میزان رضایت مندی شما از عملکرد شورای چهارم شهر لار چقدر است؟

نتایج

Loading ... Loading ...

انتشار در4 آگوست 2014 ساعت 5:52 ب.ظ سرویس:مطلب شما یک دیدگاه 1,139 بازدید

جوششی شیدایی

جوششی شیدایی

پیامی از دانشجوی دیروز به دانشجویان امروز اتحادیه های دانشجویی

behzad-(1)بهزاد قناعت پیشه*: هر چند که دیدن صحنه فرهنگی امروز جامعه دانشگاهی خوشایند نیست و جز رنج و افسوس تداعی دیگری ندارد اما کوری را هرگز به خاطر آرامش از ندیدن و توجیهی به ظاهر منطقی در برابر اولین سوال یوم الحشر نمی پذیرم. من کور نیستم پس می بینم و چون می بینم احساسی عمیقتر در دلم زبانه می کشد. احساسی که بیشتر به یک جوشش شبیه است. جوششی که نمی تواند بی مبالاتی آرام و خزنده ای که در عمق وجود تشکلهای دانشجویی دیده می شود را در خود هضم کند و دم برنیاورد!
مطمئنا ادامه این روند و نادیده گرفتن افتخارات گذشته تشکلهای دانشجویی اعم از انجمن اسلامی و بسیج دانشجویی و سایر تشکلهایی که به نوعی برگی از افتخارات جنبش های دانشجویی را به نام خود ثبت کرده اند، در حافظه صبور دانشگاه می ماند و به یکباره منفجر می شود! اما انفجاری که دیگر از نوع انقلاب نیست. یک فریاد آنی و پرانرژی است چرا که در این محکمه دیگر شاه وابسته به آمریکا متهم نیست. بلکه فرزندان همین مرز و بوم و عجیب تر اینکه نسل پیروز انقلاب متهم ردیف اول است و باید جوابگو باشد! بنده حقیر که هر چه وجودم لبریز نفرت باشد باز هم تاب تحمل دیدن چنین محکمه ای را ندارم!
امروز تشکلهای دانشجویی در نقطه ای از تاریخ جنبشهای دانشجویی ایستاده اند که اگر وظیفه خود را به درستی انجام ندهند به حلقه مفقوده بین نسل پرافتخار گذشته تشکلهای اسلامی و نسل پر امید آینده مبدل خواهند شد. بی تعارف می گویم فرصتهای زیادی سوخته است که دیگر مجال بازیافت آن فرصتها نیست! ما در یک جاده خطرناک بر سر پیچی خطرناکتر به جز گذر از این پیچ به هیچ چیز دیگر نمی توانیم بیاندیشیم.
خوش دارم صریح و بی پرده باشم! اگر می خواهید به پیکر نیمه جان تشکلهای اسلامی حیاتی ابدی ببخشید راهی جز هجرت ندارید! این گل اگر بیش از این در گلدان بماند می میرد چرا که گلدان سدی در برابر رشد ریشه های آن است! راز ماندگاری این گل در هجرت به باغ است! باید از تفکر جزیره ای خود را برهانید و به مردم بپیوندید. تفکر دانشگاهی نوعی تفکر جزیره ای است. تفکری که در دانشگاه متولد شود ودر همان جا بماند همانند کودکی است که در جزیره متولد می شود و می ماند و در انفصال از دنیای بیرون جزیره به تفکر مجازی مبتلا می شود. هیچگاه این تفکر رنگ واقعیت نمی گیرد. مشکلی که سالهاست تشکلهای دانشجویی را رنج می دهد. انفصال از جامعه!
شما هیچگاه واقعیت و عمق فقری که در پشت دیوارهای دانشگاه مردم را رنج می دهد، درک نمی کنید چون منفک از جامعه هستید! ارتباط شما با جنجالهای رسانه ای خیلی عمیقتر از واقعیتها و هنجارهای اجتماعی است! و این بزرگترین و دردناکترین ضعف تشکلهای دانشجویی و اتحادیه های آنهاست!
راه دور زدن این نقطه کور تشکیل NGO های دانشجویی- مردمی است که تحت لوای اتحادیه های دانشجویی تشکیل شود. اتحادیه ها باید هسته مرکزی و نقطه اتصال NGO های متعددی شوند که با رشته باریکی به هسته متصلند. دقت کنید رشته باریک!!!
اگر می خواهید آرام و مطمئن در دل جامعه نفوذ کنید و واقعیتها را منعکس کنید باید از نام خود بگذرید! اصراری بر کار گزارشی و لیبلی نداشته باشید! اصرار نکنید در انجام هر کاری از سوی NGO ها اتیکت اتحادیه بر آنها نصب شود. بر هدفتان متمرکز شوید نه بر نام و نشانتان! شما باید نقش یک پدر متفکر و صبور را بازی کنید که آرام آرام کودکان خود را NGO ها را تربیت می کند و آنها را با واقعیتها آشنا می کند! کار سختی است اما شدنی است.
تعدادی از این NGOها به صورت پراکنده و خودجوش شکل گرفته است. امثال انجمن امداد دانشجویی – مردمی ایما در اصفهان. بهترین فرصت برای یکپارچه سازی این گونه NGOها امروز است. شما با تشکیل و سازماندهی انواع  NGOها در واقع انواع سلایق دانشجویی را در زیر یک پرچم جمع می کنید.
این یک حرکت جهادی است. نامی به ظاهر از شما در میان نیست اما آثار تفکر و عمل شما در همه جا ساری و جاری است.NGO های مختلف در شاخه های متعدد تشکیل دهید از قبیل NGO های حامیان محیط زیست، گردشگری، کوهنوردی، مذهبی، موسیقی، علمی و …
البته اجرایی شدن این امور مستلزم صرف هزینه است. به هوش باشید که احتیاج مالی شما را به وابستگی جناحی و فکری نکشاند!
با این استدلال که نیاز مالی دارید دست به سوی جناحها و گروههای سیاسی دراز نکنید و تجربه تلخ گذشته را دوباره تجربه نکنید! بسیاری از تشکلها در همین گردنه فریب بود که لغزیدند و از مسیر خارج شدند و با وابستگی مالی مجبور به اطاعت فکری شدند!
به خدا توکل کنید و با اتصال به سازمانهای مستقل خیریه و خیرین نیکوکار راهتان را با گامهای آهسته اما مطمئن و استوار آغاز کنید. از مشاورین امین نهاد مقام معظم رهبری مشاوره بگیرید که تنها خانه امن شما همان نهاد رهبری است. با تشکیل صندوق و حساب مالی جهت این امر از دانشجویان دیروز کمک بگیرید. فارغ التحصیلانی که امروز مشغول کارند و برخی از آنها که از امکانات مالی بیشتری برخوردارند دست رد بر سینه شما نمی زنند. برای این امر شما به یک صدای رسا نیاز دارید. یک رسانه قوی!
با ایجاد یک سایت و یک دیتابیس قوی از فارغ التحصیلان دیروز حلقه اتصال بین نسل امروز و دیروز را برقرار کنید.
این رویایی است که می تواند محقق شود اگر بخواهیم. فراموش نکنیم بلبل اسیر در قفس برای جوجه هایش لانه نمی سازد. این قفس تا شکسته نشود لانه ای به پا نمی شود. تفکر سنتی حاکم بر تشکلهای اسلامی حکم همان قفس را دارد!
مرغان در قفس بین در شست ماهیان بین
دل‌های نوحه گر بین زان مکرساز دانا
دزدیده چشم مگشا بر هر بت از خیانت
تا نفکند ز چشمت آن شهریار بینا

*دبیر تشکیلات انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه سمنان در سال ۷۶


1 نظر

  1. ناشناس گفت:

    0

    0

    احسنت

ارسال نظر

طراحی و توسعه توسط رضوان