میزان رضایت مندی شما از عملکرد شورای چهارم شهر لار چقدر است؟

نتایج

Loading ... Loading ...

انتشار در13 مارس 2015 ساعت 12:57 ق.ظ سرویس:مطلب شما بدون دیدگاه 3,310 بازدید

حمام «حاج رئیس» اوز را بشناسيد

حمام «حاج رئیس» اوز را بشناسيد

3eامیر مزرعی: حمام حاج رئیس شهر اوز یکی از آثار تاریخی ارزشمند به شمار می‌رود که از دوران قاجاریه باقی مانده است. هر ساله حدود ۳۰ اثر تاریخی و فرهنگی در استان فارس ثبت می‌شود که ۱۵ اثر آن در شش ماهه نخست و ۱۵ اثر در شش ماهه دوم به ثبت می‌رسد.
حمام تاریخی حاج رئیس در شش ماهه اول سال ۱۳۹۱ ثبت شد. ثبت آثار تاریخی مانند حمام و غیره شامل آثار قبل از دوره قاجاریه که به دلیل قدمت آن ارزش گذاری می‌شود و آثار بعد از دوره قاجاریه به دلیل شأن، نوع ساخت و ویژگی آن به ثبت می رسد. این حمام به دلیل بکر بودن، سالم ماندن آن، نوع معماری مناطق گرم و خشک، واقع بودن در ۳ متری زیر زمین، قرار داشتن در بافت قدیمی شهر، نزدیکی به آب انبارهای قدیمی و نوع مصالح آن که هنوز هم محکم و پایدار است، ارزش گذاری شده و در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

hmam5
این مکان تاریخی از سنگ، گچ، ساروج و چوب ویژه که از هندوستان وارد می‌شده، ساخته شده است. حمام حاج رئیس با پیگیری و حمایت خیرین و زحمات آقای مهندس شریف بازرگانی، به موزه مردم شناسی اوز تبدیل گردید که در فروردین ماه ۱۳۹۱ با حضور جمع کثیری از مردم بخش اوز و منطقه لارستان، اساتید و کارمندان وزارت ارشاد، به دست پروفسور ارفعی اوزی افتتاح شد و با استقبال بی نظیری روبرو شد.

مطلب مرتبط:

آبشار «بيدشهر» با طعم گردشگري


ارسال نظر

طراحی و توسعه توسط رضوان