میزان رضایت مندی شما از عملکرد شورای چهارم شهر لار چقدر است؟

نتایج

Loading ... Loading ...

انتشار در۱۳ آبان ۱۳۹۶ ساعت ۱۰:۵۲ ق.ظ سرویس:اندیشه, یادداشت 15 دیدگاه 245 بازدید

جنبه‌های همانندیِ شریعت «محمدی» و «موسوی»

جنبه‌های همانندیِ شریعت «محمدی» و «موسوی»

اسدالله زهره‌وند: در میان آموزه‌های ادیان، شبیه ترین دین به اسلام دیانت یهودی ست و همانند ترین دین به یهودیت نیز اسلام است. به گونه ای که هرگز نمی توان از دید گاه دانش ادیان این دو را «دو دین برادر» نامید بلکه بایستی «دو دین خواهر» نامیده شوند. از احکام و قوانین گرفته تا برخی اصول مانند اصل «اخد» در یهودیت که همان اصل «توحید» در اسلام است. بیشترین ذکری که یک یهودیِ باورمند در شبانه روز و به هنگام نماز و عبادت تکرار می کند همان گواهی بر یگانگی خداست؛ همچنان که پرکاربردترین ذکر یک مسلمان کلمه ی لا اله الا الله است.

مومنان یهودی برای شهادت بر اصل اخد ( akhad ) آیه ای از کتاب تثنیه را فراوان می خوانند: «اشمع ایسراءل ادونای الوهینا ادونای اخد» یعنی «بشنو ای اسراییل! خداوند، پروردگار ما پرودگاری یگانه است».

در احکام نیز این همانندی ها بسیار فراوان و شگفت آور است؛ نمازهای یهودیان در سه وقت صبح و نیمروز و شب (شخریت، مینها و عرویت) رو به قبله که در یهودیت معبد اورشلیم است خوانده می شود. داشتن طهارت در هنگام نماز (تفیلا) از واجبات است. خون و ادرار و ترشحات دیگر بدن که از دید مسلمین نجس است و موجب بطلان نماز می شود و اگر بدن و لباس نمازگزار بدان ها آلوده باشد نمی توان با آنها نماز خواند، در یهودیت نیز به همان گونه است، و در بخش ویژه ای از کتاب «تلموذ» یهودیان آموزش داده شده که آن را «سدر طهوروت» می نامند. (انسان به یاد کتاب  «طهارات» در فقه اسلامی می افتد چرا که «سدر» در زبان عبری همان معنی کتاب را می دهد.)

عبادت جمعی از یهودیان ایران

باورمندان یهودی اگر به ده نفر برسند شخصی به نام «شالیح صیبور» جلو می ایستد و دیگران پشت سر او نماز جماعت می خوانند و همانند مسلمین ردا بر دوش انداخته و عرق چین (به زبان عبری «صیصیت») بر سر می گذارند. تأکید فراوان هر دو دین برای ریش داشتن مردان و حجاب زنان بسیار شگفت آور است، به گونه ای که تولید و فروش کلاه گیس در کشورهای غیر مسلمان در اماکن خاص برای بانوان یهودی یک شغل در میان یهودیان ایجاد کرده که بسیار مهم است. اگر به «کنیسا» تشریف ببرید یک یهودی باورمند هرگز با انگشت خود نوشته های تورات را لمس نمی کند بلکه پس از پوشاندن انگشت در گوشه ی ردای خود این کار را انجام می دهد که دقیقا مسلمین نیز لمس بدون وضوی آیات قرآن را ناروا می دانند.

همچنین در شریعت موسوی ختنه ی نوزادان پسر انجام می شود که آن را «بریت میلا» می گویند. آنان گرفتن ربا از پیروان دین خود را نیز حرام می شمارند؛ البته پیروان هر دو دین گرفتن سود و ربا از پیروان ادیان دیگر را حرام نمی دانند.

در عید «یوم کیپور» در واقع در کنیسا آیین اعتکاف بر پا می کنند و در عید «فصح» نیز در کنیسا نماز عید فصح برپا می شود. در کیش یهودی علاوه بر حرمت همه ی گوشتهایی که مسلمین حرام می دانند، گوشت شتر و نیز گوشت به همراه لبنیات نیز حرام است.

حکم سنگسار برای زنای محصنه در هر دو دین وجود دارد؛ و روش دفن مردگان نیز بسیار شبیه مسلمین می باشد. در اسرائیل به ویژه در محلات مذهبی یهودیان گروهی از جوانان در میان کوچه ها می گردند و به یهودیانی که شعائر و احکام شریعت موسوی مانند حجاب و ریش و دیگر احکام را رعایت نمی کنند تذکر می دهند؛ و خلاصه از پوشش مذهبی مانند عرق چین و ریش گرفته تا احکام عبادات و حقوق کیفری و… آن اندازه بین این دو دین همانندی هست که انسان دچار بهت و حیرت می شود.

تعدادی از شهدای یهودیِ کشورمان


15 نظر

 1. ناشناس گفت:

  0

  1

  تیغ جلادان کج وابروی دلدارکج ..هردوخون ریزندامااین کجاوان کجا…موی پیچاپیچ یاروراه پیچاپیچ لار …هردوپیچاپیچ امااین کجاوان کجا …پدرت خوب مادرت خوب این چه تشبیه ناصوابی است که شمادارید میخواهیدهمان یک جوایمان راهم ازنسل امروزبگیریدنه ریانه تعصب کاش به اندازه گاوپرست هندی به دین خودایمان داشتیم اخراین چه تفسیرایست که داریدبه کجامیرویدچنین شتابان

  • زهره وند گفت:

   0

   0

   ادیان صابی ، یهودی ، و مذاهب ارمنی ، کلدانی ، آشوری ، میراثی هستند و کسی نمی تواند پیرو این ها بشود فقط کسی که یکی از والدینش پیرو یکی از این باورها بوده می تواند پیرو اینها بشود
   ضمنا منظور شما را متوجه نمی شوم چطور این مطالب ایمان به باد می دهد حضرت علی ( د ) می فرماید : ” من دوازده آیه از تورات برگزیده ام که هر روز به آنها نظر می افکنم … “

  • جواد گفت:

   0

   0

   یعنی شما می فرمایید شبیه بودن دو دین الهی به یکدیگر باعث از بین رفتن ایمان می شود. دوم اینکه مگر این متن در مدح یکی و نفی دیگری بود که اثری مانند از بین رفتن امان داشته باشد.
   سوم اینکه ایمان باید بر اساس تحقیق باشد نه موروثی و اینقدر سست که شما فرمودید. با تشکر

 2. 0

  0

  اگر تعصب رو بذارید کنار شباهت بین این دو دین به صورت واضحی دیده میشه. در ضمن ایمانی که بخواد با بررسی واقعیت ها، شباهت ها و تفاوت های بین ادیان از بین بره یعنی از همون اول هم وجود نداشته. با توجه به حرف شما دوست عزیز ناشناس هر جور تحقیق و بررسی ایراد داره.

 3. آنیتا گفت:

  0

  0

  از اینکه اطلاعات جدید و به نوبه خود جالب توجهی در خصوص دین یهود بیان نموده اید سپاسگذارم و بهتر آنکه با اسلام مقایسه نموده و بعضی شباهتهای هر دو دین را بیان کرده اید . شما با گستردگی آموزه های ادیان مختلف که در اختیار دارید، موجب فخر روحانیت شیعه در لارستان هستید و امیدوارم به لطف خدای مهربان همیشه در راه صلح و وحدت مردم منطقه کوشا و پایدار باشید.

 4. ناشناس گفت:

  0

  0

  ادیان ابراهیمی بسیار شبیه هم هستند چرا که منشا همه آنها یکی است و همه پیامبرانش از جانب خداوند آمده اند. با این تفاوت که دین بعدی تکمیل کننده دین قبلی بوده است و مردم موظف بوده اند دین کامل تر را بپذیرند تا به کمال برسند.

  • ناشناس گفت:

   0

   0

   کمال یک مفهوم کلی است و هر کسی تعریفی از این مفهوم دارد به نظر شما کامل بودن یک دین به چه معنی است ؟

  • ناشناس گفت:

   0

   0

   پاسخ در این آیه نهفته است: اَلْیوْمَ أَکمَلْتُ لَکمْ دینَکمْ وَ أَتْمَمْتُ عَلَیکُمْ نِعْمَتی وَ رَضیتُ لَکُمُ الْإِسْلامَ دیناً

  • ناشناس گفت:

   0

   0

   حالا تکلیف ما با این آیه چیه که می فرماید : ان الذین امنو و الذین هادوا و النصاری و الصابئین من امن بالله و الیوم الاخر و عمل صالحا فلهم اجرهم عند ربهم و لا خوف علیهم و لا یحزنون

  • ناشناس گفت:

   0

   0

   اين آيه ناظر به سؤالى است كه براى بسيارى از مسلمانان در آغاز اسلام مطرح بوده، آنها در فكر بودند كه اگر راه حق و نجات تنها اسلام است، پس تكليف نياكان و پدران ما چه مى‏شود؟ آيا آنها به خاطر عدم درك زمان پيامبر اسلام و ايمان نياوردن به او مجازات خواهند شد؟
   این شان نزول آیه است. اما خدا بعدا فرمود: وَ مَنْ يَبْتَغِ غَيْرَ الْإِسْلامِ دِيناً فَلَنْ يُقْبَلَ مِنْهُ

  • ناشناس گفت:

   0

   0

   شما به زبان قران تکرار کردید که اسلام کامل است الیوم اکملت لکم دینکم اما نگفتید چرا اسلام کامل است و معنای کامل بودن چیست ؟ و درباره ی آیه ی و من یبتغ غیر الاسلام دینا … بسیاری هم گفته اند اسلام به معنی تسلیم شدن در برابر خداست و نه دین اسلام

 5. مهران گفت:

  0

  0

  شناخت ادیان به دور از تعصب و همراه با حوصله وتحقیق بسیار شیرین و جالب است .

 6. حمید رضا گفت:

  0

  0

  تشکر میکنم از آقای زهره وند عزیز که تحقیق نموده اند و این اطلاعت را در خدمت ما قرار داده اند

ارسال نظر

طراحی و توسعه توسط رضوان