میزان رضایت مندی شما از عملکرد شورای چهارم شهر لار چقدر است؟

نتایج

Loading ... Loading ...

انتشار در1 می 2014 ساعت 9:08 ق.ظ سرویس:آفتاب, برگزیده ها 9 دیدگاه 6,412 بازدید

خنكي باغ، گرمي نان، قرمزي هندوانه و كمي شعر

گزارش اين هفته انجمن شعر آفتاب

خنكي باغ، گرمي نان، قرمزي هندوانه و كمي شعر

سه شنبه اين هفته يعني ۹ ارديبهشت ۹۳ مكان انجمن به پيشنهاد «عبدالعلي اخضري» در حياط خانه اش برگزار شد. خانه اي ساده اما بسيار باصفا. حوضي وسط آن و انبوهي از گل ها و درختاني كه زيلو و تخت محل برگزاري انجمن را احاطه كرده است. بوي گل هاي باغ خانه اخضري از كوچه خاكي آنها به مشام مي رسد و هركدام از اعضاي انجمن كه وارد خانه مي شود چشمانش از تعجب ديدن اين همه زيبايي گِرد مي شود.

گزارش نويس كه درِ خانه را مي زند بجاي ميزبان، «مفتوحي» در را باز مي كند تا به اين شكل، تئوري توطئه ي «همه چيز زير سر مفتوحي است!» درست از آب درآيد!

كم كم به تعداد اعضاي انجمن اضافه مي شود و تا رسمي شدن جلسه تمام مشكلات ايران و جهان در گفت و گوهاي پراكنده حاضران، حل مي شود!

باز هم ميراث فرهنگي و اين بار در شعر

ساعت به ۸/۵ شب كه رسيد مريم جدلي با حافظ خواني خود به جلسه رسميت داد. پس از آن خليل روئينا از اخضري بابت تقبل ميزباني اين جلسه تشكر كرد و به مهمانان تازه اين جلسه كه همسر، دختر و عروس اكبر زائري بودند خير مقدم گفت. روئينا پس از آن بي هيچ توضيح اضافه اي و حتي بدون قرائت شعري از همان سايت معروف «غزلسرا»! از پدرش خواست شعرخواني كند.

P1050591

جعفر روئينا پس از يك عالمه عشوه و كرشمه ي مخصوص خود كه بخوانم يا نخوانم بالاخره توليد ارزشمندش در ذم تورم و سبد كالا و قيمت بنزين و غيره را قرائت كرد. و مگر كسي جرأت داشت درباره شعرش چيزي بگويد؟! (براي يافتن پاسخ اين پرسش به گزارش هفته پيش رجوع شود).

اكبر زائري شاعر بعدي بود كه در حضور دختر خود كه شاغل در ميراث فرهنگي است، با شعرش پنبه ميراث فرهنگي را زد. مفتوحي گفت: شعرتان هيچ مشكل وزني ندارد الا مصرع دوم بيت دوم، بيت سوم، بيت پنجم و همينطور ادامه داد! منشي گفت: شعري با زباني پاكيزه و رعايت حداقل استاندارهاي شعر كلاسيك بود.

كي به كيست؟! شاعر هر شعري شاملوست!

سپس فاطمه وحيديان شعري از حامد عسكري خواند. همان غزلسراي معروفي كه سال گذشته نيز برنده شعر فجر شده بود. خليل روئينا در توصيف اشعار عسكري گفت: يكي از بهترين شاعران سهل و ممتنع گوي حال حاضر است و صميميت، سادگي و مخاطب پسندي از ديگر شاخصه هاي شعرش است. يكي در اين بين پيشنهاد داد اگر كسي گذرش به نمايشگاه كتاب تهران افتاد حتما مجموعه شعر همين عسكري، طريقي، فرجي، عبدالملكيان و غيره را براي ديگر اعضاي انجمن هم خريداري كند.

P1050615

بعد از آن نوبت به منيره جهان بين رسيد تا به قول خودش شعري را كه وحيديان برايش ارسال كرده بخواند و تاكيد موكد كرد اين شعر مال شاملوست. جهان بين شعر را كه با همان حال و هواي خاص خود خواند! صداي همه درآمد. قناعت پور گفت زبان اين شعر شاملويي نبود. منشي گفت بابا اين كه خيلي رمانتيك بود؛ يك هفته زور زده ايد و حالا شعري خوانديد كه نمي دانيد شاعرش كيست؛ واقعا كه!

مفتوحي كه مواضعش براي هيچكس معلوم نيست گفت: ناراحت نشيد؛ منشي مثل بازيكنان عربستاني دارد جنگ رواني ايجاد مي كند تا خوراك براي گزارشش تهيه شود.

ماله كشي منتقد با گفتن يك «البته»!

سپس نوبت به سيد علي هاشميان رسيد تا شعرش را بخواند. او قبل از قرائت شعر از منتقدان انجمن خواست حسابي نقد كنند. قناعت پور گفت: شعر شما به لحاظ لحن به شدت متاثر از شاملوست اما از ديگر تكنيك هاي شعر شاملويي در اشعار شما خبري نيست. او اضافه كرد: شاملو از مسير زبان كه برگرفته از زبان قرن چهارم و كتاب مقدس است شروع مي كند تا به لحني خاص در اشعارش برسد اما شاعران ما و از جمله آقاي هاشميان مهندسي معكوس مي كنند و از زبان شاملو فقط واژه هاي سنگين و پرطمطراق را احضار مي كنند. قناعت پور با اين جمله كار را تمام كرد: در مجموع اشعار شما حالت انشا نويسي دارد و با اين جمله كه «البته انشاي انساني فرهيخته!» به ماله كشي جملات قبلي خود پرداخت!

منشي گفت: احساس مي كنم شما بين كلي گويي و جزئي گويي مردديد. او همچنين از استفاده زياد كلماتي با بار محتوايي خاص مثل غارت، راه زن، سكوت، شب و غيره انتقاد كرد. هاشميان پس از آن جملاتي گفت كه فكر مي كنم ترجمه آن اينگونه مي شد: «بعدا به حساب هر دوي شما مي رسم!».

مفتوحي خطاب به دو نفر از خانم ها كه نمي دانم چه مي گفتند ولي به احتمال نه قريب كه خودِ يقين، غيبت بود گفت: لطفا جزئي نگري نكنيد و گوش كنيد كه منشي جواب داد: مگر زنِ كلي نگر هم داريم؟! با اين حرف جلسه رفت كه به جنجال و حاشيه كشيده شود كه دو ظرف حلواي ناخوانده، منشي را از مهلكه نجات داد!

اين حلواي نذري كه خانواده مرحوم حسين قاسمي تهيه كرده بودند توسط خانم شريفي كه از آشنايان آنهاست وارد شد. مفتوحي دليل اين كار را اهداي جلسه قبل انجمن به روح مرحوم قاسمي عنوان كرد و همين جا اين جلسه را به مرحومان پدر، مادر و برادر عبدالعلي اخضري تقديم كرد. پشت بند آن نيز قرائت فاتحه حاضران براي اين مرحومان بود تا به اين شكل حال و هواي انجمن كاملا عوض شود.

همه شاعران حتي در غزلهاي عاشقانه اقتدارگرا هستند!

پس از آن عبدالعلي اخضري دو شعر كوتاه خواند و بلافاصله رفت تا مقدمات شام كه «نان رگاگ» بود را فراهم كند. سپس نوبت به امين كريمي رسيد تا شعري بخواند كه به گفته خودش به سفارش سيد علي هاشميان بوده. پس از قرائت غزل، قناعت پور گفت: از آقاي هاشميان تشكر مي كنيم كه سفارش چنين شعر زيبايي را به شما دادند. هاشميان گفت: اشتباه برداشت نشود؛ پيشنهاد هفته پيش من به دوستان شاعر اين بود كه از كنار پديده ها و اشياي پيش روي خود به راحتي نگذرند. او افزود: همچنين سعي كنيم در شعر خود، گفت و گو مندي داشته باشيم و فقط از «من» نگوييم. چند نفر شما مخاطبان خود را در اشعارتان مشاركت مي دهيد؟ من البته مي بينم كه آقاي روئينا هرچند شعر ايدئولوژيك مي گويد اما تمام اشيا از جمله شمشير و مشك و اشك را به شعرش مي آورد و از آنها مي خواهد حرف بزنند. هاشميان در پايان گفت: اقتدارگرايي در شعر هم، بد است و خيلي از شاعران ما حتي در اشعار عاشقانه نيز اقتدارگرايه برخورد مي كنند.

P1050625

منشي در جواب هاشميان گفت: البته صرف حضور اشيا و پديده هاي مختلف در اثر و حرف زدن آنها، شعر را چند صدا و متكثر نمي كند و شايد پسِ پشت اين حرف ها همچنان نگاه به اصطلاح هژمونيك مولف حرف آخر را بزند.

شبي كه با نان گرم و هندوانه قرمز كامل شد

پس از آن ابراهيم خوشه چرخ  يك كار كلاسيك و يك كار آزاد خواند. منشي گفت: تك تك بندهاي شعر شما عالي هستند و معمولا يك كشف در آنها ديده مي شود اما در كليت نمي توان شعر شما را عالي دانست؛ چراكه بايد تمام قطعات در ارتباطي انداموار و ماهوي به هم متصل شوند نه اينكه براي تحكيم محتوا و شيرفهم كردم مخاطب هي مفاهيي را تكرار كنيم.

P1050660

خليل روئينا اما آخرين شاعري بود كه وقت كرد شعر بخواند. او طبق معمول چند رباعي خواند و باز هم طبق معمول مورد پسند حاضران واقع شد. پس از آن هرچند تعدادي از شاعران شعر خود را نخوانده بودند اما گويي سخن نان رگاگ و سبزي تازه و هندوانه قرمز، خوش تر از هر شعري بود. نان هاي گرمي كه به همت و مديريتِ (نه از نوع بحران) مفتوحي از توليد تا مصرفش فقط چند ثانيه طول مي كشيد! ساعت به ۱۱ شب نزديك شد كه گزارش نويس از جمع خداحافظي كرد و احتمالا حرف هاي اصلي و گفته نشده و كارهاي غيرقابل درج مفتوحي در سايت هاي مودب ادبي! تازه شروع شده بود.

P1050638P1050639 P1050647 P1050630 P1050592


9 نظر

 1. مهران مدیری! گفت:

  0

  0

  به به ! عجب انجمنی بیده! خدا عاقبت شعر فارسی را ختم به خیرکنه!!

 2. دهقانی گفت:

  0

  0

  چه مبارک سحری بودوچه فرخنده شبی
  گرمی نان رگاگ کارمراآخرساخت!!!

 3. شهر سوخته گفت:

  0

  0

  واو جایمان خالی

 4. لاری گفت:

  0

  0

  مطالب شما هر هفته می خوانم ولی امان از یک شعر لاری. کم کم از اقای مفتوحی هم قطع امید کرده ایم ودیگر پیشرفته شده وشعر های لاریش به ته دیگ برخورد کرده هی شگم با ایدیا مگرد حرف اگوش ناکن دلمو خشن یک شاعر بومی موان از آقای منشی وآقای رویئنا می خواهیم که آقا عبدالرضا را منع کنند که شعر فارسی بخواند اگر زبان لاری را دوست دارید
  ———-
  مديريت: يك شعر لاري جديد را آقاي مفتوحي برايمان ارسال كرده كه به زودي درج مي شود. حتما نظر شما را جلب مي كند.

 5. ناشناس گفت:

  0

  0

  گذشته ازاینکه گزارشتون با چاشنی طنز همراه هست و این خیلی هم خوبه اما بنده احساس میکنم که در بعضی جاها طنز هاتون یه کمی لوسه که البته خود شما مطمئنا متوجه نمیشید . فقط تصور کنید گذرتون میوفته به یه سایت ناشناس ، با یه انجمن ناشناس مواجه میشید و این چیزارو میخونید .

  • آفتابي گفت:

   0

   0

   مطمئن باشيد اگه گزارش هاي انجمن اين لحن طنز را نداشته باشند هيچ كس آنها را نمي خواند. ما كه مشتاقانه منتظريم گزارش هاي هفتگي را از آفتاب بخوانيم.

 6. لاری گفت:

  0

  0

  متشکرم جناب منشی شما گل اسش ولی از آقا عبدالرضا که خیلی دوس شدرم ناراحت اسم که وقته جاده آسفالت اچش خو ابینه ( شعر فارسی) دوگازه اچو . بابام واگرد به همین شعر لاری خومو. تو با شعر لاری جو او اسش. اتذکر جدی بگیر عبدالرضا والا انجمن آفتاب به مهتاب تبدیل می شود

 7. 0

  0

  سلام از حضورآقای گرامی در این جمع سخنی به میان نیامده ایشان مث اینکه از قلم خبرنگار افتاه اند
  —————-
  مديريت: عدم ذكر اظهارات ارزشمند جناب آقاي گرامي به درخواست خودشان بود و نخواستند چيزي از او و گفته هايشان درج كنيم.

 8. ناشناس گفت:

  0

  0

  سایت آفتاب هم شده مسخره بازی ، عکسهاش هم خیلی با کیفیت هست . به به به به به

ارسال نظر

طراحی و توسعه توسط رضوان