میزان رضایت مندی شما از عملکرد شورای چهارم شهر لار چقدر است؟

نتایج

Loading ... Loading ...

انتشار در10 ژانویه 2014 ساعت 5:24 ق.ظ سرویس:برگزیده ها, گفتگو 16 دیدگاه 5,151 بازدید

درصدي از فروش مجتمع تجاري هلال لارستان به «لارستان» تعلق مي گيرد!

محسن زمانيگفت و گو با محسن زماني، سرپرست هلال احمر لارستان

درصدي از فروش مجتمع تجاري هلال لارستان به «لارستان» تعلق مي گيرد!

اشاره: محسن زماني، جوان ۳۰ ساله اي است كه به تازگي به سرپرستي هلال احمر لارستان منصوب شده است. وي كارشناسي پرستاري از دانشگاه تهران خوانده و پيش از اين به عنوان مسئول امداد و نجات، كارشناس آموزش و معاون هلال احمر لارستان فعاليت كرده است. با او درباره بحث داغ شده اين روزها يعني واگذاري املاك هلال احمر لارستان و برخي شايعات اطراف آن گفت و گو كرده ام كه خلاصه آن را در ادامه مي خوانيد:

اگر موافقيد، بي مقدمه وارد بحث شويم؛ همانطور كه همه مي دانيم هلال احمر در لارستان و خصوصا شهرجديد، املاك و تاسيسات زيادي دارد؛ براي شروع گفت و گو بفرماييد اين املاك و ساختمان ها كدام هستند؟

بيمارستان امام سجاد (ع) سابق كه البته اكنون شده دانشگاه علمي كاربردي هلال احمر لارستان، ساختمان مركزي هلال احمر، مجموعه ورزشي جوانان جنب مسجد امام علي (ع)، يكي دوتا منزل مسكوني، باشگاه بدنسازي و…

داستان تملك هلال احمر بر اين اماكني كه اشاره كرديد چيست؟

همانطور كه همه مردم اطلاع دارند در سال ۱۳۳۹ زلزله اي ۶/۴ ريشتري لار را مي لرزاند و قسمت هاي زيادي از شهرقديم لار تخريب مي شود. حكومت و دولت وقت، شير و خورشيد سرخ ايران را براي امداد رساني به مردم ملزم مي كند و شير و خورشيد هم بلافاصله آواربرداري و اسكان اضطراري مردم را انجام مي دهد. همچنين زميني را كنار شهرقديم اختصاص مي دهند به عنوان «شهر جديد». همان زمان دولت با تصويب مجلس، اعتباري را در اختيار شير و خورشيد قرار مي دهد تا شهر جديد لار را بسازد. در واقع زمين شهرجديد به هلال احمر واگذار مي شود يا فروخته مي شود. هلال احمر اين زمين را تملك مي كند و اسناد آن نيز موجود است. پس از آن هلال احمر مناقصه ساخت شهرجديد را برگزار مي كند و يك شركت فرانسوي برنده مي شود و واحدهاي مسكوني و خدماتي مورد نظر هلال احمر را مي سازد. خانه هاي سازماني، درمانگاه، بانك، شركت برق، مدارس و غيره.  واحدهاي مسكوني را هم به دو نحو به مردم واگذار مي كند؛ به آنها كه تمكن مالي داشتند مي فروشد و به آنها كه وضع اقتصادي خوبي نداشتند بصورت رايگان اختصاص مي دهد.

مي دانيم كه هلال احمر به مرور بعضي از املاك خود را فروخته يا اجاره داده است. از جمله واحدهاي مسكوني يا همين باشگاه بدنسازي و استخر و غيره. در بخشي ديگر از شهرجديد نيز مي بينيم كه اين سازمان، مجتمع تجاري مي سازد. پرسشي كه مطرح مي شود اين است كه درآمد حاصل از اين واگذاري ها كه اتفاقا مبلغ قابل توجهي هم هستند به كدام حساب مي رود؟

ببينيد؛ طبق قانون، تمامي درآمدها بايد به حساب خزانه كشور واريز شود. نه ما بلكه تمام ارگان ها و سازمان ها بايد اين كار را بكنند. اگر در اين امر به اصطلاح دخل و تصرفي صورت بگيرد يك تخلف آشكار صورت گرفته و در واقع تصرف در بيت المال تلقي مي گردد. اين قانون سراسري و مصوب مجلس شوراي اسلامي است. البته هلال احمر لارستان رايزني هاي زيادي كرده و درصد زيادي از اين درآمدها را با تصويب سازمان، خرج هلال احمر لارستان كرده است. براي نمونه هزينه همين ساختمان مركز امداد و نجات كه شروع به ساختن كرده ايم قريب به ۳ ميليارد هزينه مي برد. ساختماني در ۵ طبقه و كاملا مجهز. خُب هزينه ساخت اين ساختمان را سازمان هلال احمر متقبل شده است.

اما مثل اينكه ساخت و ساز اين مركز متوقف شده است! بهانه هم آنطور كه شنيده ايم كمبود اعتبارات است!

متوقف نشده است. ۱۵۰ تا ۲۰۰ ميليون تومان اعتبار مي خواهيم و در حال رايزني هستيم كه استان اختصاص دهد. بالاخره نه ما بلكه تمام ارگان ها با كمبود اعتبارات مواجه اند.

آقاي زماني؛ لطفا بطور شفاف در مورد مجتمع تجاري هلال لارستان كه مي شود گفت در بهترين و گران ترين جاي لار ساخته مي شود توضيح دهيد.

سابق بر اين در اين مكان پانسيون هاي ما بودند كه مستهلك شده و چهره شهر را هم مخدوش و نازيبا كرده بودند. شركت سرمايه گذاري هلال احمر كه وابسته به سازمان است كارش شناسايي اين زمين ها و املاك است و تبديل به احسن كردن آنها. اين شركت آمد و در اين زمين شروع به ساخت مجتمع تجاري كرد و البته قرار شد بخشي از اين املاك نيز در اختيار لارستان قرار گيرد. تا جايي هم كه بنده پيگيري كردم قرار است درصدي از فروش اين واحدهاي تجاري در هلال احمر لارستان هزينه شود و به ما بر مي گردد.

قبل از شما و حدود دو سال قبل با آقاي رضاپور [رئيس سابق هلال احمر لارستان] در اين باره گفت و گويي كردم كه در نشريه «صحبت نو» نيز درج شد؛ آن زمان گفتند رايزني شده كه يك طبقه كامل را به ما اختصاص دهند؛ حال يك طبقه كامل گويا به درصدي از فروش واحدها مبدل شده؟!

بنده قبلا را نمي دانم اما الان توافق شده كه درصدي را در زيرمجموعه هلال احمر لارستان هزينه كنند.

چند درصد؟

درصد آن را مشخص نكرده اند.

چرا مشخص نكرده اند؟! شايد درصد خيلي ناچيزي باشد!

اينطور نيست؛ بالاخره آنها هم حساسيت هاي مردم لارستان را درك مي كنند و احتمالا درصد قابل توجهي اختصاص مي دهند.

اما اينطور كه نمي شود! اگر قراردادي و توافقي بوده چرا بطور شفاف اين درصد را اعلام نكرده اند؟!

بنده اطلاعي ندارم. من فقط دو ماه است كه سرپرست هلال احمر هستم و طي اين مدت سه بار مكاتبه كرده ام. با فرمانداري صحبت كرده ام، با مسئولان استاني هم همينطور. مثلا دكتر ابراهيمي، مديرعامل استان همين ديروز به من قول دادند كه اين موضوع را پيگيري مي كنند.

اگر آنطور كه مي فرماييد موافقت كنند درصدي را خرج لارستان كنند، خرج چه مواردي مي كنند؟

من از سياست هاي كلان سازمان خبر ندارم اما به هر حال در پروژه هاي عام المنفعه هلال احمر لارستان هزينه مي شود. شايد به همين مركز امداد و نجات اختصاص يابد. ممكن است به يك مجموعه ورزشي ما كمك كنند، دانشگاه را توسعه دهند يا هر چيز ديگري.

سوالي كه افكار عمومي مطرح مي كند اين است كه چرا بايد زمين و در واقع خاك لارستان به فروش برود و پول آن نيز از لارستان خارج شود؟! بالاخره اگر روز اول هلال احمر اين زمين ها را خريده از كه خريده، چگونه خريده و با چه شرايطي آنها را مالك شده است؛ و حالا كه به هر حال مالك شده آيا حق فروش آن به اين شكل را دارد؟! اينها سوالاتي هستند كه بايد مسئولان شما به آن پاسخ دهند.

درست است اما براي حل شدن اين موضوع فقط بنده تعيين كننده نيستم و بايد ديگر نهادها و بطور خاص فرمانداري و نماينده محترم مردم در مجلس نيز همكاري داشته باشند. درضمن اين را هم تاكيد كنم كه سازمان تمام اين زمين ها و املاك را واگذار نكرده و فقط همين مجتمع تجاري هلال لارستان را فروخته است. ما هنوز زمين چمن و استخر را داريم كه در اختيار همشهريان است. پانسيون را داريم كه در اختيار شبكه بهداشت و درمان است. بيمارستان قديم را داريم كه الان شده دانشگاه. خلاصه اينكه تمام املاك ما در اختيار مردم و ديگر ارگان ها است و به نوعي عام المنفعه محسوب مي شوند. پس اينطور نيست كه املاك ما از دستمان رفته و درآمدهايمان را به قول شما ببرند جاي ديگر. در مورد همين مجتمع تجاري هم در حال پيگيري هستيم كه سهم شهرستان را ناديده نگيرند.

تمام اينها درست؛ اما اينطور كه متوجه شدم مهم حق تصميم گيري است كه گويا براي هر نوع تغييري در اين املاك شما نقشي نداريد و كليه تصميمات از جاي ديگري گرفته مي شود. درست است؟

بله؛ شوراي عالي هلال احمر كشور در اين موارد تصميم گيري مي كند و ما در حد پيشنهاد مي توانيم مواردي را به استان اعلام كنيم.

بگذريم؛ آقاي زماني، برآورد ريالي شما از ارزش كليه املاك هلال احمر لارستان چقدر است؟

اطلاعي ندارم. من نه كارشناس مالي هستم و نه خبره محلي!

به عنوان سوال آخر از برنامه آتي خود براي استفاده از اماكن هلال احمر بفرماييد.

سعي ما اين است از تمام امكاناتمان به نفع شهرستان استفاده كنيم. براي مثال ما بيمارستان قديم را احيا كرده ايم و اينك دانشگاه ما در مقطع ليسانس دانشجو مي گيرد. قرار است در آينده نزديك فوق ليسانس رشته مديريت امداد و خدمات شهري نيز اضافه شود. زايشگاهي كه چندين سال بلا استفاده بود را كرده ايم سالن امتحانات و قرار است در كنارش يك خوابگاه داشته باشيم و اينگونه كارها.


16 نظر

 1. شهر سوخته گفت:

  0

  0

  یادم است یکی از مدیران سابق هلال احمر نامه محرمانه و معترضانه ای نسبت به فروش املاک توسط شرکت سرمایه گذاری هلال احمر (واقع در خیابان تهران – طالقانی )به شورای عالی هلال احمر نوشته بود ، چنان برخورد محکمی با ایشان شد که …. به دنبال اطلاع از این مسئله از مسولین شهر (شفاهی) درخواست همراهی و حمایت از اعتراض ایشان نمودم که ظاهرا اقدام موثر و مقتدرانه ای صورت نگرفت

 2. بيرم گفت:

  0

  0

  آقاي زماني هلال احمر بيرم هم نياز به توجه جدي دارد .حتما سريعتر نسبت به فعال سازي آن در منطقه بيرم اقدام فرماييد .

 3. من هیچ نمبدانم گفت:

  0

  0

  آقای رییس من هیچ نمیدانم
  آیا سزاوار است یک نقطه از شهر را بخاطر اینکه از نظر شما بدنما است به ثمن بخس بفروشند. شما حق دارید که خود را تبرعه کنید چون در زمان معامله در سمت سرپرستی هلال احمر نبودید. اما یک سوال در خصوص بدنما بودن؛ بنظر شما آیا خراب کردن ساختمان هلال احمر فعلی (بخشی که مدتی قبل مطب پزشکان بود) با آن شکل و شمایل زشت تر بود یا اکنون که معلوم نیست به چه نیتی با خاک یکسان شده …
  آیا بیمارستان امام سجاد با ان زیبایی و معماری منحصر بفرد که پس از زلزله سال ۳۹ ساخته شده و هنوز پابرجا است لیاقت نظافت و رسیدگی ندارد؟ آیا نباید چنین میراثی را پاس داشت حد اقل فضای سبز آنجا را مرتب کنید و به درختانش قطره ای آب عطا نمایید. الان که آنجا بیغوله نیست که رهایش کردید ناسلامتی دانشگاه جامع علمی کاربردی لارستان بزرگ است.

  • معلم ادبيات گفت:

   0

   0

   دوست عزيز تبرئه درسته نه تبرعه

  • من هیچ نمبدانم گفت:

   0

   0

   معلم ادبیات تشکر از دقتی که مبذول داشتید. من که خود اعتراف کردم که هیچ نمیدانم:
   من هیچ نمیدانم
   انچه گفتم با زبان بی زبانی بود و از سر دلسوزی

 4. معمار گفت:

  0

  0

  آقاي مثلا تحصيلكرده! چه كسي گفته پانسيون هاي سابق منظره شهر را خراب كرده بودند؟! اتفاقا انها به لحاظ معماري در نوع خود شاهكار بودند كه حيف و صد حيف توسط ارگان شما نابود شد!!

  • من هیچ نمبدانم گفت:

   0

   0

   آفرین معمار من هم نظرم همین بود نگذارید این بلا سر بانک سپه و بانک ملی و کارخانه برق بیاورند.

 5. عضو تشكل لارستان بيدار گفت:

  0

  0

  بابا به چه زبوني بگيم؟! همه رسانه ها و مردم چسبيدن به شهرداري! كل بودجه شهرداري لار در يك سال به ۵ ميليارد نميرسه و ۴ ميليارد اون هم حقوق پرسنل و نگهداري شهره. آن وقت بغل گوش ما در اداره اي مثل هلال احمر ميلياردها پول جابجا مي شود و كسي نق نمي كند!! ميلياردها پولي كه سرازير همه جا مي شود غير لارستان! اينكه آقاي زماني مي گويند درصدي به لارستان بازمي گردد هم توهم محض است! اصلا براي مديريت اين اداره پولساز بايد يك مدير قدر و تمام عيار باشد كه بتواند جلوي بدخواهان را بگيرد.

  • من هیچ نمبدانم گفت:

   0

   0

   آقای عزیز گویا در سفر اخیر بازرسان که از شهرداری داشتند حرف اولشان تعدیل پرسنل بود.
   اگر ضوابط جایشان را به روابط بدهد و قانون به درستی و برای همه اجرا شود و به عدالت رفتار شود شهر لار هم میتواند زیبا باشد و بودجه هایش به درستی خرج شود. اما در مورد اینکه توهم محض است درصد ی از پول به لار برگردد کاملا با شما موافقم وقتی در پروژه ای به این بزرگی هیچ قرارداد سخت محکمی بسته نشده باشد و حتی میزان درصد آن قید نشده باشد!! باید به زیرکی طرف دوم قرارداد ایمان پیدا کنیم.
   در مورد مدیریت هم باید به جوانان میدان داد

 6. سید هادی عبدالرحیم زاده گفت:

  0

  0

  از این بابت که یک مجنمع شیک و با کلاس تجاری در مرکز شهر واقع شده و سطح شهریت لار رو بالا برده بسیار خرسندیم….بسیاری از شهرستانها آرزو دارن نصف چنین مجموعه ای در شهرشون ساخته بشه..اما این تمام قصه نیست باید دید منفعت اصلی کجاست و به کجا میرود.همه همشهریان و مسئولین با هم یک دل باشند که منفعت اصلی برگرده به لار..انشاالله

 7. مطلبی فراموش شده گفت:

  0

  0

  ضمن تقدیر از طرح موضوع؛ مطلبی که مغفول مانده، نقش شهرداری در صدور پروانه ساخت یک مجتمع ۵ طبقه (بر خلاف عرف طبقات محدوده زمین) و همچنین، تغییر کاربری غیر قانونی و فاقد مصوبه کمسیون ماده ۵ است که با گرفتن مبلغی بسیار اندک صورت گرفته است. آیا ایشان پیش از هر کسی از موضوع مطلع نبودند؟ آیا پروانه را شهرداری صادر نکرده است؟ آیا شهرداری کارفرمای طرح تفصیلی نیست و نمی توانست به آن، کاربری همچون فرهنگسرا و فضای سبز اختصاص دهد؟ آیا همین الان نمی تواند برای بقیه اراضی ، تقاضای تخصیص کاربری فضای سبز از مشاور طرح تفصیلی بنماید؟ در ادامه، جهت اطلاعتان، تعدادی همشهری […] در شهرداری، برای ساختمان زیبای بانک ملی شهرجدید پروانه ساخت صادر کرده اند (در حالی که ساختمان بانک ملی اصفهان به ثبت میراث فرهنگی رسیده است و ساختمانها و بدنه پانسیونهای پزشکان (در مجاورت بیمارستان قدیم) نیز بواسطه عمر بیش از ۵۰ سال، قابلیت ثبت میراث معماری پهلوی را دارد. بدانید که هلال احمر، رای دادگاه را برای گرفتن ساختمانهای پزشکان، از شبکه بهداشت، از طریق دادگاه اخذ نموده، اما اجرایش فعلاً متوقف است و ممکن است بزودی انجام پذیرد (با مسئول حقوقی شبکه بهداشت مصاحبه کنید) . دیگر اینکه خیابان روبروی ۲۰ متری انتقال خون در داخل بیمارستان امام سجاد، در طرح اولیه شهرجدید، خیابان شهری بوده است، اما هلال احمر بصورت غیرقانونی برای آنجا سند در آورده و در زمان آقای صبورائی، قصد باز شدن این خیابان وجود داشت. اما با ممانعت رئیس شبکه بهداشت و هلال احمر و با شدت برخورد فرماندار وقت (که همگی لاری بودند!!!) جلوی این کار هم گرفته شد و مانع از احیاء بخشی از این زمینها به نفع مردم شدند. پیشنهاد می کنم اطلاعاتی از نقشه های قدیمی شهرجدید و شرحی از سوابق موضوع را منتشر نموده، با مسئولین وقت، مصاحبه کنید. از قدیم گفته اند که «از ماست که بر ماست» همه را نباید به گردن غریبه ها انداخت. با همین دو پیشنهاد پیگیری ثبت میراثی و تبدیل بقیه اراضی به فضای سبز، به راحتی می توان بخش بزرگی از آنها را به نفع مردم لار مصادره کرد. ما تلاشمان را کردیم، اما برخی خیانت کردند…

 8. من هیچ نمبدانم گفت:

  0

  0

  حق امتیاز خاص جهت بهره برداری از زمین فاز ۳ بازار امام به بعضی خواص از این دسته مجهول کاریهاست که یک نفر اگر پاسخ مناسب بفرماید ما خرسند میشویم

 9. کارمند گفت:

  0

  0

  مدیر باید قلدر و زبان دراز باشد در این مملکت…باید با دعوا و زور حق شهرستان را گرفت و از میز و ریاست نباید ترسید…بعنوان مثال انصاری فرد مدیرکل فرودگاه یا جباری نماینده بستک و بندر لنگه

 10. مطلع گفت:

  0

  0

  ازوقتی که رییس جدید هلال احمر اومده شاهد تغییراتی در هلال احمر هستیم از قبیل افزایش ظرفیت و تقویت انبارهای امدادی ، راه اندازی مجدد پایگاه کوهستان،پیگیری احداث پایگاه امداد و نجات چهاربرکه،پیگیری احداث درمانگاه وداروخانه هلال احمر،اخذ مجوز کارشناسی ارشد دانشگاه هلال احمر،برگزاری دوره های ضمن خدمت ویژه ۱۰شهرستان جنوب در لارستان ،اخذ مجوز احداث انبار امدادی پشتیبانی جنوب در لارستان بزرگ
  به امید استحقاق حقوق حقه مردم لارستان بزرگ

 11. ناشناس گفت:

  0

  0

  همشهریان گرامی سلام.ازاینکه شهرستان لار به نسبت شهرهای همجوار وحتی شهرستان لامرد ابادی چندانی دراین مدت انجام نگرفته دلیلش مشخص است چونکه ما لاریها به فکر ابادی جلو منزل شخصی خویش نیستیم تا چه رسد که بخواهیم شهرمان را توصیه واباد کنیم .وتوصیه به مسولین لار میکنم که اگردیگران اسم روشهرما (لارک) گذاشتند زیاد ناراحت نشویم.

 12. بی نام و نشان گفت:

  0

  0

  سلام. اگر بخواهم عضو هلال احمر شوم چه کنم؟

ارسال نظر

طراحی و توسعه توسط رضوان