میزان رضایت مندی شما از عملکرد شورای چهارم شهر لار چقدر است؟

نتایج

Loading ... Loading ...

انتشار در19 دسامبر 2016 ساعت 11:57 ب.ظ سرویس:یادداشت 2 دیدگاه 1,182 بازدید

حکمت ادغام یلدای امسال با میلاد پیامبر، مسیح و بودا

حکمت ادغام یلدای امسال با میلاد پیامبر، مسیح و بودا

zohrevand111اسدالله زهره وند: آنگاه که بشر با اخلاق آشنا نبود و کشتار و ویران کردن آبادی ها را مایه ی افتخار خود می دانست پیامبران و آموزگارانی برخاستند تا راه درست زندگی را به انسان ها بیاموزند قبایل ددمنش و خونریزی که در جنوب شرق و شرق آسیا زندگی می کردند و هر از چند گاهی به کشورهای پیرامون خود می تاختند و به غارت و کشتار می پرداختند هنگامی که با آموزش های آشتی جویانه ی «بودا» آشنا شدند دست از رفتارهای جنگ طلبانه ی خود برداشتند و مردمان پیرامون آنها برای همیشه نفسی به آسودگی کشیدند.

اگر می خواهیم بدانیم که رفتارهای این مردم پیش از گرویدن به آیین بودا چگونه بوده است علاوه بر مطالعه ی تاریخ این سرزمین ها باید، فرهنگ مردمانی که هنوز به این آیین باورندارند و در این محدوده زندگی می کنند را بررسی کنیم. قبایل خشنی همچون «دیاک»ها که به قربانی انسانی می پرداختند و یا فرهنگ های دیگری که با روش های بدوی و قوانین بسیار خشنی دارند به خاطر این است که آموزش های بودا را نپذیرفتند.

گرویدن سرزمین پهناور مغولستان به آیین بودا تاثیر بسیاری در لشکر کشی های مغول ها به کشورهای دیگر داشته است و در سرزمین «تبت»، پادگانهای جنگجویان به دیرهای بودایی تبدیل شدند با توجه به فقیر بودن این سرزمین ها از نظر طبیعی و نداشتن آب کافی برای کشاورزی و زندگی دشوار در این سرزمین ها، ساکنان آنرا وادار به یورش های مداوم به سرزمین های همسایه می کرد.

در سرزمین های شرقی اروپا نیز اقوام خونریزی که به روش کوچ نشینی روزگار می گذراندند شهرها و آبادیهای رومی را میدان تاخت و تاز و غارت خود می ساختند و امپراتوران رم را مجبور می کردند هر از چند گاهی به سرزمینها ی ایشان لشکر کشی کنند و به دفاع از مردمان شهر نشین و روستاییان خود بپردازند. اقوامی همچون بلغارها که ضرب المثلی داشتند و با افتخار می گفتند: «ما، بلغارها بر پشت اسب به دنیا می آییم و بر پشت اسب می میریم.»

برخی از قوانین خشن بلغارها اینگونه بود که: کسی که چشم در چشم پدرش بدوزد [و با او مخالفت کند] را باید کور کنند و کسی که به زنی تهمت بزند باید گردنش را سوراخ کنند و چنین کسی را به حال خود رها می کردند تا به گونه ی دردناکی به آرامی جان دهد.

قبایل جنگجوی دیگری نیز همانند «مجارها»، «اسلاوها» بودند که در کنار بلغارها سرزمین های آباد اروپا را به خطر انداخته بودند اما همینکه این مردم با دین مسیح آشنا شدند و تحت تاثیر کلیسای اُرتودوکس رم شرقی که مرکز  آن در بیزانس (کنستانتینو پل) بود، مسیحی شدند شهرهای اروپا از یورش های ایشان آسوده گردید.

سرزمین های پهناوری نیز در فلات ایران و سرزمین قاره سان هند مورد تازش بیابان گردان جنگجوی «آریایی» قرار داشت در هندوستان جامعه را به طبقاتی که آنرا «کاست» می نامند، بخش بندی کردند: «برهمنان» یا کاهنان، «کُشاتریه ها» یا جنگاوران و «ویشایه ها» یعنی کشاورزان و سر انجام «شودره ها» یا نجس ها که امروزه ایشان را  «دالیت»ها نیز می نامند این مردم به بردگی ابدی نسل اندر نسل محکوم بودند و حق انجام کارهای بسیاری نداشتند و امروزه نیز کارهایی مانند تمیز کردن دستشویی ها بدیشان سپرده می شود و دیدن زنان و دختران دالیت در حال انجام این کارها بسیار ناراحت کننده است.

اینان به باور نژادشناسان مردمان اصلی هندوستان بودند که به وسیله ی مهاجمان پیروز آریایی به بردگی ابدی گرفته شدند.

اما در میان آریاییان ایران پیامبر ی بزرگ به نام «زرتشت»، برخاست و ایشان را به زندگی یکجا نشینی و کشاورزی که تاثیر بسیاری بر اخلاق و رفتار و آموزش ایشان داشت فراخواند و آنان را با پاداش و جزای کردارها و باور به بهشت و دوزخ آشنا کرد.

برای همین است که می بینیم که به هنگام فتح بابل به وسیله ی کوروش بزرگ هرگز آن ددمنشی ها و خونریزی ها که در هند به دست آریایی ها روی داد، اتفاق نیفتاد و مردمان سرزمین های فتح شده از سوی آریایی های ایرانی به بردگی گرفته نشدند و «نجس» شمرده نشدند.

در میان اقوام صحرا گرد و جنگجوی «عبرانی» یا «بنی اسراییل» نیز که شهرهای آباد فلسطین و لبنان و سوریه و مصر واردن را به خطر انداخته بودند و داستان کشتارهای ایشان در تورات نیز آمده، پیامبری به نام موسی (مُشه) برخاست تا کردارهای فرزندان اسراییل را در چهارچوب شریعت یهود، قانونمند کند و زمینه برای بر پایی شکوه و جلال عصر سلیمان و داوود، فراهم گردید و امروز این قوم به نام بنیادگذاران یکتا پرستی در روزگاری که انسان ها به آیین هایی که همراه با قربانی انسانی و زنا ی مقدس می پرداختند، شناخته شده هستند و میراث ارزشمند مکتوبشان، تورات  را همگان می شناسند.

در سرزمین چین نیز هنگامی که مردم از روزگار نوسنگی به عصر فلز گام نهادند و جنگ ابزارهای مفرغین ساختند به جنگ و کشتار پرداختند و خاندان امپراتوری «شانگ» آیین قربانی آدمیان را به هنگام خاکسپاری شاهان پدید آوردند در این سرزمین نیز در روزگار خاندان «سویی» پیامبرانی بزرگ همچون «جوانگ زه» و «لائوتزه» و آموزگارانی مانند «کنفوسیوس» ظهور کردند و این آیین ددمنشانه را بر انداختند و راه و رسم انسانیت را به بشر آموختند.

در سرزمین عربستان نیز خداوند پیامبری که مردمان آن دیار او را محمد می نامیدند و خدا او را رحمتةً للعالمین نامیده برا ی راهنمایی صحرانشینان جنگجویی که همانند مغولان و آریاییان و بلغارها، ستیزه گر و خونریز بودند، بر انگیخت تا به ایشان و به همه ی بشریت راه درست زندگی را بیاموزد.

آری هیچ اتفاقی، اتفاقی نیست! امسال که عید میلاد پیامبر اسلام با ایام کریسمس و زادروز مسیح همزمان شده و نیز اندکی پیش از آن زادروز خجسته ی بودا روی داده و نیز شب یلدا که مناسبتی زرتشتی – ایرانی می باشد و ایرانیان زرتشتی در این شب به بزرگداشت زایش «مهر» یا «میترا»، که فرشته ی مهربانی و دوستی می دانستند، می پرداختند، همزمان با این مناسبت ها قرار گرفته، من بر این باورم که خدای بزرگ و مهربان با این نشانه ها می خواهد به ما انسان ها درس دوستی و یگانگی بدهد و به مهربانی و احترام نهادن به باورها و اعتقادات یکدیگر فرا خواند چنانکه شیخ بهایی سروده:

هر در که زنم صاحب آن خانه تویی، تو/ هر جا که روم پرتوی کاشانه تویی، تو

مقصود من از کعبه و بتخانه تویی، تو/ مقصود تویی، کعبه و بتخانه، بهانه

 

از این نویسنده بخوانید:

«مانی» پیامبر ایرانی را بشناسيم

حضرت زهرا (س)، بانوی پاکی ها و نیکی ها

۱۵ فروردین، عید پسحِ یهودیان

در ستايش رواداري ديني

جاودانگی، آرزوی دیرین بشریت

آيا فقط گردن آويز «فروهر» نشانه ايرانيان است؟

سهروردي، شهيد راه معرفت

ایزدیان کیستند؟

درباره دین «سیک هِ»

امام حسین(ع) امام جهانیان

«چهارشنبه سوری» ارج نهادن به راستی و درستی

ريشه هاي تاريخيِ رسمِ «سیزده به در»

درس هاي تاريخ اديان/ دوران سیاهِ «اخن اتون» در مصر

بررسي برخي اشتراكات «اسلام» و آموزه هاي «بودا»

آخرین بازماندگان قوم آریایی

میوه ی تلخ اختلاف

اسطوره (استوره) چیست؟ (بخش اول)

اسطوره (استوره) چیست؟ (بخش دوم)

خط سرخ هابیل

خدای حسین، چگونه خدایی است؟


2 نظر

 1. زهرا گفت:

  0

  0

  متن بسیار خوب واموزنده ای بود امیدوارم بازم از جناب اقای زهره وند مطالبی چاپ بفرما یید با آرزوی توفایقات بیشتر برایشون که مایه سربلندی لارستانند

 2. زهره وند گفت:

  0

  0

  ا زتوجه شما سپاسگزارم امیدوارم که د ر رساندن پیام صلح و آشتی که باطل السحر خشونت و دشمنی و کینه است موفق بشوم البته با یاری شما و همه ی انسان های آشتی جو درود بر شما صلح باشد آمین خداوند این سرزمین را حفظ کند از خشکسالی و دروغ آمین آمین

ارسال نظر

طراحی و توسعه توسط رضوان