر آتی رئیس جمهور به استان فارس آیینه ای تمام نما از نتیجه انتخابات استانی برای پیگیری مسائل سرزمین پدری است؛ و اگر قرار است رفتار متقابل مجلس و دولت چون دهها سال گذشته بر مدارِ مدارا و معامله بر سر نیازها و اعتبارات درون منطقه ای بگنجد؛ او علی رغم همه شایستگی های انکار ناپذیرش، مدل ناموفقی از استانی شدن انتخابات مجلس شورای اسلامی است.


8 نظر

 1. بیدار گفت:

  0

  0

  احسنت مطلب جالبی بود

 2. لاری گفت:

  0

  0

  آفرین

 3. منصفانه گفت:

  0

  0

  آخر سایز لامرد به رقیب نمی خورد.لامرد یک شهرستان تازه تاسیس است که بععضی مسئولان […](نه مردم) می خواهند با زد و بند و دروغ مثلا پیشرفت کنند که قطعا منجر به شکست خواهد شد بهتر است مسئولین لامرد هوشیار باشند و با لارستان بزرگ بازی برد برد انجام دهند که به نفعشان است و گرنه تیر در تاریکی است.بازی برد برد باعث همدلی،پیشرفت و رونق کل منطقه لارستان بزرگ می شود که مردم خوب لامرد هم شامل آن می شوند.

  • ناشناس گفت:

   0

   0

   همین لامرد تازه تاسیس با همدلی و انسجام مسولاش هست که یکی از قطبهای صنعت شناخته شده و شرکتهای دولتی و خصوصی له له میزنن برای سرمایه گذاری توی شهرستان لامرد.
   کلنگ بزرگترین کارخانه آلومینیوم کشور-نیروگاه ۱۰۰۰ مگاواتی-پالاشگاه میعانات گازی-کارخانه شمش منیزیم – انتقال آب دریا به لامرد و افتتاح ساختمان گمرک منطقه ویژه لامرد توی سفر هیات دولت کافیه تا بدونیم لامرد تمام برنامه هاش حساب شدست.
   الان لار باید بیاد سمت لامرد که اگه نیاد باخته.

 4. ناشناس گفت:

  0

  0

  وقتی استان شد متوجه میشوید رقیب بوده یا نه

 5. لارستان خواب گفت:

  0

  0

  شما خوابید و اونا کار می کنن !

 6. ناشناس گفت:

  0

  0

  شاهین ترازو ان گاه عدم تعادل را نشان می دهد که کفه ای وزین تر و کفه ای سبک تر باشد .
  با تاسف تمامی نیروهای شهرستان باید بپذیرند کادر سازی نکرده اند پیش کش تا نیرویی خواست سری تو سرها بجنباند زیر کشی کرده اند . ان ها یی که راهی مجلس کرده ایم یا خدماتی ویا فرهنگی بوده اند . روزی هم که یک نیروی خدماتی هل خورده به سیاست آمد ، برایش اومد نیومد داشت .
  این قدر آش شور شده که حدود ۴۰ کیلومتر راه تقریبا اماده لار جهرم را در لیست کارهای درخواستی برای لار گنجانده اند در سفر رییس جمهور
  خوب فرمان داری نماینده ای کسی مردم را قابل بداند توضیح دهد تا عذر خواهی کنیم
  اما کارخانه الومینیم تونل جاده و هزار تا ازاین ۴۰ کیلومترها و طرح های اساسی را در دستور دارند . خوب حقشان است . نابرده رنج گنج میسر نمی شود مزد ان گرفت که سیاست کرد

 7. لارستانی گفت:

  0

  0

  کارخانه که علت پیشرفت نیست جز آلودگی چیزی عاید مردم نمی شود تجارت لارستان وگمرک فعال صادرات به کل دنیا از طریق پرواز هواپیمایی العربیه وفلای دبی قرار داشتن در مسیر ترانزیتی شمال جنوب نزدیکی به دواسکله مهم در بندر عباس قسمتی از شاخصه لارستان قدمت تاریخ لارستان برکسی پوشیده نیست عزیز دلم ما مخالف پیشرفت لامرد نیستیم زیرا هنوز هم لامرد را فرزند لارستان می دانیم ولی این مسئولین لامردی هستند که با لارستان مخالف هستند وگرنه مردم لامرد که اکث خریدهایشان از لارستان است

ارسال نظر

طراحی و توسعه توسط رضوان