میزان رضایت مندی شما از عملکرد شورای چهارم شهر لار چقدر است؟

نتایج

Loading ... Loading ...

انتشار در28 دسامبر 2013 ساعت 12:02 ب.ظ سرویس:اجتماعی, برگزیده ها, گفتگو بدون دیدگاه 1,581 بازدید

در اولين فرصت به لارستان سفر خواهم كرد

استاندار فارس در گفت و گو با «صحبت نو»

در اولين فرصت به لارستان سفر خواهم كرد

اشاره: همه چيز خيلي سريع اتفاق افتاد. فاصله درخواست ديدار ما با استاندار جديد فارس و انجام مصاحبه اختصاصي با او تا موافقت ايشان به چند ساعت هم نرسيد. اين در حالي بود كه به قول يكي از نزديكان او از تعداد زيادي نشريه و خبرگزاري درخواست مصاحبه مطرح شده بود تا به نوعي بتوانند اولين اظهارات استاندار جديد فارس را از رسانه خود منتشر كنند. قرار ديدارمان شد در زادگاه دكتر احمدي و در سفر او به شهرستان مهر. به لطف دكتر احمدي و البته گروه حفاظت او از صبح همان روز با آنها همراهي كرديم و به ترتيب به گلزار شهداي بخش «اسير»، آرامگاه شهداي گمنام و حسينيه اين بخش رفتيم. گفت و گوي تقريبا مفصل ما با او اما پس از نهار و در منزل يكي از آشنايان استاندار فارس در زادگاه او يعني «فال» انجام شد. آثار خستگي را مي شد به وضوح از چهره و لحن او متوجه شد اما اين امر باعث نشد به دقت و با خوش رويي به تك تك سوالات ما پاسخ ندهد.

پرسش هاي ما از او زياد بود. از تقسيمات كشوري گرفته تا ادارات كل لارستان و از فرمانداري هاي ويژه تا الحاق استان فارس به دريا. همه را به دقت پاسخ داد اما آنچه اينجا مي خوانيد حتي نصف حرف هاي گفته و شنيده شده در اين مصاحبه هم نيست. دليلش هم درخواست خود دكتر احمدي بر عدم پوشش آن بود. چرا؟ اين را ما هم پرسيديم و جوابي قابل درك شنيديم: «مصلحت مردم لارستان بر اين است كه اين حرف ها و مواضع فعلا رسانه اي نشود!»

در طول مدت مصاحبه با احترام تمام در مورد لارستان سخن گفت و بطور خاص از روحانيت برجسته و وحدت آفرين آن ياد كرد و از دكتر انصاري لاري، دكتر كشفي و دكتر جعفرپور به نيكي نام برد. دو سال و نيمي كه در لارستان فرماندار بود را نيز به عنوان ايام خاطره انگيز در مواجه با مردم نجيب، شريف و بافرهنگ لارستان توصيف كرد.

به نظر مي رسد با پايان يافتن دولت دهم و تغيير در مديريت استان فارس، علاوه بر ايجاد فضاي اميدواري عمومي فصل تازه اي از مناسبات و البته تحركات نيز در استان شكل بگيرد. تحركاتي كه هرچه باشد يك سر مديريت آن بر عهده استاندار كاركشته و باتجربه اي است كه به خوبي وزن شهرستان ها و فعالان سياسي و اجتماعي آن ها را مي شناسد و شايد از اين روست كه در اين مصاحبه به ما قول داد در اولين فرصت به لارستان سفر خواهد كرد!

خلاصه گفت و گوي صحبت نو با استاندار فارس را در صفحه ۳ شماره حاضر بخوانيد.

ضمن تشكر از جنابعالي بابت زماني كه به نشريه «صحبت نو» و مخاطبانِ لارستاني ما اختصاص داده ايد، به عنوان پرسش اول بفرماييد شما استان فارس را در چه شرايطي تحويل گرفته ايد؟ به بيان ديگر، وضعيت استان فارس را در حوزه هاي مختلف چطور ارزيابي مي كنيد؟

در يك كلام بگويم؛ فارس از نظر سياسي آفت زده است. خيلي از استان ها البته سياسي هستند. من مدتي در اصفهان بودم و متوجه شدم اصفهان نيز مثل فارس استاني سياسي است اما سياسي بودنشان بجاي خود و [تعلق همه به] رشد و پيشرفت اصفهان بجاي خود. يعني در مسائل رشد و ترقي اصفهان تمام نيروها مشتركا با هم كار مي كنند. اما نيروهاي مختلف سياسي در فارس به يك جدال بي حاصل مشغولند. از هر دو گروه. ببينيد شعار كه نبايد به مردم تحويل بدهيم؛ آنها از ما كارنامه مي خواهند. مردم از احمدي نژاد و شعارهايش خسته شدند از طرفي در دولت اصلاحات كه مجلس و دولت دست آنها بود نيز توفيق لازم و كافي بدست نيامد و خروجي عملكرد آنها شد همين احمدي نژاد. اين موضوع بايد آسيب شناسي شود. خلاصه اينكه فارس خيلي عقب است و خصوصا طي سال هاي گذشته خيلي ضربه خورده است. مردم چه گناهي كرده اند كه بايد نظاره گر دعواهاي سياسي و بي حاصل ما باشند؟ از لج بازي كودكانه براي مردم چيزي در نمي آيد. از طرفي مردم البته توقع زيادي ندارند و اگر بدانند كه مسئولانشان با آنها صادقانه برخورد مي كنند، حمايتشان مي كنند.

با اين وضعيتي كه اشاره كرديد چقدر فكر مي كنيد مشكلات اين استان در كوتاه مدت قابل حل باشد؟

در كوتاه مدت بايد فضا را آرام كرد و قبل از همه نيز از خودم شروع مي كنم يعني وارد اين بازي ها نخواهم شد و حتي حاضر نيستم ۵ دقيقه از وقت مردم را صرف مسائل بيهوده كنم. برنامه ريزي مي كنيم و اتاق فكري تشكيل مي دهيم و از مشاوران قوي از هرجا كه باشند استفاده مي كنيم. تاكيد مي كنم كه بايد به روش علمي به سمت حل كردن مسائل برويم. ببينيد؛ ما در قرن ۲۱ زندگي مي كنيم. اين قرن، قرن سرگرداني بشر است. قرن انفجار اطلاعات و انقلاب ارتباطات است. دنيا شده يك دهكده جهاني. تعبير من در كلاس هاي دانشگاه اين است كه دنيا شده «خانه شيشه اي» و همه در آن همديگر را مي بينند. اينقدر آپشِن ها و گزينه ها اطراف شما زياد است كه نمي دانيد بايد كدام را انتخاب كنيد. اصلا مگر مي شود در قرن ۲۱ مثل قرن ۱۷ زندگي كرد؟!

پس سعي مي كنيد با روش هاي علمي و به روز با مسائل برخورد كنيد؟

چاره اي جز اين نداريم. عدم توجه به اين مسائل باعث شده نسل جديد از ما فراري شده و تهديدِ گسست نسل ها كاملا جدي باشد. من معتقدم جوان امروز متعلق به نسل كوله پشتي است يعني در كوله پشتي خود همه چيز از جمله موبايل و اينترنت و ماشين حساب دارد و به راحتي هر چيزي را نمي پذيرد. در اين دوره فرزند من پيشرفته تر از من فكر مي كند. لذا بايد بعضي بينش هاي گذشته را تصحيح كنيم و قبل از هر اقدامي فرهنگ سازي نماييم تا فاصله نسل ها بيشتر از اين نشود. خلاصه اينكه براي حل كردن مشكلات كشور و اين استان بايد نخبه ها بنشينند و دوران گذشته را آسيب شناسي و راه حل پيدا كنند.

به صورت مصداقي بر روي چه مسائلي تاكيد بيشتري مي كنيد؟

بنده اعلام كرده ام اولين اقدامم ايجاد وفاق و همدلي است و بايد در جوي آرام، امنيتي پايدار ايجاد كنيم. هم امنيت فيزيكي و هم رواني. بعد برويم به سمت اشتغال. يعني لازمه يك توسعه پايدار و همه جانبه و متوازن اول امنيت سرمايه گذاري است. بايد سرمايه را شكار كنيم. حتي اگر نمي توانيم سرمايه داخلي و خارجي را جذب كنيم حداقل فرار سرمايه را كنترل كنيم. الان خيلي از سرمايه هاي ما در اين منطقه صرف آن طرف آب مي شود. ما در اين مسائل خيلي عاجز و درمانده ايم! علاوه بر فرار سرمايه بايد پديده و تهديد مهاجرت مغزها را نيز جدي بگيريم. من در جلسه هيئت دولت گفتم اگر با تمام وجود از من حمايت نكنيد تا بتوانم بخش خصوصي را تمام قد وارد صحنه كنم فقط اتلاف وقت كرده ام. اين موضوع مورد تاييد رئيس محترم جمهور هم واقع شد.

شناخت شما از استان فارس و قابليت ها و ضعف هاي آن چقدر است؟

خوشبختانه من نياز به صرف وقت براي شناختن فارس ندارم. من طبق تقسيمات جديد در استان فارس، فرماندار حداقل ۱۶ شهرستان بوده ام و خوشبختانه شناخت خوبي از اين استان دارم. مثلا تمام روستاهاي لارستان يعني شهرستان شما را از نزديك ديده ام؛ از چاه نهر و هرمود بگيريد تا كورده و دهكويه و غيره. من همچنين معاون سياسي استاندار [در زمان استانداري دكتر انصاري لاري] بوده ام. در آن ايام گاهي من در يك روز در سه شهرستان جلسه شوراي تامين تشكيل مي دادم چراكه ايجاد امنيت پايدار را امري ضروري مي دانستم و مي دانم و همين امر باعث شد تا بتوانم ۲ كتاب راجع به امنيت استان فارس بنويسم. چند روز قبل معاون امنيتي وزارت كشور با من تماس گرفت و گفت مي خواهم درباره استان فارس نكاتي را به شما بگويم و بنده جواب دادم اگر مسائل مستحدثه و جديدي داريد بفرماييد وگر نه من استان فارس را بصورت كامل مي شناسم. من دقيقا مي دانم مثلا در غرب فارس چقدر مواد مخدر و در شرق آن چقدر اسلحه وارد مي شود. اينها را دقيق مي دانم.

جناب دكتر؛ اين اواخر يك نوع نگراني در مورد يكپارچگي و انسجام استان فارس به دليل برخي تحركات انجام شده در اواخر دولت قبل قابل تشخيص است. تحليل شما در اين باره چيست؟

نظر كلي من اين است كه از انجام كارهايي كه باعث تفرقه در اين استان مي شود بايد اجتناب كرد. بايد تمام امور را در چارچوب امنيت ملي و مصالح و منافع ملي نگريست و دامن زدن به هرآنچه باعث تفرقه، تشتت و عدم انسجام است را نمي پسندم. سازندگي استان فارس بي شك در فضاي آرام و همراه با همدلي و همبستگي امكان پذير است.

شما براي مدتي فرماندار لارستان بوديد و بعد از آن نيز همانطور كه گفتيد به واسطه مسئوليت هايي كه در استان فارس داشتيد بر تمام مسائل اين استان اشرافيت داريد. با اين اوصاف جايگاه لارستان را در استان فارس چطور ارزيابي مي كنيد؟

درست است كه لارستان اينك به چندين شهرستان تبديل شده اما معتقدم همچنان مركزيت خود را حفظ كرده و مردم منطقه نيز عمدتا از لارستان به نيكي ياد مي كنند. همچنين من معتقدم تقسيمات [كشوري] نمي تواند باعث شود دل ها تقسيم شود. همانطور كه مي گوييم اسلام مرز جغرافيايي ندارد و مرز آن عقيدتي است. مرز عاطفه ها نبايد شكسته شود. دو روحاني فقيد و برجسته لارستان يعني آيت الله آيت اللهي و موسوي لاري نعمت و مرجع مردم منطقه بودند و مردم لارستان نيز مردمي نجيب و با فرهنگ هستند. طي مدت حدود دو سال و نيمي كه فرماندار آنجا بودم مردم لارستان را اينگونه و با اين صفات شناختم. در يك مقطعي وقتي فرماندار آنجا بودم عنوان لارستان را به «لار» تبديل كرده بودند و مي گفتند فرمانداري شهرستان لار! ولي من تعمدا همه جا مي نوشتم «فرمانداري لارستان». لارستان را بايد در بعد تاريخي خودش ديد؛ از قيام آيت الله لاري تا اعلام حكومت اسلامي و ضرب سكه و… اينها را نبايد ناديده گرفت. من معتقدم الان هم لارستان پتانسيل هاي زيادي دارد. مهمتر از همه سرمايه اي است كه در اختيار مردم آنجاست. اينها بايد بكار گرفته شود. بايد زيرساخت ها را در لارستان تقويت و جاذبه هايش را زيادتر كرد.

جناب استاندار؛ مي دانيد كه لارستان داراي «فرمانداري ويژه» است اما ويژه بودن اين فرمانداري فقط در قالب لفظ است و عملا تفاوت ديگري با بقيه فرمانداري ها ندارد. شما به عنوان نماينده عالي دولت در استان فارس چه برنامه اي براي فرمانداري هاي ويژه اين استان داريد؟

ببينيد؛ شايد اينطور باشد كه مي فرماييد اما همين ويژه بودن به اصطلاح يك نوع «پرستيژ» هم حساب مي شود. اما در مورد برنامه آينده فعلا نمي توانم چيزي بگويم تا بررسي هاي دقيق تري انجام دهيم. من حتي دقيقا نمي دانم كه ساز و كار اين فرمانداري هاي ويژه چه بوده است. پس فعلا در اين مورد اظهار نظري نمي كنم.

بار ديگر از وقتي كه به «صحبت نو» اختصاص داديد سپاسگزاريم.

من هم از شما و مردم نجيب و شريف لارستان ممنونم. ان شاء الله در اولين فرصت به لارستان سفر خواهم كرد و در خدمت شما خواهم بود.

 


ارسال نظر

طراحی و توسعه توسط رضوان