میزان رضایت مندی شما از عملکرد شورای چهارم شهر لار چقدر است؟

نتایج

Loading ... Loading ...

انتشار در15 آوریل 2019 ساعت 11:05 ق.ظ سرویس:عناوین اصلی 15 دیدگاه 513 بازدید

حواشی سفر وزیر بهداشت به لارستان: از مقایسه با طرح های افتتاح شده «جهرم» در فضای مجازی تا اعتراض دانشجویان به فضای امنیتی

حواشی سفر وزیر بهداشت به لارستان: از مقایسه با طرح های افتتاح شده «جهرم» در فضای مجازی تا اعتراض دانشجویان به فضای امنیتی

سفر اخیر وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی به منطقه لارستان، خنج و گراش بازتاب زیادی در رسانه ها و فضای مجازی این منطقه داشت.

طبق معمول غیر از آن عده که از این سفر استقبال کردند عده ای نیز موضع گرفتند و انتقاداتی را وارد دانستند.

غیر از گزارش ها و اخبار رسمی که در همین سایت نیز منعکس شد در ادامه به بخشی از حواشی و بازتاب های متفاوت این سفر می پردازیم:

نخستین حاشیه این سفر را عکسی از خنج به خود اختصاص داد که در فضای مجازی دست به دست می شد. عکسی از یک پلاکارد بزرگ با امضای «اهالی صبرپیشه شهرستان خنج» و با این جملات: تمنای ما بازگشت حوزه سلامت شهرستان خنج از دانشکده علوم پزشکی لارستان به دانشگاه علوم پزشکی استان فارس می باشد.

این موضوع باعث شد تا بار دیگر وابستگی بهداشت و درمان خنج به لارستان مورد بحث قرار گیرد. در مقابل اما مسئولان شهرستان خنج طی مراسمی از آنچه خدمات دکتر جمشید جعفرپور در شهرستان خنج خواندند تقدیر کنند. مراسمی که تحلیل گران منطقه در پاسخ به گروه هایی از خنج دانستند که با مطرح کردن مطالبه خروج از وابستگی درمانی به لارستان در سفر وزیر بهداشت ساز جدایی و مخالفت می زنند.

حاشیه بعد سفر وزیر بهداشت به منطقه آنجا شروع شد که تعدادی از فعالان فضای مجازی با مقایسه طرح های افتتاح شده لارستان با شهرستان هایی مثل جهرم این انتقاد را به مسئولان ارشد شهرستان وارد کردند که عملا غالب این طرح ها خیرساز است و آنها نتوانسته اند همچون همتایان خود در جهرم بودجه های دولتی جذب کنند.

انتشار این مطالب باعث شد تا روابط عمومی دفتر نماینده مجلس واکنش نشان دهد و مطلبی را در پاسخ به آنچه «عده ای انگشت شمار» خواند منتشر نماید.

در بخشی از این مطلب چنین آمد:

در جریان سفر دکتر نمکی وزیر محترم بهداشت، درمان و آموزش پزشکی به شهرستان لارستان عده ای انگشت شمار تلاش نمودند در فضای مجازی با کمرنگ نمودن دستاوردهای بزرگ سفر وزیر و هیئت همراه و تلاش های دکتر جعفرپور نماینده مردم و مسئولین شهرستان بگونه ای القا کنند که تمام پروژه های شهرستان مجاور دولتی ساز بوده و تمام پروژه های افتتاح شده حوزه لارستان خیرساز! لذا جهت تنویر افکار عمومی توجه مردم را به نکات زیر جلب می نماید:

۱- دو پروژه افتتاح شده در شهرستان جهرم نیز خیرساز و دولتی می باشد همچنانکه در لارستان نیز خیرساز و دولتی می باشد.

۲-پروژه بزرگ و نمونه کلنیک تخصصی و فوق تخصصی هاشمی با هزینه ای بالغ بر ۱۳ میلیارد تومان افتتاح گردید که سهم خیر بزرگوار در این پروژه حدود ۵ میلیارد تومان و مابقی سهم دولت می باشد.

۳-بخش داخلی بیمارستان امام رضا(ع) لار نیز با هزینه خیّر و دولت افتتاح گردید.

۴- آشیان هلیکوپتر اورژانس هوایی با هزینه ۱۰۰درصد دولتی افتتاح گردید.

درپایان ضمن قدردانی از همت خیّران و تلاش مسئولین،  شایسته است مردم در فضای مجازی متوجه القائات منفی تعدادی شناخته شده و انگشت شمار باشند.

این اما تمام ماجرا نبود و پس از انتشار این متن نیز همچنان منتقدان با مقایسه برخی آمارها سعی کردند عقب ماندگی لارستان از جذب منابع دولتی را اثبات نمایند. نمونه اش متن کوتاه یکی از اعضای مجمع خیرین سلامت لارستان که در پاسخ به روابط عمومی دفتر نماینده در بعضی گروه های اجتماعی دست به دست شد:

طبق اظهارات آقاي دكتر رحمانيان در مصاحبه با جرايد از مجموع  ٣٥ ميليارد تومان پروژه هاي بهداشت و درمان در شهرستان جهرم فقط ٢٠ درصد آن خيرساز و مابقي با اعتبارات دولتي ساخته شده و اين اعداد در لارستان بر عكس يعني ٢٠ درصد دولتي و مابقي خير ساز بوده است!

مزيد استحضار همه دلسوزان لارستان در حال حاضر بيمارستان جديدي در شهر جهرم  با اعتبار بیش از ۳۰۰ ميليارد تومان تماما توسط دولت در حال ساخت است. همين يك قلم كافي است كه ما تفاوت در تخصيص اعتبارات به حوزه بهداشت و درمان در لارستان  و جهرم را  بخوبي احساس كنيم.

از جدل ظاهرا بی پایان سهم دولت و خیران در منطقه که بگذریم اما حاشیه بعد سفر وزیر بهداشت در لارستان را دانشجویان دنشکده علوم پزشکی لارستان رقم زدند. از قرار معلوم تعدادی از این دانشجویان قصد شرکت در مراسم و دیدار با وزیر را داشتند که این امکان را نیافتند.

در همین مورد دو خبرگزاری فارس و آنا با تیترهای «درهایی که برای ندیدن وزیر بهداشت به روی دانشجویان لارستان بسته شد» و «دانشجویان لارستان هم نامحرم بودند!» صدای این دانشجویان معترض را منتشر کردند.

این دو خبرگزاری در متنی مشابه چنین نوشتند:

یکی از دانشجویان دانشکده علوم پزشکی لارستان در گفت‌وگو با خبرنگار فارس ابراز داشت: به دلیل حضور وزیر بهداشت در دانشکده یک جو امنیتی ایجاد شد، حراست درها را بسته بود تا دانشجویان وارد دانشکده نشوند از طرفی در خوابگاه دختران را نیز بسته بودند.

وی ادامه داد: دانشجویان تمایل به دیدار و گفت‌وگو با وزیر بهداشت را داشتند اما متأسفانه با برخورد بد مسؤولان دانشکده مواجه شدیم، در پاسخ به اعتراض ما می‌گفتند شما باید کارت دعوت داشته باشید در حالی که هیچ کارت دعوتی وجود نداشته و در واقع لازم ندیدند که دانشجویان با وزیر بهداشت دیدار کنند.

این فعال دانشجویی افزود: ما دانشجویان مطالباتی داشتیم که می‌خواستیم به گوش وزیر بهداشت برسانیم اما بی‌دلیل ممانعت کردند و توضیحی هم در قبال بی‌احترامی که به دانشجویان کردند، نداشتند.

وی تصریح کرد: مطالبات دانشجویان بررسی و تبعیض حقوق و کارانه کادر درمان از جمله پرستار، کارشناس اتاق عمل و… با پزشک بود از طرفی نسبت به وضعیت خفقان آور حاکم بر دانشکده اعتراض داشته و در خواست تغییر مسؤولینی که بی‌منطقی در اجرای قانون دارند را داشتیم.

حضور وزیر بهداشت در لارستان چند ساعت بود اما حواشی این سفر و مباحثه درمورد دستاوردهای آن همچنان ادامه دارد. حواشی که نه تنها اجتناب ناپذیر است چه بسا می تواند در دقت عمل و تصمیم مسئولان درموارد مشابه آینده اثرگذار باشد.


15 نظر

 1. لارستان کهن گفت:

  3

  1

  اگر خیرین بزرگوار نبودند چه داشتیم
  یک موضوع دیگر
  واما چند سوال
  در بعضی از پروژه ها که مشارکت دولت وخیرین است چرا فرمانداری لارستان هیچ نقشی بر بُلد کردن این پروژه ها ندارد ؟
  و سریع دفتر نماینده عملکرد خیرین ودولت را به عنوان بیلان کار نماینده مطرح می کند؟

 2. ناشناس گفت:

  4

  1

  اگر واقعا ۳۰۰ میلیارد تومان کمک دولت برای ساختن بیمارستان هستش باید از نماینده و فرماندار پرسید که چرا هیچ کاری در راستای بودجه در این ۶ سال صورت نگرفته است…

 3. خ -ه گفت:

  1

  0

  از دیگر مواردی که ایراد و اشکال میتوان بر عملکرد گروه حاکم بر علوم پزشکی گرفت اینه که چرا نگهبانان غیربومی غریبه را آورده بودند و دیگه اینکه در سطح وزیر باید کارت ورود و خروج مهمانان تدارک میدیدند که اینهمه آبروریزی نشه.!!!!!!!؟ البته خیرساز محترم اگر خیلی دلسوز لارستان بزرگ هست چرا فاکتور و صورت وضعیت ارسال و پول آنرا تمام و کمال بلکه اضافه تر از دانشکده میگیرد. این چه خیرسازی است؟؟؟؟؟؟؟؟؟ دانشجوی بدبخت بخت برگشته عجب دوره زمونه ای شده

 4. ناشناس گفت:

  1

  0

  خیرین در همه شهرها فعالند حتی خیلی بیشتر و گسترده تر از لار. لاریهایی که در شهرهای دیگه هستند و دستی در این کارها دارند مطلع اند

 5. ناشناس گفت:

  0

  2

  با سلام به استحضار می رساند مراسمی که برای تجلیل از دکتر جعفرپور در خنج برگزار گردید با دعوت قبلی امام جمعه و شورای شهر بمنظور قدردانی از زحمات دکترجعفرپور و تلاش در اتمام قضیه زمینهای ۵۰۰ هکتاری شهر خنج و برخی اقدامات دیگر در حوزه آموزش و پرورش و بهداشت و درمان و همچنین توسعه مناطق روستایی شهرستان برگزار گردید و همزمانی این مراسم با حضور وزیر محترم بهداشت و درمان بر حسب اتفاق بود. کما اینکه شورای شهر خنج چند روز قبل از قطعی شدن سفر وزیر دعوتنامه ارسال کرده بود. بنابراین این مراسم ربطی به اعتراض گروه اندکی که مخالف الحاق حوزه بهداشت و درمان خنج به لارستان هستند ندارد. اما اینکه چرا گروهی در خنج چنین علم مخالفت برافراشته اند از دو منظر قابل بررسی است. یکی به عملکرد گذشته دور مدیران و مسئولان لارستان که هنوز هم گهگاه در بخش های لارستان نارضایتی وجود دارد بر می گردد که بنظر من مردم و مسئولان لارستان بزرگ باید بزرگی و مناعت بیشتری از خود بخرج دهند تا علاوه بر توسعه شهر لار سایر مناطق و بخشها هم توسعه یافته و زمینه اهداف یزرگی که در دل آحاد مردم لارستان است محقق شود.. منظر دوم مخالفت آن عده در خنج در شرایط فعلی و موقعیتی که همخوانی لارستان و خنج به واسطه اینکه خنج شهرستان مستقل و خارج از چارچوب سیاسی لارستان است مبنای منطقی نداشته و علاوه براینکه به برخی مخالفت ها و تسویه حساب های شخصی افراد در خنج با همدیگردارند مرتبط می شود انگیزه توسعه طلبانه منطقی ورای آن دیده نمی شود که امیدوارم مردم فهیم خنج با درایت و درک بالایی که دارند اینگونه مسایل و تحرکات را مدیریت کرده تا وحدت منطقه همچنان عامل برکت در پیشرفت و رشد منطقه باشد

  • خنج کهن گفت:

   1

   0

   در خنج نیز وحدت رویه وجود ندارد تعداد زیادی از مردم هم هنوز اعتقاد دارند لار سرور است ، زندگی روزمره ما از لار است و در یک کلام میگویند چه لاری و چه خنجی فرقی باهم نداریم .

 6. خنجی گفت:

  1

  1

  تنگ نظری. وتمامیت خواهی که. در مدیران. لاری. وجود. دارد. باعث. دوری. وواگرایی. در سهرستانها. وبخشهای. منطقه. از مرکز. شهرستان. شده. است. باید. همه. خواهان. متوازن. توسعه. وپیشرفت. کل منطقه. باشیم. نباید. همه. امکانات. را در. لار. متمرکز. نماییم. تا. دیگران. از لار فاصله. نگیرند. باید. با. ارتقای. وپیشرفت. بخشها. ومناطق. موافق. باشیم. تا. دراینده. مرکزیت. لارستان. بزرگ. فراهم. شود

  • محمد گفت:

   1

   0

   نباید بی عرضگی خودمان را در تنگ نظری لاری ها خلاصه کنیم.
   تا زمانی که دو رویی و نفاق بین بعضی افراد شناخته شده که خود را بزرگتر میپندارند وجود دارد آش همان و کاسه همان…
   تنها راه برون رفت از این معضلات، وحدت و اتفاق منطقه برای هدفی واحد است. یعنی وحدت مردم در راستای وحدت هدف./ و علیناالبلاغ…

  • خالد..... گفت:

   3

   0

   ببخشيد بنده کامنتهاي جنابعالي را در تماميه بخشهاي خبري سايت مي بينم که از روي کينه توزي و سياست ورزي با نامهاي خنجي،اوزي،لامردي و …اين گونه کامنتها را مي گذاريد ،اگر فکر ميکنيد با اينگونه کامنتها مي توانيدوحدت بين لارستاني زبانها را بهم بزنيد کور خوانده ايد ،

 7. میرزا گفت:

  0

  1

  فضای مجازی با فضای واقعی زمین تا آسمان فرق دارد و در شهرستان خنج اینگونه بحثهایی با لارستان مطرح نیست

 8. ناشناس گفت:

  1

  2

  کلیه کارآموزیهای دانشجویان تعطیل کردند تا دانشجو نتواند در زمان حضور وزیر جای صحبت کردن داشته باشد

 9. شهروند گفت:

  2

  0

  آقایون دفتر نماینده و بقیه مسئولان کی می خواهند بفهمند که امروزه نمی شود […]؟ فضای مجازی هست نمی شوند کتمان کرد! با اینکه با کامجو به شدت مخالفم برای […] نماینده و… حسابی با اون و مواضع اش به شددددددت موافقم.
  […] ما لاری ها که هیچ شانس از نماینده نیاوردیم
  وقتی برای یه استخر بنر تبریک میزنند و جهرم چند صد میلیاردی اعتبار میگیرد
  وقتی لار صف چند صد متری برای بازرسی بار به داخل فرودگاه هست جهرم ترمینال می سازد. وفتی مانیتور ها را روشن نمی کنند و عمدا عمدا عمدا نارضایتب به وجود می آورند همه اش از بی تدبیری اول نماینده و بعد فرماندار و رئیس فرودگاه هست
  خدا ختم به خیر کند

 10. مهدي گفت:

  1

  0

  اميدوارم حال که خيرين سلامت منطقه از خنج تا لار در عرصه بهداشت و درمان فعالند ،مسوولين محترم شهرستان با توحه به قول مساعد وزير جهت ارتقاي دانشکده به دانشگاه علوم پزشکي نهايت تلاش را از خود نشان دهند و فقط به يک نه شنيدن و نه گفتن بسنده نکنند

 11. ناشناس گفت:

  0

  0

  درود بر همه مردمان لارستان بزرگ در جای جای شهرستانهایش به هوش باشیم نگذاریم بد خواهان میانمان تفرقه افکنی کنند ان شاءالله همچنان با اتحاد و همدلی و تلاش و توکل بر خدا برای پیشرفت یک پارچه این منطقه وسیع فرهنگی و سراسر افتخار تلاش نمائیم

ارسال نظر

طراحی و توسعه توسط رضوان