میزان رضایت مندی شما از عملکرد شورای چهارم شهر لار چقدر است؟

نتایج

Loading ... Loading ...

انتشار در18 دسامبر 2016 ساعت 10:34 ق.ظ سرویس:اجتماعی یک دیدگاه 2,390 بازدید

حرکتی هدفمند برای خدمت به انسان‌های دربند/گزارش تصویری از بازدید شوراییان از زندان جدید لارستان

بازدید از زندان جدید و در حال تجهیز لارستان با حضور چند تن از شوراییان و مسئولان

حرکتی هدفمند برای خدمت به انسان‌های دربند

روابط عمومی شورای اسلامی شهرستان لارستان: ماجرا از این قرار بود که در یک روز پاییزی، یعقوب موحدی مسئول شورای اسلامی شهرستان به پیشنهاد رئیس و معاون اداره زندان لارستان، سفری ۲۵ دقیقه‌ای را آغاز کردند تا از ساختمان جدید زندان مرکزی این شهرستان بازدید کنند. این سفر با جمله‌ای زیبا از زبان آقای موحدی آغاز شد که: «بسیاری از مردم تنها به فکر کمک به افراد عادی و آزاد هستند و از خدمت به انسان‌های محصور و دربند غافل‌اند.» جمله‌ای که آغاز حرکتی شد برای پیگیری تکمیل ساختمان این زندان جدید در ۶ کیلومتری شهر اوز.

تا رسیدن به مقصد، آقای جواد بهزادی رئیس اداره زندان لارستان و حجت الاسلام حسینی (که به جز معاونت، مسئولیت بخش حفاظت و امور فرهنگی را هم به عهده دارد) از شرایط زندان و زندانیان گفتند و تنها نگرانی و دغدغه‌شان، تأمین زیرساخت‌های اصلی این مجموعه بود؛ زیرساخت‌هایی همچون برق و جاده دسترسی که با بودن آنها خیلی از کارهای باقی‌مانده سریعتر پیش می‌رود. معاون زندان نیز از برخی مشکلات و کمبودهای زندان کنونی برایمان گفت و مهم‌ترین مشکل را کمبود فضا و برخی امکانات برای خدمات‌رسانی به زندانیان و ملاقات‌کنندگان بیان کرد. البته به گفته حسینی هم‌اکنون فعالیت‌های فرهنگی، تربیتی و فنی-حرفه‌ای در زندان در حال انجام است اما در محل جدید- در صورت تکمیل و ساخت همه بخش‌ها- فعالیت‌های اینچنینی رونق می‌گیرد و از توانمندی‌های مختلف ساکنان این «ندامتگاه» استفاده مناسب خواهد شد.

img-20161218-wa0010

با رسیدن به مقصد، جمع دیگری نیز به ما اضافه شدند؛ رئیس اداره راه و شهرسازی اوز، دو تن از اعضای شورای اسلامی شهر اوز به همراه آقای محمودی یکی از معتمدین و خیران این شهرِ نیک‌اندیش و فرهنگ‌دوست، هم به دعوت رئیس شورای اسلامی شهرستان در محل زندان مرکزی جدید لارستان حاضر شدند تا از نزدیک روند ساخت آن را مشاهده کنند. ابتدا در دفتر رئیس این مرکز، یعقوب موحدی ضمن خوشامدگویی به همه حاضران و تقدیر و تشکر از آقایان بهزادی و حسینی، ساخت این مجموعه مجهز و بزرگ را ستود و از همه مسئولان، خیران و مردم خواست تا با کمک و همیاری آنان، در تکمیل و بهره‌برداری از این زندان تسریع شود. موحدی همچنین با اشاره به نزدیکی زندان به شهر اوز، که می‌تواند سبب رونق آن شهر شود، بر لزوم کمک و همکاری بیشتر مسئولان و شورای اسلامی این شهر تأکید کرد. وی مهمترین نیاز فعلی مجموعه‌ی در حال ساخت را «برق، راه ارتباطی و تکمیل محوطه» عنوان و خاطرنشان کرد: بنا به گفته ریاست محترم زندان تاکنون دولت در اینجا هزینه خوبی صرف کرده؛ از این پس نیز باید ما و دیگر مسئولان و معتمدین شهرستان دست به دست هم دهیم تا این مجموعه به بهره‌برداری برسد و زندانیان عزیزی که به هر علت در فضای کوچک زندان فعلی هستند از امکانات مطلوب‌ترِ محیط جدید بهره‌مند شوند.

بهزادی هم با تقدیر ویژه از همه حاضران به‌ویژه موحدی که بانی جلسه شده بود، به فعالیت‌های مختلف فنی- هنری، فرهنگی و اعتقادی درون زندان اشاره کرد و آنها را در اصلاح و تأدیب زندانیان بسیار مؤثر دانست. وی با ابراز رضایت از وضعیت امنیتی لارستان و تعداد نسبتا کمِ زندانیان این شهرستان، در مورد اقدامات خوب و حمایتیِ «انجمن حمایت از زندانیان» هم توضیحاتی کوتاهی داد. به گفته رئیس اداره زندان لارستان، بیش از ۷۰ هزار مترمربع (۷ هکتار) مساحت قسمت اصلی و محصورِ این ندامتگاه است اما کل مجموعه که شامل محیط حفاظتی و امنیتی اطراف زندان و چند ساختمان و کارگاه جنبی می‌شود به حدود ۲۰ هکتار می‌رسد. بر اساس گفته‌های مسئولان زندان، تاکنون ۱۲ میلیارد تومان در ساختمان جدید هزینه شده و بیش از یک میلیارد تومان دیگر لازم است تا بخش‌های داخلی ساختمان تکمیل شود. پس از این صحبت‌ها قرار شد برق زندان توسط خیرین و مردم تأمین، و نیز محیط داخلی و حیاط زندان نیز با کمک شهرداری و شورای شهر اوز تکمیل شود.

مهندس عباسی رئیس اداره راه و شهرسازی اوز هم در این جلسه برای ساخت جاده دسترسی به این زندان قول مساعد داد اما آن را منوط به موافقت و دستور مدیر کل راه و شهرسازی لارستان دانست. وی ضمن اذعان به بالا بودن هزینه ساخت این راه ارتباطی تأکید کرد: مهندس باقری فرد اگر از این مجموعه دیدن کنند و ضرورت موضوع را دریابند قطعا با این کار موافقت خواهند کرد.

بخش جالب این نشست کاری و صمیمانه، بیان خاطرات آقای محمودی نیک‌اندیش اوزی بود که در مورد ساخت اولین زندان لارستان در سال‌های رژیم شاه، با بیانی ساده و شیوا مطرح شد. وی از کمک‌های خود در آن سال‌ها برای ساخت زندان گفت و تأکید کرد: اکنون هم تا آنجا که بتوانم برای تکمیل این ساختمان شکیل و درخور شأن شهرستان کمک خواهم کرد. خانم طیبه نامی و آقای محمود محبی اعضای شورای اسلامی شهر اوز هم ضمن تمجید از فعالیت‌های تأثیرگذار و اصلاحی مسئولان زندان لارستان، بر پیگیری جدی برای تکمیل این ساختمان تأکید کردند.

پس از نشست صمیمانه شوراییان و رئیس راه و شهرسازی اوز با مسئولان زندان، همه حاضران از بخش‌های مختلف داخلی زندان مرکزی لارستان دیدن کردند و از روند خوب پیشرفت ساختمان آگاه شدند. بخش‌هایی همچون قرنطینه، بند نوجوانان و بانوان، آشپزخانه، محل کلاس‌های فنی و حرفه‌ای، استراحتگاه سربازان، سوئیت‌های اسکان و استراحت همراهان زندانیان، سالن‌های ورزشی و نمازخانه‌ی بزرگ مجموعه، قسمت‌های مختلفی است که در این ساختمان جدید قرار گرفته که البته تعداد اندکی از آنها نیاز به تأمین بودجه و تکمیل دارد. اما بخش‌های تکمیل شده همچون نمازخانه و محل خواب و استراحت زندانیان، با امکانات کامل و بسیار مناسب ساخته شده بود که مورد تقدیر و ستایش بازدید کنندگان قرار گرفت و البته نظرمان را هم نسبت به محیط زندان تغییر داد. لازم به ذکر است که زندان جدید لارستان در فاز نخست آن ظرفیت حضور ۵۰۰ نفر را دارد که رئیس و دیگر مسئولان آن اظهار امیدواری کردند تا پایان امسال به بهره‌برداری برسد. نکته مهم اینکه جهت تسریع در راه‌اندازی این زندان، جلسات دیگری نیز برگزار خواهد شد تا نتیجه‌ی مطلوب حاصل شود.

dsc00323

img-20161218-wa0011

img-20161218-wa0013

img-20161218-wa0016

img-20161218-wa0009

img-20161218-wa0012

dsc00324

dsc00326

* عکس‌ها: مؤمن زاده – روابط عمومی اداره زندان لارستان


1 نظر

 1. ناشناس گفت:

  0

  0

  یک وقت زندان ها شبیه سوئیت نشه ها
  که همه دلشون بخواد برن اونجا
  جنبه تنبیهی فرد خاطی هم در نظر بگیرین

ارسال نظر

طراحی و توسعه توسط رضوان