میزان رضایت مندی شما از عملکرد شورای چهارم شهر لار چقدر است؟

نتایج

Loading ... Loading ...

انتشار در۱ خرداد ۱۳۹۶ ساعت ۲:۰۹ ب.ظ سرویس:عناوین اصلی بدون دیدگاه 908 بازدید

خانه‌تکانی‌های اساسی در شورای شهرها / جویم و لطیفی کمترین تغییرات داشتند

خبری تحلیلی پیرامون نتایج انتخابات شوراها در لارستان

خانه‌تکانی‌های اساسی در شورای شهرها / جویم و لطیفی کمترین تغییرات داشتند

با قطعی شدن نتایج انتخابات پنجمین دوره شوراهای اسلامی شهر و روستا در لارستان، اکنون می‌توان در مورد وضعیت کرسی‌های این پارلمان محلی در شهرها و روستاها داوری و تحلیل کرد. البته نامزدهای انتخابات همچنان فرصت دارند که اگر شکایت و اعتراضی دارند، به فرمانداری و بخشداری‌ها تقدیم کنند.

ترکیب متفاوت شوراها و نوع انتخاب مردم

همان‌طور که در مورد نتایج شورای اسلامی شهر لار اطلاع‌رسانی شد (در اینجا)، ترکیب اعضا تا حد زیادی تغییر کرده و ۵ نیروی جدید وارد ساختمان پارک کودک خواهند شد. شاید در مورد گرایش سیاسی افراد جدید و پیشینِ راه یافته به شورای شهر لار بتوان تحلیل کرد اما از آنجا که رأی مردم شهرهای کوچک به‌ویژه لار در انتخابات شوراها و تا حدی انتخابات نماینده مجلس سیاسی و جناحی نیست، از آن صرف‌نظر می‌کنیم. تنها می‌توان این را گفت که مردم شهر لار، ضمن حفظ نگاه قومی- محله‌ایِ خود، راهی نسبتاً متفاوت را برای شورای پنجم این شهر ترسیم کرده‌اند و به بیانی دیگر این بار اندکی متفاوت انتخاب کرده‌اند.

در ۷ شهر دیگر لارستان، وضع تا حدی به همین شکل است؛ البته از جهت وضعیت اجتماعی و فرهنگی این شهرها نمی‌توان قضاوت محکمی کرد، چرا که باید در آن فضا مدتی حضور داشت تا به اقتضائات آن و نوع رأی دادن مردم آشنا شد. اما آنچه به روشنی می‌توان دید در همه این ۷ شهر بجز شهر جویم و لطیفی ترکیب اعضا تغییر اساسی کرده است.

حضور معنادار زنان لارستان…

اولین موضوع مهم، حضور چهار بانو در میان برگزیدگان شورا در ۴ شهر لار، اوز و بنارویه و بیرم است که نشان دهنده اقبال عمومی به حضور زنان فرهیخته و نقش‌آفرینی آنان در امور اجتماعی شهرها و از سوی دیگر پافشاری بانوان جامعه برای مشارکت بیشتر در نظارت و مدیریت شهری و پیگیری مطالبات این قشر جامعه است. البته در این میان کسب بالاترین آرای مردمی در شهرهای اوز و بنارویه توسط دو بانو جالب توجه و شایان تأمل است.

خانه‌تکانی‌های اساسی

اگر در نتایج نهایی انتخابات شورا در شهر عمادده (با سابقه ۶ ساله‌ی شهرداری) دقت کنیم، هیچ کدام از اعضای پیشین این شورا را نمی‌یابیم و همه ۵ عضو دوره پنجم، از افراد جدید هستند؛ تنها رییس کنونی شورای اسلامی شهر عمادده در جایگاه ششم و به عنوان عضو علی البدل قرار گرفته است. در میان نامزدهای این دوره اما ۲ نفر از اعضای کنونی به چشم می‌خوردند.

در شهر حدودا ۷ هزار نفری خور هم وضعیت تا حدی مشابه عمادده است؛ با این تفاوت که نفر آخر لیستِ اعضای منتخب اصلی، باقی مانده از شورای فعلی این شهر است. در این شهر کوچک ظاهرا مدیریت شهری و روند کار شورای اسلامی چندان مناسب نبوده است؛ چه اینکه در همین سایت و برخی دیگر از رسانه‌های شهرستان، گاه و بیگاه مطالب انتقادی و نامه‌های اعتراض‌آمیزی در مورد مسائل مختلف اجتماعی شهر خور منتشر شده است. این نکته را هم بد نیست بدانیم که همه ۵ عضو دوره چهارم برای دوره جدید شورای این شهر کاندید شده بودند.

شهر بنارویه هم یک خانه‌تکانی اساسی را در شورای پنجم خود می‌بیند! در این شورای ۵ نفره تنها یک نفر از دوره کنونی باقی خواهد ماند و ۴ نیروی جدید که نخستینِ آنان هم یک بانوست، کارهای نظارتی و قانون‌گذاری را در این شهر حدودا یازده هزار نفری بر عهده خواهند گرفت. در بنارویه اما فقط یک عضو دوره فعلی برای دوره جدید اعلام نامزدی کرده بود.

دو شهر خاص!

در شهر بیرم وضعیت اندکی متفاوت است، و سه فرد جدید به شورای اسلامی این شهر در دوره پنجم وارد می‌شوند؛ در میان این سه نفر البته حضور یک بانوی فرهیخته با مدرک دکتری، قابل تحسین و تأمل است. در این شهر، که البته گاهی اوقات گلایه‌هایی جدی نسبت به مرکز شهرستان و مسئولان آن دارند، ۴ نفر از اعضای کنونی خود را به میدان سنجش آرای عمومی آوردند.

در شهر اوز با بیشترین سابقه شهرداری و جمعیت نسبتا بالا، ترکیب شورای پنجم در نوع خود جالب است. نخست اینکه با توجه به اصلاحیه قانون شوراهای اسلامی، تعداد اعضای شورای این شهر از ۷ به ۵ نفر کاهش یافته و شانس نیروهای فعلی کمتر شده بود. با اینکه بیشتر اعضای دوره چهارم در صحنه انتخابات حضور داشتند، اما دو نامزد نخستِ برگزیده از افراد جدید هستند. حضور ۷ بانو در میان نامزدها، در نوع خود بی‌نظیر بود و همین هم سبب انتخاب یک زن به عنوان سرلیست برگزیدگان دوره پنجم در شهر اوز شد.

حفظ وضع موجود یا مدیریت موفق؟

در شهر لطیفی که به نظر می‌رسد وضعیت مدیریت شهری و کارهای انجام شده اندکی بهتر از شهرهای مشابه بوده، دو عضو جدید وارد شورای پنجم خواهند شد. در این شهر ۴ عضو کنونی شورا، وارد کارزار انتخاباتی شدند و از این میان ۳ نفر به دوره جدید راه یافتند. هرچند که نخستین منتخب لطیفی، فردی جدید است.

اما شهر جویم در میان ۸ شهر لارستان، با کمترین تغییرات در شورای شهر مواجه شده است. البته در این شهر باستانی، همه اعضای دوره چهارم نامزد حضور در دوره جدید شده بودند که ۴ نفر از آنان با آرای بالایی مجددا انتخاب شدند و دیگری نیز به عنوان علی البدل انتخاب شده است. در جویم نیز به نظر می‌رسد مدیریت شهری به‌ویژه در شهرداری با کمترین انتقادات روبرو بوده است.

***

وضعیت اعضای جدید شوراها در روستاهای لارستان هنوز به‌طور کامل منتشر نشده است. هرچند در اکثر روستاها انتخاب مردم بر اساس شرایط قومی قبیله‌ای است، اما از آنجا که عصاره شوراهای اسلامی روستاها در هر بخش، اعضای شورای ۶ بخش را تعیین خواهد کرد و سپس از میان شوراهای بخش‌ها، اعضایی به شورای اسلامی شهرستان راه می‌یابند، شناخت این برگزیدگان هم اهمیت خواهد داشت…


ارسال نظر

طراحی و توسعه توسط رضوان