میزان رضایت مندی شما از عملکرد شورای چهارم شهر لار چقدر است؟

نتایج

Loading ... Loading ...

انتشار در۱۶ آبان ۱۳۹۵ ساعت ۱۱:۴۴ ب.ظ سرویس:شهر و شهروند, مطلب شما 12 دیدگاه 1,690 بازدید

حقیقت یک غفلت یا غفلت از یک واقعیت؟

حال این روزهای انجمن صنفی

حقیقت یک غفلت یا غفلت از یک واقعیت؟

به بهانه ی برگزاری نشست مدیران منطقه ای انجمن صنفی کارفرمایان توزیع کننده ی گازمایع ایران/ تهران/ آبان ۹۵

nabaee-nima11نیما نبئی: شاید در سال ۱۳۴۷ بنیان گذار فرهیخته ی انجمن صنفی کارفرمایان توزیع کننده گاز مایع ایران، تصور نمی کرد که پس از گذشت نزدیک به نیم قرن قدمت این تشکل صنفی، اکنون شاهد سفسطه و مشاغبه در فلسفه و ذات وجودی آن باشد.

به عبارت دیگر، این تشکل صنفی از آن سو پدید آمده بود تا وفق میثاق نامه ی بدوی، به ناهنجاری های موجود در نظام توزیع و جلوگیری از تضییع حقوق شرکت های فعال در عرصه ی صنعت گاز مایع بپردازد (نقل به مضمون/ تاریخچه/ وب سایت رسمی انجمن صنفی کارفرمایان توزیع کننده گاز مایع ایران) اما یک مرور اجمالی بر آنچه از آغاز تا کنون بر این صنعت مهجور و محتوم گذشته است، ذهن آدمی را با یک چالش اساسی مواجه خواهد ساخت.

بسط و ترویج رقابت های ناسالم که نه؛ پر خطر، میان اعضای آن، گاهی تا آنجا پیش می رود که همین اندک مجال تجمع و تمرکز اصحاب گاز مایع را ناگزیر به مرز بندی های «خودی» و «غیرخودی» کرده است. این مرز بندی ها بیش از هر آسیب دیگر، موجب تفرق و تشتت بوده و هست.

لذا پر واضح است؛ اراده و عزمی راسخ در این رهگذر، نه اینکه مشهود نیست، بیش تر به تعارفاتی می ماند که از محافل مدیران و گاه، تقابل های رایج صنفی نیز ، فرا تر نمی رود.

از سوی دیگر، زیان های خرد و کلان اقتصادی، یکی پس از دیگری، بروز یافته و فردا های نه چندان روشنی را چه مرموزانه نجوا می کنند. همچنین، تدوین استانداردها، مقررات و ضوابط بعضا حیرت انگیز و متعاقبا تحمیل آنها به این صنعت رو به زوال، از عدم انسجامی پرده بر می دارد که گرچه به نام بهبود اوضاع و شاید رشد رضایت مندی مصرف کنندگان ارائه می گردد اما از این اوصاف چه حاصل، که تسلی خاطری، بیش نیست!

اما آنچه بیش از سایر دغدغه ها موجب آزار است، عدم ارضای برخی، به وجود اندک روزنه های محقر برجای مانده به منظور تنفس نیم بند این صنعت است. به بیان دیگر، بروز نشانه ها و مصادیق تنگ نظری، گاهی موجب شائبه ی تولد و رشد انحصار طلبی در محفلی است که روزی، صنفی ترین بود و اکنون، از یک سیاست زدگی غیر ضروری در عتاب است. در همین راستا می توان به واپسین نشانه و یافته اشاره نمود و آن؛ خلط نقش و جایگاه سومین توزیع کننده گاز مایع کشور در میان تصمیم سازان انجمن صنفی است که در تابستان ۱۳۹۵ رقم خورد.

براستی چرا؟؟

قدمت شرکت پارس گاز نیک اختر نیز ، به وسعت آن تشکل صنفی است و همواره، بر این صنعت، تأثیرگذار بوده و پیوسته در پیچ و خم های پرمخاطره و سراسر فراز و نشیب صنعت گازمایع، به ادای دین پرداخته است. اما اینک، در تقابل با یک جفای آشکار واقع است. خروج از چرخه ی تصمیم سازی انجمن صنفی، به بهانه ی تغییر مدیریت آن شرکت، هر دم  بر عمق این جراحت می افزاید. گویی برخی از این تغییر ، مستمسکی ساخته اند تا به مهندسی ساختار یک تشکل صنفی بپردازند. تا جایی که تفسیر های برآمده از چانه زنی و ایضاً کم بهره از منطق و دیالکتیک ایشان نیز، مرحمی بر این زخم نو نبوده است . امید که جملگی ، به انصاف و حقیقت باز گردیم که خواهیم گشت.


12 نظر

 1. بهفر گفت:

  0

  0

  ممنون‌آقای‌نببی‌ازقلم‌پربار

 2. ناشناس گفت:

  0

  0

  از اینکه نماد قدرت پوشالی گاز مایع را به نقد کشیدید ، خوشحالم . دست شما درد نکنه .

 3. آرمان گفت:

  0

  0

  انصافا نقد این انجمن کار هر کسی نبود . درود .
  امیدوارم خودشان هم درک کنند .

 4. نقشینه گفت:

  0

  0

  متاسفانه امروز انجمن در دست یکنفر است و آن هم هر کاری دلش بخواهد انجام میدهد که این عمل با روح اهداف بنیان گزاران آن مطابقت ندارد باعث تعجب است چرا بقیه ساکتند شاید……….

  • ناشناس گفت:

   0

   0

   مهمترین مشکل همینه که چرا بقیه ساکتن ؟تا سکوت دیگران هست نباید اتتظار بیشتری داشت

  • نیما نبئی گفت:

   0

   0

   به هربار ، بیم عدول و انحراف از اصول نخستین هر مقوله ، موجب تشویش ذهن است و نیز ، به ترسیم تکدرآمیزی از دورنمای آن منجر خواهد شد . بر همین اساس ، امید است ، این نوشته ، موجب کفایت باشد و با تکیه بر تدبیر ، بیم نوظهور امروز به امید فردا بیانجامد .

 5. ناشناس گفت:

  0

  0

  چه قلمی؟ آفرین

 6. فرزانه گفت:

  0

  0

  حالازیاد خودتون رو ناراحت نکنیدواسه پارس گاز یک کرسی در وزارت نفت درنظر گرفتن.

  • ناشناس گفت:

   0

   0

   وزارت نفت به جای خود ، ولی حقمون رو از انجمن می گیریم . جالبه که برخی از آقایان از درک ابتدایی ترین مبانی دموکراسی ، عاجزند ، بعد در نشست های انجمن ، دم از تشکل گرایی می زنند و ژست روشنفکری می گیرند .

 7. محمد رضا گفت:

  0

  0

  گاز مایع همچون گذشته نیست و انجمن نیز کاملا تغییر کرده میبایست اصلاحات ایجاد نمود تا بتوان به اجماع رسید جناب نبئی تلاش شما جهت بهبود روند را میستایم.

 8. ناشناس گفت:

  0

  0

  متأسفانه در تمامی اصناف روش تصمیم گیری بر همین منوال است میبایست روشهای دیکتاتور معابانه نغییر کند تا انجمن به معنی اصلی خود بازگردد و با هم یکی شوند جالب اینجاست که تمامی افراد گاز مایع فقط و فقط بیننده هستند

 9. صادقی گفت:

  0

  0

  بسط و ترویج رقابت های ناسالم که نه؛ پر خطر، میان اعضای آن، گاهی تا آنجا پیش می رود که همین اندک مجال تجمع و تمرکز اصحاب گاز مایع را ناگزیر به مرز بندی های «خودی» و «غیرخودی» کرده است. این مرز بندی ها بیش از هر آسیب دیگر، موجب تفرق و تشتت بوده و هست.

  لذا پر واضح است؛ اراده و عزمی راسخ در این رهگذر، نه اینکه مشهود نیست، بیش تر به تعارفاتی می ماند که از محافل مدیران و گاه، تقابل های رایج صنفی نیز ، فرا تر نمی رود.
  .
  بسیارعالی ..مستدل واندیشمندانه که برخاسته ازقلمی حق مدارکه حقایق دردی کهنه را برملا می کند.

ارسال نظر

طراحی و توسعه توسط رضوان