میزان رضایت مندی شما از عملکرد شورای چهارم شهر لار چقدر است؟

نتایج

Loading ... Loading ...

انتشار در17 آوریل 2014 ساعت 1:36 ق.ظ سرویس:آفتاب, برگزیده ها 15 دیدگاه 4,433 بازدید

حضور غافلگير كننده «سيد منصور كشفي»، شبِ معمولي انجمن را متفاوت كرد

گزارش اين هفته انجمن شعر آفتاب

حضور غافلگير كننده «سيد منصور كشفي»، شبِ معمولي انجمن را متفاوت كرد

سومین نشست انجمن ادبی آفتاب در سال جدید در فرهنگسرای مرتضوی برگزار شد؛ مطابق معمول با تاخیری حدودا نیم ساعته. این نیم ساعت اما به یمن حافظه ی خوب و البته پرگوی عبدالرضا مفتوحی به یاد و خاطره ی «شیرین عقلان» گذشته و حال شهر لار گذشت!

وقتي روئيناي پدر، «قافيه» را به پسر مي بازد!

ساعت ۹/۵ شب بود که خلیل رویینا به رسم همیشه با خواندن شعری انتخابی از فضای مجازی، این بار از «خدیجه رحیمی» به جلسه رسمیت بخشید و البته با اولین پرسش روبرو شد. قناعت پور از علت انتخاب شعر پرسید و رویینا از علاقمندی این روزهای خود به شعر اعتراضی و شاخصا نئوکلاسیک های اعتراضی گفت.1

پس از پسر، نوبتِ رویینای پدر بود که غزلی کلاسیک با موضوع بهار بخواند و ذهنیات انسان و واقعیات طبیعت را با هم یکجا گردآورد تا بی آنکه کارش سر به رسوایی بزند دست به «تفاوت نمایی» زده باشد، بهاریه ای با رگه های محسوسی از عشق و عاشقی. در این میان، مجید بامدادی از قانونی که واژه ی «فرودین» را به جای «فروردین» تجویز می کند پرسید و رویینای پسر، پدر را در برخی قوافی انتخابی به چالش کشید. قناعت پور هم پس از نگاهی به سیر شعر و شاعری جعفر رویینا چنین نتیجه گیری کرد که رویینا هرگاه متوجه ندا و نیازهای درونی خود بوده موفق تر عمل کرده است.

اگر مي خواهيد نقد نشويد، بگوييد «دلنوشته» گفته ام!

مفتوحی باز هم شعری نخواند تا شگفتی دیگری را رقم بزند! و نوبت به منیره جهان بین برسد، نامبرده به عادت همیشه دلنوشته ی یکی از دوستان را خواند که البته خود زنی اش در اطلاق عنوان «دلنوشته» او را از حملات بعدی منتقدان فرصت طلب در امان نگه داشت! پس از این «فعال میراث فرهنگی» نوبت به یکی از «کارمندان میراث فرهنگی» یعنی شریقی شیفته رسید تا بند آخر شعر مسافر سپهری را بخواند؛ قناعت پور به این بهانه، از گرایش شعر امروز به زبان محاوره و لحن طبیعی گفتار سخن گفت و به بررسی آن در تاریخ شعر معاصر پرداخت.

حضور غافلگيركننده نماينده مجلس ششم در انجمن

فاطمه محسن پور این هفته از خیر خواندن اشعارش گذشت تا کاری از محمدرضا شرفی به خواند. حاضرین اما پیش از آنکه لب به نقد و تحلیل بگشایند درهای اتاق شعر گشوده شد تا دكتر «سید منصور کشفی»، نماينده مردم لارستان در مجلس ششم به معیت رضا مذاهبی به جمع بپیوندند. جلسه در حدود ربع ساعت تحت تاثیر این حضور ناگهانی بود. رویینا و محسن زارع خیرمقدم گفتند، قناعت پور گزارشی از انجمن در طول یک دهه ی اخیر داد و منصور کشفی هم ضمن اشاره به علائق و سوابق ادبی خود از نقش شعر و عرفان بر روان آدمی و نیز مفهوم «سالمندی» در ادبیات گفت.2

 در ادامه قناعت پور با اشاره به کار خوانده شده توسط محسن پور به کارکرد ویژه ی زبان در شعر فارسی اشاره ای کوتاه داشت. حالا نوبت به صادق اخضری رسیده بود تا با چند رباعی آبدار فریاد احسنت حاضرین را درآورد. خلیل رویینا به حضور حرفه ای و نیز نگاه ظریف نسبت به پدیده ها در کارهای اخضری اشاره داشت و رو به دکتر کشفی از اعتیاد آوربودن رباعی گفت که با تایید دکتر همراه شد.

هميشه پاي يك مفتوحي در ميان است!

خوشه چرخ این هفته هم با یک شعر سپید، یک کار کوتاه و یک ظرف شکلات دست پر آمده بود. افسردیر و محسن پور پرسش هایی را مطرح کردند که با توجه به نظر دکتر کشفی به مسئله ی «اغراق شاعرانه» به جمع بندی رسید. قاری بعدی اما دهقانی بود که در ابتدا شعری از ملک الشعرای بهار خواند، شعری درباره ی شعر، تا بحث هفته ی پیش در ارتباط با «چیستی شعر» را این هفته تمام کند؛ بعد هم با خودزنی تمام چند شعر از خود خواند  و از وضعیت گذار شاعر از زبان شمع و گل و پروانه ای گفت تا حاضرین از خیر زبان گذشته به وزن کار ایراداتی داشته باشند. از آنجایی که در بحث وزنی همیشه پای یک مفتوحی و احیانا رویینا در میان است! بحث با اینان شروع شد، با حضور موجز اما اثر گذار دکتر کشفی کشف مشکل شد و با پیشنهاد سودمند اخضری به پایان رسید.3

در ادامه، زائری و افسر دیر پدر و پسر از دیگر اعضای انجمن بودند که کارهای خود را خواندند تا نوبت به امین کریمی برسد که شعری آرام و بی چالش بخواند و البته تشویق شود.

دغدغه لارستاني از نوع پارلماني!

با تاکتیک خاص خلیل رویینا توپ یک بار دیگر به زمین دکتر کشفی افتاد! و مهمان ویژه انجمن به اصرارهای رویینا برای خواندن شعر پاسخ مثبت داد البته با مقدمه ای مبسوط. از خاطره ی مجلس ششم گفت و اینکه شعر «اهل لارستانم» را بر وزن «اهل کاشانم» سهراب در مجلس خوانده و چقدر نمایندگان خوششان آمده از لاری حرف زدنش در رادیو فرهنگ و تعجب دوستان از این زبان عجیب و غریب! و به سالهای دور لار و انجمن برگشت به «جلسات کتابخانه» که روزی می بیند از همه ی درختان و عناصر طبیعی شعر هست جز طبیعت بومی جنوب و مثنوی بلند خود با موضوع «درخت کُنار» را خواند که به زعم کشفی، سرایشش تنها از تعصب و عِرقش به منطقه، فرهنگ و طبیعتش آب خورده است. رویینا هم در یک جمله همه ی حرف را زد: «همه چیز درباره ی کُنار گفته شده است».

مفتوحی که حالا فرصت را غنیمت یافته بود دست از شگفتی آفرینی این دو هفته کشید! و برای هزارمین بار شعر «چیرشت» خود را خواند! شعری که البته از زیباترین کارهای اوست و قناعت پور این موضوع را جز در نوع و کیفیت متنوع و تازه ی تصویرسازی به «آشنازدایی» در انتخاب قالب کار نیز مرتبط دانست. دكتر کشفی این پرسش را مطرح کرد که چرا برخلاف مناطق دیگر، مجموعه ای از اشعار به زبان لاری از شاعران بومی منطقه، یکجا وجود ندارد؟ محسن پور از بار منفی احتمالی موجود در این قبیل اشعار سخن گفت و جهان بین از دلتنگی ها و نوستالژی اشک آور خاصی که در آن است.

پس از دو ساعت، جلسه ی این هفته با غیبت محسوس منصور پدرام! و البته رباعی های زیبای خلیل رویینا به پایان رسید تا شبی معمولی اما متفاوت با گپ و گفت های خودمانی دوستان آن سوی درهای اتاق شعر ادامه یابد.


15 نظر

 1. آفتابي گفت:

  0

  0

  «دغدغه لارستاني از نوع پارلماني» عالي بود. از گزارش زيبايتان ممنونيم.

 2. مرادي گفت:

  0

  0

  انجمن شعر آفتاب با اين رفت و آمدها ديگر از حد يك انجمن ادبي گذشته و در معادلات فرهنگي و هنري شهرستان نقش بازي مي كند. به اين مي گويند يك انجمن موثر. موفقيتتان افزون باد.

 3. ناشناس گفت:

  0

  0

  خب میبینم خدا رو شکر مثل اینکه بالاخره میخه به هر سحتی بود در سنگ فرو رفت و فهمیدید لاری زبان است نه گویش
  صمد جان تبریک میگم

 4. آرش زاده گفت:

  0

  0

  این وسط ما موندیم که این محسن زارع چرا باید توی همه عکسها حاضر باشه اینجا ناسلامتی انجمن ادبیه آقای زاارع شما به نمایشتون بپردازید البته اگر گروهی برات مونده!!!!

  • ناشناس گفت:

   0

   0

   ای قوربون اون دهنت …

  • بامدادی گفت:

   0

   0

   همین که از وقت خودش زده و تو این انجمن شرکت هم باید بگیم دمش گرم. این نشون میده که برنامه هایی که تو فرهنگسرا برگزار میشه براش مهمه که توش شرکت میکنه ؟! شرکت کنن یه جور شرکت نکنن یه جور دیگه ؟!!!!!!

  • خوشه چرخ گفت:

   0

   0

   ماشاالله. تا کور بشه چشم دشمناش. اقا محسن باز هم بیا بهمون سر بزن.

  • جواب به آقاي بامدادي گفت:

   0

   0

   برنامه ها؟؟؟؟!!!!! چه برنامه هايي تو فرهنگسرا اجرا ميشه؟؟!! آقايون يك سال حقوق ميگيرن كه فقط يك يك شب يك سوگواره عكس اجرا كنن اون هم با اون […]!!! اين انجمن آفتاب هم كه فقط از مكان فرهنگسرا استفاده مي كنه و متوليش فرهنگسرا نيست!! اينكه ميان تو انجمن هم دليل واقعيش اينه كه […].. الان شما ببين ايشون تو لار چند نفر […].

  • باز هم لاري گفت:

   0

   0

   مطمئنم اين كامنت هايي كه به نام خوشه چرخ نوشته شده كار آقاي خوشه چرخ نيست چرا كه ايشون خيلي منطقي تر از اين حرفها هستند. من كه فكر مي كنم اين كامنتها كار خود آقاي […] هست.

 5. ناشناس گفت:

  0

  0

  گرجه كيلويي چنده؟؟

 6. یک دوست گفت:

  0

  0

  با آقای مرادی کاملا موافقم. تنها انجمنی که توانسته پس از گذر سالها و به زعم رفت و آمدهای فراوان، همچنان پابرجا بماند، انجمن آفتاب است. جایی که گذر همه به آن می افتد

 7. صمد کامجو گفت:

  0

  0

  درود بردکتر کشفی صفا آوردی / آقا عبدالرضا عکس هایت هم مثل شعرهایت دوست داریم

 8. محمد گفت:

  0

  0

  بابا چرا اينقدر بحثث مي كنيد!! اصلا حضور يا عدم حضور […] چه اهميتي داره؟! ايشون اگر راست ميگه يه گروه تئاتر تو اين شهر مديريت مي كرد!! مديريت فرهنگي شهر پيشكششون. من از آقاي شهردار واقعا متعجبم كه […]. آفتاب مرد باش و تاييد كن.

 9. ناشناس گفت:

  0

  0

  سلام و درود بر دکتر کشفی!!

 10. دهقانی گفت:

  0

  0

  از همین تریبون خدمت دوستان زحمتکش و فعال و فرهنگی سلام وخسته نباشید عرض میکنم….واماخودزنی بنده هم حکایتی دارد!!!!

ارسال نظر

طراحی و توسعه توسط رضوان