میزان رضایت مندی شما از عملکرد شورای چهارم شهر لار چقدر است؟

نتایج

Loading ... Loading ...

انتشار در۲۸ مهر ۱۳۹۷ ساعت ۱۲:۱۳ ب.ظ سرویس:برگزیده ها, فرهنگ و هنر 2 دیدگاه 850 بازدید

حال و روز خسته‌ی «فرهنگ»

حال و روز خسته‌ی «فرهنگ»

  ■ آیا تکلیف مدیریتِ مهم‌ترین نهاد فرهنگی هنری شهرستان تعیین می‎‌شود؟

دانیال افتخاری: از زمانی که نوجوان بودم خوب به یاد دارم که اوضاع چگونه بود! آشفتگی، خانه به دوشی، کمبود بودجه و امکانات، و نیروهایی کم‌رمق، حال و روز اداره‌ای بود که اکنون نزدیک به ۵ ماه است بدون رییس دائم به پیش می‌رود!

همان روزها که پدرم در کتابخانه‌ای – که هنوز زیر نظر این نهاد فعالیت می‌کرد – با سختی‌ها و کمبودهای زیادی دست و پنجه نرم می‌کرد، شرایط آنجا و مکان و امکانات و نیروها را از نزدیک می‌دیدم و در همان سن و سال، خیلی از مسائل را درک می‌کردم…

اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی لارستان به‌رغم اقدامات و برنامه‌های خوبی که در حوزه‌ی فرهنگ و هنر شهرستان داشته، اما همیشه کمیتش لنگ بوده! شخصیت‌های خوب و فرهنگ‌دوستی همچون سید علی هاشمیان و زنده‌یاد رحیم آرین را به خود دیده اما هیچ‌گاه خروجی آن چنگی به دل نزده است. البته اساس این مشکلات به بالاتر از سطح شهرستان مربوط است و به کمبود بودجه‌ی «واقعیِ» فرهنگی کشور و ساختار معیوب وزارتخانه برمی‌گردد؛ اما به‌طور قطع می‌گویم مدیران شهرستان و برخی فعالان فرهنگی‌مان در اوضاع آشفته‌ی این اداره‌ی خسته و فرسوده مقصراند.

نمی‌خواهم به مسائل مرتبط با حضور دکتر بهزاد مریدی در مدیر کلی ارشاد فارس و آمدن و رفتن سید علی اصغر رفعت حقیقی بپردازم، چرا که پیرامون آن بحث‌های زیادی شده؛ اما آن‌چه به عینه دیده می‌شود، رکود در فعالیت اداره فرهنگ و ارشاد است که قطعاً به فعالیت حرفه‌ایِ هنرمندان جوان و پیش‌رو و بسیاری از امور فرهنگی و هنری شهرستان ضربه می‌زند. بسته ماندن درب مجتمع فرهنگی- قرآنی شهید علیشیری با وجود رسیدن هشتمین ماه سال ۹۷، تعطیلی برنامه‌های شاخص فرهنگی طی چند ماه اخیر و بی‌خبری از انجمن‌های متعدد هنری، ادبی و فرهنگی، جلوه‌هایی از این رکود است!

یک سال حضور نماینده‌ی شهرستان‌مان در رأس کمیسیون فرهنگی پارلمان هم چندان اثری بر رونق فرهنگ و ارشاد نداشت؛ هرچند دیگر نهادهای فرهنگی و مذهبی لارستان هم پیشرفت و ارتقایی در خود ندیدند. با حضور رفعت حقیقی در این اداره البته یکی دو سالی در برنامه‌های فرهنگی و هنری، نمایشگاه‌ها، سینما و انجمن‌ها رونق و حرکتی پدید آمد اما آن هم ماندگار نبود اکنون رسیده‌ایم به نقطه‌ای که پس از ۵ ماه در تعیین یک رییس برای این اداره مانده‌اند!

اوضاع بهم ریخته و نیمه بحرانیِ کنونی- به‌ویژه در وادی اقتصاد و تجارت کشور- و تأثیری که بر زندگی همه حتی قشرهای بالای جامعه گذاشته، شاید فعالان فرهنگی و افراد مؤثر در شهرستان را هم درگیر روزمرگی کرده باشد، اما باید اندکی بیش از گذشته به صحنه بیایند و از مدیران شهرستان مطالبه کنند… بحث بر سر کارآمدی، نوع تعامل و برنامه‌های فرهنگیِ سرپرست کنونی فرهنگ و ارشاد نیست، که آن هم در بخش‌هایی قابل تقدیر است؛ اما مسأله مهم آنجاست که در نظر مردم و جامعه هنری و فرهنگی‌مان، تصویر این نهاد همچنان با «رخوت» و «خستگی» و «بی‌برنامگی» گره خورده که به‌ هیچ وجه پسندیده نیست.


2 نظر

 1. ناشناس گفت:

  0

  0

  وزارت ارشاد به دنبال کوچک شدن و برون سپاری امور به بخش خصوصی است، از ادارات و مدیران توقعی نمی توان داشت. محدودیت در نیرو و اعتبار وزارت ارشاد به شدت جدی است. در تامین حقوق نیروهای خود مانده، تنها راه خلاصی از بحران های فرهنگی و هنری حضور مردم و بخش خصوصی در این اوضاع و احوال است.
  نه تنها لارستان کل کشور از ضعف مدیریت در بدنه وزارت ارشاد رنج می برد.
  پیشنهاد من به دلسوزان و علاقمندان حوزه فرهنگ و هنر این است:
  ۱-موسسه های فرهنگی هنری چند منظوره و تک منظوره هنری ثبت کنید و با مشارکت ارگان های دولتی و اسپانسرهای بخش خصوصی فعالیت کنید.
  ۲-انجمن های ادبی و هنری به ثبت رسانید و همفکران خود را پیدا کنید.
  ۳-در اماکن عمومی مانند کافه ها و کتابفروشی ها جلسات نقد فیلم و کتاب برگزار کنید.
  ۴-با مشارکت آموزشگاه های آزاد هنری و شهرداری لار هنر را به حوزه های عمومی مانند پارک ها و میادین بکشانید.
  و …
  در مجال دیگری مفصل تر خواهم گفت.
  یادداشتتان به شدت محافظه کارانه بود، از دوره های مختلف و شدت و ضعف عملکرد مدیران به راحتی گذشته اید در هر صورت موفق باشی آقا دانیال همواره دغدغه مند.

 2. ناشناس گفت:

  0

  0

  برون سپاري -بخش خصوصي – اموزش كنتراتي – و […] به همه چي نوليبراليست هاي وطني كه حاضرند همه چيزي را بفروشند در برابر سكه اي بعد اوروغ هايي با بوي متعفن تيلوريسم كاركردگرايانه شخصيتي بزنن . حتما در مجال ديگري مفصل تر بگو…

ارسال نظر

طراحی و توسعه توسط رضوان