میزان رضایت مندی شما از عملکرد شورای چهارم شهر لار چقدر است؟

نتایج

Loading ... Loading ...

انتشار در8 آگوست 2014 ساعت 7:36 ب.ظ سرویس:یادداشت 7 دیدگاه 2,370 بازدید

«خبر» بدون «عكس» تاثير كافي ندارد

 «خبر» بدون «عكس» تاثير كافي ندارد

bamdadحسين بامداد: امروزه با توسعه صنعت رسانه و فراگیر شدن نشریات و رسانه های محلی  نیاز به افراد كارآزموده و متخصص در این عرصه بیش از پیش احساس می‌شود.

در واقع رسانه‌ها به عنوان اولین و بُرنده‌ترین سلاح در عرصه جنگ نرم نیاز به سربازانی کارآزموده دارند تا بتوانند با اشراف کامل به حوزه کاری خود به خوبی از عهده این مسئولیت خطیر برآيند.

در این میان نقش آموزش افراد و یادگیری و مطالعه در هر حوزه ای از رسانه بسیار حائز اهمیت است.

یکی از این حوزه‌ها «عکاسی خبری» است که در چند سال اخیر حداقل به لحاظ كمّي رشد زيادي در نشریات و رسانه های محلی علي الخصوص در لارستان داشته و به عنوان یک رشته مجزا در عرصه رسانه مورد توجه قرار گرفته است. اما متأسفانه افرادی که در این چند سال و خصوصاً در شهرستان‌ها وارد این عرصه شده‌اند بدون هیچ شناختی از هنر عکاسی و فقط به صرف علاقه و تنها با خرید یک دوربین معمولی عکاسی، خود را عکاس خبری دانسته و نشریات محلی هم فقط به دليل صرفه جويي در هزينه هاي مالي مبادرت به چاپ عکس‌های این افراد می‌کنند که این امر به مرور موجب روزمرگی و  تقويت احساس عدم نیاز به آموزش در عکاسان شده است. موضوعي كه در دراز مدت باعث افت شدید کیفیت عکس‌ها در رسانه‌ها می‌شود.

در حالی که در دنیای امروز عکاسی خبری به یک علم و هنر بدیع تبدیل شده و یک عکاس برای رسیدن به یک عکس خبری یا گزارش تصویری جذاب و تأثیر گذار باید علاوه بر داشتن آگاهی در زمینه‌های مختلف از جمله نگاه متفاوت به سوژه، داشتن شم خبری همانند یک خبرنگار زبده، ایجاد یک رابطه خوب با سوژه مورد نظر (حال می‌خواهد عالی‌ترین مقام یک کشور باشد و یا کارگری معمولی)، داشتن پیش زمینه ای در رابطه با سوژه مورد نظر و غیره، با نوع عملکرد دوربین خود آشنا باشد تا بتواند در موقعیت‌های خاص نوری و مکانی بهترین عملکرد را داشته باشد.

از طرفي با کمال تأسف برخی مدیران رسانه و روابط عمومی ادارات خصوصا در شهرستان لارستان تفاوت خاصي را بین یک عکس بسیار معمولی که با موبایلی بی کیفیت گرفته شده و یک عکس حرفه ای قائل نمی‌شوند. این امر ضمن ايجاد دلسردی عکاسان خبری در لارستان باعث افت كيفيت رسانه ها و موفقيت كمتر روابط عمومي ها مي شود.

خبرنگاران هم پذيرفته اند که خبرآنها هرقدر هم خوب تهيه شود بدون عكس ناقص است. این را مدیران ما هم می‌دانند. می‌دانند اگر عکسی از آن‌ها در رسانه‌ها نباشد، ناشناخته می‌مانند.

از طرفي اما بعضي عکاسان خبري معتقدند هنوز جامعه و مسئولان اين قشر را خبرنگار محسوب نمي كنند. فقدان صنف و یا تشکیلاتی برای ساماندهی عکاسان خبری و همچنین كمبود دوره های آموزشی؛ از طرفی عدم دعوت از عکاسان مطرح کشور برای به روز شدن عکاسان شهرستان مزید بر علت شده تا گاهي افرادی بدون داشتن آگاهی از مشقت و سختی‌های این کار و همچنین آشنا نبودن به روش‌ها و تکنیک‌های خاص این شغل وارد این عرصه شده و علاوه بر پایین آوردن سطح کیفی رسانه مورد نظر، بعد از مدتی با سرخوردگی این کار را ترک کنند.

امید است با راه اندازی و تشکیل  نهادهایی همچون خانه مطبوعات، انجمن های صنفی مطبوعات،  تشکیل کلاس‌ها و دوره های ‌آموزشی برای عکاسان شاهد ارتقاي سطح کمی و کیفی عکاسی خبری در لارستان باشیم.

پس در پايان روز خبرنگار را به تك تك خبرنگاران پرتلاش و عكاسان خبري تبريك مي گويم.


7 نظر

 1. حبيب آسوده گفت:

  0

  0

  درود بر حسين مطلب بسيار خوبي بود

 2. علیرضا گفت:

  0

  0

  احسنت حسین جان

 3. عبدالرضامفتوحي گفت:

  0

  0

  درود بر شما حسين عزيز
  كاشكي چن تا عكس خوب هم از ما ميگرفتي كه وقتي نوشتن مفتوحي هم شعر خواند عكسش را هم ببينيم. آخه اين اواخر من خيلي خود شيفته شدم
  موفق باشي

 4. کیوان فتحی گفت:

  0

  0

  عالی بود

 5. حسین بامداد گفت:

  0

  0

  چشم آقای خود شیفته 🙂

 6. 0

  0

  عکاسی به مثابه رسانه
  درود برحسین عزیز

 7. ز.م گفت:

  0

  0

  آقای بامداد شما که دم از عکاسی میزنی و روابط عمومی رو زیر سوال میبری!! شمارو روابط عمومی شورای شهر کردن ولی خبری از کارات نیست تا جایی که امار داریم اصلا اونجا پیدات نیست نکنه بیرونت کردن

ارسال نظر

طراحی و توسعه توسط رضوان