میزان رضایت مندی شما از عملکرد شورای چهارم شهر لار چقدر است؟

نتایج

Loading ... Loading ...

انتشار در27 آوریل 2014 ساعت 5:22 ق.ظ سرویس:برگزیده ها, گزارش تصویری 9 دیدگاه 3,049 بازدید

جلسه شوراي اداري لارستان به رياست استاندار برگزار شد/ نجيب زاده از عقب ماندگي هاو جعفرپور از دوري لارستان گفت

جلسه شوراي اداري لارستان به رياست استاندار برگزار شد/ نجيب زاده از عقب ماندگي هاو جعفرپور از دوري لارستان گفت +گزارش تصويري

۹صبح شنبه، ۶ ارديبهشت ۹۳ و روز پاياني سفر استاندار فارس به منطقه لارستان، خنج و گراش است. قرار است اينجا در سالن اجتماعات شهيد امامي لار ماحصل تمام بازديدها و رايزني هاي احمدي استاندار فارس با مردم و مسئولان اكثر بخش هاي لارستان مشخص شود. غير از استاندار و مديران ستادي اش كه چهره آنها را طي اين سه روز بارها و بارها ديديم، ۳۵ مديركل استاني و تقريبا همه مديران و مسئولان بخش هاي پنجگانه لارستان در جلسه حاضر هستند. عنوان جلسه «شوراي اداري لارستان» و نام رئيس آن «سيد محمد احمدي»، استاندار فارس است. با شروع رسمي جلسه كه طبق معمول قرائت قرآن كريم، پخش سرود ملي كشور و سرود لارستان است تقريبا هيچ صندلي خالي در سالن پيدا نمي شود.

IMG_7122

مجري جلسه اين بار محسن حجتي نيست و با چرخاندن چشم به سمت صداي مجري «حسن فياض پور» يكي از مديران كل استانداري را پيدا مي كنيم. او كه اهل شهرستان خنج است با ذكر سلام و مقدمات مرسومِ اينگونه جلسات از فرماندار لارستان به عنوان ميزبان جلسه مي خواهد صحبت هاي خود را مطرح كند.

فرماندار لارستان: به هر حوزه اي وارد مي شوم مي بينم به لارستان كم توجهي شده است

 علي اكبر نجيب زاده در ادامه اظهارات روز گذشته خود در نماز جمعه لار به ارائه آمارهاي بيشتري پرداخت تا شايد بتواند به گفته خودش عقب افتادگي لارستان و كم توجهي مديران دولتي طي چند سال گذشته به اين منطقه را حسابي جا بيندازد. او البته اين را هم گفت كه مردم خيلي از بخش ها و روستاهاي لار تاكنون هيچ استانداري را به چشم خود و از نزديك و در منطقه خود نديده بودند و اين بار ديدند و در ادامه از استاندار فارس بابت تحقق اين موضوع تقدير كرد.

فرماندار لارستان در ادامه به مصوبات سه دوره سفر رئيس جمهور پيشين اشاره كرد و گفت: «از مجموع ۳۳۶ مصوبه، تنها ۱۶۰ مصوبه كوچك و سبك مثل تقويت ايستگاه هاي صدا و سيما، تسهيلات اشتغالزايي، مرمت قنوات و امثالهم و عمدتا با اعتبارات ۱۰ تا ۵۰ ميليوني اجرايي شد؛ ۹۰ پروژه در دست اجرا نيز بعد اينهمه وقت فقط ۱۰ تا ۴۰ درصد پيشرفت داشته و ۸۶ مصوبه نيز اصلا محقق نشده است.» وي اضافه كرد: «به لحاظ تعداد مصوبات نيز اگر وسعت، جمعيت و قدمت لارستان را در نظر بگيريم از خيلي جاهاي ديگر كمتر بوده است.»

فرماندار لارستان كه لحنش كم كم داشت تندتر مي شد تاكيد كرد: «اين كه مي گوييم به لارستان كم لطفي شده دليل داريم و يك شاهد آن اينكه در بحث آب روستايي در تمام روستاهايمان بدون استثنا مشكل داريم.» وي ادامه داد: «در كل اين سالها در مجموع فقط ۱۰ ميليارد به اين موضوع اختصاص يافته در حالي كه نياز منطقه سالانه حداقل ۸/۵ ميليارد تومان است كه اگر به تعداد و گستردگي اين روستاها دقت كنيد متوجه مي شويد عدالت رعايت نشده است.»

IMG_7143

رئيس شوراي اداري لارستان سپس به شهر لار اشاره كرد و گفت: «شهر لار ۷۷ سال سابقه شهرداري دارد اما هنوز فاضلاب شهري مشكل اساسي شهر است يا هنوز در بعضي جاهاي اين شهر گازكشي نشده است.»

وي سپس به اختلاف دماي يك درجه سانتي گرادي لارستان و لامرد اشاره كرد و گفت: «چطور است همين يك درجه اختلاف دما سبب مي شود مردم لامرد و چاهورز در تعرفه برق خود ۶ ماه گرمسير حساب شوند اما بيرم كه كنار چاهورز است و ديگر مناطق لارستان ۳ ماه؟!» وي گفت: «همين يك مورد باعث مي شود هزينه برق مردم لارستان ۲/۵ برابر مردم لامرد شود و اينهاست كه مردم ما را ناراحت مي كند.» وي اضافه كرد: «البته ما خوشحال مي شويم كه به مردم لامرد توجه مي شود اما مي خواهيم كه به لارستان هم توجه شود.»

نجيب زاده در ادامه باز هم از كمبودهاي لارستان گفت. از افت ولتاژ برق اكثر مناطق اين شهرستان، جاده ها و مراكز درماني آنها. او سپس با آماري به ظاهر دقيق برخي تفاوت هاي لار و جهرم را بيان كرد و از استاندار و ديگر مديران كل خواست به دقت گوش دهند. وي گفت: «يكي از مصوبات دوره قبل تاسيس بانك صنعت و معدن براي لار بود كه ندادند اما در جهرم افتتاح شد كه البته خوشحال مي شويم به آنجا بدهند اما به اين تفاوت ها هم توجه كنيد تا ببينيد حق كدام شهر بود: تعدادجوازهاي واحدهاي صنعتي در جهرم ۱۴۹ فقره بوده و در لار ۲۸۲ فقره، تعداد پروانه هاي بهره برداري واحدهاي فعال در جهرم ۹۸ پروانه بوده و در لار ۲۴۳ پروانه، تعداد شهرك و ناحيه هاي صنعتي در جهرم ۲ شهرك و ناحيه بوده و در لار ۵ شهرك و ناحيه و همچنين اراضي تجاري و صنعتي جهرم ۱۱۰ هكتار است و لار ۳۴۰ هكتار.» وي افزود: «آقاي استاندار لذا من در هر حوزه اي وارد مي شوم مي بينم به لارستان كم توجهي شده است.» نجيب زاده مجددا به سراغ راه هاي شهرستان رفت و گفت: «از همين آقاي نصر بپرسيد؛ خودشان مي گويند در بحث راه خيلي عقب هستيم در صورتي كه امروز هرجاي كشور بروي جاده هايشان دوبانده است غير از اينجا»

فرماندار لارستان سپس اندكي از تندي يا به بياني بهتر عصبانيت خود كاست و گفت: «اين صحبت ها شيرين نيست اما بايد بيان شوند لذا به همين اندازه قناعت مي كنم و اميدوارم در اين جلسه يكي دو مورد را دستور فرماييد تا مقداري از نگراني هايمان رفع شود.»

پس از فرماندار لارستان نوبت به امام جمعه لار رسيد تا نكاتي را بيان كند. او در سخناني كوتاه ضمن تاييد اظهارات فرماندار لارستان با بيان چند روايت و حديث، رعايت اخلاق اسلامي را به مسئولان متذكر شد.

نماينده مردم لارستان، خنج و گراش: مناطق دوردست استان بايد اختيارات بيشتري داشته باشند

پس از امام جمعه تريبون در اختيار نماينده مردم لارستان، خنج و گراش قرار گرفت. او نيز ضمن تاييد سخنان فرماندار لارستان گفت: من از نكات آماري و كمّي مي گذرم اما واقعيت هايي را مرور مي كنم كه توجه به آنها در تصميمات همين جلسه نيز اهميت دارد.» وي اضافه كرد: «لارستان را با مجاهدت ها و روشن انديشي هايش مي شناسند و افتخار ما اين است كه مقام معظم رهبري اين خطه را لارستانِ بزرگ ناميدند و افتخار مي كنيم كه ايشان چنين نام با مسمايي را براي اين منطقه برگزيدند.»

IMG_4180

نماينده مردم لارستان، خنج و گراش ادامه داد: «لارستان اينك و حتي در شرايطي كه چند شهرستان از آن منتزع شده ۱۶ هزار متر مربع مساحت دارد كه از خيلي از استان هاي كشور وسيع تر است. در اين منطقه حدود ۵۰۰ روستا وجود دارد و با اينكه جزو مناطق محروم محسوب مي شوند اما هموراه در تمامي انتخابات ها مشاركت حداكثري دارند و در همين انتخابات اخير رياست جمهوري نيز بيش از متوسط كشور و استان به رئيس جمهور منتخب راي دادند.» وي در ادامه به پتانسيل هاي منطقه اشاره كرد و از فرودگاه بين المللي لارستان، اداره كل راه و شهرسازي، وجود اهل سنت كه آنها را عزيز و شريف خواند، ظرفيت هاي اقتصادي، تجاري و سرمايه گذاري فراوان و شهرك هاي صنعتي لارستان نام برد. جعفرپور پس از گفتن اين مقدمه اضافه كرد: «استان فارس ۲۹ شهرستان و وسعت زيادي دارد و اگر هر مديري بخواهد يك روز را به شهرستاني اختصاص دهد، ماه را كم مي آورد لذا بايد طوري برنامه ريزي شود تا مناطق دوردست تر اختيارات و استقلال بيشتري داشته باشند.» وي در همين رابطه به لارستان اشاره كرد و گفت: «مركز اين شهرستان تا شيراز ۴۰۰ كيلومتر و بعضي مناطق ما ۵۰۰ كيلومتر با مركز استان فاصله دارند و همه اينها مي طلبد كه بخش هاي دورتر را تدبير بهتري كنيم و براي اين امر تصميمات شجاعانه اي لازم است.»

استاندار فارس: نبايد مردم اينهمه راه براي ديدن مسئولان خود بيايند

پس از سخنان جعفرپور حالا همه توجهات به سمت رئيس اين جلسه يعني استاندار است. او سخنان كوتاه خود را با ذكر ياد و نام مرحومان آيت الله آيت اللهي، آيت الله موسوي لاري، نخبه الفقهايي و امامي آغاز كرد و پس از تاكيد و اشاره به نامگذاري امسال به نام اقتصاد و فرهنگ توسط مقام معظم رهبري اهميت اين دو موضوع را برشمرد.

IMG_4194

او در ادامه به سفرهاي خود به مناطق مختلف اشاره كرد و گفت: «نبايد مردم اينهمه راه براي ديدن مسئولان خود بيايند و اگر بتوانيم بعضي روزها ميز كارمان را به شهرستان ها بياوريم خيلي خوب است.» وي اضافه كرد: «البته مشكلات و كمبودها خيلي زياد است و اين ما را ز طرفي متاسف و از طرفي براي خدمت بيشتر مصمم مي كند.» وي در ادامه به تلاش هاي زياد خود طي چند ماه گذشته اشاره كرد و گفت: «اينهمه سفر و رفت و آمد باعث شده بعضي مديران و معاونان و حتي محافظان من هم ببرند و گاهي اوقات من رعايت آنها را مي كنم!» وي افزود: «اما خداوكيلي عشق من همين است كه به مردم سر بزنم و خسته نمي شوم چون مي دانم براي چه چيزي تلاش مي كنم.»

شروع مذاكرات و جمع بندي استاندار

استاندار فارس سپس از مجري جلسه خواست براي استفاده بيشتر از زمان وارد دستور كار شود. فياض پور هم به ۱۰۸ مورد مصوبه اشاره كرد كه ۲۲ مصوبه را تصميمات مهم خواند كه البته استاندار اجازه نداد آنها را قرائت كند. او همچنين از ۲۱ توافق، ۱۶ مورد اختلاف نظر و عدم اقناع فرماندار و ۱۲ مورد دستور استاندار طي بازديدهايش خبر داد. سپس برخي موارد مورد بحث و اختلاف در حضور پيشنهادكنندگان و مديران كل مطرح شد و پس از آن جلسه كاملا پرالتهاب ادامه يافت. موارد اشاره شده زياد و طولاني بودند. از تامين آب روستايي و جلوگيري از افت ولتاژ برق گرفته تا گازرساني و تامين پزشك و ارتقاي ادارات و از بهسازي جاده هاي روستايي و تامين نيرو و خودرو تا پرواز عتبات و عاليات.

IMG_4236

پاسخ اكثر مديران كل و استاندار نيز طبق پيش بيني به غالب موارد مطرح شده «كمبود اعتبارات لازم»، «نداشتن توجيه اقتصادي»، «در اولويت نبودن طرح» و «ان شاء الله در سال هاي بعد» بود.

بيرمي ها، خندان به بيرم رفتند!

در اين بين اما غير از آن مواردي كه احمدي اجازه قرائت را نداد، يكي دو بخش و بطور خاص بخش «بيرم» توانستند چند طرح را به قولي زنده كنند و همين جا «بله» استاندار را بگيرند! مهمترين آنها بهسازي جاده ارد-فداغ-بيرم و بيرم-اشكنان بود. غير از اين استاندار وعده داد تا رسيدن آب از سد هايقر، هزينه حفر يك حلقه چاه براي تامين آب اين منطقه را متقبل شود.

در مورد گازرساني به روستاي كورده و شركت سيمان لارستان نيز استاندار تاكيد كرد همان نسبت ۵۰ درصد شركت نفت، ۴۰ درصد شركت سيمان و ۱۰ درصد شهرك صنعتي مصوب و عملي شود.

موارد بعدي هم اعطاي كمك هزينه براي ساخت و تكميل ترمينال خارجي فرودگاه بين المللي لارستان، تامين خودروي اجاره اي براي اداره ميراث فرهنگي و تقبل زيرسازي خيابان هاي فرعي شهرك امام خميني (ره) و يكي دو مورد ديگر بود. بقيه موارد هم همانطور كه اشاره شد يا مصوب نشد يا به شوراي تخصصي ارجاع و يا به سال هاي بعد موكول شد. البته بماند آن ۲۲ مصوبه كه ذكري از آنها نرفت.

ساعت كه به ۱۱ رسيد مجري كه در اين دقايقِ آخر، ضرباهنگ بسيار تندي داشت، ختم جلسه را اعلام كرد و پس از آن به درخواست فرماندار لارستان ماشاءالله ثمري به عنوان بخشدار جديد مركزي معرفي و از زحمات امير جاهدي قدرداني شد. با خروج تك تك حاضران از سالن شهيد امامي لار هر كسي چيزي مي گفت اما در اين بين چهره بيرمي ها كاملا متمايز و بي شك خندان بود.

IMG_4096 IMG_4100 IMG_4109 IMG_4113 IMG_4124 IMG_4135 IMG_4140 IMG_4144 IMG_4147 IMG_4149 IMG_4154 IMG_4157 IMG_4186 IMG_4200 IMG_4206 IMG_4214 IMG_4221 IMG_4254 IMG_7110 IMG_7120 IMG_7126


9 نظر

 1. لارستان بزرگ گفت:

  0

  0

  لارستان اگر بخواهد بيرم به عنوان چشم و بازوي آن باقي بماند بايد از اين پس بيشتربه آن بپردازد و اين حصن حصين را محكم تر كند. خروج از بن بست بيرم ازراه عمادده بيشترين دغدغه ي لارستان بايد باشد .

 2. ناشناس گفت:

  0

  0

  انشاله این سفر استاندار محترم شروعی باشه برای توسع و پیشرفت لارستان عزیزمان و انشاله مسئولین و مردم همه مناطق و بخش های لارستان بیش از گذشته بر وحدت و همدلی خود برای رسیدن به همه آرزوهای بزرگی که لایق آن ها هستند بیافزایند.

 3. ناشناس گفت:

  0

  0

  به امید برقراری پرواز حج از فرودگاه بین المللی حضرت آیت اله آیت اللهی

 4. م.م گفت:

  0

  0

  دفاع آقاي فرماندار از منافع و مظلوميت لارستان واقعا قابل تحسين است. لارستان از اينگونه فرمانداران تا حالا كم داشته است.

 5. م.م گفت:

  0

  0

  مناظره آقاي انصاري فرد مدير كل فرودگاه با مسئول هواپيمايي هم در نوع خود جالب بود. واقعا بايد به برخي مديران لارستان تبريك گفت و البته از خيلي هاي ديگر كه هميشه ساكت هستند انتقاد كرد.

 6. بسیجی گفت:

  0

  0

  سپاس فرماندار بسیجی لارستان بزرگ

 7. ناشناس گفت:

  0

  0

  بالاخره چی به لار رسید؟ اون ۲۲ تا چی بودن؟

 8. على کاوه گفت:

  0

  0

  ببىنم.ىکى.از.انصارى.فرد.پرسىد.فرودگاه.مالکىىتش.مال.کدوم.بدبخته.فقط.چقدر..تشکربراى.بى.عدالتى

 9. علي كاوه گفت:

  0

  0

  مسولين برأي بقاي سمت حق مردم را ضايع نكنيد ….اقاي […] شما كه ميدونيد
  ميز رياست.برأي.كسي.نمونده ….ّّّ

ارسال نظر

طراحی و توسعه توسط رضوان