میزان رضایت مندی شما از عملکرد شورای چهارم شهر لار چقدر است؟

نتایج

Loading ... Loading ...

انتشار در28 آوریل 2020 ساعت 6:38 ق.ظ سرویس:برگزیده ها یک دیدگاه 193 بازدید

جلوه نبوت تعریفی در تجربیات مرگ تقریبی (۲)

جلوه نبوت تعریفی در تجربیات مرگ تقریبی (۲)

به بهانه پخش برنامه زندگی پس از زندگی در شبکه ۴ سیما

حامد توانا: در بخش اول مقاله (اینجا)، کلیاتی را در مورد تجربیات نزدیک به مرگ مطرح کردیم. در این بخش سعی می کنیم شرح بیشتری در مورد تجربیات نزدیک به مرگ ارائه کنیم.

تجربیات نزدیک به مرگ چیستند؟

بر اساس تحقیقات متعددی که در مورد تجربیات نزدیک به مرگ انجام شده بعضی افراد در اثر یک حادثه یا یک بیماری مهلک تجربه خروج از بدن را از سر گذرانده اند. این افراد غالبا در زمانی که از لحاظ پزشکی نمی بایست هیچگونه اداراکی داشته باشند با خروج از بدن شاهد وقایعی بوده اند که در اطراف آنها اتفاق افتاده است. آنها صحنه اطراف خود را با بینایی شگفت انگیزی که همه جزئیات را ادراک می کرده مشاهده نموده اند.

این افراد غالبا از فضایی تونل مانند بسوی یک نور بسیاردرخشان جذب شده اند. آنها در انتهای این فضای تونل مانند، به جهانی نورانی و شگفت وارد شده و با موجودات نورانی پرمهر و پردانشی مواجه شده اند. برخی از این تجربه کنندگان مدعی اند در این فضای ملکوتی به نوری بسیار معنوی که تصور می کرده اند نور خداست متصل شده اند و در آن نور مشاهدات بی سابقه و فوق تصوری داشته اند. برخی نیز گفته اند وارد جهانی بهشت گونه شده اند و زیبایی و لذت غیرقابل تصوری را تجربه کرده اند. البته در مقابل این افراد کسانی هم بوده اند که پس از خروج از بدن وارد فضایی تاریک و دهشتناک و پر از رنج و دردی شده اند که تصورش برای افراد عادی قابل درک نیست. برخی از این افراد به دلایلی از آن فضای دردناک و وحشت آور نجات یافته و به نور وارد شده و برخی نیز به این دنیا بازگشته و از آن نجات یافته اند. اینها کلیات مشترک تجربیات نزدیک به مرگ است.

تجربه نزدیک به مرگ یا مرگ؟

دکتر ریموند مودی به دلایل قابل قبولی این تجربیات را “تجربیات نزدیک به مرگ” نامید. این در حالی است که هم ادعای بسیاری از تجربه کنندگان و هم اسناد موجود پزشکی نشان می دهد این افراد واقعا خود مرگ را تجربه کرده اند و نه چیزی نزدیک به مرگ لذا انتخاب عنوان “تجربه نزدیک به مرگ” به احتمال زیاد برای جلب توجه ذهن های ماده گرایی بوده که در ورای ماده و جسم هیچ واقعیتی را قبول ندارند.

این ذهنیتی است که با کمال تاسف بر فضای علمی کنونی جهان حاکم است و تجربیات مرگ موقت بیش از هرچیز این ذهنیت را به چالش می کشد. به همین دلیل مخالفت های جدی از سوی منکران با تجربیات نزدیک به مرگ صورت گرفته و دلایل سست و گاهی خنده آوری برای نفی و انکار آن مطرح می کنند. اما بسیاری از همین منکران با مطالعه شواهد و ادله فراوان این تجربیات، معترف شده اند که انکار این واقعیت امکان پذیر نیست.

شاید بتوان گفت تجربیات نزدیک به مرگ تنها دلیل همراه با شواهد تجربی است که بر وجود جهانی غیر از این جهان مادی دلالت می کند. تجربیات نزدیک به مرگ شاهد بلکه دلیل محکمی بر آموزه های ادیان آسمانی است که برای انسان حیاتی پس از حیات مادی قائل اند. این خود از علل مخالفت برخی ملحدین با موضوع تجربیات نزدیک به مرگ است.(۱)

ادامه دارد…

۱)برای مطالعه بیشتر در این مورد می توانید به فصل اول کتاب رهاورد تجربیات نزدیک به مرگ مراجعه فرمایید

مطالب مرتبط:

جلوه نبوت تعریفی در تجربیات مرگ تقریبی(۱)


1 نظر

  1. عصر بیداری گفت:

    0

    0

    دین برای زندگی کردن است و اعتقاد به مرگ هم در همین راستا باید باعث تقویت تقوا و راستگویی در رفتار و کردارمان در این دنیا شود و فقط دین برای منفعت طلبی نباشد.

ارسال نظر

طراحی و توسعه توسط رضوان