میزان رضایت مندی شما از عملکرد شورای چهارم شهر لار چقدر است؟

نتایج

Loading ... Loading ...

انتشار در19 آوریل 2014 ساعت 4:15 ق.ظ سرویس:اجتماعی, برگزیده ها 5 دیدگاه 2,318 بازدید

حق لارستان، خنج و گراش داشتن دو نماینده است/ حیله گری ها را با شجاعت در اقدام پاسخ می دهیم

LARESTANحق لارستان، خنج و گراش داشتن دو نماینده است/ حیله گری ها را با شجاعت در اقدام پاسخ می دهیم

صحبت نو: مرداد ماه ۱۳۹۰ بود که خبر افزایش تعداد نمایندگان مجلس شورای اسلامی از ۲۹۰ به ۳۱۰ و افزایش تعداد حوزه های انتخابیه از ۲۰۷ به ۲۲۳ در محافل سیاسی و اجتماعی لارستان بزرگ مطرح شد و پایگاه خبری تحلیلی صحبت نو نیز در آن زمان به انتشار و تحلیل این خبر پرداخت.

در آن زمان بحث افزوده شدن یک نماینده به شیراز یا مرودشت در استان فارس مطرح شد. اخباری نیز در مورد تلاش برخی محافل برای استفاده از این فرصت برای جدا کردن حوزه انتخابیه لارستان و خنج و گراش و تشکیل حوزه انتخابیه ای جدید متشکل از گراش، خنج و قیر و کارزین به گوش رسید. اما طرح مذکور که از طرف دولت دهم به مجلس هشتم ارائه شده بود رای لازم را کسب نکرد.

این طرح از آبان ماه سال گذشته دوباره مورد توجه مجلس قرار گرفت و در دی ماه با افزایش فشار مجلس دولت در صدد ارائه طرحی جدید برآمد. با توجه به اینکه در استان فارس حوزه لارستان بزرگ (لارستان، خنج و گراش) قابلیت افزایش نماینده را داراست، عواملی در دولت به دنبال تبدیل کرن این نقطه قوت به عامل تهدید موجودیت لارستان و بر هم زدن معادلات جنوب فارس به نفع زادگاه خود برآمدند.

مبنای افزایش تعداد نمایندگان چیست؟

بر اساس ماده ۶۴ قانون اساسی اول -مصوب سال ۵۸- «به‏ ازای‏ هر ۱۵۰‏ هزار نفر افزایش جمعیت،‏ یک‏ نماینده‏ باید به مجلس اضافه می شد». اما در اصلاحیه این قانون در سال ۶۸ آمده است: «محدوده‏ حوزه‏های‏ انتخابیه‏ و تعداد نمایندگان‏ را قانون‏ معین‏ میکند».

برای همین منظور بود که قانونی با عنوان «تعیین محدوده حوزههای انتخاباتی مجلس شورای اسلامی» تصویب شد. لایحه افزایش تعداد نمایندگان نیز، اصلاحیه ای بر این قانون خواهد بود. کما اینکه بر اساس اصلاحیه سال ۷۸، افزایش ۲۰ نفره تعداد نمایندگان مجلس اینگونه صورت گرفت:

در سال ۷۸، جمعیت کشور ۶۳ میلیون نفر بود. به این ترتیب برای تشکیل مجلسی با ۲۹۰ نفر نماینده، به طور متوسط هر ۲۱۷ هزار نفر، میتوانستند یک نماینده در مجلس داشته باشند. از آنجا که جمعیت کشور در سال ۸۸، ۷۳ میلیون نفر بود، برای تشکیل مجلسی با ۳۱۰ نفر نماینده، به طور متوسط هر ۳۳۸ هزار نفر، یک نماینده خواهند داشت.

در حال حاضر جمعیت کشور، ۷۸ میلیون نفر است. به این ترتیب برای تشکیل مجلسی با ۳۱۰ نفر نماینده، به طور متوسط هر ۲۵۲ هزار نفر، می توانند یک نماینده داشته باشند.

این در حالی است که این نرخ متوسط به طور متوازن در سراسر کشور توزیع نشده است. چه آنکه در اصلاحیه قبلی قانون انتخابات مجلس، در استان قم برای هر ۳۰۳ هزار نفر، یک نفر نماینده به مجلس راه یافت ولی در سمنان برای هر ۱۳۲ هزار نفر یک نماینده به مجلس ششم رفت. به این ترتیب استان قم، به نسبت جمعیتش، نماینده کمتری در مجلس داشته و دارد ولی مثلا سمنان بیشتر از حد متوسط نماینده دارد.

این محاسبات نشان میدهد که توزیع تعداد نمایندگان در هر استان بیش از آنکه مبنای محاسبات ریاضی جمعیتی داشته باشد، مبانی سیاسی و یا مصلحت اندیشانه دارد. اما اگر مبنای محاسبات افزایش تعداد نمایندگان سیاسی نباشد، برای تعیین ۳۱۰ نماینده در مجلس متناسب با جمعیت ۷۸ میلیون نفری، به ازای هر ۲۵۲ هزار نفر، یک نماینده عازم خانه ملت خواهد شد.

به همین دلیل است که هر استان برای تعداد نمایندگانش به شکل جداگانه مذاکره می کند و در پی افزایش تعداد آنها هستند. چانه زنی ها اغلب در پارلمان و از سوی نمایندگان مجلس مطرح می شود اما در دولت و از سوی استانداری ها نیز دنبال می گردد.

حق لارستان، خنج و گراش داشتن دو نماینده است

با توجه به اینکه لارستان خنج و گراش به لحاظ جمعیتی قابلیت افزایش نمایندگان خود به دو نفر را دارد و این امر می تواند موجب تقویت مواضع لارستان بزرگ در مجلس و افزایش همدلی در شهرستان های تابعه باشد، این موضوع مورد توجه رقبا و مخالفان وحدت در لارستان بزرگ قرار گرفته است تا جایی که با استفاده از عناصر مهمی که در دولت دارند تلاش دارند از این مولفه وحدت بخش برای ایجاد افتراق بیشتر در لارستان، خنج و گراش بهره ببرند.

اخیرا یکی از عوامل شناخته شده دولت تدبیر و امید با پیگیری طرح جدا سازی حوزه های خنج و گراش از لارستان در صدد است این فرصت تاریخی برای تقویت وحدت را به تهدیدی تاریخی برای موجودیت لارستان تبدیل کند.

در روزهای اخیر مردم لارستان بزرگ با اطلاع پیدا کردن از این تحرکات بدخواهان سنتی لارستان که این بار خود را در پشت عبا و قبای اهل تدبیر پنهان کرده اند در صدد اعلام مواضع محکم خود هستند تا در صورت بروز بی تدبیری از سوی بدخواهان شناخته شده لارستان بزرگ شجاعت در اقدام را که بنا بر فرموده مقام معظم رهبری از مشخصات مردم لارستان بزرگ است به منصه ظهور برسانند.

واقعیت این است که حق لارستان بزرگ داشتن دو نماینده است نه اینکه با حیله های نخ نما در صدد جدا کردن دو حوزه انتخابیه از این منطقه تاریخی باشند.

همگان به یاد داشته باشند که مقام معظم رهبری در سفر تاریخی به لارستان فرمودند: اگر ارزیابی ما درباره ملت ها تابع این است که مقدار آگاهی آنها را بسنجیم، مقدار عزم و اراده ملی آنها را بسنجیم. روشن بینی و شجاعت آنها را در اقدام بسنجیم باید بگوییم مردم لار و منطقه لارستان بزرگ به حسب این مقیاس ها و معیارها جزو برجسته ترین مردم کشور پهناور ما هستند.


5 نظر

 1. بیرم صبور گفت:

  0

  0

  سلام صادقانه بگویم اگر کار قابل توجهی در مدت باقی مانده برای بیرم نشود یقینا لارستان باز هم تجزیه خواهد شد.

  • ناشناس گفت:

   0

   0

   دایم اخبار پیگیری های بیرم و جویم و بخش هایی که سال ها نگاهی به آن ها نمی شد را منتشر می شود . در سایت صحبت نو، و اخیرا در پایگاه اطلاع رسانی نماینده مردم لارستان و … فکر می کنم جعفرپور تنها نماینده ای باشد که بخش های تابعه را نیز مورد حمایت قرار داده است و شعار وی هم در دوران انتخابات وحدت لارستان بزرگ بود .

 2. پشیمان گفت:

  0

  0

  با سلام اگر میشود منظور از حضور مردم در عکس بالا را واضح تر بیان کنید
  با تشکر یکی از اعضای ۲۳ نفره سال ۸۸

 3. ناشناس گفت:

  0

  0

  فکر کنم اگر خبر به نماینده محترم بدهید می گوید چراغ خاموش باید حرکت کرد .
  آخر با این چراغ خاموشی ها یا با اهداف خود تصادف می کنیم یا سر از منزل دیگر در می آوریم .

 4. rostam گفت:

  0

  0

  مقاله شجاعانه اي بود.

ارسال نظر

طراحی و توسعه توسط رضوان