میزان رضایت مندی شما از عملکرد شورای چهارم شهر لار چقدر است؟

نتایج

Loading ... Loading ...

انتشار در10 جولای 2014 ساعت 8:30 ب.ظ سرویس:برگزیده ها یک دیدگاه 1,007 بازدید

حيات دوباره «بركه آقا»

berke-agha1حيات دوباره بركه آقا

روابط عمومي اداره ميراث فرهنگي لارستان: آب انبار مرحوم حضرت آيت اله آيت اللهي (ره) معروف به بركه آقا كه به شماره۱۳۲۵ مورخ ۶/۱/۱۳۵۵ به ثبت آثار ملي رسيده است داراي پنج دهانه برداشت آب و پلان مخزن استوانه اي است و يكي از آب انبارهاي بزرگ منطقه محسوب مي شود كه از مصالح ساروج و سنگ كچ و اندود كاهگل ساخته شده و حاوي كتيبه است.

يكي ازدهانه هاي برداشت اين آب انبار درحياط منزل قديمي حضرت آيت الله آيت اللهي (ره) مي باشد. اين آب انبار كه نياز به مرمت داشت با همت و تلاش بيت حضرت آيت اللهي و كمك خيرين مورد مرمت و احيا قرار گرفت.

ساقه شالي و كاربنديهاي دهانه ها تعمير گرديد و درب هايي جهت دهانه برداشت آب نصب شد تامانع ورود گرد و خاك و جانوران به آب انبار شود. همچنين بانصب دستگاه تصفيه بر روي اين آب انبار و نصب مخزن و تعمير رخ بام بالاي دهانه ها و مزين شدن به نقوش اسليمي و آيات قرآني در سردرب دهانه ها، تبديل به يكي از زيباترين آب انبارهاي لارستان گرديد.

گفتني است چندي پيش علويه رئيس ميراث فرهنگي لارستان و زينليان معاون فرمانداري ويژه لارستان از اين اثر ارزشمند بازديد كردند. زينليان در اين بازديد اين بناي زيبا را الگويي براي احياي ديگر آب انباران منطقه دانست و از تلاش و زحمات بيت حضرت آيت اللهي (ره) كه در احياء و زيباسازي اين آب انبار تلاش نموده اند تشكر و سپاسگزاري نمود.


1 نظر

  1. 0

    0

    کار پسندیده ای شده ان شا الله برای بقیه آب انبارهای مهم نیز این کار صورت بگیرد

ارسال نظر

طراحی و توسعه توسط رضوان