میزان رضایت مندی شما از عملکرد شورای چهارم شهر لار چقدر است؟

نتایج

Loading ... Loading ...

انتشار در14 ژوئن 2014 ساعت 2:44 ق.ظ سرویس:برگزیده ها, یادداشت 9 دیدگاه 2,260 بازدید

حسرت از گذشته، اميد به آينده!

وضعيت لارستان ۱۰ ماه گذشته از دولت اعتدال چگونه است؟

حسرت از گذشته، اميد به آينده!

roohani-larestanحميد منشي: امروز اولين سالگرد انتخابات ۲۴ خرداد ۹۲ و خلق حماسه سياسي مردم است. مردمي كه توانستند در اين روز با راي معنادار خود به حسن روحاني، علاوه بر تحقق مشاركت عمومي، تغيير طلبي خود با ابزار مدني و مسالمت آميزِ صندوق رأي را نشان دهند. به بياني ديگر مردم با انتخاب حسن روحاني از بين انواع و اقسام گزينه هايي كه نماد حفظ وضع موجود بودند، اثبات كردند از رويكرد ۸ سال گذشته كاملا ناراضي اند و روحاني را بهترين گزينه اي تلقي كردند كه مي تواند تجديد نظر طلبي در سياست خارجي، داخلي، اقتصاد و فرهنگ را نمايندگي كند.

امروز اما دقيقا يك سال از روز انتخابات مي گذرد و دولت روحاني حدود ۱۰ ماه است كه قوه مجريه را تحويل گرفته است. شايد اين زمان براي قضاوت درباره عملكرد دولت موسوم به تدبير و اميد كم باشد اما آنچه غيرقابل كتمان است اينكه اين دولت توانسته در مباحث مربوط به سياست خارجي و اقتصاد ملي، گام هاي محكمي بردارد و افزايش اعتبار ايران در صحنه بين الملل و بهبود نسبي وضعيت اقتصاد به گواه شاخص هاي اصلي آن مثل ميزان تورم، رشد و… نتيجه تلاش هاي ۱۰ ماهه اين دولت بوده است. از ياد نبرده ايم روزهاي نه چندان دوري كه تورم هفتگي و حتي روزانه، سقوط مداوم ارزش پول ملي، ركود اقتصادي، افزايش افسار گسيخته قيمت سكه و ارز، افزايش نرخ بيكاري و… باعث نگراني شديد مردم و ماحصل دولتي بود كه به اندازه ۵۰ سال كشور درآمدهاي نفتي داشت؛ از حيث روابط بين الملل نيز معتبر ترين كشورهايي كه با ما در ارتباط بودند قمر، كومور، گابن و حداكثر ونزوئلا بودند!

بي شك اما اين ميزان از تغييرات در دولت جديد نمي تواند مطمح نظر مردم باشد و اين دولت تا رسيدن به وضعيت مطلوب راه دراز، سخت و ناهمواري پيش رو دارد.

با اين مقدمه به سراغ لارستان مي آييم و سعي مي كنيم وضعيت قبل و بعد از ۲۴ خرداد در اين منطقه را بررسي كنيم. همانطور كه مي دانيد اكثر مردم لارستان نيز به حسن روحاني راي دادند و ميزان راي لارستان به او بالاتر از خيلي شهرستان هاي فارس و بيشتر از ميانگين كشوري بود.

۱) تغيير در مديريت شهرستان:

اولين شاخص ايجاد تغييرات بي شك تغيير در مديريت شهرستان است. طبق اين شاخص، لارستان پيشتاز تغييرات بود و فرماندار فعلي لارستان، اولين فرمانداري بود كه در استان فارس منصوب شد. فرماندار بومي و اصلاح طلبي كه برخلاف فرمانداران دولت احمدي نژاد در لارستان كه غالبا سابقه نظامي و امنيتي داشتند، با عملكرد خود توانسته حداقل تاكنون بدنه اجتماعي، گروه هاي فعال سياسي و اجتماعي و حتي نهادهايي كه بصورت سنتي با اصلاح طلبان مرزبندي دارند را با خود همراه كند.

اما از طرفي عده زيادي صرف تغيير فرماندار را مصداق ايجاد تغييرات مورد نظر مردم در انتخابات ۲۴ خرداد نمي دانند و روند تغيير مديران در لارستان را بسيار كند ارزيابي مي كنند. از زمان دولت جديد غير از شخص فرماندار تاكنون در لارستان يك معاون فرماندار، دو بخشدار و يكي دو مدير در روستاها تغيير كرده اند و بقيه مديران از دولت يا دولت هاي قبل همچنان در سمت هاي خود باقي مانده اند. البته طبق شنيده ها قرار است يكي دو تغيير ديگر نيز طي هفته هاي آتي انجام شود اما بي شك اين اندازه ي محدود از تغييرِ مديران به هيچ عنوان پاسخگوي توقع عمومي در راستاني كارآمدسازي ادارت و سازمان هاي اين شهرستان نيست. از طرفي غير از نفس ايجاد تغيير، كيفيت تغيير نيز مهم است و اگر قرار باشد بجاي يك مدير ناكارآمد مدير ناكارآمد ديگري بنشيند، همان بهتر كه تغييري انجام نشود تا حداقل نشانه همسويي با دولت جديد به مديران ناكارمد و غير مقبول جديد الصاق نگردد!

۲) توسعه عمراني شهرستان

ناگفته پيداست كه قرار نيست در اين دولت و حداقل در كوتاه مدت اتفاق خاصي در حوزه توسعه عمراني شهرستان بيفتد! دليل آن نيز واضح است و همگان از فرماندار تا نماينده مجلس به آن اذعان مي كنند. اينكه مملكت در حال تحريم است و بودجه ها سال به سال كمتر مي شود. به بياني ديگر تحريم ها كه زماني نه چندان دور در گفته مسئولان دولت پيشين بي تاثير و كاغذپاره بودند اينك شده اند بلاي جان ما! كاهش اعتبارات دولتي از يك سو و تورم بالا باعث شده تا عملا هيچ اعتبار قابل ملاحظه اي به بخش عمراني نرسد و عمده بودجه شهرستانها صرف مسائل جاري شود.

از طرفي مسئولان پيشين لارستان در سال هاي قبل و آنگاه كه كشور، كسب درآمدهاي نجومي نفت را تجربه مي كرد نتوانستند يا نخواستند از آن نمد، كلاهي براي لارستان بدوزند! با اين وصف بايد گفت در بعد توسعه عمراني با روي كار آمدن دولت جديد اتفاق خاصي در لارستان نيفتاده و آسفالت چند خيابان ورودي و راه اندازي چند طرح اكثرا خيرساز نمي تواند توقع مردم را برآورده كند.

۳) توسعه فرهنگي و سياسي:  

هرچند يكي از تاكيدات دولت تدبير و اميد، ايجاد فضاي بازتر سياسي و فرهنگي است اما اين روند در لارستان نيز به تبع كل كشور با مقاومت زياد مواجه شده است. هرچند فرماندار اين شهرستان صراحتا از برخوردهاي قهري با مقوله بدحجابي، جمع آوري ديش هاي ماهواره، فيلتر كردن شبكه هاي اجتماعي و… انتقاد مي كند كه البته در همين اندازه نيز قابل تحسين است اما فضاي عمومي اين شهرستان همچنان تفاوت محسوسي با فضاي دولت پيشين نكرده است. نمونه بارز آن مديريت فرهنگ و ارشاد اسلامي است كه روند بي صاحبي و بي توجهي به آن از ۴ سال قبل تاكنون ادامه دارد! تريبون هاي رسمي و غير رسمي اين شهرستان همچنان در اختيار گروه هاي خاص است و فعالان فرهنگي، هنري و رسانه اي همچنان منتقد وضعيت موجود هستند.

موخره:

با تمام اينها اما به نظر مي رسد مردم لارستان نيز همراه با كل كشور به آينده اميدوارند و اين را مي شود از رفتارهاي اقتصادي آنها متوجه شد. مردم اينك خيالشان تا حدودي راحت است كه ديگر قرار نيست قيمتها با شوك مواجه شوند يا ارزش پولشان يك شبه نصف شود. يا مطمئنند كه فرماندارشان بيشتر از خود آنها دغدغه ارتقا و توسعه لارستان را دارد و در اين امر با هيچ كس حتي مافوق هاي خود شوخي ندارد. نخبگان در حاشيه مانده يا رانده اينك اميدوارند مود توجه واقع شوند و بتوانند در شهر خود خدمت كنند و از همه اينها مهمتر اينكه برخلاف گذشته كه خط كشي هاي خودي و غير خودي بسيار پر رنگ و دايره خودي ها بسيار محدود و بسته بود حالا همگان اميدوارند در سايه اعتدال گرايي دولت جديد فضاي وحدت و همدلي تقويت شود.

اينك تمام نگاه ها بجاي گذشته حسرت بار به آينده اميدواركننده است. لازم است همه ما كه دل در گرو تعالي، سعادت، پيشرفت و آزادي ايرانيان داريم و در زمانه اي كه دور تا دور ايران را گرد و دود بنيادگرايي و تروريسم فرقه اي فراگرفته شكرگزار داشتن دولتي باشيم كه شعار محوري آن اتحاد، آشتي و برادري است. چرا شكرگزاري؟! جواب اين پرسش را سعدي شيرازي به زيبايي داده است:

 جزاي آنكه نگفتيم شكر روز وصال/ شب فراق نخفتيم لاجرم زخيال!


9 نظر

 1. mohammad گفت:

  0

  0

  مطلب بجا و دقيقي بود. تغيير يكي دو مدير نمي تواند تغييرات مورد نظر مردم را ايجاد كند. تغيير شخص فرماندار براي ايجاد تغييرات كافي نيست.

 2. mohammad گفت:

  0

  0

  آقاي منشي، چي ميشه هميشه اينطور بنويسي كه همه متوجه شوند. من يكي كه اكثر مقالات شما را متوجه نمي شوم و سطح بالايي دارند اما اين يكي خيلي راحت بود و دقيقا حرف دل ما رو زدي.

 3. بيرم گفت:

  0

  0

  مطلب جانب دارانه و سياسي به نظر مي رسد . بنده در بيرم هم كه بخشي از لارستان است هيچ تغييري مشاهده نكرده ام . نگارنده محترم اذ عان داشته اند كه تغييري در لارستان محسوس نيست. قريب يك سال آيا وقت كمي است ؟يا در لارستان قحط الرجال است ؟ يك سال از ۴سال عمر يك دولت زمان كوتاهي نيست و در لار هم فكرنمي كنم قحط الرجال باشد . در بيرم كه يقين دارم افراد توانمندي هستند ولي مسولين لار به دليل دوري و بي توجهي باعث شده اند تلف شوند . البته مسولين لارستان بدانند اين وضعيت براي بيرم نمي تواند ادامه يابد و مردم بيرم در موقع خود تصميم اساسي خواهند گرفت.

  • rostam گفت:

   0

   0

   عزيز من خوب نويسنده محترم درباره موضوعي سياسي نوشته يعني چي مطلب سياسيه؟؟!! در مورد جانبدارانه بودن مطلب هم اصلا با شما موافق نيستم. مطلب خيلي منطقي است.

 4. صمد گفت:

  0

  0

  متاسفم برای فکر بسته تان

 5. لارستاني بيدار گفت:

  0

  0

  از ياد نبرده ايم روزهاي نه چندان دوري كه تورم هفتگي و حتي روزانه، سقوط مداوم ارزش پول ملي، ركود اقتصادي، افزايش افسار گسيخته قيمت سكه و ارز، افزايش نرخ بيكاري و… باعث نگراني شديد مردم و ماحصل دولتي بود كه به اندازه ۵۰ سال كشور درآمدهاي نفتي داشت؛ از حيث روابط بين الملل نيز معتبر ترين كشورهايي كه با ما در ارتباط بودند قمر، كومور، گابن و حداكثر ونزوئلا بودند!
  hاين پاراگراف عالي بود.

 6. ناشناس گفت:

  0

  0

  آفرين آقاي منشي. مقالاتتان هميشه مستدل و منطقي و جذاب است.

 7. لارستان بزرگ گفت:

  0

  0

  اگربخواهیم منطقی برخوردکنیم این دولت اگرنگویم بدترازدولت قبل برای لارستان عمل کرده است (که درواقع چنین هم است)نسبت به لارستان خوب هم عمل نکرده ونمی کند…
  متآسفانه همه باشعارهای مردم فریبانه می آیندوبعدمقاصدپلیدخودراعملی می کنندکه […] نیزاز
  این قاعده مثتثنی نبوده ونیست,برادران عزیزبه فکرخودمان باشیم ودست از دولت واقعآبی امیدوبی تدبیرروحانی برداریم که هویت وفرهنگمان رابه بادداده ومیدهند.

 8. غزل گفت:

  0

  0

  آفرین جناب منشی
  گل گفتی.
  جانا سخن از زبان ما می گویی.
  برای پیشرفت باید تغییر کرد.
  آبی که راکد است می گندد.

ارسال نظر

طراحی و توسعه توسط رضوان