میزان رضایت مندی شما از عملکرد شورای چهارم شهر لار چقدر است؟

نتایج

Loading ... Loading ...

انتشار در27 آگوست 2019 ساعت 10:53 ق.ظ سرویس:عناوین اصلی یک دیدگاه 255 بازدید

از ثبت لارستان به عنوان شهرستان «آب انبارها» تا اختصاص بودجه کافی به آثار تاریخی

درخواست های فرماندار از «مونسان»:

از ثبت لارستان به عنوان شهرستان «آب انبارها» تا اختصاص بودجه کافی به آثار تاریخی

معاون استاندار و فرماندار ویژه لارستان با اذعان به اینکه در بحث تاریخی بازار قیصریه، قلعه اژدها پیکر، باغ نشاط و کاروانسراهای متعددی که از ورودی شهرستان در بخش جویم شروع می شود و تا خروجی شهرستان ادامه دارد، گفت: حدود ۱۴۰۰ آثار تاریخی در شهرستان وجود دارد که ۱۹۰ آثار ثبت شده است.

به گزارش روابط عمومی معاونت استانداری و فرمانداری ویژه لارستان؛ جلیل حسنی در نشست بررسی مسائل و مشکلات حوزه میراث فرهنگی و گردشگری این شهرستان که با حضور دکتر مونسان سرپرست وزارت میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کشور در سالن اجتماعات شهید امامی فرمانداری ویژه لارستان برگزار شد، اظهار داشت: امیدواریم با حضور مسئولان حاضر در جلسه، شاهد رشد و توسعه و رونق در عرصه گردشگری و میراث فرهنگی شهرستان باشیم.

وی با بیان اینکه شهرستان لارستان با ۱۵ بخش و شهر از وسیع ترین شهرستان های استان فارس است، افزود: از ویژگی های منحصر به فرد این شهرستان که نه تنها در کشور بلکه در خارج از کشور نام و نشان دارد وجود خیرین و نیکوکاران این منطقه است.

فرماندار ویژه لارستان گفت: اگر به شهرستان های جنوبی کشور و استان نگاهی بیاندازیم می‌بینیم که سواحل دریا و صادرات واردات باعث رونق و توسعه آنها گردیده است و در شمال هم منابع جنگل های خوب و مراتع و منابع های زیرزمینی باعث رونق و توسعه آن شهرها گشته است، اما شهرستان لارستان نه تنها از این منابع برخوردار نیست، بلکه ناملایمات جوی در بسیاری از ماه های سال باعث جلوگیری از تحرک در زمینه‌هایی همچون کشاورزی، دامداری و سایر شاخص‌هایی می شود که بر رشد و توسعه تاثیرگذار هستند، اما رشد و توسعه لارستان بیش از آنکه منابع محور باشد انسان محور است، هدف محور و ناشی از تلاش فراوان افراد خیِر است که همت خود را در راه تلاش برای پیشرفت شهرستان قرار داده اند.

معاون استاندار فارس با بیان اینکه بخشی از زیرساخت‌های شهرستان ناشی از وجود و حضور خیرین عزیز است، خاطر نشان کرد: چنین مردمی با چنین ویژگی هایی که گفته شد، مشارکت جو هستند و در تمامی عرصه ها از جمله بهداشت و درمان، ساخت مساجد و حسینیه ها، اماکن آموزشی، حتی زیرساخت‌ها در حوزه امنیتی، یار مسئولین هستند، به همان اندازه که در راستای کمک به منافع منطقه گام بر می‌دارند و یار دولت هستند به همان اندازه ما مسئولین در کنار دولتمردان نیز باید به اینها توجه ویژه‌ای داشته باشیم تا بتوانیم از این فرهنگ ویژه پاسداری کنیم، که آنها را به نسل‌های آینده منتقل کنیم.

حسنی با اشاره به اینکه در حوزه گردشگری و میراث فرهنگی و صنایع دستی، باید گفت شهرستان لارستان از ویژگی های منحصر به فردی برخوردار است که ما جای پای خیرین را در این زمینه ها شاهد هستیم، اما از جهتی انتظار داریم که در سطح ملی توجه ویژه‌ای به این موضوع شود، ادامه داد: در حوزه جاذبه های طبیعی آبشارها و دریاچه‌ها و غارهای نمکی و چشمه سارهایی داریم که می‌توانند در حوزه گردشگری تاثیرگذار باشند.

حسنی با اذعان به اینکه در بحث تاریخی بازار قیصریه، قلعه اژدها پیکر، باغ نشاط و کاروانسراهای متعددی که از ورودی شهرستان در بخش جویم شروع می شود و تا خروجی شهرستان ادامه دارد، گفت: حدود ۱۴۰۰ آثار تاریخی در شهرستان وجود دارد که فقط ۱۹۰ اثر ثبت شده است.

این مسئول با بیان اینکه بالغ بر ۵ هزار آب انبار در لارستان داریم که بر اساس آماری که در دهه سالهای ۱۳۴۵ و ۱۳۵۰ اعلام کرده‌اند ۲۴ هزار آب انبار بوده است که به دلایل مختلف حداقل به ۵ هزار آب انبار رسیده است و الان نیز مورد استفاده قرار می گیرد، خاطر نشان کرد: امکانات گردشگری همچون فرودگاه بین المللی حضرت آیت الله آیت اللهی می تواند رونق بخش گردشگری در لارستان باشد.

نماینده عالی دولت در لارستان با ابراز خرسندی از پتانسیل های موجود در زمینه صنایع دستی در لارستان، یادآور شد: در حال حاضر به صورت خرده فروشی صادراتی داریم، اما یکی از مشکلات ما بحث بازارچه دائمی فروش در شهر لار است که امیدواریم با حمایت های شما این بازارچه در این شهر ایجاد شود.

فرماندار ویژه لارستان در ادامه تاکید کرد: انتظار داریم به دلیل آن مراودات کم نظیر مردم لارستان با کشورهای حاشیه خلیج فارس که به تعداد ۱۵۰ هزار نفر مقیم این کشورها می رسد، در نمایشگاه‌های بین‌المللی کشورهای حاشیه خلیج فارس یک غرفه مخصوص صنایع دستی در اختیار لارستان قرار بگیرد.

حسنی اضافه کرد: هنرمندان به صورت خرده فروشی صنایع را به آنجا برده ولی از امکانات و جا و مکان برخوردار نیستند تا بتوانند به نحو احسنت آنها را عرضه کنند.‌

وی با بیان اینکه در لارستان به دلیل وجود همین ۵ هزار آب انباری که وجود دارد همچون یزد که به عنوان شهر بادگیرها معروف شده است شهرستان لارستان نیز به عنوان شهرستان آب انبارها ثبت شود، تصریح کرد: این نکته را نیر مطرح کنم که اگر ویژگی های انسانی و فرهنگی می تواند به عنوان یک آثار ملی و فرهنگی ثبت شود و خواسته ها فراتر از آب انبار ها است و این ویژگی منحصر به فرد خیِر بودن را به عنوان یک قسمت فرهنگی ویژه که آمارها و شاخص‌های و مولفه های بسیاری را می‌توانیم بشماریم که خیر بودن در این استان هم از نظر کمی و کیفی و تعداد نسبت به جاهای دیگر متمایز است، به عنوان شهر خیرین ثبت شود.

معاون استاندار فارس اظهار کرد: همانگونه که قلعه اژدهاپیکر و باغ نشاط ثبت ملی می شود، انتظار است برای این آثار نیز اعتباری در نظر گرفته شود و  انتظار داریم از تهران به نوعی تمرکززدایی شود و در راستای سرمایه‌گذاری عزیزانی که می خواهند گذاری کنند،

حسنی با تاکید بر تقویت اداره میراث فرهنگی لارستان که از نظر نیروی انسانی و امکانات از فقیرترین ادارات محسوب می شود، حمایت صورت گیرد، خواستار تاسیس نمایندگی میراث فرهنگی در شهرهای جویم و بیرم شد.

پیش از این نیز فرمانداران شهرستان های خنج و گراش و مهندس حسینی، حاج مهدی آزاد و علی اصغر اسکندرنژاد مسائل و مشکلات حوزه گردشگری، بازار قیصریه و میراث فرهنگی شهرستان را بیان کردند.

در ادامه دکتر علی اصغر مونسان سرپرست وزارت میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کشور، دکتر جعفرپور نماینده مردم شهرستان های لارستان، خنج و گراش در مجلس شورای اسلامی و سید احمد احمدی زاده معاون سیاسی امنیتی و اجتماعی استانداری فارس هم به ایراد سخن پرداختند.

به گزارش روابط عمومی فرمانداری ویژه لارستان؛ سرپرست وزارت میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کشور همچنین از بازار قیصریه، باغ نشاط و کاروانسراهای نو و گلشن شهر لار و هتل و سفره خانه سنتی نریمان در شهر اوز بازدید و قبور مطهر شهدا و حضرات آیات آیت اللهی و موسوی لاری در شهر لار را هم گلباران کرد.


1 نظر

 1. شهرقدیمی گفت:

  0

  0

  افسوس که سرپرستان میراث لار هیچ گاه شایستگی چنین جایگاهی را نداشتند.
  خانم علویه، شما که برایتان نبود نیرو و نبود بودجه بهانه ای بیش نبود تا […] خود را برای پاسداری از کهن ساخت های لارستان توجیه کنید، چه دارید اکنون برای گفتن؟ چرا به پشتیبانی از لار واژه ای سخن نگفتید در مقابل این دست اندرکاران واهشته های ایران زمین؟
  اکنون که این وعده داده شد و این بودجه کلان دراختیار شماست، به تماشای اب انبارها خواهیم نشست و خواهیم دید که چگونه پاسدار آنها خواهید بود!

ارسال نظر

طراحی و توسعه توسط رضوان