میزان رضایت مندی شما از عملکرد شورای چهارم شهر لار چقدر است؟

نتایج

Loading ... Loading ...

انتشار در۲۱ تیر ۱۳۹۷ ساعت ۶:۵۰ ق.ظ سرویس:عناوین اصلی 4 دیدگاه 803 بازدید

این جا مرکز آموزش امام جعفر صادق(ع) است، سرای صِدق و مِهر

این جا مرکز آموزش امام جعفر صادق(ع) است، سرای صِدق و مِهر

گزارش آئین مرکز آموزش امام جعفر صادق(ع) لار            

محبوبه وحیدیان*: این جا مرکز آموزش امام جعفر صادق (ع) لار است. مکانی باصفا، ساده، صمیمی و خودمانی به دور از زرق و برق های روزمره که امروزه انسان ها سخت به آن گرفتاریم. از در که پا به حیاط می گذاریم اولین چیزی که جلب توجه می کند سادگی این محیط آموزشی است.

به اتفاق خانم جهاندیده عضو شورای شهر و خانم جهان بین به این مرکز وارد می شویم. چند نفر از اعضای مرکز به استقبال می آیند که یکی از آنها طبق معمول آشناست. حاج محمد زارع، مرد خستگی ناپذیر این مراسم هاست. با رویی گشاده به استقبال می آید. بعد از سلام و احوالپرسی وارد سالن می شویم.
دانش آموزانی را می بینیم که از تمام نقاط لارستان به اینجا آمده اند. سادگی و صمیمیت از پشت نگاهشان پیداست. این ها همان هایی هستند که سال ها بعد در روستای خودشان به عمران و آبادی مشغول می شوند در کسوت های مختلف.

این دانش آموزان هر ساله از تمام نقاط دور و نزدیک لارستان انتخاب می شوند تا بتوانند دورة یک ماهة تابستان را در این مرکز سپری کنند. دانش آموزان نخبة این مرکز به مدت یک ماه تحت تعلیم آموزش های مختلف دینی، فرهنگی، ورزشی، تفریحی و… قرار می گیرند تا بتوانند روزی آینده سازان ایران اسلامی باشند و چه بسا دانش آموزانی که سال ها پیش در فعالیت های این مرکز شرکت کرده اند و هم اکنون در پست ها و مسئولیت های مختلف در روستای خودشان مشغول خدمتگزاری به مردم هستند. بعضی از آنان معلم، عضو شورای روستا، مسئول، کاسب و… هستند و چه لذت بزرگی دارد دیدن دانش آموزان دیروز و آینده سازان امروز در دورترین و محروم ترین نقطة لارستان.
در سالن شخصیت ها و چهره های مختلفی حضور دارند که هر کدام از آنها صمیمی و بی آلایش در کنار این دانش آموزان نشسته اند. آیت الله نسابه که علیرغم کسالت خود اما باشور و اشتیاق در مراسم حاضر بود، رییس محترم حوزه علمیه لار به همراه معاونین و جمعی از اساتید و طلاب حوزه، بیت شریف حضرت آیت اللهی(ره)، رییس کمیته امداد امام خمینی لارستان، رییس آموزش و پرورش لارستان، شهردار محترم به همراه جمعی از اعضای شورای شهر، خیرین و نیک اندیشان به همراه معتمدین از مهمانان حاضر در این جلسه هستند.
در ابتدای مراسم بعد از تلاوت دلنشین قرآن توسط یکی از دانش آموزان همین مرکز نوبت به سخنرانی کوتاه حاج محمد زارع می رسد. وی ضمن خوش آمدگویی به همة مهمانان، خلاصه ای از چگونگی پایه گذاری و تعداد دانش آموزان و نحوة آموزش به دانش آموزان را بیان می دارند. برنامة بعدی پخش کلیپ از فعالیت های مختلف این محیط آموزشی می باشد. در پایان هم بنا به رسم دیرینة این مرکز با پلو و قیمة لاری از مهمانان پذیرایی می شود.
***

برای آشنایی هر چه بیشتر مردم به معرفی کوتاه این مرکز می پردازیم:
مرکز آموزش امام جعفر صادق (ع) لار، نهادی مردمی است که در شهر قدیم، بلوار سید عبدالحسین لاری واقع شده است و ۳۶ سال پیش توسط شهید گرانقدر نجفعلی مفید تأسیس شده است. در ابتدای تأسیس، حضرت آیت الله سید عبدالعلی آیت اللهی(ره) متولی این مرکز آموزشی بود و در حال حاضر نیز متولی این مرکز جناب آقای حاج محمد زارع از فرهنگیان بازنشسته می باشند که به بهترین نحو ممکن این محیط آموزشی را در طی این چند سال اداره می نمایند.
این مرکز هر ساله ۵۱ دانش آموز را از نقاط دور و نزدیک روستایی لارستان تحت پوشش آموزش های مختلف دینی، اجتماعی، فرهنگی، ورزشی و تفریحی قرار می دهد. دانش آموزان در طول حضور یک ماهة خود از برنامه های مختلف ورزشی و تفریحی استفاده می کنند و از مکان های مختلف تاریخی، مذهبی، فرهنگی و… بازدید می نمایند.

از یاری گران همیشگی این مرکز حوزة علمیة امام علی ابن ابی طالب(ع) لار، نمایندة محترم، خیرین و دوستان شهید نجفعلی مفید می باشند که بی هیچ چشمداشتی هر ساله همراه همیشگی این مکان آموزشی هستند.
آری…  زندگی همین کارهایی است که می توان در زمان حیات انجام داد که تا سال ها بعد از وفات همچنان آثار خیر آن به آیندگان برسد. آدم ها به این دنیا می آیند و می روند و این نام نیک آنان است که تا ابد بر تارک زمان خواهد درخشید و به قول شاعر: نام نیکو گر بماند ز آدمی/ به کزو ماند سرای زرنگار.

در ادامه می توانید تعدادی از عکس های مراسم امسال را با دوربین مهدی محمدی ببینید:


4 نظر

 1. ناشناس گفت:

  0

  0

  کسب مقام اول کشوری توسط گروه سرود مصباح المهدی لارستان به همه همشهریان تبریک عرض میکنیم …مسوولین کمی این جوانان پر افتخار را دریابید …..

  • لاری گفت:

   0

   0

   تبریک عرض می کنم. موفق باشید. فقط هر وقت خبر موفقیت گروه سرود مصباح الهدی رو می شنوم و یا می خونم هرگز بیان نمیشه بین چند تا گروه یا شهر مقام میاره. اصلا بیان نمیشه چقدر استقبال میشه که معمولا لار مقام میاره.
   اگه بین مثلا سی چهل تا گروه هست افتخار بزرگی هست ولی اگه بین سه یا چهار شهر یا گروه باشه حرفی جداست

 2. دلسوز گفت:

  0

  0

  این مرکز واقعاً جای خوب و مفیدی هست و برای بچه های مناطق محروم زحمت میکشن…
  اما وقتی می بینیم بعضی افراد توی این مجلس حضور دارن، افرادی که هیچ نسبت فکری و معنوی و سیاسی با آقای گپ ندارن، انسان شرم میکنه! از مدیران این مرکز بعیده که[…]

 3. ناشناس گفت:

  0

  0

  خدا قوت به حاج محمد زارع و متولیان مرکز

ارسال نظر

طراحی و توسعه توسط رضوان