میزان رضایت مندی شما از عملکرد شورای چهارم شهر لار چقدر است؟

نتایج

Loading ... Loading ...

انتشار در15 جولای 2019 ساعت 6:12 ق.ظ سرویس:یادداشت 3 دیدگاه 466 بازدید

جنگی که جریان دارد

جنگی که جریان دارد

احمد حسینی*: این یک واقعیت تلخ اما روشن است که هر فرد یا خانواده یا جامعه‌ای در شرایط سخت اقتصادی تلاش دارد تا به هرشکل ممکن برای خود درآمدی کسب نماید تا بتواند به حیات خود ادامه دهد. در سطح کلان چنین وضعی را در اروپای پس از جنگ جهانی دوم، تاریخ شاهد بوده است. اما امروزه و در شرایطی که مملکت ما دارد تکلیف چیست؟ آنانی که از جنگ سخن می‌گویند حتما می‌دانند هرگز اتفاقی شبیه جنگ ایران و عراق رخ نخواهد داد که تداعی صفوف رزمندگان آماده اعزام به جبهه و پوشیدن لباس رزم و موضع گرفتن پشت خاکریزها و امثال آن را بنماید. حتی هدف قرار گرفتن نقاطی از خاک ایران توسط موشک‌های دوربرد نیز بسیار بعید است یعنی شرایط عمومی منطقه چنین ظرفیتی را ندارد. پس واقعیت چیست؟
واقعیت این است که همه ما در درونِ یک جنگ تمام‌عیار هستیم. اگر از صدای آژیر قرمز و شلیک ضدهوایی خبری نیست، هجوم لاشخورها و رانت‌خواران و محتکران و دزدان بیت‌المال است که بر این پیکره خونین هجوم آورده و تحت هیچ شرایطی حاضر نیستند اندکی انصاف و رحم و مروت داشته باشند.
اما دلسوزان نظام و انقلاب و آنانی که این واقعیت‌ها را می‌دانند کسانی که درک کرده‌اند یک جنگ واقعی هزینه‌اش فرهنگی، اجتماعی و اقتصادی خواهد بود. همان‌هایی که از شتاب یافتن فاصله روزافزون میان پول‌دارها و فقرا اطلاعات دقیق دارند باید چه بکنند و وظیفه آنها چیست؟ اگر گوش شنوایی باشد:
۱)فوراً و عاجلاً رقابت‌های جناحی و سیاسی را کنار بگذارند، صداوسیما و تریبون‌های انحصاری را به مصلحت شرایط فعلی کشور به‌کار گیرند و راه خارج شدن از خسارات بیشتر این جنگ را پیدا نمایند قطعاً در صورت همراهی و وحدت امکان‌پذیر است و همچون آبی است که بر آتش ریخته می‌شود. اما ادامه اختلافات و پرخاشگری‌ها و متهم‌ کردن طرف دیگر بعنوان مقصر، اثری کاملاً برعکس دارد همان وضعی که هست و باید تغییر کند. آیا این ساده‌لوحی و طمع‌کاری محض نیست که در میان این معرکه، به‌دنبال برنامه‌سازی انتخاباتی هستند؟ آیا نمی‌بینند مردمی که انتخابات با انداختن رای آنان در صندوق‌ها معنی و مفهوم پیدا می‌کند، در چه حالی هستند؟
۲)بدیهی است برای جبران هزینه‌های سنگین ناشی از تحریم‌های ظالمانه، دولت و سایر دستگاه‌ها، مجبور شوند از راه‌های دیگری کسب درآمد نمایند، اما باید توجه کنند بر قشر ضعیف و گرفتار فشار مضاعف وارد نشود. بانک مرکزی حجم نقدینگی را در پاییز سال گذشته رقم حیرت‌انگیز ۱۷ هزار و ۶۴۵ هزار میلیارد ریال اعلام کرد که نوشتن و درک آن نیز برای امثال بنده دشوار است. باید دید باتوجه به وضعیت جامعه آن بخش از نقدینگی که در اختیار بخش غیردولتی است، چند درصدش مربوط به «پردرآمدهای بیکار» و چند درصد مربوط به «کم‌درآمدهای زحمتکش» می‌باشد. اگر قرار است برای جبران ضررهای ناشی از تحریم و فروش نرفتن نفت فشاری هم به مردم وارد شود، چرا این طبقه اشراف و اعیان همچنان مشغول برج‌سازی و رانت‌خواری و ادامه زندگی کاخ‌نشینی خودشان هستند؟ و اکثریت قریب به اتفاق مردم در کرایه اتوبوس و مترو و خرید اقلام ضروری زندگی و پرداخت اجاره خانه هر روز بیشتر کم می‌آورند؟ متاسفانه مسئولین فقط یاد گرفته‌اند یقه آدم‌های معمولی را بگیرند که آسان گرفته می‌شود مثل همین برنامه جدید ترافیکی که دقیقاً آثارش دامن مردم عادی را می‌گیرد و در شهرداری و راهنمایی و رانندگی گوش شنوایی نیست که نیست! یا مالیات و عوارض و صدها برنامه دیگر.
خلاصه کلام مردم را ناراضی نکنید، آستانه عمل آنها را بفهمید، همه خودتان را مسئول بدانید از بالا تا پایین. از شرایط موجود برای تسویه‌حساب‌های سیاسی استفاده نکنید. در صحنه بین‌الملل با عزت و حکمت و مصلحت حرکت کنید و از یاد نبرید که خداوند بواسطه وجود امام خمینی(ره) و اسلام شما را متحد کرد و بالا برد. اگر به این رویه ادامه دهید، همان خدایی که این نعمت‌ها را به شما داد، می‌تواند به آسانی باز پس گیرد. هرچند نگاه کرم و رحمت و عطوفت او به همان کم‌درآمدهای زحمتکش است وگرنه اگر قرار بود سیاسی‌کاری‌ها و انحصارطلبی‌ها و رانت‌خواری‌ها و فساد و عیاشی پردرآمدهای بیکار، ملاک عمل باشد، امروز نه از تاک نشان بود و نه از تاکنشان!

*فرماندار اسبق لارستان

*این یادداشت پیش از این در روزنامه جمهوری اسلامی (۲۳ تیرماه ۹۸) منتشر شده است

از این نویسنده بخوانید:

سندروم عوام زدگی خواص

نيم قرن آرامش و طوفان

نظام جمهوري اسلامي و آفت مديريت

مناسبات دولت قبل در وزرات كشور دولت روحاني حفظ شده است

آينده مذاكرات

باور عمومي چيست؟

نقدي بر سفر استاني دولت به فارس

آقايي كه من شناختم

فروش خاک وطن

روزی که ایران ایستاد

احمدی نژاد در شیراز/ تقابل عوامفریبی احمدی نژاد با ارزش ها و سکوت اصولگرایان

رویکرد مبارک

عطش قدرت و انحصار!

فاصله ما تا حکومت عدل

برنده جنگ تلگرام

با ترامپ همراه نشوید!

مرحوم آیت الله «آیت اللهی» چگونه به معمار «وحدت» در جنوب کشور مبدل شد؟

قفل و کلید!

غفلت های بزرگ


3 نظر

 1. لارستانی گفت:

  0

  0

  کار ا ازین. حرفها. گذشته. با. نصیحت. وپند. واندرز هم. نمی. شود. کار جامعه. را. درست. کرد. قدر. وقانون. گذاری هم. در دست. کسانی. است. که. خودشان. رفیق. دزد. وشریک. قافله. هستند. فشار. بر مردم. ناشی. از. محتکران. ومفسدین. داخلی. است. نه. از. قدرتهای. خارجی. وهمه. مردم. انرا. می. دانند. متاسفانه. کسی. هم به. فکر. چاره. نیست. زیرا. کسانیکه. باید به. فکر. چاره. باشند. خودشان. درگیر. والوده. به. فساد. هستند. اری. برادر جان

 2. ناشناس گفت:

  0

  0

  همه با هم برادر باشند. برابر كه نميشود مثلا بچه وزير در مدرسه اي باشد كه بچه كارگر است؟ معاذالله ثروت خدادادي است برج ساز نباشد كوخ ساز به چه درد ميخورد . وقتي بچه ما در مدرسه غير انتفاعي نمي تواند بثبتت . از ما بهتران بچه هاشان در كونا دا براي اينده اين مملكت ذخيره ميشوند. براي ان كه انها بتوانند با اسودگي بياسايند حتمن جنگ بد است . ان هم با ترامپ كله خر . بعله مردم را ناراضي نكنيد.
  بايد نوشت شايد خداي ناكرده تقي به توقي خورد .در ان روز اين جملات را بايد با زر نوشت و دوباره اون بالا بود و دو باره روز از نو روزي از نو
  برو اقا جان اين قشر اسيب پذير پدر سوخته به زباني ديگر ميريند. و دم ميگيرند خر برفت و خر برفت و خر برفت

 3. رحمت گفت:

  0

  0

  کس نمی دانددرو ن دل چه بود …عشق بی حاصل نداردهیچ سود…عشق مابابخشش جان پاگرفت …خودپرستی عشق ماازماگرفت ..آیابازاین شهرواین دل گلستان میشودیاکوچه های شهربستان میشود ..خداحافظ بهترینها رابرایت ارزومندم

ارسال نظر

طراحی و توسعه توسط رضوان