میزان رضایت مندی شما از عملکرد شورای چهارم شهر لار چقدر است؟

نتایج

Loading ... Loading ...

انتشار در25 آوریل 2020 ساعت 3:45 ب.ظ سرویس:اندیشه, برگزیده ها بدون دیدگاه 856 بازدید

جلوه نبوت تعریفی در تجربیات مرگ تقریبی(۱)

جلوه نبوت تعریفی در تجربیات مرگ تقریبی(۱)

به بهانه پخش برنامه «زندگی پس از زندگی» در شبکه ۴ سیما

حامد توانا: شبکه ۴ سیما در ماه مبارک رمضان امسال برنامه ای تحت عنوان «زندگی پس از زندگی» بر روی آنتن برده است که در آن تجربه کنندگان مرگ موقت به بیان تجربه شگفت انگیز مرگ موقت خود می پردازند.

هرچند این تجربیات با بیان ساده تجربه کنندگانش موجب شگفتی ما خواهند شد اما کنکاش در ابعاد این مساله ما را به واقعیت های دیگری رهنمون می سازد که در بدو امر و در فضای هیجانی شنیدن این تجربیات ممکن است حاصل نشود.

ما در صدد هستیم ابعادی از موضوع جالب و شگفت انگیز تجربیات نزدیک به مرگ یا همان مرگ موقت را در تحلیلی انسان شناسانه و فرجام شناسانه مطرح کنیم.

لازم به ذکر است راقم این سطور توفیق داشته کتابی تحت عنوان «رهاورد تجربیات نزدیک به مرگ» با هدف بررسی تطبیقی اخبار این تجربیات با آموزه های دینی تالیف نماید. لذا این بحث برای نویسنده بحث جدیدی نیست هرچند عنوان انتخاب شده برای مقاله حامل ادعای قابل توجهی است که امیدواریم به مدد الهی، به تایید و اثبات برسد.

آغاز داستان

وقتی دکتر ریموند مودی اولین کتاب خود را در مورد تجربیات نزدیک به مرگ منتشر می کرد شاید هیچوقت تصور نمی کرد این اثر تا این حد تاثیرگذار و تحول آفرین باشد.

دکتر ریموند مودی استاد فلسفه دانشگاه ویرجینیا برای اولین بار از طریق یکی از دانشجویان خود با تجربه نزدیک به مرگ آشنا شد. داستان شگفت انگیز مرگ موقت آن دانشجو و روحیه جستجوگر دکتر مودی،  وی را بر آن داشتند تا قضیه را پیگیری نموده و از واقعیت آن سردرآورد. دکتر مودی طرح مطالعاتی دقیقی را طرح ریزی نموده و تحقیقات خود را آغاز کرد. او با تعداد قابل توجهی از افرادی که این تجربه را از سر گذرانده بودند مصاحبه کرد. نتیجه این کار و تحقیق چیزی جز کتاب زندگی پس از زندگی نبود. کتابی که بلافاصله پس از چاپ مورد توجه مجامع علمی قرار گرفت و بسیاری از محققین را بر آن داشت تا مطالعات مستقلی را در مورد تجربیات نزدیک به مرگ انجام دهند. اما بطور شگفت آوری نتیجه این تحقیقات با آنچه دکتر مودی مطرح کرده بود یکسان بود.

در این تحقیقات مشخص شد بسیاری از افرادی که بخاطر حوادث یا بیماری به مرگ بالینی موقت دچار شده اند به فضا و عوالمی وارد شده اند که از لحاظ علمی غیرممکن است چون از نظر علم پزشکی این افراد با مرگ موقت نمی توانسته اند هیچ ادراکی داشته باشند. قضیه وقتی جالبتر شد که عده ای از منکرین این تجربیات، در حادثه یا بیماری مهلکی آنرا تجربه کردند و به دفاع از آن پرداختند. دکتر ایبن الکساندر یکی از همین منکرانی بود که با تجربه مرگ موقت در بیماری مننژیت حاد، در مورد آن به باور رسید وبه تالیف کتاب و دفاع از آن پرداخت.

و اکنون پس از گذشت قریب نیم قرن از طرح موضوع تجربیات نزدیک به مرگ این پدیده شگفت آور، نزد بسیاری از افراد شناخته شده است. کتابها، مقالات، مستندهای تلویزیونی، فیلم های سینمایی، سایت های اینترنتی متعددی به معرفی این پدیده اختصاص داده شده اند تا بشر معاصر غرق در امور مادی، نظری به آنسوی غبار جسمانیات انداخته و به عالم معنا و زندگی پس از مرگ توجه نماید.

ادامه دارد…

*برنامه «زندگی پس از زندگی» هر روز ساعت ۱۹ و جمعه ها ساعت ۱۷ در ایام ماه مبارک رمضان از شبکه ۴ سیما پخش می شود


ارسال نظر

طراحی و توسعه توسط رضوان