میزان رضایت مندی شما از عملکرد شورای چهارم شهر لار چقدر است؟

نتایج

Loading ... Loading ...

انتشار در5 فوریه 2020 ساعت 7:05 ب.ظ سرویس:برگزیده ها, مطلب شما 8 دیدگاه 504 بازدید

در انتخابات پیشرو نسبت برخی کاندیداهای اصولگرا با اصلاح طلبان چگونه است؟!

در حاشیه بیانیه تند شورای هماهنگی جبهه اصلاحات منطقه

در انتخابات پیشرو نسبت برخی کاندیداهای اصولگرا با اصلاح طلبان چگونه است؟!

آفتاب لارستان: متن پیش رو یادداشتی از «حجت محبی پور»، فعال سیاسی و رسانه ای اصولگراست که در آن از بیانیه اخیر شورای هماهنگی جبهه اصلاحات در منطقه (اینجا) انتقاد کرده است.

یادداشت وی را در ادامه با این توضیح بخوانید که پاسخ کوتاه سخنگوی شورای هماهنگی جبهه اصلاحت در منطقه به این یادداشت نیز در همین پست درج شده است.

***

حجت محبی پور: ۱) این بیانیه ی تند، با امضای شورای هماهنگی جبهه اصلاحات لارستان، خنج، گراش و اوز پایان می یابد. اولین پرسش نیز درباره همین پایان بندی است. اصالت این شورا آن هم برای چهار شهرستان از کجا ناشی می شود؟ بهتر نبود ماهیت امضا شفاف تر می شد تا اصالتِ آن در پنجه سنجش افکار عمومی قرار می گرفت؟

۲) در این بیانیه فغان از رد صلاحیت ها ناشی از نظارتی شده که مُرّ قانون است. قانون گذار بر اساس اصل ۹۹ قانون اساسی، نظارت در انتخابات ها (بجز شوراهای اسلامی شهرها و روستاها) را بر عهده شورای نگهبان گذاشته و با توجه به اصل ۹۸ که تفسیر قانون اساسی را نیز بر عهده آن شورا نهاده؛ در سال ۷۰ بصورت رسمی و توسط محمد محمدی گیلانی، دبیر وقت شورای نگهبان، اصل نود و نه اینگونه تفسیر شد: «نظارت مذکور در اصل ۹۹ قانون اساسی استصوابی است و شامل تمام مراحل اجرایی انتخابات از جمله تأیید و ردّ صلاحیتِ کاندیداها می‌شود».

بنابراین اگر اصل نظارت شورای نگهبان که از بدو تشکیل(در مجلس اول) نمود یافته؛ محل اشکال است؛ راه رفع آن بیانیه نویسی نیست و بهتر است دوستان مخالف بفکر اصلاح عالی ترین قانون ملی، یعنی قانون اساسی باشند!

۳) در این بیانیه از فقدان انتخابات آزاد سخن به میان آمده و نبود اصلاح طلبان در این عرصه به عنوان چالشی جدی برای نظام و کشور فرض شده است. اما همه می دانند که روزگاری نه خیلی دور، از دلِ همین نوع نظارت و همین شکل از انتخابات، مجلسی بیرون آمد که برجام را نخوانده به تصویب رساند و در بست قوه مقننه را دو دوره در اختیار دولت تدبیر و امید قرار داده و به فرمان جناب خاتمی، لیست تدبیر و امید در انتخابات ها رونویسی شد و رای آورد.

همچنان که رییس جمهور فعلی نیز با فرمان مرحوم هاشمی و ناشی از یک «تَکرار» منتخب شد و اتفاقاً همچنان نیز مورد تایید اصلاح طلبان است.

اگر امروز نقص و ضعفی در کشور نمود دارد، ریشه اش به نظارت استصوابی مربوط نیست؛ چه آنکه هم دولت و هم مجلس فعلی که برخاسته از دامان اصلاح طلبان است؛ قریب به هشت سال است که آمال و آرزوهای همین طیف را نمایندگی می کنند و اگر قرار بر پاسخگویی نسبت به عملکرد است؛ این اصلاح طلبان اند که باید افکار عمومی را از عملکرد محبوبان خویش به اقناع رسانند؛ و الا نظارت استصوابی که دست آنان را برای تشکیل دولت و مجلس هم سو باز گذاشته بود.

الان هم اگر دوستان قائل به مقبولیت طیف خویش نزد مردم هستند؛ قهر سیستماتیک چاره ساز نیست، بلکه کافی است از بین حدود ۸۰۰ چهره اصلاح طلب تایید صلاحیت شده، ۲۹۰ نفر را لیست نموده و آقای خاتمی هم فایل تصویری دیگری را «تَکرار» کنند!

۴) جای دوری نرویم؛ در همین لارستان خودمان که در دوره قبل آقای اسعد زاهدی کاندیدای اصلاح طلبان بود؛ حَسَب اتفاق در این دوره هم وی تایید صلاحیت شده و حالا حی و حاضر است. چرا او که آرا قابل توجهی نیز در دوره قبل داشت برای این دوره از چشم اصلاح طلبان افتاده است؟ بالاخره ایشان اصلاح طلب هستند یا نیستند؟ با وجود جناب زاهدی و جناب علیشیر (به عنوان کاندیدای کمتر شناخته شده و دارای سابقه همراهی با دکتر ظریف به عنوان عضوی از هیئت همراه) اظهار به اینکه هیچ کاندیدای اصلاح طلبی از حوزه انتخابیه لارستان تایید نشده؛ هم جفا به جناب زاهدی و علیشیر است و هم به اصلاحات و هم به شورای نگهبان و هم کنایه ای است به مردم!

۵) خیلی دور نیست که وب سایت آفتاب، ارگان غیر رسمی اصلاح طلبانِ لارستان با اشتیاق خبر داد: علی اکبر نجیب زاده به عنوان یکی از هشت نفر اعضای حقیقیِ عضو هیئت اجرایی انتخابات در شیراز برگزیده شده و در ادامه درباره فرماندار سابق لارستان در دولت تدبیر و امید نوشت: «… و [او] اینک از جمله اصلاح طلبان شناخته شده شهر شیراز و استان فارس است.»

حالا خبر می رسد جناب نجیب زاده از آن جایگاه مهم  استعفا داده و قرار است مسئولیتی را در ستاد یکی از کاندیداها اخذ کنند.

همچنان که خبر رسیده این کاندیدای محترم با اصلاح طلبان لارستانی مقیم شیراز هم قرار و مدارهایی را گذاشته و یا فلان مداح که بر پیشانی اش جای مُهر اصلاحات پینه بسته نیز سینه چاک این کاندیدا شده است. بعلاوه خیل پر شماری از اصلاح طلبان مُتمَوّل نیز که سابقه کمک مالی به ستاد دکتر روحانی را دارند؛ نزد همان کاندیدا جلوس نموده اند و …

اینکه در این بیانیه دوستان آدرس داده اند بصورت تشکیلاتی هیچ کاندیدایی ندارند؛ با این حضورِ پرشورِ هماهنگِ اصلاح طلبان مقیم و غیر مقیم منطقه در یک ستاد خاص در تناقض بوده و به تعبیری اعتبارِ این ادعا مخدوش است. بهتر بود بیانیه نویسان ارجمند قبل از صدور هر فتوای ی خطاب به مردم، یاران شناخته شده خود را که خواه ناخواه زیر پرچم واحد شورای هماهنگی اصلاح طلبان جای می گیرند؛ از ماهیت امری که بدان رسیده اند؛ آگاه نمایند تا اینگونه اختلاف آراء در یک عرصه جدی سیاسی درون یک جبهه پدید نیاید و عامه مریدان اصلاحات سرگیجه نگیرند.

۶) کاندیدای محترمی که در بالا ذکر خیرش رفت، احتمالاً خود را یک اصولگرای اصیل و قهار می دانند؛ پس بهتر است واضح و شفاف نسبت به حضور متمرکز اصلاح طلبان منطقه در محضر خویش شفاف سازی کنند.

هرچند دیگر کاندیدای نزدیک به اصولگرایان نیز در سوابق خود و در بزنگاه انتخاباتی گذشته، «ناپایداری» و «بستن» با اصلاح طلبان منطقه را در کارنامه دارد.

۷) عامل اصلیِ تناقض در کُنش ها و واکنش های انتخاباتیِ کشور از درد تحزب ناشی می شود. وقتی فعالیت واضح حزبی و تعهد حقیقی و حقوقی به مرام یک گروه موجود نباشد، چپ و راست در هم می رود و آنگونه می شود که در این دوره و دوره گذشته انتخابات مجلس، از این حوزه انتخابیه و احتمالاً در سایر مناطق کشور شاهدش بودیم.

اوضاع آنقدر ناجور می شود که آنکسی که راهنمای راست می زند، ناگاه به سمت چپ می پیچد؛ اصلاح طلب به سمت اصولگرا غش می کند؛ از لیست امید، نماینده اصولگرا سبز می شود و عضو لیست پایداری، پایداری بودنِ خویش را انکار می کند. در نتیجه مجلس شوربایی می شود که می بینید!

***

پاسخ کوتاه «حمید منشی» سخنگوی شورای هماهنگی جبهه اصلاحات در منطقه:

با احترام به نقد و نظر نویسنده محترم این یادداشت موارد کوتاه زیر در پاسخ  و برای تنویر افکار عمومی ضروری است:

۱) شورای هماهنگی جبهه اصلاحات، متشکل از مدیران احزاب اصلاح طلب و برخی چهره های شناخته شده اصلاح طلب در چهار شهرستان لارستان، خنج، گراش و اوز است که برای نگارش و انتشار این بیانیه از قریب به اتفاق آنها نظرخواهی و تقریبا با اجماع مصوب شده است. انطباق با موضع رسمی شورای عالی سیاستگذاری اصلاح طلبان کشور هم که به وضوح در این بیانیه دیده می شود.

۲) درمورد نظارت استصوابی و نقد عملکرد شورای نگهبان مجالی مفصل نیاز است و اجمالا باید گفت نقد جریان اصلاح طلب نه به قالب و عنوان که به ماهیت و عملکرد آن است. همانطور که می دانیم این نظارت در مجالس اولیه بعد انقلاب و درحضور پدران قانون اساسی با نظارت در چند مجلس اخیر تفاوتی بنیادین دارد. درثانی توقع تغییر در قانون اساسی برای مجلسی که متاسفانه در غالب امور حساس کشور کنار گذاشته می شود توقعی غیرواقع بینانه است که البته همین روند مورد نقد و اعتراض طیف اصلاح طلب در کشور است.

۳) در مورد ناکارآمدی مجلس فعلی و روند انتشار لیست امید در دوره قبل هم گفتنی زیاد است و منصفان تایید می کنند که روند مقبوض نظارت استصوابی باعث شد تا اصلاح طلبان در دوره قبل بجای نیروهای شاخص خود (که همگی ردصلاحیت شدند) با نیروهای غیراصلاح طلب و معتدل «ائتلاف» کنند. در حوزه انتخابیه ما نیز همین روند اتفاق افتاد و به دلیل ردصلاحیت نامزدهای شاخص و شناسنامه دار اصلاح طلب، این طیف سیاسی با آقای «زاهدی» ائتلاف کرد. این موضوع یعنی غیراصلاح طلب بودن نامزد لیست امید در منطقه هم در بیانیه شماره دو اصلاح طلبان آمد(اینجا) و هم خود نامزد مورد اشاره هیچ وقت مدعی این عنوان نبوده و نیستند. در این دوره اما سیاستگذاری اصلاح طلبان کشور عوض شده و قرار نیست از هیچ نامزد غیراصلاح طلبی حمایت تشکیلاتی اتفاق بیفتد. این وضعیت در مورد آقای «مصیب علیشیر» هم صدق می کند و خود ایشان هم خود را اصلاح طلب نمی نامند و نمی دانند.

۴) اما در مورد حضور و فعالیت برخی از اشخاص اصلاح طلب در کمپین نامزدهای موجود در این دوره نیز باید گفت این روند تناقضی با بیانیه اصلاح طلبان ندارد چراکه در همان متن اشاره شده اشخاص و افراد درمورد حمایت و اخذ رای به نامزدهای موجود مختار و مخیرند. لذا فعالیت نامبردگان نه براساس تصمیم تشکیلاتی که مبنی بر سلیقه و تصمیم شخصی آنهاست. همانطور که می توان از دیگران چهره های اصلاح طلب در کمپین دیگر نامزدها نیز نمونه هایی آورد.

۵) در پایان ضمن استقبال از نقد و نظرات فعالان سیاسی اجتماعی منطقه تاکید می کنیم تلاش طیف فکری اصلاح طلب در منطقه تاکید بر شفافیت و تبعیت از خرد جمعی است و بیانیه های منتشر شده نیز مبنی بر نقد مشفقانه برای اصلاح امور ناصواب و تعالی و ترقی کشور و منطقه است.


8 نظر

 1. ناشناس گفت:

  2

  0

  اقای منشی همش که گفتی مجالی مفصل نیاز است!!!!اگر پاسخی دارید خب بگید که همه روشن بشن…

  • ناشناس گفت:

   1

   0

   فقط بلدن نوار خالی پر کنن تا بگن پاسخ دادن

  • اجاره نشین گفت:

   1

   0

   کاندیدای اجاره ای دوره قبل اصلاحاتی ها امروز به نفع لرستانی یعنی کاندیدای اجاره ای متمولین کناره گیری کرد.

 2. ناشناس گفت:

  0

  1

  جناب محبی پور سلام
  نوشته های اخیر شما یکی به نقد جعفر پور یکی به نقد برو جردی و… این آخری هم تعریضی به اصلاح طلبان خاتمی هاشمی روحانی در سطح کشور و بروجردی خصوص و اشاره ای هم به ناپایداری جعفر پور و تک ضربه هایی هم به مداحی که پیشانی اش پینه اصلاحات بسته و فرماندار، نجیب زاده… والخ..
  زمانی من هم در جوانی با تفکر کودک درون خود به زمین زمان نقد داشتم.
  ۱_ در محضر و مجمع شاهدان دو عالم به مداح مذکور که انگ سینه چاک زده اید چه جوابی دارید؟ او همیشه صبح در خانه حضرت آقا بوده و هست و فقط به سخنانی معترض بوده است.
  ۲_این همه طعنه و تیر به نجیب زاده چه محلی دارد؟ مشارکت بالای او را در جهت تقویت نظام نمی دانید؟ او با این کارش نه تنها زبان شما که هم فکران دیگر خود را بر خود دراز کرده؟ چرا؟ واقعا چرا؟ بعد از باز نشستگی می خواهد دوباره فرماندار شود؟!
  ۳_به نامزد ناپایدار چه دارید بگویید؟ چون برجام را چون دیگران مهر زده یا اطرافش اصلاح طلبانی جمع اند؟
  ۴_یه خورده به مناسبات در شهرهای کوچک با مردم شریفی که به نظام پای بندند و به منافع خود و شهرشان از دید خود نگاه دارند.
  باز هم بنویس. همان گونه که آنها حق دارند شما حق داری.
  من که خوش حالم که آنها هستند شما هستی. همه باید باشند وگرنه بی دردها بیشتر یکه تازی کنند. پایدار باشید

 3. رضا محبی گفت:

  0

  2

  جناب محبی پور. اولا.مگه احزاب اصولگرا وقتی بیانییه ای صادر میفرمایند نام تک تک امصا کنندگان زیر بیانیه مینویسند که شما توقع دارین مجمع اصلاحطلبان اسم بنویسد. بارهای بار همه دیدیه ایم که زیر بیانیه های گروههای همفکر حضرت عالی نوشته میشود جمعی از جوانان انقلابی
  جمعی از جوانان گام دوم انقلاب و…ما هنوز اسم امضایی از شما ندیدیم هروقت از حصرات اصولگرا در بیانیه های تشکیلاتی اسم امضا دیدیم چشم میگیم مجامع اصلاحطلب هم اسم و امضا کننده بنویسن.
  درثانی دور گذشته هم خیلی از اصلاحطلبان مخالف حمایت از کاندبدایی از احزاب دیگر بودند همان طور که اکثر اصلاحطلبان از اول هم رییس جمهور روحانی را به هیچ عنوان اصلاحطلب نمیدانستند و نمیدانند.
  ثالثا. اصلاحطلبان چه بخواهید و چه نخواهید همیشه در اکثریت هستند و در فضایی آزاد، اصولگراهای عزیز هیچ وقت نمیتوانید از اصلاحطلبان پیشی بگیرید و پیروز شوید. از این رو اصلاحطلبان واقعی و اصیل شانیت اصلاحات از همه چیز برایشان مهمتر است و وام گرفتن کاندیدا از احزاب مخالف یا روبرو را در شان اصلاحات نه میبینند نه میپسندند.
  این بیانیه اصلاحطلبان بهترین بیانیه ای بود که صادر شد و ای کاش دور گدشته هم اینکاررا انجام داده بودند

 4. ناشناس گفت:

  3

  0

  فقط لارستانی
  نه به لرستانی

 5. ناشناس گفت:

  0

  0

  اقاي محبی پور دکتر حعفر پور یک نقد بدهکار شما است برایش بنویس. صدای اصلاحات لار را در در کنار دارد. دو برادر بزرگوار اصلاح طلب که پیشانی سفید این جریان هستند و این فهرست را می توان دراز کرد.
  فکر نمی کنید چون به خاطر اون نقد اول مغضوب شدی آخری را برای خش واکن ونرم شدن تند رو های از جنس قدیم خود نوشته ای.

 6. ناشناس گفت:

  2

  1

  شاهکار اصلاح طلبان مجلس ششم بود که نمایندگانش سر از آمریکا در آوردن و سخنگوی اسرائیل بودن

ارسال نظر

طراحی و توسعه توسط رضوان