میزان رضایت مندی شما از عملکرد شورای چهارم شهر لار چقدر است؟

نتایج

Loading ... Loading ...

انتشار در6 ژوئن 2020 ساعت 4:15 ق.ظ سرویس:مطلب شما 11 دیدگاه 403 بازدید

خانم مدیر! «معماری معاصر» هم بخشی از میراث فرهنگیِ لار است

خانم مدیر! «معماری معاصر» هم بخشی از میراث فرهنگیِ لار است

آفتاب لارستان: مطلب پیش رو با امضای «یکی از مهندسان لار» برای این سایت ارسال شده که در آن به بی توجهی اداره میراث فرهنگی لارستان در ثبت بناهای ارزشمند واجد معماری درخشان معاصر انتقاد شده است.

این نامه انتقادی را با این توضیح بخوانید که حق پاسخگویی اداره میراث فرهنگی در همین سایت محفوظ است.

***

بیانیه اخیر مهندسان در خصوص احتمال تخریب ساختمان بانک ملی «لار نو» (اینجا)، بار دیگر پرسش هایی را درخصوص کارنامه مدیریت میراث فرهنگی لارستان مطرح می کند؛ ۱۵ سال تکیه زدن بر صندلی مدیریت میراث فرهنگی لار آیا زمان کافی ای برای ثبت چند بنای واجد ارزش معماری در اختیار آن مدیریت قرار نداده است؟!

این اتفاق از یکسو بیانگر عدم درک صحیح این مدیریت از اهمیت میراث معماری معاصر است که گویی میراث تاریخی را تنها به بناهای شهر قدیم محدود می داند و از دیدگاه های نو در عرصه حفاظت از پهنه ها و آثار واجد ارزش بی خبر است. این امر موجب گردید در سال های اخیر بسیاری از آثار معماری واجد ارزش شهر جدید، تخریب گردد.

از دیگر سو، کم کاری و یا غفلت این اداره و نپرداختن به اموری که جزئی از صلاحیت های ذاتی این اداره است، این نگرانی را برای میراث دوستان لار بوجود آورده است که متولی امر حفاظت از آثار تاریخی در شهر لار کیست، آیا حفاظت از آثار تاریخی امری ست که به وقت ضرورت و با فشار گروه های مردمی باید انجام شود؟ اگر گروه های مردمی و متخصصین نسبت به تخریب آثار واکنشی نشان ندهند، آیا مدیریت محترم میراث لارستان به غفلت خود ادامه خواهد داد؟

به نظر می رسد انتشار اخبار مربوط به تخریب آثار معماری معاصر، نتیجه خواب غفلت چند ساله مدیریت میراث لارستان بوده و شهروندان می باید به آن عادت کنند. در شرایط عدم ثبت این آثار، منع قانونی نیز برای تخریب آثار مذکور وجود نداشته و تا چند سال آینده اثری نیز از بناهای به یادماندنی شهرجدید باقی نخواهد ماند و این بناها یک به یک تخریب می شوند.

امید است، تغییر نگاه مدیریت این مجموعه به امور حفاظت از آثار، مقدمه ثبت این بناها را فراهم آورده و جلوی تخریب آن ها را بگیرد، اگرچه انتظار چنین تغییر رویه ای خیال خام پختن است و به باور نگارنده اگر بنا بود تغییری صورت گیرد، ۱۵ سال، فرصتی کافی بود تا دست کم، تعدادی از بناهای شهر جدید به ثبت رسد.


11 نظر

 1. ناشناس گفت:

  1

  0

  شما می گویید شهرجدید
  سازه آبی بنام پسکل که نمونه آن در ایران وجود ندارد به ثبت نرساندند و باعث شد که شهرداری روی این بنا ۱۲حلقه چاه دستشویی در حریم این سازه و رودخانه علا الدینی وکرشمه بزند.

 2. ناشناس گفت:

  1

  0

  کدام میراث منطقه لار ثبت ملی یا تعمیر شده که ساختمان بانک ملی تعمیر یا ثبت بشه. کی حامی خانم علویه هست که هیچ کسی حتی بهش نمیتونه انتقاد کنه خدا داند.

 3. ناشناس گفت:

  1

  0

  این مدیریت باید گزارش بدهد که برای ثبت آثار شهر جدید چه کاری کرده است

 4. لاری گفت:

  1

  0

  مدیریت این ارگان در برابر تمام این نقدها و پرسش ها، تنها یک پاسخ دارد : کمبود بودجه و کمبود نیرو !!! شما بپرسید چرا فلان موزه و فلان مسجداز دسترس مردم دور است؟ چرا فلان بنا با خاک یکسان شد؟ چرا فلان آب انبار یا فلان مدرسه تبدیل به نخاله گاه شده است؟…؟؟؟ تنها یک پاسخ خواهید شنید. پاسخی که عدم مسئولیت پذیری و بی توجهی این مرکز به وظایفش را نشان می دهد. این در حالی است که ایشان برای ثبت فعالیت های خودجوش مردم به نام خود در سایت های مختلف همیشه وقت و انرژی زیادی دارند.

 5. ناشناس گفت:

  1

  0

  اداره ای که فقط بلد است بگوید نه! اما هیچ راه حلی ندارد و هیچ کاری هم نمیکند. این مدیر با کارمندان خودش هم مشکل دارد و حرف هیچ کدامشان با هم نمیخواند

 6. ناشناس گفت:

  1

  0

  قطعا ادره های لار خصوص میراث از ضعیف بوذن، عقب ماندگی لار ستان را مضاعف کرده اند.

 7. ناشناس گفت:

  0

  0

  تغییر در مدیریت گام اول برای این نابسامانی است.تا حالا نماینده طرفداری می کرد حالا چه کسی یا کسانی نمی خواهند این تغییر صورت گیرد؟

 8. ناشناس گفت:

  1

  0

  بنظر مسئولین ۱۵ سال کافی نیست. تغییر وتحولی نیاز است که بافت تاریخی شهر از این وضعیت بدر آید.
  برخورد بد اداری با ارباب رجوع
  کرامات ارباب رجوع پس کجا رفته؟

 9. ناشناس گفت:

  1

  0

  از قدیم گفته اند آب هرچند پاک وتمیز باشد اگر در یکجا ماند گنده می شود.
  بنظر می رسد این خانم کار خودش کرده وخسته است چون ادارات و شهرداری و اداره کل رویش حساب باز نمی کنند.
  آقای نماینده آقای فرماندار لطفا یکنفر بیاورید که علاقمند و فنی باشد که بتواند میراث لارستان را سر وسامان بدهد

ارسال نظر

طراحی و توسعه توسط رضوان