میزان رضایت مندی شما از عملکرد شورای چهارم شهر لار چقدر است؟

نتایج

Loading ... Loading ...

انتشار در۲۴ مهر ۱۳۹۷ ساعت ۶:۴۲ ق.ظ سرویس:عناوین اصلی یک دیدگاه 855 بازدید

داوطلبان مامایی و پرستاری دانشگاه آزاد لارستان در برزخ ادامه یا توقف تحصیل/ مهدی زاده: ضمن عذرخواهی تلاش می کنیم حق هیچ داوطلبی ضایع نشود

داوطلبان مامایی و پرستاری دانشگاه آزاد لارستان در برزخ ادامه یا توقف تحصیل/ مهدی زاده: ضمن عذرخواهی تلاش می کنیم حق هیچ داوطلبی ضایع نشود

تصویر پیامک فراخوان نام نویسی

آفتاب لارستان: همه چیز با این پیامک آغاز شد: «داوطلب گرامی ذخیره رشته مامایی و پرستاری به اطلاع می رساند پس از بررسی فرم ۱۵ که توسط شما تکمیل شده است شما دارای شرایط لازم برای ثبت نام شناخته شده اید. لازم است در روزهای ۱۵ و ۱۶ مهرماه به دانشگاه آزاد اسلامی لارستان جهت ثبت نام مراجعه نمایید. ضمنا هیچ گونه درخواست انتقالی یا مهمانی در آینده قابل قبول نیست.»

حالا داوطلبانی که در لیست ذخیره دو رشته پرطرفدار مامایی و پرستاری دانشگاه آزاد لارستان بودند با دریافت این پیامک خود را دانشجوی این دانشگاه تلقی کردند؛ چه آنها که در دانشگاه دیگری قبول نشده و باید یک سال دیگر درس می خواندند، چه آنها که در دانشگاه های دیگر تحصیل می کردند و ترجیح دادند از آن انصراف دهند و به لار بیایند.

پذیرش اولیه بسیار بیشتر از ظرفیت دانشگاه ها بوده است

به گفته تعدادی از دانشجویان، تعداد آنها که پس از دریافت پیامک به این دانشگاه آمدند بیش از ۲۰۰ نفر است و تعدادی از آنها حتی مبلغ شهریه را پرداخت، انتخاب رشته را انجام، کلید خوابگاه را دریافت و حتی چندین روز در کلاس های دانشگاه نیز حاضر شده اند که نهایتا به آنها اعلام می شود امکان ادامه تحصیل برایتان ممکن نیست!

همین خبر کوتاه باعث شده تا اغلب دانشجویان مذکور به اتفاق خانواده های خود طی روزهای گذشته در دانشگاه آزاد اسلامی لارستان و البته دیگر دانشگاه های آزادِ واجد رشته های پزشکی و پیراپزشکی در کشور ضمن اعتراض به این تصمیم، درخواست ادامه تحصیل داشته باشند. موضوعی که در برخی شبکه های اجتماعی نیز بازتاب زیادی داشته است.

طهرانچی: سعی می کنیم ظرفیت دانشگاه ها را در سال های آتی افزایش دهیم

فرم انتخاب رشته که برای تعدادی از داوطلبان صادر شده است

مسئولان دانشگاه آزاد اسلامی کشور نیز طی این روزها توضیحاتی را در رسانه های مختلف منتشر کرده اند که حداقل تا کنون نتوانسته افراد معترض را راضی کند.

برای نمونه طهرانچی، رئیس دانشگاه آزاد کشور، طی اطلاعیه ای در این باره نوشته است:

در این چند روز و در فرآیند اعلام نتایج آزمون کنکور ۹۷ رشته­ های علوم پزشکی ناهماهنگی­ ها و اختلالات و به تبع آن ابهاماتی پیش آمد در این اختلالات متأسفانه ظرفیت­ های اعلام­ شده از سوی مرکز سنجش و پذیرش دانشگاه بسیار بیشتر از ظرفیت­ های موجود دانشگاه بوده و همین امر باعث شد موجی از امید و تقاضا و انتظار همراه با ابهام در بین داوطلبان عزیز و خانواده­ های مکرم آنها به وجود آید.

این در حالی است که ظرفیت رشته­ های پزشکی در دانشگاه آزاد اسلامی محدود بوده و تابعی از امکانات موجود در دانشگاه اعم از آزمایشگاه، بیمارستان و کلاس ­های تخصصی حسب ارزیابی­ های دقیق کارشناسی و اعلام ظرفیت مجاز توسط وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی است.

وی در ادامه البته آب پاکی را روی دست این دانشجویان می ریزد و می نویسد:

در اینجا لازم می­ دانم ضمن دلجویی از داوطلبان رشته­ های پزشکی و خانواده­ های بزرگوار آنها که به هر علت شاید نتوانیم میزبان آنها در دانشگاه آزاد اسلامی باشیم، عذرخواهی نموده و امیدواریم سال آتی با توسعه رشته­ های پزشکی و پیراپزشکی که یکی از سیاست­های هیأت مؤسس و امنای دانشگاه است بتوانیم با همکاری وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی پذیرای تعداد بیشتری از پذیرفته ­شدگان این رشته­ ها باشیم.

مهدی زاده: عذرخواهی می کنیم

در واحد لارستان هم دانشجویان معترض همین موارد را مطرح می کنند و هر یک از مشکلاتی که طی این چند روز برایش ایجاد شده می گوید. یکی از اینکه از خدمت سربازی آمده و حالا چطور به پادگان برگردد؟ دیگری از اینکه در دانشگاهی دیگر تحصیل کرده و انصراف داده و طبق قانون مجددا نمی تواند تحصیل خود را از سر بگیرد و تعدادی نیز به ضربه شدید روحی و انجام هزینه های متعدد طی این روزها اشاره می کنند.

همگی آنها نیز یکصدا درخواست نام نویسی دارند و اینکه اگر ظرفیت محدود است حداقل در ترم های بهمن و مهرماه سال بعد بتوانند تحصیل خود را آغاز کنند.

تمام این موارد را در ادامه با دکترم مهدی زاده رئیس دانشگاه آزاد لارستان بازگو می کنیم و از همان ابتدا از تک تک این افراد عذرخواهی می کند و می گوید: این تقاضای زیاد و البته نیاز منطقه به رشته های پزشکی و پیراپزشکی باعث می شود تا تلاش کنیم در سال های آتی تعداد این رشته ها در دانشگاه آزاد لارستان را افزایش دهیم.

وی همچنین در پاسخ به این پرسش که تصمیم فعلی سازمان برای حل مشکل موجود چیست گفت: تعدادی از دانشجویان که واجد شرایط هستند و ان شالله ادامه تحصیل می دهند. عده ای هم با توافق به دانشگاه ها و رشته های دیگر منتقل و جابجا می شوند و برای حل مشکل بقیه نیز تمام تلاش خود را خواهیم کرد.

مهدی زاده همچنین درباره مشکل آن عده که از خدمت سربازی یا دیگر دانشگاه ها انصراف داده اند نیز گفت: طبق رایزنی هایی که از مرکز انجام شده این عده نیز می توانند بدون مشکل به دانشگاه قبلی یا خدمت سربازی خود بازگردند.

وی همچنین ضمن عذرخواهی مجدد از خانواده هایی که از شهرهای دور کشور به لارستان آمده و طی چندین روز گذشته متحمل صرف هزینه هایی شده اند تاکید کرد: سعی می کنیم بخشی از هزینه های این عزیزان را نیز حتی الامکان متقبل شویم.

رئیس دانشگاه آزاد لارستان در پایان نیز با اشاره به ظرفیت حدود ۴۰ نفری هر رشته در این دانشگاه گفت: طی مکاتباتی از مرکز خواسته ایم سقف این سهم را به این دانشگاه اختصاص دهند و برای نام نویسی ترم بهمن و مهرماه سال بعد از همین دانشجویان نیز موافقت نمایند که امیدواریم این اتفاق بیفتد.

باید برای تقاضای زیاد تحصیل در رشته های پزشکی فکری کرد

فارغ از ایجاد این مشکل که در گزارش فوق مطرح شد آنچه به نظر می رسد ریشه اتفاقات اخیر است استقبال گسترده و تقاضای شدید تحصیل در رشته های پزشکی است که همزمان با استقبال کمتر از دیگر رشته های دانشگاهی انجام شده است.

بخش مهمی از این موضوع نیز به دورنمای خوش بینانه تر، وضعیت شغلی مناسب تر، جایگاه اجتماعی برتر و درآمد نسبتا بالاتر این رشته ها نسبت به دیگر رشته ها بر می گردد.

عکس: سایت صحبت نیوز


1 نظر

  1. لاري گفت:

    0

    0

    اقاي دكتر مهديزاده قرباني تفكرات اطرافيانش شد كه هيچكدام از معاونينش حاضر به پاسخگويي
    دانشجويان معترض نشدند

ارسال نظر

طراحی و توسعه توسط رضوان