میزان رضایت مندی شما از عملکرد شورای چهارم شهر لار چقدر است؟

نتایج

Loading ... Loading ...

انتشار در2 آگوست 2014 ساعت 6:29 ب.ظ سرویس:یادداشت 4 دیدگاه 1,582 بازدید

در حدیثِ ماندگی و درماندگی

در حدیثِ ماندگی و درماندگی*

ffgeferفرزاد قناعت پور: اخیراً حوادث پیش آمده برای «صحبت نو» پرده از یک بیماری حاد و تاریخی برداشت. چسبیدن به نام ها و فراموشی مرام ها. تصور این که یک لوگوی ساده با جابجایی موقعیت، هاله ی ارزشی پیرامون خود را هم با خود می برد. غافل از آنکه نام و اعتبار «صحبت نو» ارزشی فی الذات و ماهوی نبوده و نیست بل، هستی از حیثیت آرمان ها، اندیشه ها و قلم های پیرامون خود می برد.

این گونه نیست که با چنگ انداختن به این نام و لوگو، آن سفر، آن سیر و مسیر فکری را هم به نام خود سند زده و به راه خود منحرف کنیم. این جابجایی تنها یک جابجایی در تاریخ مطبوعات لارستان خواهد بود اما تاریخ تحولات اجتماعی منطقه، هسته و مقاومت فکری پا گرفته در سالهای اخیر را به خاطر خواهد سپرد و آن قبیل رفتارها به عنوان یک سندروم و یک نشانه ی بیماری در عمق جان آن خواهد نشست و عبرتی به آیندگان خواهد داد.

از آنجایی که برخی از عاملان آن رویداد، حضوری رسمی و یا انتفاعی در ساختار سیاسی نیز دارند این تفکرِ بالا به پایین که در بسیاری از مواقع بنا بر ذات خود، واقعیت های ساری و جاری جامعه را نمی بیند یا خود را به ندیدن می زند و تفکر ایدئولوژیک منتج از آن که در آن، انسان و شرایط زیستی و وضعیت اجتماعی او قربانی ایده ها و مفاهیم می شود (ایده ها و مفاهیمی که به نظر می رسد اینجا در زمینه ی سود خواهی و منفعت طلبی برای بیشترین افراد جامعه ی ذی ربط، گل بر رخساره اش شکفته باشد!) در سرتاسر این ماجرا به جلوه و عشوه گری است؛ و در حالی که چندی است در این آب و خاک، سفری تازه آغاز شده است (و یا در تکوین مقدمات آن است) تنها باید گفت این قبیل اقدامات و استمرار آن، نه تنها نمایشگر و نیز تقویت کننده ی آن بیماری موجود خواهد بود که به تعبیری، کوششی است برای بستن در اصطبل پس از آنکه اسب رم کرده و رفته است! یعنی بیهوده و بی اثر.

این سفر، اما دیری است که در حافظه ی جمعی فعالان مستقل لارستان و مردمان با شرف آن آغاز شده است، امید که به فخر این روزهای پر برکت، «بشارت نو» از این پس، بهانه ای باشد برای تمرین سلامت فکر و قلم در ما و امر به معروف و نهی از منکری باشد برای آنها، اگر که چشمی برای دیدن و قلبی برای دوست داشتن داشته باشند/ داشته باشیم.

*اين يادداشت پيش از اين با اندكي جرح و تعديل در شماره اول نشريه «بشارت نو» درج شده است.


4 نظر

 1. مباشر گفت:

  0

  0

  درود بر شرف و قلم تک تکتان. […] رسوا هستندو شکست خورده و این وعده ی الهی است.

 2. مباشر گفت:

  0

  0

  جالب اینجاست که بنابر نوشته ی خودشان جمعی از این دلسوزان لارستان! انجمنی به راه انداخته اند با عنوان :”انجمن بزرگان لارستان”.دقت کنید: بزرگان لارستان! خودشان را هنوز بزرگ و قیم مردم می دانند.حتی در زبان و نوشته هایشان هم به قول شما همان نگاه بالا به پایین را دارند.و بعد فکر می کنند که به اصطلاح خودشان با تامین مالی پایدار می توانند به تسخیر فکر و قلوب مردم بروند.

 3. ناشناس گفت:

  0

  0

  رمز گشایی از این پازل زبانی عریان می خواهد. برای به دست گرفتن مقدرات شهر و […] که به دهنشان مزه کرده است باید اول شورا را […] بعد شهردار خودشان را می گذاشتند . مردم دست رد به سینه انها زدند . چون کارکرد رسانه را در انتخابات دیدند […] را خریدتد که هم در شورای بعدی و هم در مجلس کار خود را بکنند و شهر را […] کنند . چقدر زور زدند تا شهر دار از […] بگذارند که پیروز نشدند عواملی هم دارند از قدیم هم گفته اند فکر نان کن خربزه اب است یعنی کسب نان مقدم بر اب است. فتامل

 4. ناشناس گفت:

  0

  0

  سطرآخر را با دقت بخوانید

ارسال نظر

طراحی و توسعه توسط رضوان